VPN-të më të mira për Routers – Lehtë për tu vendosur dhe përdorur në 2020

Ka shumë përparësi për drejtimin e një ruteri të aktivizuar nga VPN. Pavarësisht nëse është mbrojtje shtesë për të gjitha pajisjet tuaja ose zhbllokimin e përmbajtjes për të gjithë shtëpinë, kombinimi VPN / ruter është njëkohësisht zgjidhje efektive dhe efikase për privatësi të garantuar dhe qasje të pakufizuar.

Vendosja e një VPN në ruterin tuaj mund të jetë mjaft sfida.

Sidoqoftë, me një ofrues të besueshëm nga ana juaj, do të flladitesh në çdo hap, nga shkarkimi i firmware-it deri tek ndërhyrjet me cilësimet. Dhe në disa raste, nuk do të keni nevojë as për të lëvizur me gisht.

Intriguar? Atëherë rrini të ndigjuar për mbledhjen tonë të VPN-ve më të mira për ruterat që mund të merrni duart tani.

Për këtë listë, ne shikuam dy artikujt kryesorë në listat e dëshirave të përdoruesve – një konfigurim pa probleme dhe performancë e shkëlqyeshme – dhe i renditëm zgjedhjet tona në përputhje me rrethanat për lehtësinë tuaj.

Kontrolloni nëse Ruteri juaj është i pajtueshëm

Jo çdo ruter punon me një VPN. Ju duhet një ruter me firmware DD-WRT ose domate në të, të cilat mbështeten nga shumica e ofruesve të VPN.

Në disa raste, do t’ju duhet të ndizni ruterin tuaj, që do të thotë ta rikonfiguroni atë. Nëse keni nevojë ta bëni atë, ne ju sugjerojmë të shikoni mësimin tonë hap pas hapi se si ta bëni atë.

Një gjë tjetër: kur të shikoni se cili VPN për të marrë, sigurohuni që të kërkoni shumë servera, shpejtësi të shpejtë, siguri të madhe dhe mbështetje në dispozicion të klientit. Kjo do të sigurojë që VPN nuk do ta pengojë ruterin tuaj të funksionojë.

Tani që jeni njohur me bazat, le të hedhim një vështrim më të mirë që industria VPN duhet të ofrojë për ruterin tuaj:

VPN-të më të mira për DD-WRT dhe Routers Domate

1. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

 • Incshtë jashtëzakonisht e shpejtë
 • Vjen konfiguruar paraprakisht në ruterat e zgjedhur
 • Vendosja manuale është e lehtë me udhëzues të shkëlqyeshëm
 • Mbështetje 24/7 e klientit që mund të ndihmojë
 • Provoni përpara se të blini me 30 ditë garanci për kthimin e parave

ExpressVPN ofron një shërbim të jashtëzakonshëm, i cili mund të transferohet plotësisht në ruterin tuaj me lehtësi.

Emri nuk gënjen: ky VPN për fat të mirë do të ngarkojë ndonjë gjë nga gifsit Tumblr te filmat Netflix pa e vërejtur ndonjëherë një goditje në shpejtësinë tuaj mesatare. Dhe para se të pyesni – po, ju mund të zhbllokoni me siguri shërbimet e transmetimit popullor si Netflix dhe Hulu. P2P është gjithashtu një mundësi.

Ajo që e veçon ExpressVPN larg nga shumë ofrues të tjerë është ruterat e saj të parainfiguruar. Ka te drejte, thjesht mund të merrni një ruter që është gati të shkojë nga kutia dhe të harroni për të gjitha problemet tuaja. Nuk ka më lehtë se kaq.

Nëse tashmë keni një ruter (me DD-WRT ose domate), mund të zgjidhni një ndezje manuale. Ndërsa është pak më komplekse, ExpressVPN është udhëzuesit në thellësi e bëjnë të thjeshtë për tu bërë. 

Mbështetja nuk kufizohet në udhëzime me shkrim; keni agjentë të disponueshëm përreth orës përmes bisedës live, postave elektronike dhe biletave për të gjitha pyetjet tuaja, të mëdha apo të vogla.

ExpressVPN nuk është më e lirë përreth, por ju merrni një tërësi VPN për ato që paguani – shpejtësi të zjarrtë, serverë me bandë të lartë në mbi 90 vende, dhe të mos harrojmë për politikën e provuar të regjistrimit zero.

Nëse akoma nuk jeni të bindur, provojeni atë në një nga kompjuterin tuaj ose smartphone para ruterit tuaj – keni 30 ditë kohë për t’u kthyer mbrapa pasi të regjistroheni!

Shikoni marrëveshjet

2. NordVPN

Përfitimet e NordVPN Infographic

 • Mijëra servera në 60+ vende
 • Plot me karakteristika të shkëlqyera për përdoruesit e përparuar
 • Manualët manualë të konfigurimit janë të lehtë për t’u kuptuar
 • Mbështetje kompetente 24/7
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Kur bëhet fjalë për serverat, NordVPNFilozofia është “aq më shumë, aq më mirë”. Ju merrni më shumë se 3.500 prej tyre, dhe çdo gjë nga transmetimi dhe përrua deri te mbrojtja Double VPN dhe pajtueshmëria e Tor është në dispozicion.

Mund t’i keni të gjitha këto edhe në ruterin tuaj. Ashtu si me ExpressVPN, pajisjet e parakohshme dhe udhëzuesit e detajuar të DIY janë të dyja në dispozicion.

Në realitet, për përdoruesin mesatar i vetmi (mezi) Ndryshimi i dukshëm midis dy ofruesve është shpejtësia – megjithëse NordVPN kohët e fundit ka prezantuar përmirësime masive në lidhjet e serverëve në të gjithë rrjetin e tyre.

Fortesa e NordVPN shtrihet në arsenali i veçorive të përparuara që ai ofron. Ne kemi përmendur tashmë encryption dyfishtë dhe Onion-over-VPN, por ky është vetëm fillimi – mbrojtja e pronarit kundër DDoS, IP statike, dhe shumë shtesa të tjera janë atje për ata që kërkojnë avantazh në sigurinë e VPN.

Thënë kjo, shumë nga karakteristikat e mësipërme mund të jenë të panevojshme për entuziastin e moderuar të VPN. Nëse jeni në gardh rreth NordVPN, ju mund të shihni se për çfarë ka të bëjë dhe zgjedhjen tuaj ta bëni pa rrezik, falë garancisë 30-ditore për kthimin e parave.

Shikoni marrëveshjet

3. VyprVPN

 • Aplikacioni i ruterit vendas ju jep më shumë cilësime (vetëm firmware domate)
 • Udhëzues për konfigurimin e ruterit udhëzues për një instalim të lehtë
 • I përshtatshëm për aktivitete me gjerësi të lartë (përveç P2P)
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

VyprVPN ka shumë për të – një protokoll vjedhurazi me porosi, mbi 200,000 adresa IP të disponueshme, dhe performanca e shkëlqyer nën ngarkesë e bëjnë këtë ofrues një central elektrik të vërtetë.

Sapo ruterat futen në foto, ka edhe një lajm më të mirë. Per nje, VyprVPN ofron vetë “Router App” – një shtojcë që shton disa veçori të vlefshme si zgjedhja e pajisjeve të lidhura përfitojnë nga VPN dhe ndërrimi më i lehtë i serverëve.

Kjo aplikacion i jep VyprVPN një avantazh serioz, por është në përputhje vetëm me kornizën e domateve MIPS / ARM.

Kjo nuk do të thotë që VyprVPN nuk punon me firmware më tradicionale – absolutisht ndodh, por një ruter DD-WRT nuk do të ketë të mirat shtesë që vijnë me aplikacionin e dedikuar të ruterit.

Sa i përket ndihmës që mund të prisni, VyprVPN ka mbështetje ekspertësh në dispozicion 24/7, përveç udhëzuesve të dobishëm për t’ju parë gjatë procesit të konfigurimit.

Sidoqoftë, ka disa gjëra që duhet të merren parasysh – njëra prej tyre është qëndrimi i VPN për P2P. Le ta themi kështu: nëse përrua është diçka që ju hidhni poshtë, jeni më mirë të kërkoni një ofrues tjetër, pasi Golden Frog (kompania mëmë e VyprVPN) respekton kërkesat e DMCA.

VypVPN u ofron përdoruesve të rinj a 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që ju mund ta provoni atë pa rrezik. Vlera është padyshim atje, por këtu ka një këshillë: lexoni përmbledhjen tonë të plotë në VyprVPN dhe sigurohuni që është shërbimi i duhur për ju përpara se të blini.

Shikoni marrëveshjet

4. CyberGhost

 • Nuk ka veçori specifike të ruterit, por performanca e besueshme
 • Bilanci i ngurtë i sigurisë dhe shpejtësisë
 • Mbështetje chat live
 • Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh

Nëse doni një shembull kryesor se çfarë do të thotë fjala “kthim”, thjesht hidhni një sy Cyberghost.

Pas një azhurnimi të madh shërbimi, kjo VPN u ngrit shpejt nëpër radhët dhe tani është një element i përhershëm kur bëhet fjalë për sigurinë, besueshmërinë dhe zhbllokimin e përmbajtjes si Netflix SHBA. Me servera në mijëra, shpejtësi të mëdha dhe encryption të klasës së lartë, CyberGhost me të vërtetë bën një përpjekje për të jetuar në emrin e saj.

Pjesa me e mire? Ju mund ta pajisni ruterin tuaj me gjithçka.

Edhe pse nuk ka ndonjë aplikacion të zbukuruar ose pajisje të parakohshme këtu, CyberGhost punon me hiccups zero në ruterat e përputhshëm. Konfigurimi i VPN nuk është asgjë e zakonshme, dhe mund të prisni një lidhje të shpejtë, të qëndrueshme, pasi të keni mbaruar.

Ju mund të konsultoheni me udhëzuesit e konfigurimit të shkruara mirë, ose të lëshoni një mesazh në bisedën live të CyberGhost nëse keni nevojë për më shumë ndihmë personale. Sido që të jetë rasti, do të merrni ndihmën që meritoni me këtë VPN.

Arsyeja e vetme që CyberGhost nuk është më i lartë në listën tonë është sepse nuk shkëlqen vërtet me ndonjë gjë të veçantë, për sa i përket shkuesve. Shtë thjesht një VPN pa frills që përfundon punën – për disa, ky është një avantazh në vetvete.

Qershi në krye është që mundeni provoni CyberGhost deri në 45 ditë dhe merrni paratë tuaja mbrapa. Provojeni – të gjitha pa humbur asnjë monedhë!

Shikoni marrëveshjet

5. Qasje në Internet private

Pajisjet private të hyrjes në internet

 • Punon me DD-WRT, Domate, pFsense
 • Intimitet dhe siguri e shkëlqyeshme
 • Ekstremisht i lirë
 • Jo zgjidhja më e mirë për të anashkaluar geoblocks
 • Provoni për një javë dhe ktheni paratë tuaja

Qasje në Internet private (PIA) është një VPN mjaft tërheqëse për të gjitha arsyet e duhura – performanca e besueshme, lehtësia e përdorimit dhe përballueshmëria.

E preferuara e përdoruesve me një buxhet të rreptë, PIA gjithashtu mund të jetë një zgjidhje me kosto efektive për ruterin tuaj. Përveç DD-WRT dhe Domate, ky ofrues është gjithashtu në përputhje me portat e pFsense.

Ruterat e parakohshëm nuk janë direkt të disponueshëm (mund të merrni një në faqet e internetit të palëve të treta), as nuk ka ndonjë program të dedikuar. Për më tepër, PIA nuk është krijuesi i ndonjë prej firmware-ve me të cilën ai lidhet, kështu që do ta përdorni në diskrecionin tuajn. Për atë që ia vlen, PIA nuk përpiqet ta fshehë këtë në asnjë mënyrë, përkundrazi u shpjegon qartë përdoruesve situatën – kudos për këtë.

Në çdo rast, procesi i konfigurimit shpjegohet qartë dhe edhe fillestarët duhet të kenë një kohë të lehtë duke i zbuluar gjërat. Dhe pasi të keni bërë ndezje, të gjithë lundrojnë mirë nga atje.

PIA është një VPN për ata që prioritizoni mbrojtje të lirë, por të fuqishme për mundësinë e përdorimit – kështu që ndërsa mund të dilni me disa çështje ndërsa përpiqeni të zhbllokoni shërbimet e transmetimit popullor, ju jeni plotësisht i mbuluar në pjesën e përparme të intimitetit.

Në përgjithësi, nëse një kohë më e sigurt në internet është ajo që ju intereson vërtet, vështirë se do të gjeni një VPN që ofron më shumë zhurmë sesa PIA.

Sidoqoftë, për ata që kërkojnë një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ekzistojnë mundësi më të mira. Dëshironi t’i jepni një e shtënë? Nuk ka asgjë që të ndalon me garancinë 7-ditore të kthimit të parave.

Shikoni marrëveshjet

Timeshtë koha për ta bërë më të mirë routerin tuaj me një VPN

Secila prej VPN-ve të renditura më sipër sjell diçka të ndryshme në tabelë, por dy gjërat që ata kanë të përbashkët janë një proces i rregullt i rregullimit të ruterave dhe vlera më e mirë që mund të gjeni. Varet nga ju që të zgjidhni cilën i përshtatet më shumë nevojave tuaja.

A e gjetët të dobishëm këtë artikull? Ndani atë me të tjerët që kanë nevojë për një VPN më të lartë për ruterat!

Po kërkoni një VPN që ka atë që duhet për të zhbllokuar shërbimet më të njohura të transmetimit? Ne ju kemi mbuluar – shikoni VPN-të më të mira për iPlayer Netflix, Hulu dhe BBC!

Nëse keni nevojë të ndezni ruterin tuaj, hidhini një sy udhëzuesit tonë hap pas hapi që nuk do të prishë ruterin tuaj.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me