3 kryptowaluty, które dbają o Twoją prywatność

Altcoiny, które dbają o Twoją prywatność

Bitcoin jest nie całkowicie anonimowy.

Chociaż prawdą jest, że nie musisz łączyć swojego prawdziwego imienia i nazwiska lub numeru telefonu z transakcją Bitcoin, istnieje wiele sposobów na zanonimizację swojego konta.

Każda kryptowaluta ma jakąś formę blockchain, która przechowuje wszystkie transakcje, które kiedykolwiek miały miejsce w jej systemie na wieczność. Każdy może pobrać ten blockchain i zobaczyć tę historię, przeanalizować ją i skopiować.

Na przykład ślad każdego Bitcoina może ujawnić jego właścicieli i ostatecznych beneficjentów pieniędzy. Większość nastawionych na prywatność łańcuchów bloków altcoinów zmienia podpisy kryptograficzne Bitcoin w techniki, aby uczynić ten szlak bardziej niejasnym.

Niezadowolony z braku prywatności Bitcoin, grupa kryptografów i programistów postanowiła stworzyć alternatywne kryptowaluty (lub altcoiny), które zapewniają silniejszą ochronę prywatności i znacznie utrudniają śledzenie twoich funduszy, dowiedzenie się, ile posiadasz lub jakie płatności ty robisz.

3 altcoiny, które stawiają Twoją prywatność na pierwszym miejscu:

Monero

Główna cecha: Sygnatury dzwonka
Utworzony: Kwiecień 2014 pod nazwą BitMonero
Przezwisko: XMR
Łączna kapitalizacja rynkowa: 1,3 mld USD
Minusem: Duży rozmiar (kB) transakcji
Transakcje dziennie: ~ 4000
Całkowity rozmiar bloku: 29,2 GB

Funkcja prywatności: podpisy pierścieniowe

Monero wdrożył koncepcję podpisów pierścieniowych. Sygnatura pierścieniowa dowodzi, że ktoś w grupie ludzi coś podpisał, ale nie ujawnia kto.

Wyobraź sobie, że stoisz przed dziesięcioma szafkami, z których każda zawiera nieznaną liczbę monet. Możesz teraz udowodnić, że masz klucz do jednej z tych szafek, ale nie musisz jej pokazywać.

Tylko podczas transakcji odblokujesz i przekażesz monety komuś innemu i tylko tobie, a oni będą wiedzieć, ile monet przesłałeś.

Krytyka:

Monero jest krytykowany, ponieważ jest trudny w użyciu, szczególnie dla nowych użytkowników. Ich rozwój koncentruje się na podstawowej architekturze monety, a nie na budowaniu portfeli lub prostych integracji. Przez długi czas jedynym sposobem interakcji z portfelem Monero był interfejs wiersza polecenia.

Sygnatury pierścieniowe są również bardzo kosztowne, a czas obliczeń do weryfikacji jest stosunkowo długi. Podpisy wymagają dużej ilości danych (pojedyncza standardowa transakcja może być większa niż 15 kB, w porównaniu do 260 bajtów w Bitcoin). Oczywiście dane muszą być również przesyłane i przechowywane, co sprawia, że ​​łańcuchy bloków z sygnaturami pierścieniowymi są trudne do skalowania w górę.

Dziarskość

Główna cecha: Coinjoin
Utworzony: Styczeń 2014 pod nazwą Darkcoin
Przezwisko: DZIARSKOŚĆ
Łączna kapitalizacja rynkowa: 2 miliardy USD
Minusem: Przyjmuje niepotwierdzone założenia dotyczące prywatności i bezpieczeństwa
Transakcje dziennie: ~ 5000
Całkowity rozmiar bloku: 4 GB

Funkcja prywatności: Coinjoin

Dash używa mechanizmu Coinjoin (który jest również dostępny dla Bitcoin), wielu użytkowników wiąże swoje transakcje w jedną, co utrudnia obserwatorowi sprawdzenie, które dane wejściowe należą do których danych wyjściowych (patrz rysunek powyżej). Nadal jednak można ustalić, który adres ma w sobie tyle funduszy.

Krytyka:

Krytycy zarzucają Dashowi, że działa jak profesjonalna firma, a nie zdecentralizowany zespół. Istnieje obawa, że ​​napastnicy projektu, na przykład rządy, muszą narazić tylko jedną organizację, aby podważyć kryptowalutę. Ponieważ Dash koncentruje się bardziej na marketingu niż na opracowywaniu monety, może to również opóźniać priorytety bezpieczeństwa. Na przykład ostatnie zatwierdzenie w repozytorium Github miało miejsce ponad pół roku temu.

Mechanizm Coinjoin jest krytykowany za niewystarczające rozwiązanie zapewniające prywatność, które, jeśli zostanie właściwie wdrożone, nie będzie wymagało nowego łańcucha bloków. Główną przewagą Dash nad Coinjoin Bitcoin jest to, że wszyscy w Dash są zobowiązani do korzystania z niego, co oznacza, że ​​użytkownicy nie wystawiają się tak bardzo na docenienie ich prywatności.

Istnieją jednak obawy, że niepoprawna implementacja Coinjoin może nadal otwierać użytkowników na deanonimizację, jak pokazano na poniższej grafice.

Uczyń Bitcoin anonimowym dzięki Joinmarket.

ZCash

Główna cecha: Dowody braku wiedzy
Utworzony: Październik 2016 r
Przezwisko: ZEC
Łączna kapitalizacja rynkowa: 600 milionów USD
Minusem: Niewielu używa dowodów zerowej wiedzy
Transakcje dziennie: ~ 5000 (z czego ~ 12 przy użyciu pełnych funkcji prywatności)
Całkowity rozmiar bloku: 7,7 GB

Funkcja prywatności: dowody braku wiedzy

Koncepcja dowodu zerowej wiedzy polega na pokazaniu, że znasz rozwiązanie problemu bez ujawnienia rozwiązania.

Wyobraź sobie, że masz przed sobą dwie monety, jedną twoją i jedną należącą do kogoś innego. Dowody zerowej wiedzy pozwalają bez wątpienia pokazać, że posiadasz jedną z monet, bez ujawniania, która z nich jest. Korzystając z tej funkcji, możesz udowodnić, że masz monety, ale nie masz monet, które posiadasz – nikt nie może zobaczyć, ile masz monet, nawet jeśli zna twój adres.

Krytyka:

Scena Cypherpunk krytykuje ZCash za bycie firmą, a nie zdecentralizowaną grupą ludzi. ZCash zbierał pieniądze od firm Venture Capital, a 20% nagrody wydobywczej ZCash wraca do tych pierwszych inwestorów.

Integralność dowodów zerowej wiedzy zależy od początkowej ceremonii tworzenia klucza, podczas której klucz szyfrujący jest tworzony, a następnie niszczony. Zaufanie ZCash oznacza ufanie tej ceremonii, ponieważ każdy, kto jest w posiadaniu tego klucza, może dowolnie opracować ZCash.

Podobnie jak podpisy pierścieniowe, dowody zerowej wiedzy zużywają dużo mocy obliczeniowej i przepustowości oraz zagrażają skalowalności projektu. W przeciwieństwie do Monero, ZCash uczynił korzystanie z dowodów zerowej wiedzy opcjonalnymi, a korzysta z nich mniej niż 1% wszystkich transakcji, co utrudnia wykorzystanie ZCash jako anonimowego narzędzia płatniczego.

Czy Bitcoin może wdrożyć podpisy pierścieniowe i dowody zerowej wiedzy dla większej prywatności?

Chociaż możliwe byłoby wdrożenie sygnatur pierścieniowych i zerowej wiedzy w Bitcoinach, jest bardzo mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek miało to miejsce ze względu na niechęć ekosystemu Bitcoin do wprowadzania znaczących i ryzykownych zmian oraz słabą skalowalność tych technik kryptograficznych.

Chociaż transakcje Coinjoin są już możliwe w Bitcoinach, są one oszczędnie używane, co czyni je mniej przydatnymi jako peleryna prywatności.

Istnieje wiele pomysłów na uczynienie Bitcoinów bardziej anonimowymi, w tym Lightning Network, Schnorr Signatures i bardziej ezoterycznych koncepcji, takich jak Mimblewimble.

Dane zebrane z Bitinfocharts i Coinmarketcap.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me