Czy Rosja naprawdę zakazała VPN?

Czy VPN są zakazane w Rosji?


Być może widziałeś dramatyczne nagłówki w ostatnich dniach, twierdząc, że „Rosja również zakazuje VPN” i podobieństwa do niedawnego usuwania VPN przez Apple z China App Store, ale jaka jest prawdziwa historia?

Tak, Putin i rosyjski parlament rzeczywiście przyjęły nową poprawkę z zamiarem wzmocnienia wysiłków rządu w sprawie cenzury, ale daleko mu do całkowitego zakazu VPN.

Rosyjska poprawka VPN: dużo kory, ale to ugryzie?

Zamiast tego poprawka dąży do tego, aby silne usługi VPN były zgodne z rosyjskim reżimem cenzury – to znaczy blokują wszelkie strony internetowe znajdujące się na czarnej liście kraju nadzorującego komunikację, Roskomnadzor.

Nie jest jednak jasne, w jaki sposób Rosja zamierza wprowadzić w życie tę nową regulację, kiedy wejdzie ona w życie 1 listopada 2017 r. Wygląda na to, że zarówno Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), jak i dostawcy usług internetowych będą mieli za zadanie identyfikację i załamanie VPN, ale jak widzieliśmy w innych krajach o wysokiej cenzurze, egzekwowanie to gra w kotka i myszkę, w której cenzorzy nie mają środków na całkowite wyeliminowanie ruchu VPN. Takie postępowanie wymagałoby od nich podjęcia niepraktycznych środków o znacznie gorszych skutkach, takich jak całkowite wyłączenie łączności z globalnym Internetem.

Eskalacja ataku na wolność w Rosji

Pomijając praktyczne aspekty egzekwowania prawa, nie ma wątpliwości, że Putin dokręca śruby cenzury w Rosji. Tego samego dnia przyjęto kolejną poprawkę, która wymaga, aby aplikacje do przesyłania wiadomości kojarzyły użytkowników z prawdziwą tożsamością od 1 stycznia 2018 r. Nawet zaszyfrowane czaty muszą przestrzegać tego prawa, które pozwoli rosyjskim urzędnikom na kojarzenie zebranych metadanych z osobami.

Oba są częścią niepokojącego trendu nasilania się ataków na wolność słowa w Rosji pod rządami Putina, a ograniczenia i inwigilacja Internetu w Internecie gwałtownie nasilają się w ciągu ostatnich pięciu lat. Na przykład prawo Yarovaya z 2016 r. Wymaga od wszystkich dostawców usług internetowych przechowywania metadanych dotyczących klientów przez co najmniej sześć miesięcy i pozwala rosyjskim urzędnikom na tworzenie dokładnych profili użytkowników Internetu. Ustawa z 2015 r. Zabrania przechowywania danych osobowych obywateli rosyjskich na serwerach poza krajem.

Niezachwiane zaangażowanie ExpressVPN w ochronę prywatności

Nieprzypadkowo te zmiany sprawiają, że bezpieczeństwo, prywatność i łączność zapewniane przez VPN są bardziej krytyczne niż kiedykolwiek wcześniej. Głównym celem społeczności VPN jest zwalczanie takich ataków na swobodę wypowiedzi.

Jako firma zajmująca się prywatnością, ExpressVPN z pewnością nigdy nie będzie podlegać żadnym regulacjom, które zagrażają zdolności naszego produktu do ochrony praw cyfrowych użytkowników. Bardziej niż kiedykolwiek staramy się, aby nasi użytkownicy pozostawali w kontakcie z bezpłatnym i otwartym Internetem, bez względu na to, gdzie się znajdują.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map