Co to jest węzeł Bitcoin i kto go potrzebuje?

Liczne logotypy Bitcoin połączone łańcuchowo.


Sieć Bitcoin nie ma centralnego organu, który decyduje, które transakcje są prawidłowe, a które nie. Nikt nie wydaje monet i nikt nie może ich odebrać. Nikt nie wie, jak wyłączyć Bitcoin. Zamiast tego Bitcoin składa się z komputerów zwanych węzłami, które mogą być tak małe jak Raspberry Pi.

Co to jest węzeł Bitcoin?

Te węzły są utrzymywane przez osoby i organizacje, a niektóre mogą obsługiwać wiele węzłów. Węzeł ma różne funkcje, niektóre bardziej niezbędne niż inne. Węzeł można skonfigurować tak, aby niektóre z tych funkcji były wyłączone.

Jak skonfigurować własny węzeł Bitcoin.

Węzeł Bitcoin może, ale nie musi być wykorzystywany do wydobywania Bitcoin. W procesie wydobywania węzeł będzie wymagał dodatkowego specjalnego sprzętu, który pomaga obliczać powtarzające się wyzwania matematyczne w rodzaju globalnej loterii. Pomaga to zabezpieczyć sieć przed atakami, a górnicy są nagradzani nowymi bitcoinami i opłatami transakcyjnymi.

Istnieje około 100 000 węzłów Bitcoin działających i tworzących sieć, choć dokładne liczby są trudne do uzyskania. Jest tak, ponieważ węzeł jest tylko oprogramowaniem, które każdy może pobrać, zmodyfikować i uruchomić. Nie ma uprawnień, które rejestrowałyby lub certyfikowały węzły, a nawet nie definiowałyby, czym jest węzeł.

Funkcje węzła Bitcoin

Podczas uruchamiania węzła Bitcoin najpierw będzie próbował połączyć się z innymi węzłami Bitcoin i pobrać dane historyczne, poczynając od pierwszego bloku Bitcoin, Genesis Block. Mówiąc dokładniej, nowo skonfigurowany węzeł poprosi o pobranie każdego istniejącego bloku Bitcoin, obecnie ponad 580 000. Jest to około 220 GB danych i może zająć sporo czasu, w zależności od połączenia z Internetem.

Weryfikacja zasad

Węzeł Bitcoin następnie obliczy ten historyczny zbiór danych i upewni się, że wszystkie reguły są na miejscu. To, czym mogą być te reguły, może różnić się w zależności od wersji, ale ogólnie zestaw reguł Bitcoin pozostał stały z czasem. Reguły są trudne do zmiany celowo: Jeśli zmienisz reguły, może się nagle okazać, że nie jesteś w stanie komunikować się z siecią. Jeśli utworzysz blok zgodnie z nowym zestawem reguł, może zostać odrzucony przez wszystkich innych.

Dla posiadaczy Bitcoinów często bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co oni trzymają. Jakie zasady rządzą siecią? Czy przestrzegane są te zasady? Ile tam jest monet i ile można stworzyć przez kogo?

Informacje o płatnościach przychodzących

Dla tych, którzy akceptują Bitcoin jako płatność, ważne jest, aby wiedzieć, czy płatność została dokonana, czy nie, i czy kwota jest wystarczająca. Bez gromadzenia tych informacji sami muszą zaufać stronie trzeciej, takiej jak strona internetowa. Informacje te mogą stać się niedostępne w dowolnym momencie lub, co bardziej problematyczne, mogą być błędne.

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się z całą pewnością, czy płatność została dokonana, jest zweryfikowanie jej za pomocą węzła Bitcoin.

Informacje o wydarzeniach historycznych

Węzeł Bitcoin domyślnie przechowuje wszystkie historyczne dane Bitcoin. Jest to bardzo przydatne dla całej sieci, ponieważ każdy nowy uczestnik będzie mógł połączyć się z twoim węzłem i otrzymać kopię tych danych w celu zweryfikowania transakcji historycznych, bez których nie można ustalić aktualnego stanu. To jednak kosztuje przepustowość, która może być ograniczona lub kosztowna. W takich sytuacjach operator może ograniczyć ilość udostępnianych danych historycznych. Ponieważ rekordy zajmują również miejsce na komputerze, ktoś może skonfigurować swój węzeł, aby automatycznie usuwał starsze transakcje i bloki, które nie dotyczą operatora.

Inne opcje

Możliwe jest również anonimowe sterowanie węzłem Bitcoin za pośrednictwem sieci Tor lub obsługiwanie wyłącznie innych węzłów dostępnych tylko za pośrednictwem Tora. Można to zrobić, aby dodatkowo ukryć aktywność Bitcoinów przed dostawcami usług internetowych lub władzami, lub też ukryć się przed atakami DDoS. W przypadkach, gdy odbiór Internetu jest przerywany lub niedostępny, możliwe jest odbieranie danych z kanału satelitarnego i udostępnianie ich innym za pośrednictwem sieci kratowej Wi-Fi.

Uruchom własny węzeł

Aby kryptowaluta została zdecentralizowana, ważne jest, aby każdy mógł zawsze uruchamiać węzeł bez konieczności uzyskania autoryzacji lub licencji. Oznacza to, że oprogramowanie do uruchamiania węzła musi być wolne i otwarte, ale również dane niezbędne do zweryfikowania całego Blockchaina nie mogą być zbyt duże lub stanowić zbyt dużego obciążenia obliczeniowego. Musi istnieć możliwość uruchomienia węzła anonimowo i bez cenzury.

Jeśli prowadzenie węzła stanie się kiedykolwiek zbyt kosztowne i uciążliwe, podmioty obsługujące węzeł mogą mieć możliwość zmowy w celu zmiany reguł, usunięcia danych historycznych lub zmiany zestawu reguł, nawet bez naszej wiedzy.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map