Czy potrzebuję antywirusa na swoim komputerze?

powinienem zainstalować program antywirusowy


Podczas gdy informatyka teoretycznie teoreplikowała samoreplikujące się programy komputerowe od późnych lat 40. XX wieku, dopiero w 1971 r. Powstał pierwszy wirus o nazwie Creeper.

Pnącze nie wyrządziło żadnej szczególnej szkody; może wyświetlać tylko komunikat. Drugi z istniejących wirusów komputerowych, nazwany Reaper, został stworzony wyłącznie w celu zniszczenia Creepera.

To było kolejne 15 lat w większości nieszkodliwych i eksperymentalnych wirusów, zanim narodził się Brain. Mózg był wirusem napisanym przez dwóch pakistańskich braci w 1986 roku, przeznaczonym do śledzenia pirackich kopii ich programu monitorowania serca. Sprawy szybko się eskalowały, a Mózg rozprzestrzenił się na wiele więcej maszyn niż oczekiwano. Autorzy opublikowali wirusa bez złośliwych zamiarów. W rzeczywistości nawet zawarli w oprogramowaniu swoje nazwiska, adres i numery telefonów.

Morris Worm był pierwszym wirusem komputerowym

Zaledwie dwa lata później, w listopadzie 1988 r., Pierwszy wirus rozprzestrzenił się w Internecie. Pisarz Robert Tappan Morris również nie zamierzał wyrządzić krzywdy, ale to nie uchroniło go przed byciem pierwszą osobą skazaną na mocy nowej ustawy o oszustwach i nadużyciach komputerowych z 1986 r..

Chociaż robak Morris nie został zbudowany w celu wyrządzenia szkód, kilka błędów programowych pozwoliło mu wyłączyć ponad 6000 komputerów w ciągu zaledwie kilku godzin – około 10% wielkości Internetu w tym czasie. Szacuje się, że robak spowodował szkody w wysokości od 100 tysięcy do 10 milionów USD. Ironią jest to, że znamy skalę ataku z powodu robaka Morrisa, ponieważ wirus został stworzony w celu obliczenia rozmiaru Internetu.

Robak Morris był dla wielu wezwaniem do przebudzenia i pomógł w uruchomieniu nowej branży antywirusowej. John McAfee założył tytułową firmę, która zasłynęła w 1987 roku, a wkrótce pojawiło się więcej firm antywirusowych; w 1988 r. Avira została założona w Niemczech przez Tjarka Auerbacha. Później, w tym samym roku, Pavel Baudiš i Eduard Kučera stworzyli avast! w Czechach. Zaledwie kilka lat później, w 1991 r., Norton Antivirus został założony w Stanach Zjednoczonych.

pierwszy wirus komputerowyCzy to jest wirus? Raczej szansa.

Jak działają programy antywirusowe

Programy antywirusowe zwykle działają, utrzymując listę wszystkich znanych wirusów. Każdy plik cyfrowy można zidentyfikować za pomocą tak zwanego skrótu, a każdy skrót jednoznacznie reprezentuje znanego wirusa.

Skróty mają zawsze tylko kilka znaków, bez względu na to, jak duży jest plik, i można je stosunkowo łatwo obliczyć. Umożliwia to przechowywanie wielu takich skrótów w bazie danych do pobrania.

Metoda mieszania działała szczególnie dobrze, gdy liczba wirusów była ograniczona. AV-Test, jeden z popularnych opiekunów takich baz danych, zgłosił w 1994 roku nieco ponad 28 000 wirusów w pliku. Do 1999 r. Liczba ta była bliska 100 000.

Mimo powolnych początków liczba wirusów zaczęła gwałtownie rosnąć. Do 2014 roku było 37 milionów wirusów, zaledwie rok później było ich 64 miliony. To wzrost o ponad 70 000 dziennie.

Wirusy stały się w dużej mierze polimorficzne, co oznacza, że ​​zachowują się jak organizm biologiczny i będą mutować nieznacznie za każdym razem, gdy się replikuje. Chociaż zasadnicza funkcja wirusa pozostanie nienaruszona, nie można go jednoznacznie zidentyfikować za pomocą skrótu.

Z powodu tych mutacji programy antywirusowe monitorują również ogólnie zachowanie oprogramowania. Niestety, trudno jest oddzielić zachowanie legalnej aplikacji od nielegalnej aplikacji, ponieważ wirusom nie można jednoznacznie przypisać żadnych funkcji programistycznych. W rezultacie programy antywirusowe często nie zauważają zagrożeń lub wykrywają fałszywe alarmy.

Częste fałszywe alarmy mogą z łatwością wyszkolić użytkownika w zakresie szybkiego zatwierdzania potencjalnego zagrożenia wykrytego przez oprogramowanie antywirusowe, trochę jak chłopiec płaczący wilka.

Program antywirusowy „Zezwól na wszystko” stał się „odmową wszystkich” przeglądarek

Nowoczesne systemy operacyjne i przeglądarki są zbudowane z myślą o wirusach polimorficznych. Podczas gdy stary model bezpieczeństwa często ewoluował wokół filozofii „zezwalaj na wszystko, a następnie dodawaj wyjątki”, dzisiejsze aplikacje i systemy są tak zbudowane, aby odmawiać wszystkiego, dopóki użytkownik nie pozwoli na to wyraźnie.

Zagrożenia, takie jak wirusy i próby włamań, stały się tak liczne, że nawet słowniki antywirusowe z milionami wpisów prawdopodobnie przegapią niektóre, a wirusy ewoluują tak szybko, że żadna iteracja nie jest taka sama.

przeglądaj bezpieczniePrzed rozpoczęciem zabawy należy zastosować sztywny system bezpieczeństwa.

Najlepsze sposoby na zapewnienie bezpieczeństwa systemu

Kopia zapasowa i aktualny system operacyjny jest czołową funkcją ochrony przed niechcianym kodem uruchomionym na komputerze.

1. Aktualizuj swój system

Każde zagrożenie dla twojego systemu będzie szukać małych błędów i luk do wykorzystania. Chociaż błędy nie są szczególnie rzadkie, zazwyczaj są one łatane wystarczająco szybko, aby luki stały się problemem bezpieczeństwa na dużą skalę.

Ważne jest, aby telefon, komputer oraz wszystkie aplikacje i programy działające na nich również były aktualne, aby chronić się przed złośliwym oprogramowaniem. Czasami może to być męczące, ale najważniejsze jest zapewnienie Ci bezpieczeństwa.

2. Wykonuj regularne kopie zapasowe

Nawet jeśli aktualizujesz swój system, nadal istnieje niewielka szansa, że ​​zostaniesz zainfekowany wirusem. Ciągle pojawiają się nowe zagrożenia, które należy jeszcze przeanalizować i wykryć, a potencjalnie nawet te, które są specjalnie dla ciebie ukierunkowane. Jest mało prawdopodobne, że Twój program antywirusowy będzie w stanie cię obronić przed wszystkimi takimi zagrożeniami.

Wykonuj regularne kopie zapasowe wszystkich danych i przechowuj je na osobnym dysku, najlepiej odłączając dysk po utworzeniu kopii zapasowej. Umożliwi to szybkie rozpoczęcie od nowa ze świeżą instalacją systemu operacyjnego, co jest często jedynym gwarantowanym sposobem na pozbycie się wirusa.

Czy VPN chroni mnie przed wirusami??

Podczas gdy sieć VPN uniemożliwia lokalnemu dostawcy usług internetowych lub dostawcy Wi-Fi wstrzykiwanie złośliwego kodu do sesji przeglądania, sieć VPN sama nie chroni przed wirusami.

Nawet podczas korzystania z VPN nadal musisz uważać na załączniki i pliki do pobrania. Nigdy nie należy otwierać plików o podejrzanych formatach, takich jak .exe, .jar lub .js, i otwierać tylko pliki z zaufanych źródeł. W razie wątpliwości dotyczących załącznika od zaufanego kontaktu spróbuj skontaktować się z nim osobnym kanałem, aby zweryfikować autentyczność wiadomości.

Tak, nadal powinieneś uruchomić oprogramowanie antywirusowe

Uruchamianie programu antywirusowego nie szkodzi, o ile jest on tylko jeden (dwa takie programy najprawdopodobniej będą ze sobą kolidować).

Uruchamianie programu antywirusowego w dużej mierze pomaga chronić osoby wokół Ciebie z niezakończonymi i nieaktualnymi systemami, a także zapewnia, że ​​nie przypadkowo nie rozprzestrzenisz uszkodzonych plików wirusów, nawet jeśli nie mogą one zainfekować twojego komputera.

Antywirus może również pomóc w identyfikacji zagrożeń zakopanych głęboko w kopiach zapasowych lub innych plikach. Nawet jeśli nie mogą zainfekować zaktualizowanego komputera, prawdopodobnie nie chcesz ich w swoim systemie.

Polecane zdjęcie: ar130405 / Dollar Photo Club
Koń trojański: Faithie / Dollar Photo Club
Bezpieczeństwo przede wszystkim: md3d / Dollar Photo Club

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map