Przekształcanie danych w gotówkę: przerażająca strona silnika reklamowego Facebooka

Jak Facebook kieruje Cię za pomocą reklam.


Biorąc pod uwagę wszystkie informacje wymieniane w Internecie w dzisiejszych czasach, firmy znacznie lepiej potrafią wskazać, komu i kiedy to zrobić. Nic więc dziwnego, że Facebook odgrywa w tym ogromną rolę.

Facebook zarabia większość na reklamach. W rzeczywistości platforma reklamowa Facebooka stanowi 97% przychodów FB z reklam. A przy ponad 29,6 miliardach dolarów przychodów tylko w zeszłym roku, to dużo reklam.

Jeśli obok artykułu zobaczysz przycisk „Lubię to”, istnieje szansa, że ​​informacja trafi bezpośrednio do Facebooka.

Platforma reklamowa Facebooka odnosi tak duże sukcesy, że jest przerażająco dokładna. Po pierwsze, jest wysoce konfigurowalny – reklamodawcy mogą kierować reklamy na prawie każdy aspekt odbiorców. Po drugie, dane z wielu źródeł są zerowane według specyfikacji użytkownika.

Oto jak to działa.

Spojrzenie od wewnątrz na potężny silnik reklamowy Facebooka

Serwis reklamowy Facebooka dzieli się na cztery główne tematy: dane demograficzne, zainteresowania, zachowanie i inne.

Reklamodawcy mogą wybrać opcję kierowania reklam na podstawie miasta, stanu, kodu pocztowego, a nawet tak dokładnej, jak poszczególne dzielnice. Stamtąd mogą zdecydować się na celowanie w mężczyzn, kobiety lub obie grupy wiekowe.

Jak celuje w ciebie Facebook

Teraz zaczyna się inwazja. Po wypełnieniu podstaw reklamodawcy mogą wybrać konkretne zainteresowania, zachowania, a nawet kierować reklamy do osób na podstawie osobistych wydarzeń życiowych.

Jako przykład, ExpressVPN zdecydował się kierować reklamy do mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 35 lat, którzy lubili najnowszy film Marvela Logan, ponieważ ten film się rozkręcił (i zawiera wystarczająco dużą grupę, aby uzyskać dokładne przedstawienie działania tej usługi).

Jak widać, w grupie zainteresowań Logana znajdują się setki podtematów, w tym różne inne filmy, książki i aktorzy X-Men.

Facebook może kierować reklamy na bardzo określoną grupę demograficzną

Facebook może być skierowany do miłośników filmów Marvela.

Po ustaleniu początkowych parametrów marketerzy mogą przejść do bardziej drobiazgowych tematów, takich jak status relacji docelowej publiczności, miejsce, w którym chodzili do szkoły, rodzaje kupowanych ubrań, liczba posiadanych przez nich zwierząt domowych, częstotliwość ćwiczeń i uprawianie sportu zespoły, które lubią.

Można nawet kierować reklamy do ludzi nie tylko na ich preferencje polityczne, ale także na to, jak często wspominają o polityce.

Facebook może celować w ciebie w oparciu o twoje preferencje polityczne.

Marketerzy mogą również zawęzić wyszukiwanie, wybierając takie drobiazgowe tematy, jak datki na cele charytatywne, kiedy i jak często dana osoba podróżuje oraz dokładnie ile zarabiają. A to tylko drapanie po powierzchni.

Facebook wie, gdzie idziesz.

Istnieje nawet opcja wyboru użytkowników, którzy zbliżają się rocznicą.

Facebook zna Twoją rocznicę.

Gdy marketerzy wprowadzą wszystkie te informacje, mogą skupić się na bardziej natrętnych podtematach, takich jak wielokulturowe powinowactwo odbiorców docelowych.

Docieraj do odbiorców za pomocą Facebooka.W jaki sposób Facebook określa, czy aktywność użytkownika jest zgodna z „Afiliacją wielokulturową Afroamerykanów”?

Praktycznie każdy aspekt codziennego życia człowieka jest do zdobycia. Wyobraźni nie ma wiele do wyboru. I za każdym razem, gdy reklamodawca dodaje kolejne wymagania, potencjalny zasięg maleje.

Przerażające, prawda?

Jak ukryć swoje informacje przed Facebookiem

Po pierwsze, zdecyduj, czy chcesz zostać objęty ogromną usługą reklamową Facebooka. Ponieważ prywatność stała się coraz większym problemem wśród użytkowników w ciągu ostatnich kilku lat, strony takie jak Facebook poczyniły znaczne starania, aby zaoferować więcej miejsca na łokcie, jeśli chodzi o dane osobowe i sposób ich wykorzystania.

Aby zmienić ustawienia reklam, sprawdź preferencje reklam tutaj.

Jak sprawdzić preferencje reklam na Facebooku.

Możesz dostosować sposób wyświetlania reklam, a nawet całkowicie zrezygnować z usługi reklamowej FB. Chociaż ważne jest, aby pamiętać, że chociaż możesz unikać reklam na FB, to niekoniecznie oznacza, że ​​jesteś zwolniony z gromadzenia informacji.

Dodatkowe kroki, które możesz podjąć, aby powstrzymać Facebooka od kierowania reklam

Kolejnym prostym krokiem, aby zmniejszyć swój ślad cyfrowy, jest wylogowanie z Facebooka po jego użyciu. Facebook już wie o tobie więcej niż twoje znaczące osoby, ale gdy pozostawisz Facebooka w tle podczas przeglądania, algorytmy witryny mogą zbierać dane wyszukiwania na podstawie odwiedzanych witryn i rzeczy, które lubisz.

Jeśli obok artykułu zobaczysz przycisk „Lubię to”, istnieje szansa, że ​​informacja trafi bezpośrednio do Facebooka.

Ponadto możesz ograniczyć to, co lubisz i co udostępniasz na Facebooku. Ponieważ marketerzy mogą kierować reklamy na prawie wszystko o tobie, przekazanie im mniej informacji do pracy daje większą kontrolę nad twoją anonimowością.

Ponieważ przychody z reklam Facebooka wzrosły o prawie 30% w ostatnim kwartale 2016 r., Można oczekiwać, że reklamy te staną się bardziej widoczne, lepiej ukierunkowane i coraz bardziej dokładne.

Na razie przynajmniej masz wpływ na to, jak je odbierasz.

Wyróżniony obraz: BrianAJackson / Depozyt Photos

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map