VPN me të vërtetë të lira për Dark Web


Ju mund të mendoni se shfletuesit në internet të errët bëjnë shumë nga të njëjtat detyra si një VPN. Shfletuesit e aktivizuar si Tor supozohet të jenë mbani identitetin tuaj të fshehur duke koduar të dhënat tuaja dhe ristrukturimin e trafikut tuaj të internetit përmes serverëve të largëta nëpër botë.

Prandaj nuk ju duhet një e drejtë VPN? i gabuar.

Ndërsa aktiviteti i errët i uebit ka hyrë në sy të publikut, mbikëqyrja e qeverisë dhe e ISP-së janë rritur shumë. Pra, nëse po kërkoni të shtoni një shtresë shtesë e anonimitetit në shfletimin tuaj të errët të internetit, mund të merrni parasysh një VPN falas.

Por, duke provuar mbi 40 VPN falas për uebin e errët, e kuptova se kufijtë e të dhënave dhe rrjedhjet e intimitetit ishin një problem i madh. Këto shërbime falas shpesh i fitojnë paratë e tyre duke ju ekspozuar reklamave dhe duke shitur të dhënat tuaja të ndjeshme.

Një VPN falas nuk është kurrë falas. Dhe me hakerat dhe mashtruesit depërtojnë nyjet Tor çdo ditë, ueb i errët nuk është vendi për të marrë një rrezik. 

Kjo është arsyeja pse VPN ime e preferuar e errët e internetit është NordVPN. Karakteristika e saj e dobishme e qepës mbi VPN i jep Tor-it tuaj duke kërkuar sigurinë e shtuar të kriptimi i shkallës ushtarake për të mbajtur aktivitetin tuaj të sigurt, të sigurt dhe anonim.

Dhe lajmi i mirë është që mundeni provoni rrezikun e NordVPN falas për 30 ditë me një garanci të plotë për kthimin e parave.

Si përdorues i errët i uebit, unë gjithmonë përdor një VPN premium mbi një të lirë. Por nëse po kërkoni të kurseni para, unë kam rrumbullakuar VPN-të më të mira falas të errëta në treg. E kam shikuar shpejtësia, kufijtë e të dhënave dhe, më e rëndësishmja, siguria.

VPN më të mira falas për Web të errët – Udhëzues i shpejtë

 1. NordVPN – VPN jonë me performancë të lartë ofron shpejtësi rrufeje të shpejta pa kufij të të dhënave plus veçoritë e sigurisë udhëheqëse të industrisë. Përdorni garancinë 30-ditore të kthimit të parave të NordVPN për ta provuar pa rrezik.
 2. Mburoja e nxehtë – Shijoni encryption standarde të industrisë për intimitet të shtuar dhe një kufi ditor të të dhënave prej 500MB. Kjo është e mjaftueshme për shfletim të lehtë, por nuk do t’ju përshtaten lojtarëve ose transmetuesves.
 3. Windscribe – Një VPN pa log me të gjitha tiparet e sigurisë së versionit premium. Mbështet për torrenting por vjen me një kapak të rreptë të të dhënave mujore 10 GB që do të kufizojë ndarjen e skedarëve.
 4. ProtonVPN – Një VPN e fuqishme me qasje të integruar në rrjetin Tor, por mbrojtja e shtuar e Tor është e disponueshme vetëm në planin premium.
 5. Hide.me – Shijoni aksesin pa reklama në 5 vende të serverëve në të gjithë botën. E mirë për përrua, por 2 GB të dhëna në muaj është e mjaftueshme vetëm për 2 orë transmetim HD.

Shikoni 3 VPN-të tona të tjera falas për web-in e errët!

Farë është kapja me VPN Falas?

Nëse diçka tingëllon shumë mirë për të qenë e vërtetë, zakonisht është. Dhe kjo është rasti me VPN falas. Si dhe drejtimi i shërbimeve të zvogëluara, VPN-të e lira mund të vënë në rrezik pajisjen tuaj dhe të dhënat personale.

pajtueshmëri

VPN falas kanë një numër më i vogël i serverëve kështu që nuk mund të garantoni se ato do të përfshijnë nyje që mund të rivotojnë trafikun tuaj të internetit përmes rrjetit Tor. Shumica e ofruesve të primit ofrojnë një gamë të gjerë të aksesit në faqen e errët.

siguri

Drejtimi i serverëve të largët kushton para dhe për të mbuluar ato kosto, shërbimet falas mund të japin para në të dhënat tuaja personale. Kur përdorni uebin e errët, nuk dëshironi që informacioni juaj i ndjeshëm të hyjë në duar të gabuara. VPN Premium sigurojnë që privatësia juaj të mbetet e paprekur. 

kufizimet

Nëse jeni duke kërkuar të transmetoni përmbajtje të errët të uebit ose të ndani skedarë të mëdhenj përmes përrua, kufijtë e të dhënave të VPN-ve falas do t’ju ndalojnë në gjurmët tuaja. Për dallim nga VPN premium, shumë shërbime falas vendosin kapele në shpejtësinë dhe gjerësinë e brezit që çojnë në performancë të ngadaltë.

VPN-të më të mira falas për Web të errët

Kam testuar dhjetëra VPN falas për të gjetur më të mirën për të shfletuar uebin e errët. Këtu janë zgjedhjet e mia kryesore, duke marrë parasysh shpejtësia, siguria dhe performanca e errët e uebit. 

1. NordVPN

NordVPN

 • Qepë e përkushtuar Mbi VPN funksion
 • Kriptimi 256-bit AES, vrasësin dhe mbrojtjen Double VPN
 • Mbi 5,200 serverë me shpejtësi të lartë në 59 vende
 • Serverë të përkushtuar P2P
 • Politika pa log
 • Provoni pa rrezikshmëri me një garanci 30-ditore të kthimit të parave
 • Punon me: Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video
 • Kombinohet me: Linux, Windows, macOS, Android, iOS dhe shumicën e ruterave

NordVPN-së 30 ditë garanci për kthimin e parave e bën atë zgjedhjen time më të mirë për një VPN falas në internet të errët. Po, është një shërbim premium, por nëse kërkon vetëm një VPN për disa javë, është opsioni më i mirë në treg.

Për të përdorur shërbimin falas, thjesht kërkoni një rimbursim brenda 30 ditëve dhe paratë do të kthehen në llogarinë tuaj. Ose nëse po kërkoni mbrojtje gjatë gjithë vitit, NordVPN ofron një gamë të planeve me kosto të ulët që padyshim që ia vlen të holla.

NordVPN është ideal për uebin e errët. Itsshtë unike Karakteristikë Qepë Mbi VPN krijon një lidhje të qetë midis serverëve të sigurt të NordVPN dhe rrjetit Tor. Snoopers si qeveria dhe ISP-ja juaj nuk e dinë që po përdorni uebin e errët. Kështu që është mirë kundërveprimi i mbikëqyrjes së padëshiruar.

Duhet të mbulohesh edhe për përrua. Nëse po kërkoni të ndani skedarë të mëdhenj në ueb të thellë ose të errët, serverat e dedikuar P2P bëje të këndshme dhe të lehtë. Plus aktiviteti juaj qëndron anonim falë rreptësisë së NordVPN politika pa log.

Mos u shqetësoni as për shpejtësitë. NordVPN është një nga tonat 5 VPN më të shpejtë dhe ofron shpejtësi të shkarkimit prej mbi 30Mbps, madje edhe në ueb të errët. me pa kufij të të dhënave ose kapele të bandës, ju pëlqen transmetimi pa tampon.

NordVPN gjithashtu ofron siguri në industri. Një dobishëm Karakteristika CyberSec pulla poshtë pop-ups me qëllim të keq. Pra, është jashtëzakonisht e dobishme kur përdorni uebin e errët. Plus, të dhënat tuaja sigurohen nga Kriptimi AES me 256-bit dhe mbrohet nga një vrasës automatik.

Për të zbuluar se si NordVPN ka kryer nën një test gjithëpërfshirës, shikoni rishikimin tonë të plotë. Ose provojeni sot me një 30 ditë garanci për kthimin e parave. 

Merrni NordVPN falas!

2. Mburoja e pikave të nxehta

hotspotshield i dritareve

 • Një server me shpejtësi të lartë amerikane
 • Kriptimi AES 256-bit
 • Kapaciteti i të dhënave ditore 500MB
 • P2P miqësore
 • Punon me: Netflix, iPlayer të BBC, Hulu, Amazon Prime Video
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS, Android

Hotspot Shield është seriozisht i shpejtë. Për një VPN falas, ajo ofron shpejtësi të ngjashme me shërbimet premium. Në testet e mia, unë regjistrova shpejtësinë e shkarkimit mbi 85mbps dhe shpejtësinë e ngarkimit prej 42mbps. Nëse jeni duke transmetuar ose duke shkarkuar përmbajtje nga uebi i errët, nuk do të gjesh një VPN më të shpejtë falas.

Ju keni vetëm hyrje në një server pse. Dhe ndryshe nga serverët e NordVPN, nuk është i optimizuar për qasjen në Tor. Do të keni akoma mundësi të hyni në uebin e errët. Thjesht prisni të shihni një ulje të lehtë të shpejtësive.

Për një mbulim më gjithëpërfshirës, ​​plani premium i Hotspot Shield ju lejon të keni qasje në të 3,200 serverë të sigurt në 70+ vendet pa kufij bandwidth.

Mbështet serverin falas të Hotspot Shield Ndarja e skedarëve P2P. Por këtu është lajmi i keq. Hotspot Shield kufizon përdoruesit e saj të lirë në 500MB e transferimit të të dhënave në ditë. Ndërsa kjo është e mjaftueshme për të transferuar një numër figurash dhe skedarësh teksti, mund të transmetoni vetëm 30 minuta video HD.

Për shkak se Hotspot Shield financon planin falas përmes paketave të tij premium, ju akoma shijoni një të rreptë politika pa log. Ajo nuk do t’i shesë të dhënat tuaja palëve të treta të rrezikshme. Sidoqoftë, prisni të shihni rregullisht reklama brenda aplikacionit me edicionin falas. Ju nuk do të gëzoni as mbështetjen e klientit të Hotspot Shield 24/7.

Të dhënat tuaja mbrohen nga Kriptimi AES 256-bit për anonimitetin e shtuar në uebin e errët. Hotspot Shield madje prodhon një çmim-fitues raporti vjetor i transparencës kështu që ju mund të shihni se si monitorohet informacioni dhe aktiviteti juaj.

Dëshironi të dini më shumë rreth planit falas të Hotspot Shield? Lexoni rishikimin tonë të plotë. Ose provoni shërbimin e primit sot me një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh. 

Merrni falas Shield Hotspot Shield!

3.Windscribe

pajisjet e xhamit

 • Kufiri mujor i të dhënave 10 GB
 • Lidhje të pakufizuara të pajisjes
 • Qasja në 11 lokacione të serverit
 • Asnjë regjistër i sesioneve ose kohëzgjatja e IP-së
 • P2P lejohet në shumicën e serverave
 • Punon me: Netflix, Amazon Prime Video, Hulu, iPlayer të BBC dhe Kodi
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS, Linux dhe Android

Windscrib është një paketë gjithëpërfshirëse falas që ofron shumë nga të njëjtat karakteristika si planet e saj premium. Por për t’u përdorur në faqen e errët, ka disa meta serioze. 

Ju merrni një zgjedhje më të madhe të serverave sesa shumica e VPN-ve falas. Ju keni qasje në 11 lokacione të serverëve përfshirë SH.B.A., MB, Francë, Gjermani dhe Hong Kong. E gjeta atë zgjedhje veçanërisht të dobishme për të ruajtur shpejtësinë time gjatë përdorimit të uebit të errët.

Ajo ofron mbrojtje të mirë me Kriptimi AES 256-bit dhe mbrojtje e fortë e rrjedhjes IP. Ndërsa Tor duhet ta mbajë shfletimin tuaj privat, Windscribe zjarri automatik siguron që as ISP-ja juaj të mos mund ta shohë veprimtarinë tuaj, edhe kur përrua. Sidoqoftë, nuk do të keni qasje në veçoritë e sigurisë së planit, si bllokuesi i malware-it të Windscribe.

Lajmi i mirë është se Ndarja e P2P mbështetet në shumicën e serverëve Windscrib, edhe në planin e lirë. Sidoqoftë, në testet e mia, kam gjetur që shpejtësia e serverëve të lirë është mjaft e paqëndrueshme. Nuk ndihmohet nga a kufiri mujor i të dhënave prej 10 GB.

Kjo funksionon me afërsisht 330MB në ditë, e cila është mezi të mjaftueshme për të transmetuar përmbajtje video. Duhet të jetë e mjaftueshme nëse doni të përdorni gazetarinë e censuruar. Sido që të jetë, është një kapak shumë më i vogël i të dhënave sesa shumë VPN të errëta të internetit.

Shenja e xhamave është e shkëlqyeshme për duke ju mbajtur anonim. Edhe në planin falas, ju nuk duhet të jepni ndonjë informacion identifikues kur regjistroheni. Plus, mundeni paguaj me Bitcoin për të mbajtur të fshehur identitetin tuaj.

Për të mësuar më shumë rreth politikës së mbajtjes së regjistrit të Windscrib, shikoni në tonë rishikim i thelluar. Ose gëzoni 10 GB të dhëna falas tani.

Merrni Windscrib falas!

4. ProtonVPN

pajisje protonvpn

 • Nuk ka kufizime në përdorimin e të dhënave
 • Ad-free
 • Vendndodhjet e serverëve në tre vende
 • Politika pa log
 • Torrenti nuk është i disponueshëm në planin falas
 • Azhurnim falas 7 ditor në planin premium
 • Punon me: Netflix, Hulu, Amazon Prime Video, por transmetimi është i bllokuar në planin falas
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS, Android, Linux dhe disa ruterë

ProtonVPN është një nga disa VPN të lira që nuk vendos një kapak në të dhënat e tua. Por plani falas vjen me kufizime të tjera.

Problemi kryesor është përplasja. Ju keni vetëm hyrje në serverat në tre vende (SH.B.A., Hollandë, Japoni) dhe asnjë prej tyre nuk e mbështet ndarjen e P2P. Pra, nëse doni të përroni në ueb të errët, duhet të rifreskoni në shërbimin premium të Proton VPN.

Ështja e dytë është shpejtësia. Meqenëse të dhënat tuaja tashmë po dërgohen përmes rrjetit global Tor, nuk dëshironi që VPN juaj të ju ngadalësojë edhe më shumë. Shpejtësitë e ProtonVPN në planin e lirë janë rreptësisht të kufizuara.

Lajmi i mirë është, ProtonVPN është integruar me rrjetin Tor. Por nuk do të kënaqesh me tiparin e errët të optimizuar në internet Tor Over VPN që lejon qasje të lehtë në të gjithë rrjetin Tor. Kjo veçori është e kufizuar në pajtimtarët që paguajnë ProtonVPN.

Për performancën më të mirë të errët të uebit, përdorni ProtonVPN azhurnim falas 7-ditor. Thjesht regjistrohuni për një llogari dhe shijoni të gjitha tiparet premium të ProtonVPN përfshirë Rreth VPN, transmetim i sigurt dhe mbështetje P2P.

ProtonVPN është a VPN e besueshme falas. Si dhe Kriptimi AES-256 dhe parandalimi i rrjedhjes së DNS, ProtonVPN mban një të rreptë politika pa log për ta mbajtur shfletimin tënd anonim.

Ju nuk duhet të jepni ndonjë informacion mbi pagesën kur regjistroheni. Gjithçka që ju nevojitet është një adresë emaili. Ju mund të përdorni shërbimin e vetë ProtonMail për Proton për një llogari emaili të koduar falas. 

Dëshironi të mësoni më shumë rreth planeve të çmimeve të ProtonVPN? Shikoni tonë rishikim i plotë për të gjitha informacionet. Ose regjistrohu sot për ta provuar vetë.

Merrni ProtonVPN falas!

5. fsheh.me

dritaret fshihen.me

 • Kriptimi AES me 256-bit
 • 2 GB lejimi i të dhënave mujore
 • Mbrojtja e rrjedhjeve IP
 • Punon me: iPlayer BBC, Amazon Prime Video, Sling TV, Showtime, Crackle, HBO GO, Kodi dhe Sky Go
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS dhe Android, Linux dhe disa ruterë

fshih.me është një nga VPN më të sigurta për errësirë web. Ai i jep shfletimit tuaj një shtresë shtesë anonimiteti me Kriptimi 256-bit AES dhe mbrojtja e shtuar e rrjedhjes IP për të mbuluar çdo ndërprerje të serverëve.

hide.me premton 99.9% në kohë, kështu që shkëputjet e rrezikshme janë të rralla. Ai nuk e bën IP-në as që të kënaqet shpejtësi të forta ngarkimi ndizen ueb i errët.

Por fshehja.me vetëm ju lejon të keni akses serverat në pesë vende. Ndërsa kjo është më shumë se disa VPN falas, fshih.me nuk mund të garantojë mbështetjen e P2P në ata serverë. Torrentimi mbështetet në të gjitha planet premium të fshehur. Përditësoni dhe keni akses në 1.400+ serverë në 57 vende pa kapele për përdorimin e të dhënave.

Kufiri i të dhënave fshihet.me është një problem i vërtetë. Ju merrni vetëm 2 GB të dhëna në muaj. Kaq mjaftojnë për dy orë transmetim në HD ose afërsisht tetë orë lojëra. Nëse përdorni rregullisht rrjetin e errët, fshehës.me ofron një sërë planeve të mëdha të të dhënave për të përputhur buxhetin tuaj.

Intimiteti juaj mbrohet. fsheh.me ka një dobishëm tipar i kontrollit të intimitetit për tu siguruar që nuk do të merrni ndonjë vëmendje të padëshiruar nga mbikëqyrja e errët e uebit. Plus, ju merrni mbrojtje të shtuar nga një ndërprerës automatik vrasës dhe një politikë pa log.

Një solid dhe i sigurt ad-free shërbim, hide.me është një VPN e mirë falas për uebin e errët. Por ju mund të provoni shërbimin e tij premium me një 30 ditë garanci për kthimin e parave. Për të mësuar më shumë rreth politikës së mos-logs të fshehur.me, lexoni në rishikim i plotë.

Merrni fshehës.me falas!

6. TuneliBear

pajisjet e tunelit

 • 500MB të dhëna në muaj
 • Servers në 22 vende
 • Kriptimi AES-256 bit
 • Punon me: HBO Go
 • Kombinohet me: Windows, macOS, iOS, Android

TunnelBear ju jep një nga zgjedhjet më të mëdha të serverëve të çdo VPN falas. Ju keni qasje në servera me shpejtësi të lartë në vendet 20+. Kjo zgjedhje e serverëve është e dobishme për ruajtjen e performancës ndërsa jeni në internet të errët.

Shpejtësitë në planin e lirë nuk janë të mëdha. Dhe ndërsa isha i lidhur me rrjetin Tor, pashë rënie domethënëse në shpejtësinë time të shkarkimit. Testi i shpejtësisë në aplikacionin TunnelBear është i dobishëm për të parë sesa ndikohet pajisja juaj.

Pengesa më e madhe e TunnelBear është e saj Kufiri i të dhënave mujore 500MB. Ky është kufiri më i vogël në listën time dhe do t’ju kufizojë në 30 minuta transmetim të dy orëve të lojrave. Dhe kjo ka mbi një muaj të tërë.

I mençur nga siguria, performon më mirë. Në planin e lirë, ju merrni Kriptimi AES 256-bit për mbrojtje të shtuar ndaj syve prying. A politika pa log siguron që veprimtaria juaj të mbetet private, ndërsa është e dobishme Mënyra vigjilente është e shkëlqyeshme për bllokimin e malware të errët.

Dëshironi të dini më shumë rreth kontrolleve të privatësisë të TunnelBear? Gjithçka që duhet të dini është në tonë rishikim i thelluar.

Merrni TunnelBear falas!

7. Opera

imazhi i pajisjes së operës

 • Shfletuesi në internet me VPN të integruar
 • Shfletuesi qepë shtohet në dispozicion
 • Asnjë kufi i të dhënave
 • Nuk e mbështet torrentin
 • Punon me: Netflix US, YouTube
 • Punon vetëm në shfletuesin e desktopit Opera

Opera është një shfletues falas që përmban një VPN të integruar. Por për t’u lidhur me rrjetin Tor, duhet të ndryshoni informacionin e ruterit në cilësimet e shfletuesit. Ose mund të përdorni shtesa të veçanta si Button Browser Button dhe Tor Control.

Edhe me ato shtesa, Opera nuk është optimizuar për të eksploruar uebin e errët. Nëse jeni duke kërkuar një shfletues të errët të uebit, ka mundësi më të mira në treg.

Arsyeja që bën lista ime është e saj ndërtuar në VPN. Opera ju lidh automatikisht me serverin më të shpejtë të disponueshëm. Ajo ofron 10 servera në pesë vende që është më shumë se shumica e VPN-ve falas. Por në provat e mia, pashë një rënie në shpejtësi me shfletim të errët të uebit.

Si dhe të dhëna të pakufizuara, Opera ka një politikë të qartë të privatësisë. Nuk do të mbajë regjistrat ose do të gjurmojë aktivitetin tuaj. Por ajo gjurmon tiparet e produktit që përdorni dhe sa shpesh e përdorni aplikacionin.

Unë kam shqetësime për sigurinë pse. VPN e Operës menaxhohet në Kanada, e cila është pjesë e Aleanca e Mbikëqyrjes së 5 Sytë. Opera kodon të dhënat tuaja por shfletimi juaj i errët i uebit mund të jetë nën kërcënim nga ndërhyrja e qeverisë. 

Nuk jeni i sigurt nëse Opera është për ju? Shihni se si krahasohet me premium VPN-të tona rishikim gjithëpërfshirës.

Merrni Opera falas!

8. PrivateVPN

pajisje privatevpn

 • Testim 7-ditor falas i shërbimit premium
 • Të dhëna të pakufizuara
 • Mbështetje me porosi Tor
 • Kriptimi 2048-bit
 • Servers në 60 vende
 • Punon me: Netflix, Hulu dhe Amazon Prime Video
 • Kombinohet me: Windows, Mac, iOS, Android, Linux

PrivateVPN nuk ofron një plan të vazhdueshëm falas. Por kjo e bën listën time sepse mundeni hyr në veçoritë e tij premium për një javë me një provë falas. Nëse ju nevojitet vetëm një VPN për një hapësirë ​​të shkurtër kohe, unë do t’ua rekomandoja këtë shërbim premium mbi një falas.

Ju merrni Kriptimi 2048-bit dhe mbrojtja e rrjedhjeve IPv6 për të mbajtur aktivitetin tuaj të fshehur nga sulmuesit e errët të uebit. Plus me një zgjedhje e gjerë e serverëve, mbështetja P2P dhe të dhëna të pakufizuara, shkëmbimi i skedarëve është i shpejtë dhe i lehtë.

Pjesa më e mirë është, PrivateVPN mbështet Tor mbi lidhjet VPN. Ekziston edhe një udhëzues i dobishëm se si të modifikoni klientin OpenVPN për të siguruar që trafiku kalon përmes Tor së pari dhe të dytin PrivateVPN. Ne ate menyre, ISP-ja juaj nuk do ta dijë se keni akses në uebin e errët dhe aktiviteti juaj mbetet i fshehur nga pamja.

PrivateVPN gjithashtu ndjek ligjet suedeze të sigurisë. i saj politikë pa log do të thotë që të dhënat tuaja mbeten private edhe nëse qeveritë ose ISP-të i kërkojnë ato.

Gjyqi falas zgjat vetëm 7 ditë. Por PrivateVPN ofron një gamë të planeve me kosto të ulët që janë shumë më efektive në ueb të errët sesa VPN falas. Shikoni tonë rishikim i plotë për të zbuluar më shumë.

Merrni PrivateVPN falas!

FAQs

Bëni ofruesit e VPN falas të mbajnë skedarët log?

Me intimitetin tuaj në fjalë, veçanërisht kur përdorni në internet të errët, është e rëndësishme të bëni kontrolloni marrëveshjen e përdoruesit të VPN-së tuaj. Disa VPN falas do fitoni paratë e shërbimit të tyre duke lejuar që palët e treta me qëllim të keq të aktivizohen nga aktiviteti juaj.

Megjithatë ndryshon. Disa VPN falas mbajnë regjistrat privatë për mirëmbajtjen e tyre personale. VPN-të më të lira në këtë listë i përmbahen një politike të rreptë të mos-logs për t’i mbajtur të dhënat tuaja private. Me një VPN premium si NordVPN asnjë regjistër nuk është si standard, kështu që aktiviteti juaj i shfletimit në uebin e errët nuk bëhet kurrë publik.

Bën një shpejtësi ndikimi në VPN?

Dërgimi i të dhënave tuaja në të gjithë botën ka një ndikim të vogël në shpejtësinë e pajisjes tuaj. Mund të prisni të shihni një bie përafërsisht 5-6%.

’Shtë më keq akoma me VPN falas. Me kufizime të ashpra në shpejtësinë dhe gjerësinë e brezit, madje edhe shfletimi i dritës mund të ndikohet. Për shpejtësinë e rrufeve dhe karakteristikat e sigurisë së nivelit të lartë që ju nevojiten për të shfletuar uebin e errët, është më mirë të investoni në një shërbim premium.

Cilat janë rreziqet e përdorimit të një VPN falas në rrjetin e errët?

Duke ndjekur aktivitetin tuaj dhe duke ekspozuar të dhënat tuaja, VPN falas bëjnë shumë gjëra që VPN-të u krijuan për të ndaluar. Nëse do të përdorni një VPN falas, është e rëndësishme të njihni rreziqet.

Ndërsa ueb i errët është i popullarizuar me të hakerat, mashtruesit dhe mashtruesit e internetit, ju mund të vini informacionin tuaj në duart e disa individëve të rrezikshëm.

A është e ligjshme faqja e errët?

Po. Ndërsa ka zgjedhur një reputacion të keq, është krejtësisht ligjore për të hyrë në ueb të errët përmes shfletuesve anonimë si Tor. Sshtë një mjet i shkëlqyeshëm për të hyrë në ndihmë, gazetari të censuruar dhe komunitete të lojërave në internet.

megjithatë, disa site në ueb të errët janë të paligjshme për tu vizituar. Pavarësisht nëse po përdorni një VPN apo jo, është e rëndësishme të qëndroni vigjilent gjatë shfletimit.

përmbledhje

Mos u mashtroni nga etiketa e çmimit falas. VPN falas do t’ju lënë të paguani një çmim më të madh me intimitetin tuaj. Kur përdorni uebin e errët, është edhe më e rëndësishme të mbani paprekur anonimitetin tuaj. 

Siguria juaj është gjithashtu në rrezik. Ueb i errët është shtëpi për mijëra troll, duke përhapur përmbajtje dashakeqe. Për të mbrojtur pajisjen tuaj nga malware, një VPN falas mund të mos varet nga puna. 

Ju mund të përdorni versionet e kufizuara falas të shërbimeve premium si HotspotShield dhe TunnelBear por kufijtë e rëndë të të dhënave i bëjnë ato të papërshtatshëm për përdorim të përditshëm në rrjetin e errët.

Kështu që nëse po kërkoni një zgjidhje falas falas afatshkurtër, mbase gjatë udhëtimit, këshillat e mia do të ishin të përdorni garanci për kthimin e parave të ofruara nga shërbime premium si NordVPN. Me një gamë të tipareve më të larta të sigurisë, ju do të gëzoni një nivel të sigurisë dhe intimitetit që VPN falas thjesht nuk mund të ofrojnë.

Nëse jeni duke kërkuar për një VPN për të mbajtur aktivitetin tuaj të errët në internet, shikoni tonat 5 VPN më të mira për uebin e errët. Ose për të gjitha ofertat dhe kursimet e fundit, drejtohuni tek faqja jonë e kuponit. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map