YouTube Private vs Unlisted: Cili është ndryshimi në vitin 2020?

YouTube është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shfaqur aftësitë tuaja në video ose për të postuar videot tuaja të preferuara për mace. Sidoqoftë, ka raste kur nuk doni që i gjithë bota në YouTube t’i shikojë ato. zgjidhja e thjeshtë është ose të shkoni private ose të shkoni të pa regjistruar.

Si e tregoni ndryshimin? Së pari, duhet të përcaktoni nivelin e sigurisë për videot tuaja. Dëshiron që vetëm miqtë dhe familja t’i shohin ata? A keni një biznes që dëshiron të ndajë një webinar? A jeni të qetë për ndarjen e lidhjeve me klientët e ardhshëm ose miqtë tuaj? Ka shumë pyetje për të zbuluar këtu, kështu që le të shohim më nga afër.

Dallimi midis videove private në YouTube dhe atyre që nuk janë në listë

Para se të zhyten në private vs të pa regjistruar, le të shqyrtojmë se çfarë ofron video publike në YouTube.

publik

Vendosja publike e YouTube është parazgjedhja për të gjitha videot. Nëse jeni të kënaqur me të gjithë që shohin videon tuaj dhe nuk e keni mendjen se do të vijnë në rezultatet e kërkimit në Google, shkoni me ambientin publik.

Plus, ka disa avantazhe për të qenë jashtë:

 • A numërimi i madh i pajtimtarëve është i shkëlqyeshëm për një biznes, dhe mund të tërheqë më shumë klientë.
 • Krijon ndërgjegjësim efektiv i markës.
 • Shtë fitimprurëse me kompaninë e duhur ose strategjinë krijuese.
 • Mund të të bëjë një a superstar në YouTube.

Nëse forumi publik ju bën nervoz, nuk jeni vetëm. Disa disavantazhe:

 • Tërheq trollet.
 • Mund të rrezikojë perspektivat e ardhshme të punës nëse keni video komprometues.
 • Dokush mund të gjejë videot tuaja në YouTube, edhe nëse i fshini ato.

privat

Private është lloji më i sigurt i videos në YouTube. Ato janë të dukshme vetëm për njerëzit (deri në 50 në total) që ju i ftoni. Video private mos u shfaq në rekomandimet e videove, rezultatet e kërkimit dhe seksionet e skedave video për t’u ngarkuar.

Plus, të ftuarit nuk mund ta ndajnë videon me njerëzit e tjerë. Gjithashtu, edhe nëse dikush ka lidhjen, ata ende nuk mund ta shohin videon tuaj përveç nëse e kanë ftesën.

Unlisted

Vendosja e video e regjistruar e YouTube është disi një kryq në mes të publikut privat dhe publik. Videot e listuara nuk janë të padukshme në rezultatet e kërkimit, burimet e pajtimtarëve, sugjerimet dhe skedat e videove të përdoruesit. Sidoqoftë, me video të pa regjistruar, çdokush që ka lidhje mund të shohë dhe të ndajnë videon tuaj.

Ky është thelbësore themelore e private vs të listuar. Le të shkojmë pak më thellë dhe të rendisim përparësitë për secilën.

Avantazhi i bërjes së një video “Private”

Nëse videot tuaja janë shumë personale për ju, ose, për shembull, ju keni një projekt të kompanisë sekrete, atëherë YouTube privat është ideal.

Këtu janë disa avantazhe:

 • Ndarja e videove me të dashurit: Nëse të afërmit tuaj jetojnë shumë larg, është një forum i përsosur për të ndarë momente speciale në mënyrë private.
 • Biblioteka juaj private e videove: Koleksionet personale si arti, librat komik ose regjistrimet janë të rëndësishme. Nuk është ndryshe me videot. Ata ju takojnë juve – askush tjetër.
 • Ruajtja e informacionit të kompanisë: Ky është një opsion i shkëlqyeshëm nëse keni strategji biznesi që dëshironi t’i ndani me punonjësit, por nuk dëshironi që konkurrentët tuaj t’i shohin ato (si videot e rëndësishme të trajnimit).
 • Kursen hapësirën e ruajtjes: Ambienti privat është një vend i shkëlqyeshëm për të ruajtur mijëra video (përshëndetje mace) në vend që të mbaroni hapësirat në telefonin tuaj.

Avantazhi i bërjes së një video “të pa listuar”

Nëse doni të ndani videot tuaja në një grup të madh, por nuk dëshironi që ai të shfaqet në rezultatet e kërkimit, atëherë YouTube i pa regjistruar është zgjidhja më e mirë për ju.

Këtu janë disa avantazhe:

 • Shtë e shkëlqyeshme për reagimet e bashkëpuntorëve: Nëse keni një kompani të madhe (me mbi 50 të punësuar), atëherë ndarja e videove të regjistruara është perfekte.
 • Ndarja e portofolit tuaj me punëdhënësit e ardhshëm: Përdorni këtë mundësi nëse keni nevojë të ndani rifillimin tuaj të videos me më shumë se një perspektivë pune.
 • Testimi në terren i një video të mundshme publike: Videot e listuara janë ideale për të mbledhur komente dhe komente pozitive nga një grup i vogël para se të dilni në publik. Nëse vlerësimet janë të këqija, thjesht shtypni fshirjen!
 • Pastrimi i faqes tuaj në YouTube: Ju dëshironi të organizoni faqen tuaj dhe të shpëtoj prej atyre videove të vjetra të sikletshme. Sidoqoftë, çfarë nëse akoma dëshironi që dikush që ka ngulitur ose ndarë ato video të ruajë aksesin? Nuk ka problem. Ju e ndryshoni videon në të pa regjistruar, gjë që heq shikueshmërinë nga kanali juaj.

Duhet të theksojmë dy pika kryesore në lidhje me të pa regjistruarat: Së pari, këto lloj video ndonjëherë përfundojnë të shpërndara në faqet e tjera. Ka madje një sit i dedikuar për videot e palistuara në YouTube. E dyta, e juaja videot e regjistruara do të shfaqen publikisht nëse ato janë në një listë dëgjimi.

Si të ndryshoni cilësimet e privatësisë së videos

Pasi të futeni në llogarinë tuaj në Youtube, shkoni në këndin e sipërm të djathtë te ikona e kamerës për të ngarkuar një video:

Cilësimet e privatësisë së videos

Ju pastaj shkoni në Faqja e ngarkuar ku ju keni mundësinë të dilni në publik, privat ose të pa regjistruar:

Ngarko faqen për Youtube

Tani mund të zgjidhni videon që dëshironi të ngarkoni nga kompjuteri juaj. Kjo eshte!

përfundim

Mbrojtja e intimitetit tuaj është e rëndësishme kur jeni në internet. Ju dëshironi të shijoni lirinë për të krijuar dhe shijuar video pa ndërhyrje nga përdoruesit e padëshiruar. YouTube privat dhe Youtube i pa regjistruar ofrojnë një pengesë nga publiku. Bërja e videove tuaja në YouTube është më e mira nëse doni të siguroheni që videot tuaja të jenë sa më të sigurta të jetë e mundur. Por në fund të fundit, varet nga ju që të vendosni se cilin nivel të sigurisë ju nevojiten.

Leximi më tej

Mësoni më shumë rreth asaj se si të qëndroni të sigurt në internet me Udhëzuesin tonë Ultimate për Intimitet Online dhe të lexoni në përgjithësi mbi VPN-të më të mira.

Ju gjithashtu mund të jeni të interesuar të lexoni Si të qaseni në TV YouTube nga kudo tjetër.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me