Jak stworzyć VPN

Litery V, P i N. Tyle, że wygląda na to, że są zbudowane z bloków konstrukcyjnych dziecka.

Wirtualna sieć prywatna (VPN) pomaga chronić dane przeglądania przed dostawcami usług internetowych (ISP). Może także pomóc ukryć adres IP przed odwiedzanymi witrynami, a także odblokować witryny i ominąć ograniczenia treści w zależności od Twojej lokalizacji.

VPN nie jest bardzo trudny do skonfigurowania. Koszty i wymagania techniczne będą zależeć od tego, do czego chcesz używać VPN. Zależy to również od tego, czy możesz zaufać swojemu usługodawcy internetowemu i czy możesz znaleźć zaufane centrum danych.

Ogólnie rzecz biorąc, VPN to szyfrowany tunel między twoim urządzeniem a zdalnym serwerem. To sprawia, że ​​Twoje urządzenie wyświetla się w odwiedzanych witrynach tak, jakbyś był w tej samej sieci co zdalny serwer. Podmioty takie jak samorządy lokalne i dostawcy usług internetowych nie będą już widzieć Twojej aktywności online. Ale ISP zdalnego serwera tak zrobi.

Jak zrobić VPN

Jeśli dużo podróżujesz i chcesz korzystać z Internetu tak, jakbyś był w domu, powinieneś skonfigurować VPN między swoimi urządzeniami mobilnymi a maszyną, którą masz w domu. Możesz użyć starego laptopa lub Raspberry Pi jako serwera i podłączyć go do routera w domu. Na tym komputerze instalujesz oprogramowanie serwera VPN i instalujesz oprogramowanie klienta VPN na telefonie i laptopie. Zawsze, gdy jesteś poza siecią domową, możesz włączyć własną VPN i przeglądać internet tak, jakbyś był w domu. Możesz przesyłać strumieniowo wideo i uzyskiwać dostęp do wszystkich usług w normalny sposób. Twój domowy dostawca usług internetowych może zobaczyć Twoją aktywność, ale odwiedzane miejsca, w tym zagraniczne rządy i niezabezpieczone punkty dostępu Wi-Fi lub dostawcy usług internetowych, nie mogą.

Jak skonfigurować własną VPN na zdalnym serwerze

Jeśli nie możesz zaufać swojemu usługodawcy internetowemu, jeśli chcesz ukryć swoją aktywność online przed lokalnymi władzami lub jeśli dostęp do Internetu w domu jest zablokowany, możesz skonfigurować VPN na zdalnym serwerze, zazwyczaj wirtualnym prywatnym serwerze w chmurze. Będziesz musiał zaufać nie tylko usługodawcy internetowemu tej farmy serwerów, ale także operatorowi farmy przy przeglądaniu danych. Jeśli jesteś w stanie anonimowo wynająć serwer, płacąc Bitcoinem i odpowiednio zabezpieczyć swój serwer, możesz być w stanie uzyskać dobry stopień anonimowości w Internecie. Możesz połączyć się z tym serwerem, gdy jesteś w domu lub w podróży, skutecznie ukrywając swoją lokalizację przed odwiedzanymi witrynami. Nie musisz już ufać swojemu usługodawcy internetowemu w domu za pomocą danych przeglądania.

Jak stworzyć serwer VPN

Konfigurowanie własnej sieci VPN może wymagać wiedzy technicznej i doświadczenia w konfigurowaniu serwerów i sieci. Jeśli konfigurujesz VPN w domu, musisz także wiedzieć, jak skonfigurować fizyczną maszynę działającą jako serwer VPN, a także skonfigurować router domowy.

Na szczęście dostępne są narzędzia, które sprawiają, że jest to dla Ciebie najłatwiejsze.

Shadowsocks

Shadowsocks nie jest pełnoprawną siecią VPN, ale raczej proxy HTTP. Jeśli wszystko, czego potrzebujesz, aby przekierować lub usunąć cenzurę, to przeglądarka i kilka zgodnych aplikacji, Shadowsocks nagrodzi Cię łatwą procedurą instalacji. Na laptopie lub telefonie możesz zainstalować specjalne oprogramowanie lub skonfigurować ustawienia sieciowe. Aplikacje są dostępne w Sklepie Play i App Store.

OpenVPN

OpenVPN jest jednym z bardziej wydajnych i kompleksowych narzędzi typu open source. Jest znacznie trudniejszy do zainstalowania i skonfigurowania niż Shadowsocks, ale jest również o wiele bardziej konfigurowalny. Aplikacje są dostępne w App Store i Play Store.

Wireguard

Wireguard jest nowszym protokołem, który już w początkowej fazie testów beta już daje duże nadzieje. Nie używaj go do próby obalenia rządu, ponieważ wciąż mogą być pewne błędy i dziury w zabezpieczeniach, ale łączy w sobie łatwość użycia Shadowsocks z funkcjami OpenVPN do użytku domowego.

SSH

Jeśli próbujesz uniknąć długich konfiguracji lub konfiguracji, jednym łatwym rozwiązaniem jest po prostu skonfigurowanie lub wypożyczenie dowolnego serwera, do którego masz dostęp SSH. Następnie możesz połączyć swój ruch przez ten tunel SSH z klientem takim jak sshuttle.

Koszty prowadzenia VPN

Prowadzenie własnego serwera VPN zawsze wiąże się z pewnymi kosztami, choć ich zakres jest szeroki w zależności od tego, co próbujesz osiągnąć. Jeśli korzystasz z VPN w domu, zakładając, że masz już szybkie połączenie internetowe, jedyną dodatkową opłatą będzie urządzenie, na którym działa VPN. Może to być nawet 20 USD. Jeśli masz nieużywany komputer w domu, możesz go zmienić.

Jeśli wynajmujesz VPS w chmurze, zapłacisz od 3 USD do 10 USD za przyzwoity serwer, podobnie jak koszt płatnych dostawców VPN.

Komercyjne sieci VPN

Handlowy dostawca VPN, taki jak ExpressVPN, dostarczy ci oprogramowanie prawnie zastrzeżone w zamian za miesięczną subskrypcję. Uwalniają cię od trudności związanych z konfiguracją własnego serwera i klienta, a także zapewniają całodobową obsługę klienta. Korzystasz również z setek serwerów w wielu krajach, między którymi możesz bezproblemowo przełączać. Te serwery są zoptymalizowane do przesyłania strumieniowego i pobierania treści. Musisz zaufać swojemu płatnemu dostawcy VPN i powinieneś dokładnie sprawdzić jego politykę prywatności, w szczególności w zakresie praktyk logowania.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me