4 sposoby bezpiecznego tworzenia kopii zapasowych danych

Budynek Sądu Najwyższego przepełniony danymi


Zdjęcia, dokumenty, zapisane gry wideo i stare e-maile: Gromadzimy wiele danych przez całe życie. I podobnie jak strych naszych rodziców, nasze cyfrowe torby stają się coraz pełniejsze.

Na szczęście istnieje wiele opcji przechowywania danych i coraz taniej nigdy ich nie wyrzucać.

Gdzie powinniśmy przechowywać nasze dane i jak je chronić? Jakie zagrożenia najbardziej nas martwią?

1. Upewnij się, że Twoje dane są zaszyfrowane

Twój system operacyjny powinien domyślnie szyfrować wszystkie dane na dysku twardym, nie martwiąc się o sposób obsługi tego procesu. Możesz sprawdzić status szyfrowania dysków w BitLocker (Windows) lub FileVault (Mac OS).

Jednak gdy dane opuszczają główny dysk twardy (np. Jeśli przeniesiesz go na zewnętrzny dysk twardy lub pamięć online), może nie być już szyfrowany. Istnieją jednak sposoby na ochronę tych danych, w tym:

PGP

PGP to szeroko stosowane narzędzie typu open source, które może bezpiecznie szyfrować wszystkie rodzaje tekstu i danych. Jedynym problemem jest to, że musisz bardzo ostrożnie zabezpieczyć swój klucz PGP, który może stanowić inne wyzwanie.

VeraCrypt

VeraCrypt (wcześniej znany jako TrueCrypt) to kolejne narzędzie typu open source, które ułatwia szyfrowanie plików. Możesz nawet tworzyć ukryte foldery w zaszyfrowanych folderach, aby uzyskać wiarygodną zaprzeczalność zawartości.

W przeciwieństwie do PGP nie musisz przechodzić przez specjalny proces tworzenia i tworzenia kopii zapasowych osobnego klucza szyfrowania, ale potrzebujesz dobrego hasła. Może twój Menedżer haseł lub Diceware może pomóc?

BitLocker lub FileVault

Skorzystaj z opcji dostępnych w systemie operacyjnym. Zarówno funkcja BitLocker (Windows), jak i FileVault (Mac OS) mają opcje szyfrowania zewnętrznego dysku twardego.

2. Zapisz dane na łatwo dostępnym zewnętrznym dysku twardym

Przynajmniej należy zachować kopię zapasową danych w miejscu dostępnym dla Ciebie. Zewnętrzny dysk twardy umieszczony na biurku powinien umożliwiać wygodne wykonywanie częstych kopii zapasowych danych. Następnie, jeśli Twój główny komputer się zepsuje lub zgubisz laptopa, możesz szybko wrócić do pracy bez większych problemów.

 • Możesz utrzymywać dysk zewnętrzny podłączony do komputera przez cały czas i zaplanować BitLocker lub FileVault, aby dokonywał okresowych aktualizacji plików. Jest to bardzo wygodne, ale istnieje potencjalne ryzyko, że wirus również zniszczy kopie zapasowe.
 • Podłącz zewnętrzny dysk twardy tylko wtedy, gdy chcesz wykonać kopię zapasową, na przykład raz w tygodniu lub gdy poczynisz znaczące postępy w pracy.
 • Alternatywnie możesz utworzyć zaszyfrowany pojemnik za pomocą Veracrypt i okresowo kopiować ważne dane. Jest to praca bardziej ręczna, ale ułatwia odzyskiwanie plików z innego systemu operacyjnego lub gdy bieżące wersje oprogramowania zastrzeżonego nie są już obsługiwane.
 • W PGP najlepszą opcją jest identyfikacja ważnych folderów, kompresowanie ich (np. Do .zip lub .rar) i szyfrowanie ich.

3. Zapisz swoje dane na trudno dostępnym zewnętrznym dysku twardym

Głównym problemem związanym z utrzymywaniem zewnętrznych kopii zapasowych przy sobie jest to, że cokolwiek może uszkodzić twoje dane, może również zaszkodzić twoim kopiom zapasowym. Potencjalne katastrofy mogą obejmować napady, gwałtowne wzrosty mocy, powodzie i pożary. W przypadku dodatkowych kopii zapasowych zaleca się przechowywanie kopii danych również gdzieś daleko od Ciebie.

Przechowywanie w chmurze z pewnością się kwalifikuje, ale o wiele taniej jest kupić dysk twardy. Nie zawsze może być właściwe poproszenie znajomych lub rodziny o zachowanie dysku twardego dla Ciebie, ale gdy 1 dyski Terabajt zbliżają się do wielkości portfela, być może nie jest to zbyt wiele.

 • Jeśli przechowujesz już swoje dane na zewnętrznym dysku twardym w domu, możesz po prostu zrobić kopię i wysłać ją pocztą do bezpiecznego miejsca. Jeśli masz zamiar wymienić dysk twardy, najlepiej zabrać stary dysk i go gdzieś zamknąć, zamiast martwić się, jak go odpowiednio zniszczyć.
 • Jeśli martwisz się, że ktoś dowie się o jego zawartości, możesz także zrobić migawkę danych, które chcesz zachować, umieścić je w zaszyfrowanym kontenerze VeraCrypt lub pliku zip zaszyfrowanym PGP i skopiować na dysk twardy. Proces ten jest podobny do tego, w jaki sposób można osiągnąć wiarygodną zaprzeczalność w chmurze.

4. Przechowuj swoje dane w chmurze

Jeśli często się przemieszczasz i potrzebujesz częstego dostępu do swoich plików, najlepszym wyborem może być miejsce online. Jednak w porównaniu do dysku twardego pamięć online może być droga i wiąże się z innymi znaczącymi wyzwaniami.

 • Dostawcy internetowej pamięci masowej w chmurze, tacy jak Dysk Google, Dropbox lub OneDrive, są stosunkowo kosztowni, jeśli masz więcej danych niż pozwalają na to bezpłatne plany. Prawdopodobnie zechcesz użyć ich tylko do danych, które musisz szybko udostępnić, a nie do dużych plików, których prawdopodobnie nie dotkniesz od lat, takich jak stare zdjęcia i filmy.
 • Szyfrowanie danych w chmurze może być niewygodne. Opcje VeraCrypt i PGP pozostają, ale prędkości danych mogą sprawić, że ponowne przesłanie całego folderu lub kontenera będzie kłopotliwe przy każdej zmianie pliku.
 • Niektórzy dostawcy, jak Amazon Glacier, mogą oferować przechowywanie w chmurze po znacznie niższych kosztach. Przechowywanie jednego terabajta może kosztować tylko 4 USD miesięcznie, przy czym większość opłat pojawia się tylko przy pobieraniu lub przesyłaniu danych. Takie usługi wykorzystują tanie pasma magnetyczne, których przechowywanie prawie nic nie kosztuje, ale pobieranie i pobieranie danych są drogie.
 • Jeśli korzystasz z usługi takiej jak Amazon Glacier, zrób migawkę danych zbiorczych, takich jak folder zdjęć lub filmów, zaszyfruj ją i prześlij jako pojedynczy plik.

Niezależnie od wybranej metody, zawsze zabezpiecz swoje dane

Twoje dane są cenne. Lepiej martwić się, jak go zabezpieczyć, niż martwić się, że go zgubisz! Możesz zachować synchronizację danych na zewnętrznym dysku twardym w domu lub w chmurze lub przechowywać najcenniejsze pliki na dysku twardym w innym miejscu.

Cokolwiek wybierzesz, zaszyfruj swoje dane i przygotuj dobry plan tworzenia kopii zapasowych haseł i kluczy szyfrujących!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map