6 funkcji, których naprawdę chcemy na naszych iPhone’ach

Funkcje prywatności iPhone'a.

Nowe telefony są ekscytujące. Wprowadzają nowe funkcje, wzmacniają istniejące funkcje i ekscytują nas, że spędzimy pół miesiąca wynagrodzenia za ekran, na który będziemy się gapić przez następne dwanaście miesięcy – zanim się zepsuje lub wyczerpie się bateria.

Prywatność jest niezwykle ważna, jeśli chodzi o wybór telefonu. Bardzo ważne jest, jakie dane zbiera telefon i kto może je zobaczyć.

Ogłoszenie iOS 11 przyniosło zauważalną poprawę prywatności. Możesz teraz ograniczyć dostęp aplikacji do swojej lokalizacji tylko do „Podczas korzystania z aplikacji”, a każda aplikacja, która korzysta z Twojej lokalizacji po zamknięciu ekranu, będzie zawstydzona niebieskim paskiem ostrzegawczym u góry telefonu.

Safari również stało się nieco bardziej przyjazne dla prywatności. W ulepszeniu zewnętrznych adblockerów iOS 9 możesz teraz zapobiec śledzeniu w wielu witrynach bezpośrednio w menu ustawień.

iOS11 to znaczący krok we właściwym kierunku, ale wciąż jest wiele funkcji, których oczekujemy w naszych smartfonach.

1. Wiele instalacji aplikacji

Obecnie utrzymujemy różne tożsamości na naszych telefonach, posiadając dwa telefony lub robiąc wszystko pod tą samą nazwą i numerem. Jak wspaniale byłoby zainstalować aplikację dwa razy i zalogować się raz przy użyciu swoich prywatnych danych, a innym razem z naszą tożsamością zawodową lub artystyczną?

Niektóre aplikacje, takie jak Twitter i Gmail, już pozwalają na zmianę konta. Ale w przypadku aplikacji, które tego nie robią, dlaczego system operacyjny telefonu powinien przeszkadzać?

2. Zdolność do wykrywania łapaczy IMSI

Łapacze IMSI, zwane również płaszczkami, są urządzeniami głównie stosowanymi do prowadzenia masowego nadzoru. Stanowią fałszywe wieże na telefony komórkowe i oszukują telefon, aby się z nimi łączył, przed podsłuchiwaniem wiadomości tekstowych i połączeń telefonicznych – a także określaniem lokalizacji.

Choć wcześniej dostępne tylko dla organizacji wojskowych i policyjnych, łapacze IMSI stały się coraz bardziej dostępne.

Chociaż łapacze IMSI nie są łatwe do wykrycia, telefon może pomóc. Może wyświetlać listę wież, z którymi jesteś aktualnie połączony, a także umożliwiać odniesienie do tych wież z listą dostarczoną przez twojego operatora telefonicznego.

Przydatna byłaby również możliwość uniknięcia powszechnych strategii stosowanych przez łapacze IMSI – takich jak obniżenie połączenia do przestarzałych połączeń 2G, których szyfrowanie może zostać złamane.

Funkcje prywatności, których oczekujemy na naszych iPhone'ach

3. Fałszowanie lokalizacji

Niektóre aplikacje wymagają od nas podania lokalizacji w celu wydajnego działania. Ale dlaczego muszą znać naszą dokładną lokalizację GPS, a nie przybliżoną lokalizację podaną przez użytkownika? Nie musimy podawać Uberowi dokładnego domu, w którym się znajdujemy, aby uzyskać wycenę.

4. Fałszywa lista kontaktów / kamera / mikrofon

Dlaczego tolerujemy aplikację, która odmawia działania, gdy odmawiamy jej dostępu do naszej listy kontaktów (patrząc na Ciebie, Whatsapp) lub aparatu? Co by było, gdyby istniała trzecia opcja „udostępniania pustych miejsc”? Dzięki tej opcji możemy pozwolić aplikacji wierzyć, że daliśmy jej dostęp do naszej listy kontaktów, ale dostaje tylko pustą listę, czarny ekran z kamery lub ciszę z mikrofonu.

Dla kamery i mikrofonu ograniczenie dostępu do godziny byłoby również dobrym początkiem. W ten sposób nie musimy pamiętać o ponownym usunięciu dostępu po użyciu.

5. Przełącznik sprzętowy dla Bluetooth / GPS / mikrofonu / kamery

Dla tych wyjątkowo paranoicznych użytkowników (jak ja) byłoby świetnie wyłączyć czułe czujniki. Chociaż nie spodziewamy się tak fantastycznego przejścia od Apple „nie dotykaj sprzętu”, taka funkcja innej marki może przynajmniej skłonić kilku świadomych prywatności użytkowników do zmiany dostawcy.

Daj nam przynajmniej światło, które sygnalizuje, czy kamera lub mikrofon jest aktualnie w użyciu!

6. Selektywny dostęp do zdjęć

Dlaczego zawsze jest to „wszystko albo nic” z dostępem do albumu ze zdjęciami? Dlaczego nie jesteśmy w stanie wybrać jednego lub kilku zdjęć z albumu i udostępnić tylko te z aplikacją?

Interfejs użytkownika może być prosty: przyznajemy aplikacji „tylko uprawnienia selektywne” i za każdym razem, gdy aplikacja chce uzyskać dostęp do albumu fotograficznego, możemy wybrać zdjęcia, które chcemy udostępnić.

Bądź selektywny i kontroluj swój telefon

Prywatność nie oznacza ukrywania informacji i pozostania anonimowym; oznacza to kontrolę nad informacjami, które udostępniamy naszym znajomym, aplikacjom i urządzeniu.

Musimy mieć ścisłą kontrolę nad tym, jakie informacje może gromadzić nasze urządzenie, kto może zobaczyć dane i dokąd je kieruje. Dobry system operacyjny dla telefonów powinien dać nam kontrolę, a nie przejęcie.

Sprawdź także nasz przewodnik po zabezpieczeniach mobilnych.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me