Prezenty technologiczne, które szanują Twoją prywatność (i niektóre, które tego nie robią)

Pudełko z białą wstążką i czerwonym papierem do pakowania z symbolem przekreślonego oka.

W okresie wiosennej sprzedaży w Czarny piątek i okazji świątecznych może być trudno oprzeć się absurdalnym oszczędnościom na aparatach Amazon Ring lub różnych asystentach domowych.

Ale ponieważ coraz więcej osób bierze pod uwagę swoją prywatność przy zakupie produktów i usług, wymóg dotyczący bezpiecznego produktu, który nie usuwa danych, staje się coraz ważniejszym czynnikiem przy zakupie urządzeń.

Nie bądź przerażający

Regularnie napotykamy artykuły, które dotyczą produktów szpiegujących lub podsłuchujących użytkowników, ale rzadziej pojawia się pytanie: Które gadżety techniczne chronią Twoją prywatność i bezpieczeństwo podczas ich używania?

Zwracając uwagę na popularne produkty po obu stronach spektrum prywatności, znajduje się lista Mozilla Prywatność nieuwzględniona, która w trzecim roku analizowała dziesiątki urządzeń, od słuchawek po karmniki dla zwierząt domowych. Lista sprawdza produkty pod kątem własnych minimalnych standardów bezpieczeństwa, a także zagłębia się w sposób, w jaki produkt traktuje Twoją prywatność. Użytkownicy są również zaproszeni do głosowania na to, jak przerażający według nich jest produkt.

Przyjrzyjmy się produktom oznaczonym jako „nie przerażające”, aby poznać ich poświadczenia dotyczące prywatności.

1. Konsole do gier

Na chwilę obecną na szczycie listy „nie przerażające” jest Nintendo Switch. Nie tylko szyfruje wszystkie twoje dane w transporcie i spoczynku, ale ma również bardzo przyjazną dla użytkownika politykę prywatności i mówi, że nie będzie udostępniać twoich danych Switch stronom trzecim w celach komercyjnych lub marketingowych. Mogą jednak istnieć gry, więc uważaj na to.

Istnieje kamera na podczerwień, która jest używana w kilku grach i może, w bardzo ograniczonym zakresie konsoli, śledzić lokalizacje kontrolerów Joy-Con, ale nie ma śledzenia GPS (ku rozczarowaniu tych, którzy mieli nieszczęście utraty ich).

2. Głośniki

Rosnąca oferta głośników Sonos od dawna zawiera funkcje asystenta głosowego AI, ale w tym roku firma wydała głośnik, który usunął tę funkcję, zwany Sonos One SL. Głośnik ten, kontrolowany przez Wi-Fi zamiast Bluetooth, szyfruje urządzenie i całą jego komunikację z innymi urządzeniami. Nie ma wbudowanego mikrofonu, więc możesz mieć pewność, że nikt nie będzie w stanie cię podsłuchać.

3. Urządzenia śledzące zwierzęta

Posiadanie trackera na tej liście może wydawać się trochę sprzeczne. Ale jeśli ma znaleźć zwierzaka, który ma tendencję do błąkania się, ten spokój umysłu byłby wart ryzyka prywatności posiadania GPS-a. Najmniej przerażający tracker dla zwierząt domowych w Mozilli to Findster, który szyfruje dane lokalizacji i może pilnować zwierząt domowych do trzech mil.

Główne wahanie, o którym tu mówimy, polega na tym, że Findster sprzedaje lub udostępnia agregowane, pozbawione danych dane każdemu. Jak pisaliśmy wcześniej, anonimowe dane mogą być nadal wykorzystywane do identyfikacji użytkownika, jeśli jest wystarczająca ilość danych. Jeśli Findster zacznie to robić lub będzie bardziej przejrzysty w kwestii sposobu szyfrowania danych, wolałbym nie wahać się, aby dać temu przedmiotowi aprobatę.

4. Zestawy kodujące

Jeśli masz dziecko lub po prostu chcesz zanurzyć palce w kodowaniu dla początkujących, Kano plasuje się na liście Mozilli jako zestaw do kodowania dla dzieci, który nie tylko sprawia, że ​​kodowanie wydaje się instynktowne, ale także robi to bez udostępniania danych osobowych stronom trzecim.

Firma agreguje Twoje dane i anonimizuje je w celu badania i profilowania klientów, zgodnie z polityką prywatności. Podobnie jak w przypadku Findster, dane te mogą być wykorzystane przez kogoś, kto jest wystarczająco zdeterminowany, aby dowiedzieć się, kim jesteś. Na przykład zestaw Harry’ego Pottera zawiera różdżkę, która rozpoznaje twoje ruchy i porównuje je z bazą danych za pomocą uczenia maszynowego (!), Ale zatrzymuje się, gdy tylko odłożysz różdżkę.

5. Słuchawki

Niestety nie możemy znaleźć się za żadnym ze słuchawek na liście Mozilli. Najlepiej ocenione „nie przerażające” słuchawki to Sony WH-1000XM3, ale wciąż ma wbudowany dostęp do Alexa i Google, co nas zniechęca. Jest coś dziwnego w noszeniu słuchawek, które słuchają ty cały czas.

W dzisiejszych czasach funkcja asystenta AI wydaje się trudna do uniknięcia w słuchawkach bezprzewodowych, więc najlepiej postawić na parę słuchawek lub słuchawek, które wymagają ręcznej aktywacji asystenta głosowego po naciśnięciu przycisku (tak, w tym tych Słuchawki Apple EarPods dostarczane z telefonem iPhone).

Niewystarczający wybór dla konsumentów dbających o prywatność

Jeśli lista Mozilli wskazuje na stan prywatności i bezpieczeństwa na naszych inteligentnych urządzeniach, większość z nich wciąż pozostawia wiele do życzenia. Nawet najmniej przerażające produkty zawierają wbudowane mikrofony i wysyłają spersonalizowane dane do swoich twórców.

Nie ma również wystarczającej liczby list, które pozytywnie zachęcają do zakupu produktów, które szanują prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Na przykład trudno nam było znaleźć słuchawki wysokiej jakości nie mają wbudowaną funkcję asystenta głosowego w słuchawkach. Może jeśli brak tych funkcji podsłuchiwania stanie się bardziej oczywistą zaletą, firmy mogą być bardziej skłonne do poszanowania prywatności i bezpieczeństwa użytkowników.

Wymienione powyżej urządzenia to tylko niektóre wybrane przez nas z pełnej listy Mozilli, które można wyświetlić tutaj. A jeśli brakuje Ci czasu, nie martw się – zawsze są te prezenty w ostatniej chwili, które możesz zdobyć dla tej wyjątkowej osoby dbającej o prywatność.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me