Jak banki lub rządy mogłyby zetrzeć bitcoiny z powierzchni planety

Ile kosztowałoby uczynienie Bitcoin bezwartościowym?Jak banki lub rządy mogłyby zetrzeć bitcoiny z powierzchni planety.

Pobierz ebook Bitcoin Lexie za darmo!

Jego zwolennicy reklamują Bitcoin jako zdecentralizowaną sieć, której nikt nie może kontrolować. Rzeczywiście, eksperyment z kryptowalutą o wartości ponad 70 miliardów USD jest prawie niemożliwy do zamknięcia – nawet jego użytkownicy nie wiedzą, jak go wyłączyć.

Oczywiście niektóre oczywiste rzeczy mogą zatrzymać Bitcoin. Ale często powodują więcej komplikacji i same są bardzo skomplikowane.

Chcesz tylko podsumowanie? Tl; dr

Co organizacja może zrobić, aby Bitcoin stał się bezwartościowy?

Zamknij internet

Jak wyłączyć internet? Oprócz dużej ilości współpracy wymaganej od podmiotów prywatnych i rządów nie wiemy, jak zamknąć Internet. Sieć została częściowo zaprojektowana tak, aby działała nawet po ataku nuklearnym, i nie ma z założenia przełącznika zabójstwa. Internet sam w sobie jest również bardzo odporny na ataki, a informacje po prostu przekierowują wokół każdej wyłączanej przez nas części.

Nawet jeśli znaczna część Internetu zostanie wyłączona lub uszkodzona, wymagania dotyczące przepustowości Bitcoin (obecnie co najmniej 1 MB na dziesięć minut) mogą być wystarczająco małe, aby nadawać przez fale radiowe lub system telefoniczny z powodzeniem.

Co więcej, czy jakakolwiek organizacja naprawdę chciałaby wyłączyć internet? Internet ma wiele innych zastosowań, takich jak wysyłanie zdjęć kotów. Szkody ekonomiczne wynikające z wyłączenia Internetu byłyby gigantyczne i prawdopodobnie nawet kosztowałyby życie.

Zniszcz wszystkie węzły i górników

Sieć Bitcoin składa się z osób, grup i organizacji, które uruchamiają oprogramowanie Bitcoin na swoich laptopach, telefonach, a nawet Raspberry Pis. Niektórzy z tych uczestników używają również dedykowanych układów komputerowych, zwanych górnikami Bitcoin, w celu wymiany energii elektrycznej na Bitcoiny. W rodzaju loterii cyfrowej ci, którzy zwiększają bezpieczeństwo sieci, uczestnicząc w niej, mogą otrzymać bitcoiny.

Chociaż niektórzy z tych górników i operatorów węzłów Bitcoin są bardzo widoczni, nie będą zainteresowani wyłączaniem swoich systemów dobrowolnie. Możliwe jest przejęcie lub zniszczenie niektórych górników lub operatorów węzłów, ale dzięki temu wydobycie będzie bardziej opłacalne dla tych, którzy działają w tajemnicy.

W odpowiedzi wydobycie bitcoinów zejdzie pod ziemię, a węzły ukryją się za VPNami i siecią Tor. Tak długo, jak będą pieniądze na wydobycie bitcoinów, ludzie będą ryzykować swoją swobodą uczestnictwa. Na przykład wydobycie bitcoinów pozostaje atrakcyjne w Wenezueli, gdzie bitcoiny są nielegalne.

Uczyń Bitcoin nielegalnym

Gdyby państwo uczyniło Bitcoin nielegalnym, znacznie trudniej byłoby kupować górników Bitcoin, zamieniać Bitcoiny na pieniądze papierowe lub akceptować je jako płatności w sklepie.

Ale podobnie jak w świecie internetowych rynków narkotykowych (które są w pewnym stopniu napędzane przez Bitcoin), ludzie bardzo chętnie łamią prawo dla niektórych zysków, a pseudonimowy charakter Bitcoin utrudni odnalezienie jego handlowcy, właściciele i użytkownicy.

Wydobywaj puste bloki Bitcoin

Jedynym gwarantowanym sposobem na zatrzymanie Bitcoina i uczynienie go bezwartościowym jest samodzielne uczestnictwo w sieci i zakłócanie jej od wewnątrz.

Częścią anarchistycznej natury Bitcoin jest to, że każdy może wziąć udział w systemie anonimowo, pod warunkiem, że będzie on zgodny z zasadami określonymi w oprogramowaniu Bitcoin. Na przykład żadna reguła nie stanowi, że bloki muszą być wypełnione transakcjami, aby były ważne, więc górnik teoretycznie mógłby po prostu wydobywać puste bloki.

Gdyby wszystkie bloki były puste, nikt nie mógłby dokonywać transakcji na Blockchain Bitcoin, a bez możliwości wysyłania pieniędzy stałoby się bezwartościowe.

Mając zaledwie 10% globalnej mocy obliczeniowej Bitcoinów, organizacja może znacznie spowolnić sieć Bitcoin. Gdy zła operacja się rozszerza, w końcu osiągnie 50% całkowitej mocy skrótu, pozwalając im utrzymać WSZYSTKIE bloki puste.

Węzły Bitcoin akceptują najdłuższy prawidłowy łańcuch bloków jako ważny, więc jeśli grupa ma więcej niż 50% całkowitej mocy skrótu, mogą ostatecznie stworzyć łańcuch dłuższy niż inni, uczciwi górnicy, którzy wolą wypełniać swoje bloki transakcjami.

Założyciel Bitcoin, pseudonim Satoshi Nakamoto, wyjaśnia:

„Wyścig między uczciwym łańcuchem a łańcuchem napastników można scharakteryzować jako losowy spacer dwumianowy. Zdarzeniem sukcesu jest uczciwy łańcuch przedłużony o jeden blok, zwiększając jego przewagę o +1, a zdarzeniem niepowodzenia jest łańcuch atakującego przedłużony o jeden blok, zmniejszając lukę o -1 ”.

Mając to na uwadze, oto jak zniszczyć Bitcoin:

Krok 1: Kup wiele górników Bitcoin

Obecnie sieć Bitcoin ma całkowitą moc haszującą około 5,7 Exahash na sekundę. To 5,7 x 10 ^ 18 skrótów co sekundę. Najnowszy model współczesnego górnika Bitcoin, taki jak Antminer S9, wytwarza około 14 Terrahash na sekundę, czyli 14 x 10 ^ 12.

Oznacza to, że na całym rynku działa obecnie około 400 000 Antminerów S9, co przy 1099 USD kosztuje około 447 mln USD.

Aby uzyskać 50% całkowitej mocy obliczeniowej, należy dodać do sieci całkowitą moc obliczeniową świata. W miarę jak coraz więcej górników dołącza do sieci, wszystkim trudniej jest wydobywać. Jeśli cena Bitcoinów nie wzrośnie, wydobycie stanie się nieopłacalne dla innych, a Ty nie będziesz musiał tak ciężko próbować przejąć 50% całej sieci. Możesz także być w stanie budować górników taniej niż to, co sprzedają online, ale marże nie są ogromne.

Organizacja powinna się spodziewać inwestycji 350–400 mln USD na rozpoczęcie ataku.

Krok 2: Uruchom wszystkich górników

Antminer S9 zużywa 1372 W, więc 400 000 Antminerów zużywa 548,800 kW. Na godzinę to 548,800 kWh (4800 GWh rocznie). Z perspektywy czasu największa elektrownia jądrowa na świecie, elektrownia jądrowa Bruce w Ontario w Kanadzie, wytwarza około 47 000 GWh w ciągu jednego roku.

Zużycie energii Bitcoin na poziomie 550 MW jest około 1/10 zużycia energii w mieście takim jak San Francisco. Bitcoin jest więc wciąż na tyle mały, że grupa może pozyskać energię elektryczną do ataku Bitcoin na otwartym rynku.

Zakładając, że atakujący wybrał najtańszy dostępny zasilacz, kosztowałby około 0,04-0,06 USD za kWh, co oznacza ~ 22 000-33,000 USD za godzinę lub mniej więcej 192 miliony USD rocznie– po prostu, aby bloki Bitcoin były puste.

Kiedy zatrzymają się bieżące koszty energii?

Gdy inni górnicy powoli znikają, codzienne zużycie energii elektrycznej może się stopniowo zmniejszać. Nie jest jasne, jak długo inni byliby w stanie wytrzymać – może wystarczy miesiąc, ale może to potrwać rok lub dłużej. W dalszym wzroście wydatków atakujący może nawet kupić więcej górników i wydać więcej na energię elektryczną, aby kontynuować atak.

Atakujący miałby nadzieję, że inni górnicy szybko popadną w niewypłacalność. Trudno byłoby jednak odzyskać pieniądze od górników, ponieważ mogą oni wydobywać tylko Bitcoiny (a Bitcoin jest już martwy), a zatem nie będą miały wartości odsprzedaży.

Kto mógłby sfinansować atak Bitcoin?

Bitcoin to aktywa o wartości 70 miliardów USD, z blisko 1 miliardem USD transakcji na całym świecie w ciągu jednego dnia. Organizacja może spróbować odzyskać część inwestycji poprzez zwarcie Bitcoin w odpowiednim momencie, ponieważ nieuchronnie straci znaczną część swojej wartości w pierwszych tygodniach ataku.

Duże banki mają kapitalizację rynkową w wysokości około 340 miliardów USD (JP Morgan Chase), 95 miliardów USD (Mitsubishi UFJ) lub 145 miliardów USD (HSBC). Pomiędzy nimi mogą być w stanie zebrać wystarczającą ilość pieniędzy, aby sfinansować atak Bitcoin, chociaż trudno byłoby im przełknąć pół miliarda (i uzasadnić to swoim akcjonariuszom).

Jeśli jednak rząd lub partia rządowa chce wycofać Bitcoin, prawdopodobnie byłoby im stosunkowo łatwo zażądać środków od podatnika. A całkowita potrzebna kwota prawdopodobnie byłaby porównywalna do jednej tysięcznej rocznego budżetu obronnego USA.

Jak można zatrzymać atak Bitcoin?

Społeczność Bitcoin może zrobić kilka rzeczy, aby zatrzymać atak i uratować Bitcoin. Na początku mogli wymagać od górników zawarcia transakcji w każdym bloku, na które atakujący mógłby odpowiedzieć, dodając bezsensowne transakcje między swoimi bitcoinami.

Ostatecznie programiści Bitcoin zmieniliby algorytm sprawdzania działania Bitcoin i uczynili atakujących (i wszystkich innych) górnikami Bitcoinów bezwartościowymi. Inni górnicy szybko zajęliby ich miejsce i potrzebne byłyby dalsze inwestycje, aby utrzymać atak.

Tl; dr

Najlepszym sposobem, aby Bitcoiny były bezużyteczne, jest wydobywanie pustych bloków i uniemożliwianie dokonywania przelewów, co uczyniłoby Bitcoiny bezwartościowymi.

Byłoby kosztuje około 350-400 milionów USD z góry, aby wyprodukować wystarczającą ilość górników Bitcoin, i około 16 milionów miesięcznie, aby uczynić Bitcoin bezużytecznym. Osoba atakująca może być w stanie odzyskać część z tego, zwalniając rynek, ale nawet w przypadku dużego banku trudno będzie go podnieść.

Społeczność miałaby w zanadrzu kilka sztuczek, aby uczynić atak bezużytecznym, co wymagałoby dalszych inwestycji, aby go kontynuować.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me