Czy Craig Wright jest człowiekiem stojącym za Bitcoinem?

who-is-satoshi-nakamoto

Czy prawdziwy Satoshi proszę wstać?

To pytanie zadaje sobie wszyscy w tym tygodniu po tym, jak australijski informatyk i biznesmen Craig Wright twierdził, że jest Satoshi Nakamoto – wynalazcą Bitcoin.

„Spowiedź” Wrighta została szeroko opublikowana w BBC, GQ, The Economist i na jego osobistym blogu. Przywołał również wiele odpowiedzi, twierdząc, że Wright w rzeczywistości nie jest Nakamoto. Więc kto ma rację? Czy Craig Wright jest osobą stojącą za pseudonimem Satoshi Nakamoto? Postanowiliśmy założyć czapki detektywistyczne i sami odkryć tajemnicę.

Wiec gdzie zaczynamy?

W przeciwieństwie do innych objawień alter ego, w polowaniu na prawdziwą tożsamość Satoshi Nakamoto zaangażowało się wiele osób, które spekulowano, że są wynalazcami Bitcoinów, ale jak dotąd każdy prawdopodobny kandydat zaprzeczył temu. Do dziś tożsamość Satoshi Nakamoto pozostaje jedną z wielkich tajemnic Internetu.

Wright jest najnowszym z długiej listy potencjalnych kandydatów na Nakamoto, chociaż jest pierwszym, który twierdzi, że sam jest wynalazcą Bitcoin. Na poparcie swoich dzikich roszczeń Wright przedstawił szereg dowodów łączących się z nieuchwytnym programistą, a nawet ma poparcie innych osób stojących za Bitcoinem potwierdzających jego twierdzenia. Więc jakie są dowody? I czy wszystkie się układają?

1. Posty na blogach poprzedzające wydanie Bitcoin

Jeden z najwcześniejszych i najprostszych dowodów sugerujących, że Wright to Nakamoto, to zbiór postów z osobistego bloga tego pierwszego, wspominający o zbliżającym się wydaniu Bitcoina przed faktycznym wydaniem kryptowaluty.

Niestety dla Wrighta ten dowód został dość łatwo obalony. Kilka raportów wskazuje, że posty Wrighta zostały opatrzone datą wsteczną, aby dać wrażenie, że Wright miał informacje o Bitcoinie przed jego wydaniem. Nic dziwnego, że posty zostały usunięte z bloga Wrighta.

2. Historia akademicka i osobista Wrighta

Tworzenie bitcoinów nie było wrednym wyczynem i wskazuje na kryptograficzny geniusz Nakamoto. Od tego czasu wielu spekuluje, że imponująca lista osiągnięć naukowych Wrighta czyni go dobrym kandydatem na ojca Bitcoina. Według jego usuniętego profilu Linkedin, Wright posiada tytuł doktora. w dziedzinie informatyki z Uniwersytetu Charlesa Sturt’a w Sydney, służył jako wykładowca i koordynator tematyczny na uniwersytecie, a nawet opracował kurs magisterski z kryminalistyki cyfrowej dla szkoły.

Albo nie. Forbes otrzymało oświadczenie CSU w grudniu 2015 r., Że to

„Wright nie otrzymał doktoratu. z CSU ”.

Uniwersytet odmówił również potwierdzenia innych osiągnięć Wrighta w CSU, co rodzi pytania o wiarygodność jego innych roszczeń. Ponadto Wright był wcześniej centrum dochodzenia australijskiego urzędu skarbowego, które rozpoczęło się po tym, jak przedsiębiorca wystąpił z podejrzaną prośbą o miliony dolarów ulg podatkowych. Podsumowując, burzliwa historia Wrighta nie budzi zaufania, że ​​jest założycielem kryptowaluty opartej na odpowiedzialności i bezpieczeństwie.

3. Podpis cyfrowy od Nakamoto

Jednak fakt, że Wright w przeszłości wątpił w siebie, nie gwarantuje, że jego obecne twierdzenie jest również fałszywe. Aby zdecydować, musimy spojrzeć na przedstawiony przez niego dowód, aby wykazać, że jest twórcą Bitcoin.

Wright rzekomo stworzył podpis cyfrowy i dodał go do przemówienia laureata Nagrody Nobla i filozofa Jeana-Paula Sartre’a. Sukces dowodu Wrighta opiera się na pomyśle, że podpis cyfrowy został wykonany przy użyciu klucza kryptograficznego, który mógł być tylko w posiadaniu Nakamoto.

cyfrowy podpis-wrightWright twierdzi, że dodał nowy podpis cyfrowy, należący do Nakamoto, do wystąpienia pisarza Jean-Paula Sartre’a.

Więc czy dowód Wrighta działa? Konsensus w kręgach bezpieczeństwa komputerowego i kryptowalut jest głośnym „nie”. Podpis przedstawiony przez Wrighta jako dowód nie został dołączony do pisma Sartre, ale po prostu podpis z transakcji Bitcoin z 2009 roku Nakamoto. Innymi słowy, Wright wziął istniejący podpis cyfrowy i przedstawił go jako nowy, aby udowodnić swoją tożsamość jako Nakamoto.

Inni twierdzili, że dowód Wrighta jest niepotrzebnie skomplikowany i zasadniczo nie podlega weryfikacji. Oskarżają Wrighta o celowe przedstawienie skomplikowanego dowodu, by oszukać mniej zaawansowanych technologicznie członków prasy i opinii publicznej, gdy wystarczyłby znacznie prostszy dowód. Jak stwierdził główny programista Bitcoin, Wright musi jedynie dostarczyć podpis, znany jako Nakamoto, w wiadomości „Craig Wright jest Satoshi Nakamoto”, zamiast „kopiować czyjś podpis na publicznie dostępnym dokumencie i twierdzić, że jest to dowód, że jesteś im.”

Od tego czasu Wright zareagował na swoich sceptyków, twierdząc, że przeniesie „bitcoiny z wczesnego bloku” i przedstawi serię niezależnie weryfikowalnych dowodów „w nadchodzących dniach”. Jednak niektórzy eksperci są nieugięci, że nawet przenoszenie pieniędzy z wczesnego bloku nie jest wystarczające, a Wright nie byłby w stanie udowodnić swojej sprawy, gdyby nie był w stanie przenieść monety z pierwszej grupy transakcji bitcoinów (znanej jako blok Genesis) lub podpisać wiadomości kluczem prywatnym z tego bloku.

Ku zaskoczeniu nikogo, Wright wycofał się ze swojej obietnicy dostarczenia dodatkowego dowodu, mówiąc, że „nie ma odwagi”, aby udowodnić swoją sprawę i (ponownie) usunąć wszystkie poprzednie posty na blogu.

Przysięgli, a Wright jest prawie na pewno nie Satoshi Nakamoto

Podsumowując, dowody nie wydają się układać na korzyść Wrighta. Twierdzi jednak, że sam człowiek nie jest zaniepokojony sytuacją

„Nie chcę pieniędzy, nie chcę sławy, nie chcę adoracji. Chcę tylko zostać sam… Nigdy więcej nie będę nigdy przed kamerą. ”

Gdy zbliżamy się do końca tej tygodniowej kontrowersji, prawie pewne jest, że Craig Wright nie jest Satoshi Nakamoto. Pozostają jednak pytania: kim jest Satoshi Nakamoto? Gdzie jest teraz Nakamoto? Czy następny kandydat, który twierdzi, że jest nim / nią, przedstawi bardziej przekonujący przypadek? Tylko czas powie.

Polecane zdjęcie: ulchik74 / Depozyt Photos
Craig Wright: Nypheean172 / Wikimedia Commons
Podpis cyfrowy: Julia Tim / Depozyt Zdjęcia

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me