Dzięki wygranej dla obrońców prywatności DuckDuckGo może być teraz domyślną wyszukiwarką w UE

Logo Androida wymachujące flagą DuchDuckGo.


Nowi użytkownicy Androida w UE skorzystają z orzeczenia antymonopolowego wydanego przez Unię Europejską w ubiegłym roku.

Od marca użytkownicy będą mogli wybierać między czterema wyszukiwarkami podczas rejestracji i konfiguracji urządzenia z Androidem. Wybór stanie się ich domyślną witryną za każdym razem, gdy zainicjują wyszukiwanie w Chrome lub w głównym oknie wyszukiwania Androida. Specjalna aplikacja domyślnego dostawcy wyszukiwania zostanie również zainstalowana na poszczególnych urządzeniach.

Google pozostanie opcją, ale użytkownicy będą musieli wyraźnie określić swoje preferencje, aby pozostało ustawieniem domyślnym.

Wyszukiwarka dbająca o prywatność DuckDuckGo wygrała konkurencyjny proces licytacji, który ma być najczęstszą opcją w krajach UE. Nie oznacza to, że automatycznie stanie się najpopularniejszą wyszukiwarką wśród urządzeń z Androidem w UE, ale znacznie poprawia wizerunek firmy i ogólną widoczność.

Dlaczego Google jest zmuszony pytać użytkowników o ich preferencje?

Przełomowe orzeczenie unijnych organów antymonopolowych w lipcu 2018 r. Ukarało Alphabet (spółkę dominującą Google) prawie 5 miliardów USD, stwierdzając, że „Google użył Androida jako pojazdu do umocnienia dominacji swojej wyszukiwarki. . . [i] odmówił europejskim konsumentom korzyści płynących ze skutecznej konkurencji ”, uznając tę ​​praktykę za niezgodną z prawem na mocy prawa UE.

W szczególności prawodawcy UE zauważyli, że Alphabet zobowiązał producentów smartfonów do wstępnego instalowania pakietu aplikacji Google, w tym wyszukiwania i Chrome, jeśli chcą mieć dostęp do Sklepu Play.

Dodał, że zgłaszane płatności niektórym producentom i operatorom sieci komórkowych wyłącznie za korzystanie z aplikacji Google, a także uniemożliwianie niektórym uruchamianie alternatywnych wersji Androida były sprzeczne z przepisami antymonopolowymi.

Co się później stanie?

Użytkownicy Androida zawsze mieli możliwość wybrania domyślnej wyszukiwarki innej niż Google, ale opcja ta była ukryta tak głęboko w menu ustawień, że większość użytkowników mogła nawet nie wiedzieć, że jest pod ich kontrolą.

Nowy system zapewni użytkownikom całkowitą kontrolę, ponieważ będą oni musieli wybrać preferencje wyszukiwarki podczas instalacji. Opcje różnią się w zależności od kraju w UE, ponieważ kryteria wyboru są powiązane z systemem aukcyjnym.

Każdy dostawca wskazał Google, ile jest skłonny zapłacić firmie za każdym razem, gdy zostanie wybrany. Trzej najlepsi dostawcy zostali wybrani i pokazani użytkownikom, a Google zaokrągla listę. Wybrana firma zapłaci jednak tylko kwotę oferowaną przez czwartą najwyższą ofertę, a nie własną cenę.

Praktyka wejdzie w życie w marcu, ale oferty aukcyjne będą sprawdzane co cztery miesiące.

Oto podział według krajów:

Kraj

Opcje wyszukiwania

AustriaDuckDuckGo, GMX, Info.com
BelgiaDuckDuckGo, Info.com, Qwant
BułgariaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
ChorwacjaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Republika CzeskaDuckDuckGo, Info.com, Seznam
DaniaDuckDuckGo, Givero, Info.com
EstoniaDuckDuckGo, Info.com, Yandex
FinlandiaDuckDuckGo, Info.com, Yandex
FrancjaDuckDuckGo, Info.com, Qwant
NiemcyDuckDuckGo, GMX, Info.com
GrecjaDuckDuckGo, Info.com, Qwant
WęgryDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
IslandiaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
IrlandiaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
WłochyDuckDuckGo, Info.com, Qwant
ŁotwaDuckDuckGo, Info.com, Yandex
LiechtensteinDuckDuckGo, Info.com, Qwant
LitwaDuckDuckGo, Info.com, Yandex
LuksemburgDuckDuckGo, Info.com, Qwant
MaltaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
HolandiaDuckDuckGo, GMX, Info.com
NorwegiaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
PolskaDuckDuckGo, Info.com, Yandex
PortugaliaDuckDuckGo, Info.com, Qwant
Republika CypryjskaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
RumuniaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
SłowacjaDuckDuckGo, Info.com, Seznam
SłoweniaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
HiszpaniaDuckDuckGo, Info.com, Qwant
SzwecjaDuckDuckGo, Info.com, PrivacyWall
Zjednoczone KrólestwoBing, DuckDuckGo, Info.com

DuckDuckGo dominuje opcje we wszystkich krajach oprócz Wielkiej Brytanii, gdzie Bing Microsoftu miał najwyższą ofertę. Może to wynikać z wyższych przychodów, które nieuchronnie przynoszą reklamy w Wielkiej Brytanii w porównaniu z krajami takimi jak Łotwa i Chorwacja.

Kiedy Alphabet po raz pierwszy ogłosił zamiar sprzedaży na aukcji opcji wyszukiwania dla Androida, decyzja została ostro skrytykowana przez dyrektora generalnego DuckDuckGo Gabriel Weinberg, który powiedział, że Google będzie nadal czerpać zyski kosztem konkurencji.

2) Aukcja typu pay-to-play z tylko 4 miejscami oznacza, że ​​konsumenci nie będą mieli wszystkich wyborów, na jakie zasługują, a Google odniesie zysk kosztem konkurencji. Zachęcamy organy regulacyjne do bezpośredniej współpracy z Google, nami i innymi podmiotami, aby zapewnić najlepszy system dla konsumentów.

– Gabriel Weinberg (@yegg) 2 sierpnia 2019

Wygląda na to, że wycofał się ze swoich wcześniejszych sentymentów, prawdopodobnie uznając, że jest to bezcenna okazja dla jego firmy, aby uzyskać czołową pozycję w centrum uwagi konsumentów.

Niemniej jednak, jeśli cenisz sobie prywatność, żartujesz z niechcianych reklam i nie chcesz, aby przerażająca technologia nadzoru obserwowała Twoje działania w Internecie, ta wiadomość jest zdecydowanie powodem do świętowania.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map