Przewodnik po informowaniu o nieprawidłowościach: dlaczego warto usunąć metadane

Jak zostać sygnalistą część 4: usuń metadane


** Jest to część czwarta przewodnika po zgłoszeniu nieprawidłowości w ExpressVPN. **

Część 1: Przewodnik po informowaniu o nieprawidłowościach: dmuchanie w gwizdek jest trudne
Część 2: Poradnik informowania o nieprawidłowościach: jak zachować anonimowość podczas nadmuchiwania gwizdka
Część 3: Przewodnik po informowaniu o nieprawidłowościach: jak chronić źródła

Jeśli bierzesz udział w sprawie zgłaszania nieprawidłowości, zarówno jako informator, jak i dziennikarz, upewnij się, że odpowiednio postępujesz z metadanymi.

Przechowuj tylko te dane, które są absolutnie niezbędne

Zachowanie wszystkiego może być kuszące, ale lepiej jest usunąć nieistotne informacje. Wiedza o tym, co należy usunąć, jest trudna, ponieważ niektóre dane będą miały kluczowe znaczenie dla weryfikacji i uzasadnienia roszczeń zgłoszonych przez demaskatora.

Zabezpiecz swoje czaty

Zdecyduj, czy chcesz rejestrować czaty i rozmowy telefoniczne, zanim zaczniesz rozmowę, i wyraźnie przekaż to swojemu źródłu. Źródła mogą zachowywać się inaczej, jeśli je nagrasz, ale również wybiorą słowa bardziej ostrożnie.

Jeśli rejestrujesz czaty, rozważ zapisanie ich w formacie zwykłego tekstu, aby uniknąć metadanych i usunąć znaczniki czasu. Możesz także edytować błędy ortograficzne lub ustandaryzować język źródła, mając nadzieję, że zmiany utrudniają ich identyfikację.

Odrzuć koperty

Czy ważne jest zachowanie kopert dostarczonej do ciebie fizycznej przesyłki? Koperty mogą ujawniać informacje o tym, gdzie i kiedy treść została opublikowana, a nawet mogą zawierać DNA z twojego źródła.

Wyczyść nagłówki wiadomości e-mail

Ponieważ zawierają podpisy cyfrowe, nagłówki mogą odgrywać kluczową rolę w sprawdzaniu autentyczności wiadomości e-mail. Ale gdy udowodnienie autentyczności nie jest ważne, lepiej je odrzucić. Jeśli autentyczność jest nieco ważna, wiarygodnym ekspertem zewnętrznym może być dobra weryfikacja, a następnie usunięcie oryginalnych danych.

Usuń metadane przed opublikowaniem dokumentów

Bez względu na to, czy zajmujesz się dokumentami, obrazami, dziennikami czatów lub plikami audio – wszystko ma z tym związane metadane. Niektóre metadane mogą być niemożliwe do usunięcia (np. Długość pliku audio), ale niezwykle ważne jest, aby zrozumieć, jakie metadane ktoś mógłby wyodrębnić z dokumentu.

Pliki PDF, dokumenty słowne i pliki .jpg przenoszą metadane bezpośrednio w swojej strukturze. Dane mogą obejmować nazwę użytkownika osoby, która utworzyła dokument, a nawet lokalizację GPS zdjęcia. Możesz usunąć tego rodzaju metadane za pomocą narzędzia takiego jak MAT.

Zwróć uwagę na ukryte metadane

Inne metadane są trudniejsze do usunięcia lub wykrycia. Hałas tła nagrania audio może wskazywać miejsce, w którym miało miejsce nagranie, podczas gdy każdy wydrukowany dokument zawiera ledwo widoczne żółte kropki, które wskazują, która drukarka wyprodukowała papier i datę wydruku.

Usunięcie każdego fragmentu metadanych, które mogłyby zidentyfikować twoje źródło, jest niezwykle ważne i nie możesz polegać na źródle, które zajmie się tym samodzielnie. W zależności od tego, z jakimi dokumentami się obchodzisz, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat łączy, które osoba z zewnątrz może narysować między dokumentami, twoim źródłem i tobą.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map