Gra w telefony: WhatsApp vs Telegram vs szyfrowanie

najlepszy posłaniec


** ZAKTUALIZOWANE NA 2017 R. **

W tym artykule ExpressVPN koncentruje się na WhatsApp i Telegram. Jeśli chcesz zobaczyć porównanie innych aplikacji do czatowania, kliknij tutaj, aby zobaczyć resztę.

WhatsApp ma teraz ponad miliard użytkowników, ale Telegram szybko nadrabia zaległości. W lutym 2016 r. Telegram stwierdził, że ponad 350 000 użytkowników rejestrowało się każdego dnia, oprócz obecnych 100 milionów aktywnych użytkowników dziennie.

Telegram jest krytykowany za to, że domyślnie nie jest w pełni szyfrowany. Ale była to pierwsza aplikacja do masowego wysyłania wiadomości, która oferowała jakiekolwiek szyfrowanie, i jako taka była często określana w mediach jako „zaszyfrowana aplikacja czatu”. To pseudonim, który wydaje się utknąć, i który mógł nawet pomóc mu zdobyć poparcie od organizacji takich jak ISIS, znana grupa terrorystyczna.

WhatsApp ogłosił, że we wrześniu 2014 r. Przejdzie na pełne, zaszyfrowane czaty, ale wprowadził tę funkcję dopiero w kwietniu 2016 r. Od tego czasu pomocnicy PR podjęli wiele starań, aby uzyskać tytuł zaszyfrowanej aplikacji czatu.

Początki Telegramu

Za Telegramem stoją bracia Nikołaj i Paweł Durow, wygnani miliarderzy urodzeni w Rosji, wcześniej znani z klonu Facebooka Vkontakte (obecnie VK). Pavel Durov musiał opuścić Vkontakte w 2014 r. Z powodu sporu dotyczącego przekazania danych użytkowników ukraińskich protestujących. W związku z tym bracia opuścili Rosję do Berlina, gdzie założyli Telegram.

Początki WhatsApp

Brian Acton i Jan Koum założyli WhatsApp w 2009 roku, aby publikować szybkie aktualizacje statusu, podobne do tych na Facebooku. Ale to funkcja przesyłania wiadomości zawarta w wersji 2 zwiększyła liczbę użytkowników i sprawiła, że ​​aplikacja odniosła ogromny sukces.

W lutym 2014 r. Facebook kupił WhatsApp za 19 miliardów dolarów, a teraz Facebook chce włączyć go do swojej wizji Internet.org (oświadczenie: ExpressVPN wspiera OpenMedia, organizację krytyczną wobec internet.org).

Posłańcy są zbudowani na efektach sieciowych – co oznacza, że ​​wartość platformy komunikacyjnej jest cenna nie przez to, jak wspaniała, bezpieczna lub bogata w funkcje jest ta platforma, ale raczej od tego, ile osób można z nią skontaktować. Ale te efekty sieciowe są delikatne, ponieważ zmiana usług przesyłania wiadomości jest bardzo łatwa i tania dla użytkownika. I chociaż użytkownicy mogą łatwo zainstalować wiele komunikatorów obok siebie, wielu użytkowników woli tego nie robić. Tak więc jedna platforma może łatwo nie tylko wyprzedzić inną, ale także uczynić ją całkowicie bezwartościową.

W związku z tym „wojna posłańców” (która obejmuje także innych gigantów, takich jak WeChat, Kakao i Line), jest bardzo realna. WhatsApp posuwa się nawet do blokowania wszystkich linków do komunikatora Telegram na swojej platformie.

telegram-vs-WhatsAppWiadomości przychodzące. Recenzja ExpressVPN spowoduje wstyd, wstyd, wstyd?

Bitwa między WhatsApp i Telegram

ExpressVPN przetestował oba komunikatory, abyś mógł być lepiej poinformowany o wyborze ulubionego.

Zacznijmy od największej kategorii:

Które ma lepsze szyfrowanie wiadomości?

Telegram korzysta z opracowanego przez siebie protokołu o nazwie MProto. Telegram został ostro skrytykowany za stworzenie własnego standardu zamiast korzystania z czegoś innego. MProto nie jest jednak całkiem nowy (wykorzystuje standardy AES i RSA), a OpenWhisper Systems (standard, który wprowadził WhatsApp) również jest nowym opracowaniem.

ExpressVPN nie jest kryptografem, ale wygląda na to, że protokół MProto jeszcze nie został uszkodzony. Jest również typu open source, podobnie jak wszystkie aplikacje Telegram, więc każdy może spróbować go złamać. W rzeczywistości Telegram wielokrotnie oferował duże nagrody (obecnie Bitcoin kosztuje 200 000 USD) każdemu, kto może pomyślnie przekroczyć standard, chociaż Moxie Marlinspike, twórca OpenWhisper Systems, nazwał nagrodę „sfałszowaną” na swoim blogu.

Szyfrowanie Telegram jest z pewnością bardzo szybkie i wydajne, a zaszyfrowane wiadomości można wysyłać, gdy wszystkie inne aplikacje zawodzą z powodu wolnego połączenia internetowego. Telegram zmienia także klucze co tydzień lub po 100 wiadomościach, aby zapewnić idealną tajemnicę przekazywania. Idealna tajemnica przekazywania zapewnia, że ​​gdyby Twój telefon został zhakowany, a klucze szyfrujące skradzione, usuniętych wiadomości nie można odszyfrować.

Duża różnica polega nie na tym, jakie protokoły szyfrowania są używane, ale na tym, jak są one stosowane. WhatsApp automatycznie szyfruje wszystkie twoje wiadomości i nie ma opcji wysłania niezaszyfrowanej wiadomości. Jest to ogromna różnica w porównaniu z szyfrowaniem Telegramu, w którym musisz wybrać „Tajny czat”, aby zainicjować bezpieczną rozmowę. Wiele osób tego nie robi, ponieważ jest to dodatkowy krok lub nie rozumie konieczności.

Bez szyfrowania czaty są podatne na przechwytywanie i nadzór, szczególnie na Telegramie, gdzie wiadomości są przechowywane do momentu ich usunięcia. Z drugiej strony WhatsApp nie przechowuje wiadomości; przesyła je tylko do twojego urządzenia. Nawet czaty grupowe są szyfrowane w WhatsApp.

Aktualizacja backdoora WhatsApp:

W styczniu 2017 r. The Guardian zgłosił backdoor w projekcie WhatsApp. WhatsApp zaprojektował mechanizm szyfrowania w taki sposób, aby zmiany klucza były płynne. Jednak konfiguracja pozwala serwerom WhatsApp lub innym osobom, które mają nad nimi kontrolę, czytać wiadomości, żądając od aplikacji ponownego szyfrowania wiadomości przy użyciu innego klucza należącego do atakującego. Ta luka działa tylko w przypadku wiadomości, które mają zostać dostarczone, i nie działa w przypadku wiadomości dostarczonych w przeszłości.

Aby upewnić się, że nikt nie podsłuchuje twoich wiadomości WhatsApp, przejdź do Ustawień -> Konto -> Zabezpieczenia i włącz opcję „Pokaż powiadomienia o bezpieczeństwie”. W przypadku zmiany kluczy kontaktu wyśle ​​Ci powiadomienie, co może oznaczać, że osoby trzecie używają własnego klucza do czytania wiadomości. Jeśli otrzymasz powiadomienie o zmianie klucza, przestań czatować, dopóki nie zweryfikujesz ponownie klucza publicznego planowanego kontaktu.

Taki atak jest teoretycznie możliwy także w Telegramie, ale nie w aktywnych czatach. W telegramie każdy czat ma swój własny klucz. Jest to świetne w teorii, ponieważ pozwala na tworzenie pojedynczych bezpiecznych linii między zaufanymi urządzeniami, ale nie działa dobrze w praktyce. Za każdym razem, gdy zaczynasz nowy tajny czat, musisz ponownie zweryfikować tożsamość drugiej osoby.

Werdykt: Mimo niedawnej historii backdoora, wciąż jest to wygrana dla WhatsApp

szyfrowanie WhatsApp

Pierwsze kroki: Który ma lepszy proces rejestracji?

W przypadku WhatsApp możesz zarejestrować się tylko za pomocą aplikacji na telefon komórkowy, a Telegram pozwala zarejestrować się w dowolnym miejscu, nawet za pomocą aplikacji internetowej.

Ale zarówno Telegram, jak i WhatsApp używają twojego numeru telefonu do uwierzytelnienia. Na początku jest to wygodne, ale pozostawia poważne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Haker może przejąć Twoje konto, przekierowując wiadomości tekstowe na własny numer, oszukując dostawcę telefonu komórkowego lub nawet zmawiając się z nim. To ostatnie jest szczególnie niepokojące, jeśli twoim przeciwnikiem jest twój samorząd.

W przypadku zaszyfrowanej WhatsApp pozwoli to hakerom podszyć się pod Ciebie, ale dzięki Telegramowi ktoś może uzyskać dostęp do wszystkich niezaszyfrowanych czatów i czatów grupowych.

Chociaż WhatsApp ma lepsze szyfrowanie, Telegram ma możliwość ustawienia dodatkowego hasła, które jest w rzeczywistości uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Haker będzie potrzebował nie tylko dostępu do twojego numeru telefonu, ale także hasła, aby dostać się do twoich kontaktów.

Dawanie użytkownikom opcji innych niż rejestracja przy użyciu numeru nie jest dobrą praktyką. Numery telefonów można łatwo powiązać z tożsamością poprzez lokalizację, a wiele krajów wymaga okazania dowodu tożsamości przy zakupie kart SIM.

Werdykt: Remis

gra w telefony

Jak usprawnić proces rejestracji

Zarówno Telegram, jak i WhatsApp powinny umożliwiać zarejestrowanie się w ich usługach za pomocą innych identyfikatorów, takich jak nazwy użytkowników lub adresy e-mail. WhatsApp potrzebuje dodatkowego hasła, a zarówno WhatsApp, jak i Telegram powinny prawdopodobnie uczynić go obowiązkowym.

Który ma najlepsze opcje pobierania?

Wszystkie aplikacje Telegram są typu open source, co oznacza, że ​​możesz je zbudować samodzielnie, zamiast pobierać je ze sklepów z aplikacjami. Możesz modyfikować aplikacje, a badacze mogą je przeglądać, aby znaleźć błędy we wdrażaniu funkcji bezpieczeństwa. Możesz także zbudować integrację Telegramu dla własnej aplikacji, co czyni ją bardziej dostępną dla osób, które nie mają dostępu do oficjalnych sklepów z aplikacjami (na przykład, jeśli ich kraj je blokuje), ale oznacza to również podatność na wersje backdoored lub szkodliwe.

Open-source jest dość niesamowity, a Telegram imponuje swoją szeroką gamą obsługiwanych platform. Istnieją zwykłe funkcje, takie jak iOS, Android i Windows Phone, ale są też aplikacje przeglądarki dla Firefox i Chrome OS, wtyczka Pidgin, aplikacje komputerowe, a nawet interfejs wiersza poleceń! Niestety aplikacje Windows i Linux to po prostu opakowane wersje aplikacji przeglądarki (Webogram), która nie obsługuje szyfrowania typu end-to-end.

WhatsApp ma również aplikacje Windows i Mac, ale koncentruje się głównie na telefonach komórkowych, gdzie obsługuje starsze systemy, takie jak Symbian lub BlackBerry. WhatsApp jest znacznie bardziej restrykcyjny i w przeszłości wyłączał niezależne implementacje, takie jak wtyczka Pidgin.

Werdykt: Telegram wygrywa

szyfrowanie telegramu

Co jest najmniej inwazyjne?

WhatsApp wymaga dostępu do całej książki adresowej, aby nawet działać; coś, co ExpressVPN uważa za wysoce inwazyjne. Bez tego dostępu WhatsApp jest praktycznie bezużyteczny.

W Telegramie możesz rozpocząć czat bez udostępniania aplikacji kontaktów. Nie musisz też rozdawać swojego numeru telefonu osobom, z którymi chcesz rozmawiać. Zamiast tego możesz ustawić nazwę użytkownika i podać ją zamiast tego. To całkiem świetna i przyjazna dla prywatności funkcja.

Werdykt: Telegram wygrywa

szyfrowanie telegramu

Jak poprawić czat

Posłaniec nie powinien prosić o przesłanie całej książki adresowej, aby rozpocząć, nie trzeba też podawać numeru telefonu, aby inni mogli się z tobą skontaktować.

Który oferuje najlepsze funkcje czatu grupowego?

Jak wspomniano, czaty grupowe są szyfrowane w WhatsApp i można tworzyć grupy z maksymalnie 256 członkami. To dość niesamowite, chociaż przy tak dużej liczbie osób w grupie prawdopodobnie możesz założyć, że nie jest już prywatne.

Czaty grupowe telegramu są niezaszyfrowane, ale mają kilka dodatkowych funkcji. Możesz nawet tworzyć supergrupy z tysiącami uczestników. W tych supergrupach możesz przypinać wiadomości i tworzyć URL-e z zaproszeniami, które można opublikować w witrynie lub wysłać w wiadomości e-mail. Możesz również dodać niesławne boty Telegram do swoich grup, ułatwiając przeprowadzanie ankiet lub granie w gry.

Werdykt: Wygrywa WhatsApp, szyfrowanie jest królem

szyfrowanie WhatsApp

Która aplikacja ma najlepsze funkcje w ogóle?

Jak już wspomniano, Telegram zachwyca swoimi funkcjami. Podczas gdy WhatsApp również osadza trochę treści i wyświetla podgląd stron i filmów, w Telegramie wszystko wydaje się znacznie wolniejsze. Musisz opuścić aplikację Telegram o wiele mniej, aby zobaczyć zawartość czatu, co przekłada się na dobre wrażenia użytkownika.

Telegram jest również bardziej otwartą platformą. Możesz łatwo stworzyć własnego bota, załadować własny zestaw naklejek (ExpressVPN znalazł go nawet w Information Security!), A nawet zmienić klienta i wypuścić go z nowymi funkcjami (tak jak zrobiło to GetGems), co pozwala na osadzenie możliwości komunikatora Telegram w dowolnej innej aplikacji. Telegram ma również kanały, które umożliwiają łatwe udostępnianie aktualizacji o sobie, takich jak krótki blog.

WhatsApp ma jednak jedną funkcję, którą ExpressVPN bardzo lubi, i naprawdę nie można jej obejść: zaszyfrowane rozmowy telefoniczne. Działa całkiem dobrze, jest bezpłatny i bije regularne rozmowy telefoniczne dotyczące wygody, bezpieczeństwa i kosztów.

Ogromną zaletą Telegramu jest niezależność od jednego urządzenia. Możesz zainstalować Telegram na dowolnej liczbie komputerów i telefonów, a nawet mieć otwartą aplikację internetową w różnych przeglądarkach jednocześnie. W WhatsApp Twoje podstawowe urządzenie musi być włączone i podłączone do Internetu, nawet jeśli korzystasz z WhatsAppWeb.

Werdykt: Wygrywa WhatsApp, wyłącznie w przypadku szyfrowanych połączeń telefonicznych

szyfrowanie WhatsApp

Inne problemy związane z prywatnością i bezpieczeństwem

Zarówno Telegram, jak i WhatsApp pozwalają kontrolować znaczek „ostatnio widziany” i oba pozwalają na skompilowaną listę zablokowanych użytkowników.

Fakt, że możesz łatwo zalogować się do Telegramu z wielu urządzeń, może stać się zagrożeniem bezpieczeństwa, choć platforma dobrze to łagodzi, czyniąc „aktywne sesje” widocznymi w ustawieniach, w których możesz również łatwo wyłączyć wszystko, co nie jest tobą.

Telegram automatycznie usunie również twoje konto wraz ze wszystkimi informacjami zawartymi w ciągu sześciu miesięcy nieużywania (możesz ustawić na jeden miesiąc lub rok), więc jeśli inne osoby otrzymają Twój numer telefonu po rezygnacji nie uzyskaliby dostępu do twojego konta.

W Telegramie możesz dodatkowo kontrolować, kto może dodawać Cię do grup, co utrudnia spamerom denerwowanie Cię.

„Tajne czaty” Telegramu mają kilka dodatkowych zalet niż tylko szyfrowanie: Otrzymasz powiadomienie, gdy druga strona zrobi zrzut ekranu, i możesz ustawić czas autodestrukcji z dowolnego miejsca od jednej sekundy do tygodnia. Po zniszczeniu aplikacja usuwa wszystkie wiadomości z obu urządzeń (poczynając od momentu, gdy druga strona czyta wiadomość), dzięki czemu masz większą kontrolę nad tym, co przechowuje Twój telefon i jakie informacje mogą stać się podatne na zagrożenia w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu.

Tajne czaty telegramu również nie wysyłają podglądów wiadomości na serwery Apple lub Google, gdzie można je dodatkowo rejestrować. W WhatsApp (i nieszyfrowanych czatach Telegram) ta opcja istnieje, ale musisz ją wyłączyć ręcznie. Telegram pyta również, czy chcesz włączyć podgląd linków w tajnych czatach. Podglądy linków są generowane na serwerach Telegramu i mogą zagrażać prywatności, dlatego warto je wyłączyć.

Nie można tworzyć kopii zapasowych tajnych czatów Telegram, podczas gdy czaty WhatsApp mogą być. Na iOS masz opcję tworzenia kopii zapasowych czatów w iCloud, a na Androidzie możesz zapisać je na Dysku Google. Na innych platformach możesz mieć możliwość pobrania ich jako pliku. Gdy Ty lub jeden z twoich kontaktów włączysz to, twoje czaty są tak bezpieczne, jak ta kopia zapasowa. Bądź ostrożny!

Werdykt: Telegram wygrywa

szyfrowanie telegramu

Wyniki: Telegram wygrywa! Ale to samo dotyczy WhatsApp!

Telegram wygrywa ogólnie! Platforma robi wrażenie, ponieważ jest open source, jest łatwo dostępna dla projektantów (naklejki) i programistów (boty) i oferuje ogromną gamę aplikacji dla wszystkich rodzajów platform. Wszystkie aplikacje ExpressVPN wypróbowały się szybko i pięknie zintegrowane z systemami operacyjnymi, dla których zostały stworzone. Będziesz daleki od anonimowości, ExpressVPN uważa, że ​​masz większą kontrolę nad swoją tożsamością i kontaktami. Największym problemem jest domyślnie brak szyfrowania end-to-end.

WhatsApp wygrywa szyfrowanie

Aplikacja miliarda ludzi zapewniła masowe szyfrowanie od końca do końca, a ExpressVPN uważa, że ​​może to być jedyna duża platforma, która dobrze szyfruje. Niestety WhatsApp stara się być czymś więcej niż nudną potokiem dla wiadomości, a niektórzy użytkownicy mogą oczekiwać więcej. Fakt, że użytkownicy ograniczają się do jednego urządzenia / aplikacji, wydaje się największą barierą.

Ciekawy innych posłańców? Kliknij tutaj, aby wyświetlić rankingi prywatności aplikacji czatowej ExpressVPN.

Koniecznie sprawdź też Przewodnik dla Mobile Security.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map