5 pytań na temat nowej aktualizacji szyfrowania WhatsApp

Od poniedziałku 4 kwietnia 2016 r. WhatsApp stała się największą na świecie aplikacją do szyfrowania wiadomości, wprowadzając kompleksową aktualizację szyfrowania na wszystkich platformach komunikacyjnych.

Właśnie wtedy, gdy myśleliśmy, że sprawa Apple przeciwko FBI była bezprecedensowym oświadczeniem na rzecz wolności cyfrowej, ogłoszenie to przenosi debatę dotyczącą szyfrowania na zupełnie nowy poziom. Ale dokładnie to zmieniło nowe uaktualnienie WhatsApp?

1. Co to jest szyfrowanie kompleksowe?

Szyfrowanie całościowe (E2EE) to metoda szyfrowania, która pozwala odbiorcy wiadomości tylko na jej odczytanie i uniemożliwia dostęp do niej osobom trzecim. W E2EE dane są szyfrowane w systemie nadawcy i tylko urządzenie odbiorcy może je odszyfrować.

Według słów prezesa i współzałożyciela WhatsApp, Jana Kouma:

„Teraz każda wysłana wiadomość, zdjęcie, wideo, plik i wiadomość głosowa jest od początku do końca szyfrowana, jeśli Ty i osoby, które wysyłasz wiadomości, korzystasz z najnowszej wersji naszej aplikacji. Nawet czaty grupowe i połączenia głosowe są szyfrowane ”

WhatsApp ustawił domyślne szyfrowanie, aby wszyscy użytkownicy mogli z niego korzystać bez konieczności zmiany jakichkolwiek ustawień. W rezultacie WhatsApp nie widzi, nie przechwytuje ani nie odzyskuje żadnych rozmów, nawet jeśli tego chcą.

2. Dlaczego aktualizacja WhatsApp do E2EE??

Przed tym ogłoszeniem WhatsApp nie było znane ze skutecznego zaangażowania w ochronę danych użytkowników przed ingerencją rządu. Wręcz przeciwnie, w rzeczywistości WhatsApp został niedawno oznaczony przez EFF w raporcie „Who’s Got Your Back”, ponieważ jest niezgodny z branżowymi standardami ochrony danych.

Wydaje się jednak, że to długo oczekiwane ulepszenie znajdowało się w kartach od dłuższego czasu. Według Briana Actona, współzałożyciela WhatsApp, zapewnienie prywatności użytkowników to po prostu zwrot tego, co zawsze mieli:

„Jeśli spojrzysz na historię ludzkości ogółem, ludzie ewoluowali, a cywilizacje ewoluowały dzięki prywatnym rozmowom i prywatnej mowie. Jeśli już, przywrócimy to osobom ”

3. W jaki sposób szyfrowanie wpłynie na przeciętnego użytkownika WhatsApp?

Dzięki tej aktualizacji WhatsApp jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych sposobów komunikacji elektronicznej.
Wrażliwe informacje – dane osobowe, dane bankowe, analizy biznesowe itp. – można teraz bezpiecznie wymieniać bez możliwości ich przechwycenia. Krytycznie oznacza to również, że WhatsApp nie może udostępniać kopii żadnej z naszych wiadomości organom rządowym.

4. Czy wszystko w WhatsApp będzie szyfrowane?

Krótko po ogłoszeniu dziennikarz w The Intercept, Micah Lee, znalazł wiersz w warunkach prywatności WhatsApp, mówiąc, że usługa może archiwizować datę, godzinę i numery odbiorców wiadomości wysyłanych z jej usługą. Rzeczywista zawartość wiadomości, jak twierdzi WhatsApp, wcale nie jest przechowywana na serwerach.

Niesamowite, że @WhatsApp jest szyfrowane, ale pamiętaj, że nie ukrywa, do kogo piszesz https://t.co/i8G61TUo9i pic.twitter.com/PbXN3IF8UJ

– Micah Lee (@micahflee) 5 kwietnia 2016 r

5. Dlaczego szyfrowanie Whatsapp jest tak ważne?

Z ponad miliardem użytkowników na całym świecie firma należąca do Facebooka ma globalny zasięg.

Robiąc ofensywny krok w kierunku prywatności i zabezpieczając miliardy wiadomości, WhatsApp stanowi przykład, który popycha inne firmy z branży dużych zbiorów danych do dokonania podobnego wyboru. Kto chciałby teraz korzystać z nieszyfrowanej usługi wiadomości?

Miejmy nadzieję, że budząca inspirację Whatsapp debata na temat szyfrowania nie zakończy się tutaj. Słowami Jana Kouma to dopiero początek:

Dżin szyfrujący wyszedł z butelki.

Polecane zdjęcie: mrhighsky / Dollar Photo Club

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me