Neutralność sieci: co oznacza uchylenie i jak VPN może pomóc

Dolary tworzące okrągłą ikonę „czekaj” nad komunikatem „Ładowanie…”. Bez neutralności sieci oczekuj wolniejszego internetu.


Aktualizacja: Z dniem 11 czerwca 2018 r. Net Neutrality został oficjalnie uchylony, co oznacza, że ​​zasady zobowiązujące dostawców usług internetowych do zapewnienia równego dostępu do treści internetowych nie obowiązują.

Ta sytuacja jest niedopuszczalna, ale walka jeszcze się nie skończyła – usłysz swój głos i przywróć neutralność sieci!

***

Pomimo milionów komentarzy pro-netto o neutralności zalewających stronę internetową Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) oraz pomimo niemal jednogłośnego sprzeciwu ze strony urzędników publicznych i ekspertów technicznych, 14 grudnia 2017 r. FCC zignorowało wolę przeważającej większości społeczeństwa i zamiast tego przystąpił do demontażu neutralności sieci.

Zasada, która rządziła Internetem przez większość swojego istnienia, neutralność sieci została stworzona w celu promowania i wspierania wolnego i otwartego internetu. Zasadą jest, że wszystkie witryny i usługi – bez względu na to, jak duże lub małe – będą traktowane tak samo, a pod koniec ubiegłego tygodnia FCC je zabiło.

Co stanie się, gdy neutralność sieci zostanie odwrócona?

Przenosząc uprawnienia regulacyjne Internetu z tytułu II z powrotem do tytułu I, FCC daje teraz dostawcom usług internetowych (ISP) możliwość dławienia, ustalania priorytetów, blokowania i radykalnego przekształcania Internetu w dowolny sposób, który uznają za odpowiedni. Dopóki ujawniają swoje praktyki biznesowe, dostawcy usług internetowych w Stanach Zjednoczonych mogą swobodnie sprzedawać swoje usługi w dowolny sposób, co oznacza, że ​​konsumenci po raz kolejny będą pozostawieni na żądanie swojego dostawcy usług internetowych.

Uchylenie może mieć wpływ również na użytkowników Internetu w innych krajach. Ponieważ USA tradycyjnie postrzegane są jako pionier technologii internetowych, ta decyzja stanowi precedens, od którego inne narody prawdopodobnie będą czerpać wskazówki. Stany Zjednoczone są również najpopularniejszym źródłem treści konsumowanych na arenie międzynarodowej, a wpływ dostawców usług internetowych na los twórców treści i dystrybutorów takich jak Netflix czy Spotify to zła wiadomość dla całego świata.

Niestety, to tylko wierzchołek góry lodowej; długoterminowe konsekwencje są wciąż zbyt wcześnie, aby powiedzieć.

Jak VPN może pomóc w neutralności sieci

Chociaż VPN nie chroni cię przed wszystkimi skutkami uchylenia neutralności sieci, może pomóc zmniejszyć żądło. Po pierwsze, VPN może pomóc użytkownikom uniknąć dławienia ISP, co oznacza, że ​​jeśli twój dostawca usług internetowych zdecyduje się spowolnić określoną usługę, taką jak Hulu, nie robiąc tego samego dla konkurenta takiego jak Netflix, połączenie z serwerem VPN może pomóc uniknąć celowego ISP ograniczanie przepustowości i umożliwia użytkownikom normalne przeglądanie i przesyłanie strumieniowe.

VPN może również pomóc użytkownikom w odblokowaniu zastrzeżonych witryn. Powtarzającym się argumentem przeciwko uchyleniu jest przekonanie, że dostawcy usług internetowych będą mogli teraz umieszczać na czarnej liście niektóre witryny – czyniąc je niedostępnymi lub dostępnymi tylko dla użytkowników, którzy uiszczają opłatę. Łącząc się z serwerem VPN poza jurysdykcją dostawcy usług internetowych, użytkownicy mogą w zasadzie omijać witryny z czarnej listy i swobodnie przeglądać.

VPN przywraca kontrolę nad użytkownikami, umożliwiając im anonimowe przeglądanie Internetu – jednocześnie zapewniając komfort w bezpiecznym, szyfrowanym połączeniu. W końcu dostawca usług internetowych nie może dyskryminować niektórych witryn ani usług, jeśli nie widzi, z których korzystasz.

Czego VPN nie może zrobić

Niestety VPN nie będzie w stanie pomóc użytkownikom dopasować prędkości witryn lub usług o priorytetach. Na przykład, jeśli dostawca usług internetowych sprawi, że zawartość Hulu będzie przesyłana szybciej niż Netflix lub Amazon Prime Video, podłączenie VPN nie pozwoli użytkownikowi na dostosowanie Netflix i Prime Video do prędkości Hulu.

Innym problemem jest sposób, w jaki dostawcy usług internetowych będą obsługiwać witryny o zerowej ocenie. Gdy dostawca Internetu decyduje się na promocję witryny internetowej, wykluczając ją z abonamentu danych klienta, nazywa się to witryną zero-rating, ponieważ dane używane w tej usłudze nie są wliczane do ogólnego limitu danych. Po zniesieniu zabezpieczeń neutralności sieci dostawcy usług internetowych mają teraz większą kontrolę nad sposobem obsługi usług o zerowej ocenie. Korzystanie z VPN mogłoby teoretycznie wyrównać szanse, przywracając witrynę lub usługę o zerowej ocenie do standardowego planu danych, ale biorąc pod uwagę, że konsumenci nie mają wystarczającej motywacji, aby zerować ocenę, nadal będzie miał negatywny wpływ na konkurencję internet.

Walka jeszcze się nie skończyła

Szacuje się, że prawie 83% Amerykanów sprzeciwia się stanowisku FCC i chociaż FCC głosowało za zakończeniem neutralności sieci, uchylenie nie wejdzie w życie przez kolejne kilka miesięcy. Dlatego wciąż jest czas, aby twój głos został usłyszany.

Odwiedź https://www.battleforthenet.com/, kampanię prowadzoną przez naszych przyjaciół w Fight for the Future, i wezwij Kongres do zaprzestania uchylania i zapisania zasad neutralności sieci poprzez ustawodawstwo.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map