5 znanych informatorów, którzy zaryzykowali wszystko

Ilustracja gwizdka ozdobiona gwiazdami i paskami.

„Zobacz coś, powiedz coś” to kampania na rzecz bezpieczeństwa i podnoszenia świadomości prowadzona w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli zauważysz niewłaściwe postępowanie, działalność przestępczą lub po prostu coś podejrzanego, należy powiadomić władze.

Ale co, jeśli to władze robią coś złego, nadużywając swojej władzy lub zachowując się podejrzanie? W idealnym przypadku instytucja powinna mieć wewnętrzne mechanizmy skarg, rzecznika praw obywatelskich lub zewnętrzną agencję antykorupcyjną.

Członkowie Wspólnoty Wywiadu Stanów Zjednoczonych mają jednak trudności z wewnętrznym zgłaszaniem obaw, a te, które to robią, są często ignorowane.

Ponadto ochrona osób zgłaszających przypadki naruszenia często nie ma zastosowania (np. Do kontrahentów) i musi zostać zgłoszona tylko Kongresowi.

Co stanie się z tymi, którym uda się zdmuchnąć gwizdek? Spośród słynnych przykładów poniżej, jeden jest w więzieniu, jeden odbył karę więzienia, jeden czeka na proces, jeden jest na wygnaniu, a drugi jest w biegu.

1. Edward Snowden

W 2013 r. „Ed” porzucił pracę u amerykańskiego kontrahenta ds. Obrony w Hongkongu, zabierając ze sobą 10 000 dokumentów opisujących amerykański aparat nadzoru.

Snowden przekazał tę skarbnicę dziennikarzom, którzy od lat nadal ujawniają informacje w różnych aktach dotyczących inwigilacji, szpiegostwa, hakowania i łamania praw obywatelskich.

Edward Snowden otrzymał azyl w Ekwadorze, ale z powodu anulowania przez USA paszportu po drodze został osamotniony na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Otrzymał tymczasowy azyl w Rosji, gdzie mieszka do dziś.

2. Daniel Ellsberg

Daniel Ellsberg wydał dokumenty Pentagonu w 1971 roku i szczegółowo opisał ciągłe kłamstwa administracji Lyndona B. Johnsona dotyczące wojny w Wietnamie.

Dokumentami były kserokopie, które Ellsberg był w stanie wykonać podczas swojej pracy w RAND Corporation i początkowo próbował przekonać senatora Fulbrighta do wydania dokumentów Senatowi (ponieważ senator nie mógł być ścigany za coś, co mówią na podłodze).

Gdy to się nie udało, Ellsberg wysłał dokumenty do „New York Timesa”, który szybko otrzymał nakaz sądowy zabraniający ich publikowania lub raportowania o ich treści.

Ellsberg, wciąż uciekający przed FBI, wysłał dokumenty do innych gazet, w tym do Washington Post, który ostatecznie opublikował artykuły.

Proces Ellsberga w 1973 roku ujawnił, że rząd nielegalnie podsłuchał Ellsberga, a nawet włamał się do gabinetu psychiatry, by znaleźć dyskredytujące informacje. Sprawa została wyrzucona przez sąd.

Dokumenty Pentagonu zostały w pełni wydane i udostępnione publicznie w 2011 roku.

3. Chelsea Manning

Chelsea Manning była analitykiem wywiadu w armii USA stacjonującej w Iraku. Miała dostęp do tajnych baz danych zawierających filmy, kable dyplomatyczne i dzienniki wojenne z Afganistanu i Iraku – które opublikowała na Wikileaks.

Niektóre treści opisywały amerykańskie zbrodnie wojenne w Iraku, w tym morderstwo dziennikarzy Reutersa i tych, którzy pomagali rannym.

Chelsea Manning powiedziała znajomemu online o swoich działaniach, które doprowadziły do ​​jej schwytania. Chelsea spotkała się z zarzutami, które mogły doprowadzić do kary śmierci, ale została skazana na 35 lat więzienia o zaostrzonym rygorze.

W 2017 r. Wyrok został skrócony do siedmiu lat przez prezydenta Obamę, a ona została zwolniona w tym samym roku.

4. Zwycięzca rzeczywistości

Amerykański kontrahent wojskowy zatrudnił Reality Winner, gdzie była w stanie uzyskać dokument o ingerencji Rosji w wybory w 2016 r., Który udostępnił publikacji The Intercept.

Władze złapały Zwycięzcę z powodu metadanych znalezionych w dokumentach ujawniających drukarkę, z której korzystała. Została skazana na pięć lat i trzy miesiące więzienia, najdłuższy taki wyrok sądu federalnego za udostępnianie informacji mediom.

Istnieje nadzieja, że ​​Zwycięzca zostanie ułaskawiony przez Prezydenta Trumpa, który wyraził poparcie dla Zwycięzcy w tweecie.

5. Shadow Brokers

Shadow Brokers to grupa hakerska (i informatorzy) działająca od 2010 roku. Ostrzegają społeczeństwo o lukach w zabezpieczeniach stworzonych i wykorzystywanych przez NSA.

Liderem Shadow Brokers jest Harold T. Martin III, kontrahent z tej samej firmy Snowden, z którą pracował przed wydmuchnięciem gwizdka.

Niektórzy spekulują, że Shadow Brokers to dzieło rosyjskiego kontrwywiadu, działającego w celu podważenia NSA w jego globalnych operacjach.

Harold T. Martin III jest obecnie aresztowany i oczekuje na proces.

Premia: Paul Revere informator?

Paul Revere był amerykańskim rewolucjonistą, który dosłownie dmuchnął w gwizdek w 1775 roku, ostrzegając amerykańskich rewolucjonistów o przybyciu brytyjskiej milicji kolonialnej.

Chociaż siły brytyjskie nie były powszechnie określane jako informator, w tamtym czasie panowały nad koloniami. Ich akty władzy były zgodne z prawem, podczas gdy rewolucja była nielegalna.

Robienie tego, co właściwe, nie zawsze jest robieniem tego, co jest legalne, a wiele kobiet i mężczyzn, którzy robią to, co słuszne w obliczu kary więzienia, a nawet śmierci, są bohaterami.

Anonimowość jest niezbędnym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo jako informator. Zachowaj ostrożność, ale uzyskaj pomoc od renomowanych dziennikarzy, prawników i technologów, ostrzegając świat o przestępstwach popełnianych przez władze.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me