Pierwsze kroki w Lightning Network

Jak korzystać z Lightning Network


Kryptowaluty zaczynają zmieniać świat, ale nie były w stanie sprawdzić się w przypadku regularnych płatności konsumenckich, głównie ze względu na szybkość i koszt transakcji Bitcoin. Potwierdzenie transakcji zajmuje trochę czasu i może łatwo kosztować w górę o 10 USD.

W przypadku wielu rodzajów transakcji Bitcoin może być niezwykle frustrującym doświadczeniem. Konieczność czekania na potwierdzenie płatności godzinami przy dokonywaniu zakupu osobiście lub ponoszenia ryzyka akceptacji transakcji z zerowymi potwierdzeniami jest w wielu przypadkach nie do przyjęcia.

Co to jest Lightning Network?

Lightning Network to osobna sieć zbudowana na bazie Bitcoin. Nie musisz go używać, a wszystkie istniejące portfele i transakcje Bitcoin będą nadal działać jak zwykle.

Sieć Lightning ma umożliwić natychmiastowe i tanie płatności Bitcoinami między uczestnikami Lightning bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i decentralizacji Bitcoin. Ponadto Lightning obiecuje nam zwiększyć prywatność.

Aby korzystać z Lightning Network, musisz skonfigurować co najmniej jeden kanał, co będzie Cię kosztować cenę transakcji Bitcoin. Możesz jednak dokonać dowolnej liczby małych płatności za niewielką opłatą lub bez kosztów, dopóki konto nie będzie puste.

Jeśli chcesz wziąć swoje pieniądze z Lightning Network, to znowu kosztuje cenę transakcji Bitcoin.

Sieć Lightning jest zatem atrakcyjna tylko wtedy, gdy zamierzasz dokonywać wielu płatności i nie pomaga w obniżaniu opłat za indywidualne, tradycyjne płatności. Ale gdy już skonfigurujesz sieć Lightning, będziesz mógł nie tylko dokonywać płatności na rzecz jednego sprzedawcy, ale każdego kupca i osoby w sieci.

Jak działa Lightning Network?

W Lightning Network uczestnicy otwierają kanały płatności, które są 2 z 2 portfeli multisignature. W tym kanale płatności obaj uczestnicy mogą wysyłać sobie nawzajem niewielkie ilości Bitcoinów – zwanych Satoshis – bez konieczności rozliczania transakcji w Blockchain Bitcoin, co oznacza, że ​​każda transakcja kosztuje tylko niewielką część lub wcale.

Tylko wtedy, gdy kanał jest otwarty lub zamknięty, konieczna jest transakcja Bitcoin.

Jak korzystać z Lightning Network

Możesz już korzystać z Lightning Network w Bitcoin Testnet, klonie sieci Bitcoin, w którym monety nie mają żadnej wartości. Bitcoin Testnet ułatwia eksperymentowanie z oprogramowaniem, które w przeciwnym razie nadal zawierałoby błędy, i dokonywanie mnóstwa transakcji bez martwienia się o pieniądze.

Ponieważ teoretyczne objaśnienie rzeczy jest znacznie mniej przyjemne niż wypróbowanie, oto nasz przewodnik krok po kroku, jak dokonywać płatności za pomocą Lightning Network w sieci Testnet.

1. Pobierz klienta

Najnowszego klienta można znaleźć na profilu Github projektu Lightning. W systemie Windows pobierz Lightning-win32, w systemie Mac OS wypróbuj Lightning-darwin.

Rozpakuj plik i uruchom go, klikając dwukrotnie ikonę.

2. Zdobądź monety Testnet

Monety Testnet są jak prawdziwe bitcoiny, tyle że są bezwartościowe. Idealne do zabawy!

Ten kran od dewelopera @metakiwi działał dla nas świetnie. Możesz przenieść monety bezpośrednio z kranu do aplikacji Lightning lub najpierw wycofać je do aplikacji mobilnej, takiej jak Copay.

Utwórz portfel Testnet w Copay w Zaawansowane ustawienia.

Zrzut ekranu: Zaawansowane ustawienia Testnet

3. Zasil swój portfel

Po pierwszym otwarciu aplikacji Lightning musi ona zsynchronizować się z siecią. Bitcoin Testnet zawiera ponad milion bloków, ale synchronizacja nie powinna zająć więcej niż dwie godziny.

Postęp można zobaczyć w „Ustawieniach”. Tak długo, jak klient synchronizuje się z Blockchain, wszystko jest w porządku.

W aplikacji znajdź sekcję Żądanie.

Następnie możesz wysłać monety Testnet na adres podany na dole. Nie wydawaj wszystkich swoich monet na ten sam kanał! 0,01 BTC to więcej niż wystarczające. Musisz poczekać na jedno potwierdzenie, aby ta płatność pojawiła się poniżej Transakcje. Jeśli nie, zamknięcie aplikacji i ponowne jej otwarcie może pomóc.

4. Otwórz kanał

Aby utworzyć kanał, musisz znać klucz publiczny kanału partnera oraz jego adres IP. Jeśli masz znajomych, którzy już korzystają z Błyskawicy, połącz się z nimi! Ale nie martw się, nie musisz nikomu podawać swojego adresu IP, jeśli nie chcesz. Możesz siedzieć anonimowo za swoim VPN i korzystać z dowolnego z następujących elementów równorzędnych:

Bitrefill:

029[email protected]lnd.bitrefill.com

Yalls:

02e[email protected]45.77.115.33

Eclair:

039[email protected]endurance.acinq.co

Zaraz po wpłynięciu środków Krok 3 potwierdzone, możesz otworzyć kanał.

Zrzut ekranu: Błyskawiczny bilans portfela.

5. Dokonaj płatności

Aby dokonać płatności, ktoś będzie musiał wysłać Ci prośbę o płatność. Udaj się do dowolnego z poniższych miejsc, aby otrzymać fakturę.

Uwaga: Być może będziesz musiał poczekać chwilę, zanim pierwsza płatność zadziała, przynajmniej w naszym teście zajęło trochę czasu, zanim inni poznali nasze nowe kanały z siecią.

Yalls

Y’alls to platforma, na której płacisz za publikowanie i zarabianie, gdy ludzie czytają Twoje treści. Wystarczy kliknąć dowolny artykuł i skopiować żądanie płatności do opcji „Zapłać” w aplikacji Lightning.

Starblocks

Na Starblocks możesz natychmiast kupić wirtualną kawę za pomocą Bitcoin. Kliknij wybraną kawę, przejdź do kasy i skopiuj prośbę o płatność do portfela.

Zrzut ekranu: faktura Starblocks.

Bitrefill

Bitrefill ma stronę testową, w której akceptują bitcoiny. Wprowadź prawidłowy numer telefonu i zapłać za pomocą Lightning!

Zrzut ekranu: faktura Bitrefill.

6. Odbierz płatność

Aby otrzymać płatność, ktoś będzie musiał otworzyć kanał z tobą lub musisz opróżnić jeden z istniejących kanałów (nie możesz mieć więcej w Lightning Network niż oryginalna transakcja Bitcoin).

Aby zobaczyć, ile możesz obecnie otrzymać, przejdź do „Kanałów” w swojej aplikacji.

Zrzut ekranu: Oświetlenie ekranu żądania płatności w sieci.

Wystarczy wpisać kwotę i etykietę (aby później dowiedzieć się, kto zapłacił fakturę) i wygenerować żądanie płatności.

Jeśli napisałeś popularny post na Yalls, możesz także otrzymać za niego wynagrodzenie. Po prostu „wypłać” w dowolnym momencie, wprowadzając fakturę w odpowiednim polu. Tak długo, jak pochodzi z tego samego węzła, który dokonał pierwszej płatności, dostaniesz swoje monety.

Zrzut ekranu: Oczekujące zarobki z Y'all.

Inne przydatne zasoby

Lightning Explorer

Acinq Explorer pokazuje aktualny stan Lightning Network. Po chwili powinieneś zobaczyć tam swój węzeł i wszystkie otwarte kanały.

Portfel mobilny

Portfel Eclair, opracowany również przez Acinq, to ​​portfel Lightning na Androida. Niestety w tym momencie nie może otrzymać Bitcoin, wystarczy wysłać.

Alternatywny portfel na biurko

Zap to kolejny portfel na komputer stacjonarny. Konfiguracja jest znacznie trudniejsza niż pokazana powyżej aplikacja Lightning.

Lightning Network to przyszłość

Korzystanie z Lightning Network po raz pierwszy jest bardzo ekscytujące, mimo że wyraźnie zawiera kilka błędów. Trochę potrwa, zanim osoby fizyczne i firmy będą miały wystarczające zaufanie, aby używać go do codziennych transakcji, ale stanie się to znacznie szybciej niż zabrał Bitcoin tam, gdzie jest teraz.

Natychmiastowe płatności, niskie opłaty transakcyjne i brak zaufania sprawią, że Lightning Networks będzie zabójczą aplikacją do płatności Bitcoin.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map