Czy połączenie komunikatorów Facebooka może sygnalizować ciemne dni dla użytkowników WhatsApp?

Logo Facebook Messenger, Instagram i WhatsApp połączone ze sobą.

Założyciel Facebooka, Mark Zuckerberg, ogłosił niedawno plany połączenia swoich trzech dominujących usług przesyłania wiadomości: Instagram, Facebook Messenger i WhatsApp. Według Facebooka celem jest stworzenie bardziej jednolitej usługi na wszystkich trzech platformach.

„Chcemy zapewnić jak najlepsze wrażenia z przesyłania wiadomości; a ludzie chcą, aby przesyłanie wiadomości było szybkie, proste, niezawodne i prywatne ”- powiedział rzecznik Facebooka.

Dzięki zintegrowanym usługom użytkownicy będą mogli łatwo przesyłać sobie wiadomości z różnych aplikacji. Ale chociaż połączenie może uczynić te usługi wygodniejszymi, niekoniecznie oznacza to, że będą one bezpieczniejsze.

Szyfrowanie jako refleksja

Decyzja o połączeniu tych usług ma zarówno prawodawców, jak i zwolenników prywatności. Zuckerberg już ogłosił plany zaszyfrowania każdej z trzech aplikacji do przesyłania wiadomości, ale prawdziwe pytanie brzmi: w jaki sposób.

WhatsApp była jedną z pierwszych usług przesyłania wiadomości oferującą kompleksowe szyfrowanie, a Messenger oferuje konfigurowalne funkcje szyfrowania, które należy włączyć ręcznie. Instagram nie oferuje jednak takich zabezpieczeń (ani opcji).

Czy Instagram i Messenger zostaną zmienione, aby oferować takie same ustawienia prywatności jak WhatsApp? Czy WhatsApp zostanie obniżony o słabsze oprogramowanie zabezpieczające, aby działało podobnie jak inne aplikacje?

To tylko próbka kilkudziesięciu pytań zadawanych przez ekspertów ds. Bezpieczeństwa.

Drugim problemem jest zwiększony dostęp do metadanych. Jak wskazuje artykuł, użytkownicy WA rejestrują się w telefonie, a użytkownicy FB nie. Podejrzewam, że FB zrobiło już wiele, aby połączyć te identyfikatory ze sobą, ale komunikacja między aplikacjami będzie jeszcze bardziej skuteczna. 7 /

– Matthew Green (@matthew_d_green) 25 stycznia 2019 r

Co więcej, jak będą działać dane logowania? Użytkownicy aplikacji WhatsApp muszą obecnie jedynie wprowadzić prawidłowy numer telefonu, aby korzystać z aplikacji, ale Messenger korzysta z informacji wypełnionych z Facebooka – w tym pełnego imienia i nazwiska oraz adresu e-mail.

Każdy ruch, który dołącza więcej danych osobowych do indywidualnych kont, może sprawić, że WhatsApp będzie mniej bezpieczny, co dla większości z 1,5 miliarda użytkowników może mieć znaczący wpływ na to, jak (lub czy) zdecydują się nadal z nich korzystać.

Kwestia wygody… lub kontroli?

Zuckerberg stwierdził już, że celem jest poprawa funkcjonalności na wszystkich trzech platformach, ale wydaje się to trudnym zadaniem, biorąc pod uwagę, że każda usługa służy innemu celowi.

Ale o to chodzi: WhatsApp jest nadal najpopularniejszą platformą do przesyłania wiadomości na świecie, z dużą liczbą fanów w Ameryce Południowej, dużej części Europy i innych obszarach świata. Jest często reklamowany jako jedna z najbezpieczniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości. Usprawnienie tych usług, aby ludzie mogli komunikować się w ramach swoich odpowiednich aplikacji, oznacza, że ​​wszystkie trzy aplikacje będą musiały stać się bardziej jednorodne – niezależnie od tego, czy ich protokoły szyfrowania, dane logowania lub w jakikolwiek inny sposób są nadal nieznane.

Z drugiej strony, gdyby Facebook cofnął ilość gromadzonych danych i zwiększył ustawienia szyfrowania w swoich innych aplikacjach, może to być świetny krok w kierunku bardziej bezpiecznego i prywatnego Internetu.

Mimo to, biorąc pod uwagę, że założyciele WhatsApp i Instagram pozostawili po przejęciu Facebooka, każda firma jest nieco pouczająca i może być znakiem, że za kulisami dzieje się więcej, niż pozwalają na to przedstawiciele branży.

Czy spadające zasoby mogą popychać tę zmianę?

Nie ma wątpliwości, że Facebook staje przed większą kontrolą rządu niż kiedykolwiek wcześniej, a eksperci już spekulują, że połączenie to odbywa się z wyprzedzeniem, zanim USA będą w stanie egzekwować nowe przepisy, które mogłyby skutecznie ukarać Facebooka za wykupienie całej konkurencji.

Już irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) publicznie zażądała, aby Facebook ujawnił więcej informacji na temat połączenia, a liderzy w Waszyngtonie wyrażają również obawy.

„Dominacja Facebooka i Google nad danymi już zaszkodziła konsumentom i gospodarce. FTC i Departament Sprawiedliwości muszą poważnie potraktować inwazyjne, antykonkurencyjne praktyki Big Tech i zacząć energicznie egzekwować nasze prawa ”, senator Richard Blumenthal powiedział ostatnio The Verge.

Przy tak wielu różnych serwisach społecznościowych, które pływają w tych dniach, czasami łatwo jest zapomnieć, że większość z nich jest kontrolowana tylko przez kilka firm. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych firmy kablowe i dostawcy usług internetowych (ISP) są kontrolowane przez dwie lub trzy flagowe firmy, wiele usług społecznościowych jest po prostu pochodną większej marki. Twitter jest właścicielem Periscope, Gnip i oczywiście TweetDeck, a Facebook także Oculus i Masquerade.

Zintegrowanie wielu usług przesyłania wiadomości Facebooka może potencjalnie dać firmie większą przewagę wśród nowo powstałych użytkowników, ale może także pomóc gigantowi mediów społecznościowych zabezpieczyć swoją pozycję na rynku, który spadł w ostatnich miesiącach.

Możesz rozważyć użycie innej usługi przesyłania wiadomości

Z ponad 2 miliardami aktywnych użytkowników Facebook jest niekwestionowanym królem mediów społecznościowych. Jednak ostatnie skandale związane z prywatnością i podejrzane sztuczki biznesowe spowodowały, że wielu użytkowników nie jest zbyt optymistycznie nastawionych do przyszłości firmy. W rzeczywistości zapasy spadły o około 20% w 2018 r., Choć analitycy przewidują silny wzrost w 2019 r.

Chociaż połączenie nie zostanie wprowadzone w życie do 2020 r., Użytkownicy WhatsApp mogą zacząć szukać alternatywnej usługi przesyłania wiadomości. Przez lata omawialiśmy garstkę (spoiler: Signal jest jednym z naszych ulubionych) i chociaż usługi te mogą nie oferować takiej samej funkcjonalności jak komunikatory należące do Facebooka, każda z nich jest prawdopodobnie bardziej prywatna.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map