VPN-të më të mira për BitTorrent – Shkarkim me shpejtësi të shpejtë në vitin 2020

Ndërsa torrenti në vetvete nuk është domosdoshmërisht i paligjshëm, shumë vende kanë jashtëligjur klientët përrua si BitTorrent për të parandaluar shkarkimin e materialeve të mbrojtura nga të drejtat e autorit.

Qeveritë në Italia, Rusia, Kina, Australia, Afrika e Jugut dhe SH.B.A. aktualisht punojnë për të mbyllur faqet e përroit. Vende të tjera, të tilla si Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania dhe Finlanda do të gjobisë çdo përdorues që zbulohet të jetë pirat i softuerit ose media i mbrojtur nga të drejtat e autorit.

Edhe nëse nuk jetoni në njërën prej këtyre vendeve, përdorimi i BitTorrent nuk është pa rreziqet e tij. nga trollet e të drejtave të autorit dhe goditja e ISPmalware për hakerat, përplasjet mund t’ju hapin të gjitha llojet e kërcënimeve për sigurinë në internet.

Nëse akoma doni të shkoni përpara dhe të përdorni BitTorrent, duke e përdorur atë me një VPN është zgjidhja më e sigurt.

VPN-të më të mira për BitTorrent: Pamje e shpejtë

 1. NordVPN – NordVPN ofron serverë P2P të dedikuar dhe shpejtësi të shpejta të rrufeve që ju nevojiten për të torrentuar shpejt dhe lehtë.
 2. Cyberghost – Duke ofruar siguri të shkëlqyeshme për t’ju mbrojtur ndërsa jeni përrua, CyberGhost nuk mban shënime dhe madje përmban softuer anti-malware.
 3. ExpressVPN – Me rrjetin e tij të madh global dhe opsionet fantastike të sigurisë, ExpressVPN siguron shpejtësinë më të shpejtë për përrua të shpejtë.
 4. Surfshark – Duke ofruar serverë të optimizuar për torrent në 50+ vende, Surfshark është një mënyrë e sigurt, e besueshme dhe e shpejtë për të përdorur BitTorrent.
 5. PrivateVPN – E thjeshtë dhe e lehtë për t’u përdorur, PrivateVPN është një shërbim fillestar-miqësor për përrua të shpejtë dhe pa rrezik.

Pse duhet të përdorni një VPN për torrent?

Një VPN fsheh adresën tuaj IP duke ridrejtuar të gjithë trafikun tuaj të internetit përmes një serveri të specializuar në një vend që është i ndryshëm nga i juaji. Ajo gjithashtu kripton të gjitha të dhënat tuaja dhe parandalon çdo monitorim ose ndjekje nga Ofruesi juaj i Shërbimit të Internetit (ISP) ose palë të tjera të treta.

Kjo mund të jetë e dobishme për një numër arsyesh të ndryshme kur bëhet fjalë për përdorimin e BitTorrent.

Së pari, nëse jetoni diku ku përralla është e paligjshme, mund të gjeni që BitTorrent është i bllokuar në vendin tuaj. Përdorimi i një VPN do të fshehë veprimtarinë tuaj nga ISP-ja juaj, duke e penguar atë të bllokojë BitTorrent.

Fshehja e përroit nga ISP-ja juaj gjithashtu mund të jetë e dobishme kur bëhet fjalë për goditje. Torrenting merr një sasi të madhe të gjerësisë së bandës kështu shumë ISP do të mbajnë bandën tuaj dhe do të zvogëlojnë shpejtësinë tuaj nëse zbulojnë veprimtari të dyshimtë.

Sidoqoftë, me një VPN, sjellja juaj në internet fshihet nga ISP-ja juaj. ajo nuk do të jetë në gjendje të zbulojë përruan dhe kështu nuk do të vendos asnjë kufizim në gjerësinë e bandës ose shpejtësinë e lidhjes.

Së fundmi, duke përdorur një VPN do t’ju mbrojë nga kërcënimet ndaj sigurisë në internet ndërsa ju përrua.

Kur bashkoheni me një tufë përrua, tuajat Adresa IP bëhet e dukshme te ndonjë bashkëmoshatarët e tjerë në atë dallëndyshe. Jo vetëm që e bën këtë të lënë të hapur për zbulim nga zbatimi i ligjit ose trollet e të drejtave të autorit, gjithashtu ju bën të prekshëm nga hakmarrja.

Një VPN do të fshehë adresën tuaj IP, duke siguruar që të qëndroni i padukshëm për çdo palë të tretë me qëllim të keq.

Përdorimi i BitTorrent gjithashtu vjen me rreziku i malware. Skedarët e softuerëve në faqet e përroit shpesh janë thyer për t’i bërë ato të përdorshme. Ndonjëherë BitTorrent gjithashtu do t’ju lejojë të shkarkoni vetë çarjen, ose arna dhe gjeneratorë kryesorë që ju lejojnë të përdorni falas programet e paguara.

Softueri i çarë, nga natyra e tij, është modifikuar. Kjo do të thotë e saj lehtë për hakerët të modifikojnë programin në mënyra të tjera, gjithashtu, maskimi i malware si skedarë të ligjshëm ose fshehja e tij në një shkarkim të ligjshëm.

Shumë VPN vijnë program i integruar anti-malware, e cila duhet të shkojë në një farë mënyre drejt mbrojtjes nga kërcënimet.

Shouldfarë duhet të kërkoni në një VPN Për BitTorrent?

Kur zgjidhni VPN më të mirë për BitTorrent, duhet të keni kujdes për veçoritë e mëposhtme:

 • Serverë të aktivizuar P2P – Meqenëse përdorimi i BitTorrent merr kaq shumë gjerësi bande, jo të gjithë VPN e mbështesin atë. Shikoni për një shërbim që është miqësor për torrent ose, më mirë, ka serverë të optimizuar për përrua.
 • Bandwidth i pakufizuar – Duke folur për gjerësinë e bandës, do të duhet të zgjidhni një VPN që nuk do të kufizojë tuajin.
 • Shpejtësia e rrufeve – Shpejtësia e lidhjes së keqe mund të bëjë që përhumbja të jetë e ngadaltë. Zgjedhin për një VPN që mund të ofrojë shpejtësinë më të shpejtë.
 • siguri – Një VPN do të fshehë adresën tuaj të IP por është e rëndësishme që ju të mos mbeteni të prekshëm në rast të një lidhjeje të rënë kur torrentoni. Zgjidhni një VPN me kriptimin e shkallës më të lartë, mbrojtjen e rrjedhjes së DNS dhe një ndërprerës vrasës për të mbajtur adresën tuaj IP dhe të dhënat tuaja të mbrojtura.
 • Karakteristikat anti-malware – Megjithëse do t’ju duhet vërtet një firewall i përkushtuar ose një paketë antivirus për t’ju mbajtur me siguri të sigurt, është një ide e mirë të përdorni një VPN që përfshin softuer anti-malware. Kjo mund të zbulojë dhe bllokojë hyrjen tuaj në faqet dhe skedarët e dyshimtë.
 • Politika pa log – Përdorimi i një VPN për privatësi nuk është mirë nëse ai VPN atëherë ruan të dhënat tuaja dhe i dorëzon ato tek një palë e tretë. Zgjedhin për një VPN me një politikë të rreptë të mos-logs për të siguruar që përdorimi juaj i BitTorrent mbetet plotësisht privat.

VPN-të më të mira për BitTorrent

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

NordVPN është zgjedhja jonë numër një për BitTorrent për shpejtësitë e saj të jashtëzakonshme dhe sigurinë e shkallës së parë. Mund të lidheni automatikisht me serverë të optimizuar për torrent me një klik dhe shijoni shpejtësi të besueshme, super të shpejtë. Ju do të mbroheni nga Kriptimi AES 256-bit dhe softverin unik CyberSec të CyberSec anti-malware dhe bllokimin e reklamave të NordVPN. Shërbimi është gjithashtu i vendosur në Panama kështu funksionon a politikë e rreptë e mos-logs. Kjo është arsyeja pse përdoruesit tanë e vlerësojnë shumë shumë NordVPN.

Merrni NordVPN për BitTorrent Tani

2. CyberGhost

CyberGhost bën më shumë sesa lejon vetëm trafikun BitTorrent, ai ofron një kushtuar “Mënyra e Torrentimit Anonim”. Ky do lidhen automatikisht me serverin më të mirë për përrua dhe filloni klientin tuaj BitTorrent në të njëjtën kohë. Të dhënat tuaja mbrohen nga kriptimi i shkallës ushtarake, derisa program i integruar malware do t’ju lajmërojë për çdo skedar të dyshimtë. Shikoni se çfarë përdoruesit e vërtetë duhet të thonë për këtë të preferuar të sigurisë në internet.

Merrni CyberGhost për BitTorrent Tani

3. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

Nëse jeni duke kërkuar për shkarkime dhe ngarkime më të shpejta të BitTorrent, ExpressVPN është ratest si një nga zgjedhjet më të mira. Ofrimi i disa prej shpejtësive më të shpejta në dispozicion me një VPN, ExpressVPN nuk vendos kufizime në gjerësinë e brezit ose. Siguria më e lartë dhe a politikë e rreptë e mos-logs rrumbullakoni listën e pikave kryesore për këtë VPN të shkëlqyeshme.

Merrni ExpressVPN për BitTorrent Tani

4. Surfshark

Jo vetëm që bën Surfshark mbështesin plotësisht ndarjen e skedarëve P2P, shumica e serverëve nëpër rrjetin e saj janë të njëtrajtshëm optimizuar për përrua. Shpejtësitë e denjë sigurojnë pa vonesa të bezdisshme dhe shërbimi ofron të gjitha karakteristikat e nevojshme të sigurisë përfshirë kriptimin e fortë, Mbrojtja e rrjedhjes DNS, dhe një ndërprerës automatik vrasës. Lexoni rishikimet e përdoruesve tanë për të mësuar më shumë.

Merrni Surfshark për BitTorrent Tani

5. PrivateVPN

Pajisjet privateVPN

Për fillestarët VPN që kërkojnë një mënyrë të sigurt për të përdorur BitTorrent, PrivateVPN është një mundësi shumë e vlerësuar. E thjeshtë dhe shumë miqësore, shërbimi nuk përmban ndonjë cilësim konfigurimi konfuz. Përkundër kësaj thjeshtësie, PrivateVPN është po aq e vendosur për përrua si homologët e saj. Ka serverë miqësorë për torrent, përfshirë serverë të dedikuar për dërgimin e portit. Ajo gjithashtu ofron bandë e pakufizuar, siguri e mirë, dhe a politika pa log.

Merrni PrivateVPN për BitTorrent Tani

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Zgjedhja e VPN më e mirë për përruajtjet varet nga nevojat tuaja, por nuk mund të gaboni me asnjë nga pesë opsionet tona kryesore.

Nuk doni të përdorni një shërbim të paguar? Këtu janë pesë VPN-të më të mira falas për përrua.

Nëse jeni me qendër në SH.B.A. dhe doni këshilla më specifike në lidhje me BitTorrent, lexoni udhëzuesin tonë për përrua në SHBA.

Nëse nuk jeni të sigurt në lidhje me ligjet rreth përroit, ku jetoni, mund të hidhni një sy në udhëzuesin tonë nga vendi për vendet e legjislacionit për torrent.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me