VPN Falas vs VPN e Paguar – Cili është i duhuri për ju dhe më i miri i vitit 2020

Ne nuk presim përsosmëri nga produktet që marrim falas – thjesht duam të dimë nëse ato janë mjaft të mira për qëllimet tona. Nëse po zgjidhni midis një sobë të re dhe asaj të vjetër, të lodhur nga fqinji juaj, pyetja nuk është se cili është më i mirë, por sa shpesh gatuaj?

E njëjta ide vlen për VPN-të. Me miliona njerëz që i përdorin ato çdo ditë, është e qartë që shërbime falas VPN marrin disa gjëra në rregull. Ata gjithashtu kanë të metat e tyre, kështu që ju duhet të dini se si t’i zbuloni ato të meta dhe të vendosni nëse ato do të marrin rrugën e asaj që dëshironi të bëni në internet.

Cilat janë ndryshimet midis VPN falas dhe të paguar, dhe kur ka kuptim të paguani për një shërbim VPN në vend që të merrni një për asgjë?

Pse disa VPN janë të lira dhe të tjerët jo

VPN-të më të mira ju mbajnë plotësisht anonim në internet, ju mbrojtur nga kërcënimet në internet dhe do t’ju ofrojë hyrje në faqet e internetit të kufizuara me gjeo. Mendimi për të marrë gjithçka që falas është e mahnitshme.

Problemi është se drejtimi i një shërbimi të besueshëm VPN – e cila përfshin administrimin e një rrjeti global të serverëve, zhvillimin e aplikacioneve të klientëve dhe ofrimin e mbështetjes së përdoruesit, vetëm për fillestarët – nuk është falas. Dhe ofruesit e VPN nuk janë organizata bamirësie; ato janë biznese.

Ndërsa shërbimet e paguara VPN i fitojnë paratë e tyre nga tarifat e pajtimeve, ofruesit e VPN falas duhet të krijojnë disi të ardhura nga përdorimi juaj.

Në disa raste, kompania mund t’i bëjë gjërat të funksionojnë vetëm duke kufizuar funksionimin e shërbimit të saj falas. nëse ti duhet vetëm një VPN herë pas here për intimitetin, a VPN e kufizuar falas mund të funksionojë mirë për ty.

Po në lidhje me ofruesit e VPN që premtojnë një shërbim të plotë, të pakufizuar pa kosto? Këtu duhet të tregoheni më të kujdesshëm. Disa VPN falas në fakt komprometojnë intimitetin dhe sigurinë tuaj të bësh para. Kjo është gjëja e fundit absolute që ju dëshironi nga një VPN.

Këtu është udhëzuesi ynë për të shmangur shërbime falas me rrezik dhe për të përfituar sa më shumë nga ato që mund t’i besoni. Ne gjithashtu do të shpjegojmë çfarë mund të bëjnë VPN-të më të paguara që shërbimet falas nuk munden, dhe si të dini kur është koha për të përmirësuar.

Cilat janë rreziqet dhe problemet me përdorimin e një VPN Falas?

Pyetja kryesore është, ikompanitë f po fitojnë para duke më lënë të përdor një shërbim falas, çfarë dinë ata që nuk bëj? Ne do të fillojmë me gjërat më të këqija që bëjnë disa ofrues të VPN falas për të kthyer një fitim, atëherë shikoni në problemet e vogla me të cilat mund të jetoni me siguri për përdorim të rastit të VPN.

1. Ata ju ndjekin në internet dhe shesin të dhënat tuaja personale ose të shfletimit.

Shumë VPN falas, duke përfshirë Betternet VPN, pranojnë se ata ndajnë të dhënat e sesionit tuaj me reklamuesit dhe ju bezdis me reklama.

Kur palët e treta munden hyrni në informacionin tuaj privat dhe korrni të dhënat tuaja, privatësia juaj në internet është e komprometuar, duke mposhtur një nga qëllimet më të rëndësishme të përdorimit të një VPN.

Për më tepër, disa VPN falas madje rrëmbeni shfletuesin tuaj dhe ju përcjellim në faqet e internetit partnere pa pëlqimin tuaj.

2. Ata u japin përdoruesve të tjerë akses në lidhjen tuaj.

Hola VPN dhe shumë ofrues të tjerë të lirë veprojnë si rrjete P2P, duke dërguar të dhënat tuaja përmes pajisjes së një përdoruesi tjetër dhe drejtimin e trafikut të përdoruesve të tjerë përmes tuajave. Ky konfigurim ju vë në rrezik menjëherë nga sulmet malware dhe DNS, por përkeqësohet.

Hola VPN në të vërtetë shet bandën tuaj të papërdorur në tregun global të të dhënave. Kjo është se si ata fitojnë para, dhe është plotësisht e rrezikshme.

3. Ato sigurojnë një siguri të dobët dhe lehtësisht të thyer.

Siç thamë, funksionimi i një infrastrukture të ngurtë dhe të sigurt të rrjetit është një proces i kushtueshëm – përveç nëse prerë qoshet.

Për dallim nga VPN premium, shumë VPN të lira përdorin masa të besueshme të sigurisë dhe enkriptim të dobët që mund të veprojnë të ngjashme me malware. Shpesh, kjo mbrojtje e dobët do të thotë që të dhënat tuaja mund të deshifrohen me lehtësi nga hakerat dhe agjensitë spiunuese si NSA amerikane.

4. Shfletimi juaj do të ndërpritet vazhdimisht nga reklamat.

Shitja e reklamave është një nga mënyrat më të zakonshme për shërbime falas VPN për të përfituar nga përdorimi juaj. Edhe nëse ofruesi nuk e përcjell përdorimin tuaj ose nuk shet të dhënat tuaja, bezdisja e vazhdueshme e reklamave mund t’ju bëjë të pendoheni duke provuar të kurseni disa dollarë në muaj.

Alsoshtë gjithashtu e pamundur që çdo VPN falas të ekranit të gjitha ato reklama për malware dhe spyware, kështu që një klik aksidental mund të ju sjellë probleme të mëdha. Nga ana tjetër, shërbimi më i vlerësuar me pagë NordVPNju mbron nga faqet e rrezikshme me veçorinë e tij CyberSec.

5. Ata do të ngadalësojnë lidhjen tuaj të internetit.

Nëse jeni duke kërkuar një VPN falas për të transmetuar video, luani lojëra ose shkarkoni torrente, me siguri do të jeni i zhgënjyer keq. Përdorimi i çdo VPN përfshin disa humbje të shpejtësisë për shkak të procesit të enkriptimit, por me VPN-të më të paguara, vështirë se do ta vini re.

Shtë një histori ndryshe me shërbime falas. Për shkak të rrjeteve të tyre të vogla, reklamave të vazhdueshme ose shpejtësisë së qëllimshme të goditjes, ato do të jenë ngadalësoni shfletimin tuaj në internet në një zvarritje.

Për fat të mirë, shpejtësitë e ngadalta janë vetëm një bezdi, jo një kërcënim për sigurinë ose privatësinë tuaj. Nëse thjesht duhet të dërgoni një email konfidencial nga një kafene wi-fi, pak durim dhe një VPN falas e besueshme do t’ju shërbejë mirë.

6. Ata ofrojnë karakteristika të kufizuara, kështu që ju do të përmirësoni një shërbim të paguar.

Nëse keni arritur të gjeni një VPN falas që nuk mbledh të dhëna dhe i mban reklamat në një nivel të pranueshëm, ka të ngjarë të keni të bëni me një problem tjetër: kufizimet e sherbimit. Sidoqoftë, në varësi të nevojave tuaja, ju mund të jeni në gjendje të jetoni me kufizimet.

Shërbimet falas shpesh ofrohen nga ofruesit premium VPN që duan t’ju bindin është më mirë të paguani për një plan. Kështu që ndërsa VPN falas nuk do t’i vërë në rrezik të dhënat ose pajisjet tuaja, ofruesi do të sigurohet që nuk i plotëson të gjitha nevojat tuaja.

Për shembull, shumica e versioneve falas të shërbimeve VPN të paguara kufizoni ashpër përdorimin tuaj (në shumë raste, në 500MB në muaj) dhe qasjen në rrjetin tuaj (ndonjëherë në një server të vetëm, të punuar me shumë). Ata gjithashtu nuk do të zhbllokojë Netflix të SHBA ose iPlayer BBC.

Por, si për çështjet e shpejtësisë, kufizimet e shërbimit janë më frustruese sesa të rrezikshme. Nëse shfletimi juaj është i lehtë, ata nuk mund të të shqetësojë kurrë fare.

Për më shumë njohuri nga ekspertët tanë se si një VPN “falas” mund të përfundojë t’ju kushtojë në planin afatgjatë, shihni udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës për rreziqet e përdorimit të VPN falas..

Kur është në rregull të përdorni një VPN Falas?

Përkundër të metave të tyre, VPN-të më të sigurta mund të funksionojnë mirë për përdorim të rastit, të lehta. Nëse jeni në një udhëtim të shkurtër dhe doni të përdorni një vend të dobët me hapësirë ​​të bllokuar në shtëpi, ose thjesht dëshironi pak mbrojtje ndërsa përdorni wi-fi publike, një shërbim falas i kufizuar mund të bëjë punën mirë.

Dhe po, ka VPN të sigurta në dispozicion, për aq kohë sa ju jeni të gatshëm të pranoni kufizimet e tyre.

Së pari, ne rekomandojmë fuqimisht ai je ti shmangni VPN falas që pretendojnë të ofrojnë shërbime të pakufizuara. Këto janë disa nga opsione më të rrezikshme në dispozicion.

Në vend të kësaj, kërkoni ofruesit premium VPN që ofrojnë plane të kufizuara falas, si TunnelBearVPN, WindscribVPN, Hide.meVPN ose Mburoja e HotspotVPN.

Ndërsa këto VPN falas mund të vendosin kufij në gjerësinë e bandës, shpejtësinë dhe aksesin e serverit, ato ofrojnë shumicën e tyre të njëjtat veçori të sigurisë dhe intimitetit si shërbimet e paguara të ofruesve. Asnjë VPN pa pavarur nuk mund të konkurrojë me atë nivel të mbrojtjes.

Vetëm mos prisni që këto VPN të lira të plotësojnë të gjitha nevojat tuaja afatgjata, sepse ofruesit dëshirojnë që ju të azhurnoni. Sidoqoftë, mund t’u besoni atyre për të marrë seriozisht sigurinë dhe intimitetin tuaj.

Mos harroni, sidoqoftë, se tonat VPN me pagesë të vlerësuarave më të larta ofrojnë prova falas dhe / ose garanci për kthimin e parave. Pse kompromisi për përdorim afatshkurtër, kur mund të merrni gjithçka që dëshironi nga një VPN pa asnjë kosto?

VPN të paguara – Mbrojtje të plotë dhe Karakteristika Premium për çdo përdorim

Kështu që ne jemi të mbërthyer nga fakti se asnjë VPN falas nuk ofron një shërbim të plotë, të sigurt, me cilësi të lartë, pa kufizime. Ajo që mund të të befasojë, sidoqoftë, është sa të përballueshme janë abonimet me shumë premium VPN. Kjo lë vetëm një pyetje…

Whatfarë është kaq e veçantë për shërbimet e paguara VPN që i bën ata me vlerë të parave tuaja?

1. Ata ofrojnë mbrojtje origjinale për të dhënat tuaja private në internet.

Kur shkëputeni nga rrjeti, të dhënat tuaja të sesionit duhet të zhduken, dhe ato do të bëhen me një VPN premium. Ndërsa disa ofrues të lartë të VPN mbajnë regjistrat e lidhjeve të pjesshme, zakonisht për qëllime diagnostikuese, asnjëri prej tyre nuk ndjek aktivitetin tuaj ose nuk i ndan të dhënat tuaja, ndonjëherë.

Edhe më mirë, VPN-të tona më të vlerësuara nuk mbajnë fare logjika, pra tuajat aktiviteti në internet është vërtet anonim – ashtu siç duhet të jetë.

2. Ata kanë siguri të rrjetit topnotch.

VPN të paguara kanë nevojë për pajtimtarët për të qëndruar në biznes, kështu që ata fjalë për fjalë nuk mund të përballojnë dështime të sigurisë. VPN-të më të mira ofrojnë nga fundi në fund, encryption AES 256-bit dhe mbështesin një shumëllojshmëri të protokolleve të tunelimit, përfshirë OpenVPN ultra të sigurt.

Disa VPN madje marrin sigurinë në nivelin tjetër me karakteristika shtesë si tunelim i ndarë, Double VPN, vrasin çelsat dhe mbrojtje të rrjedhjeve DNS dhe IPv6. Të dhënat tuaja nuk do të ekspozohen edhe nëse keni një shkëputje të papritur nga serveri juaj VPN.

3. Ata nuk vendosin kufij të brezit ose kufijtë e shpejtësisë.

Një avantazh tjetër i përdorimit të një shërbimi të paguar VPN është se ju do të shijoni shfletim të sigurt pa ndonjë kapele të dhënash ose goditje të shpejtë. Kjo është ideale nëse përdorni VPN tuaj për të transmetuar video në internet, aktivitete P2P, ose lojrave.

Në fakt, VPN-të elitare ofrojnë serverë të optimizuar për secilën nga këto aktivitete, kështu që ju mund t’i thoni lamtumirë shkarkimeve buffering dhe të ngadaltë me dhimbje..

4. Ata ju japin qasje në më shumë vende të serverit.

VPN të paguara ju japin qasje të pakufizuar në të gjithë rrjetin e tyre të serverëve, të cilët shpesh janë gjigantë dhe përfshijnë tërë botën. Prandaj, do të keni qasje në më shumë shërbime gjeo-të kufizuara dhe faqe në internet.

Si rregull i përgjithshëm, sa më shumë serverë, aq më mirë do të zhbllokohen vendet dhe shpejtësia e lidhjes. Sidoqoftë, disa nga VPN-të tona më të vlerësuara na befasojnë me sa mund të bëjnë me rrjete relativisht të vogla, sepse ato menaxhoni ato rrjete me një kujdes të tillë.

5. Ata mund të zhbllokojnë Netflix dhe madje të punojnë në Kinë.

Tani kjo është aty ku shkëlqyen vërtet VPN-të. Edhe VPN më të paguara nuk e zhbllokojnë me siguri Netflix ose nuk kalojnë Firewall-in e Madh të Kinës sepse ato blloqe janë të përforcuara me softuer të sofistikuar të zbulimit VPN.

Megjithatë, pa e kulluar portofolin tuaj, VPN me premium të lartë do t’ju japin qasje në Netflix të SHBA dhe iPlayer të BBC, dhe madje sistemet e kaluara të filtrimit të rëndë në lokacione famëkeq si Kina, Rusia dhe Turqia.

6. Ata ofrojnë një mori karakteristikash të tjera për një përvojë më të mirë.

Përveç privatësisë, sigurisë dhe aksesit më të mirë në botë, ju merrni shumë gjëra të mira me një VPN të paguar. Për shembull, shumë shërbime premium ju lejojnë të përdorin programin e tyre në pajisje të shumta në të njëjtën kohë me vetëm një pajtim.

Të tjerët ofrojnë IP të dedikuar, serverë P2P, dhe të bllokuar të softverëve dhe bllokuesve të reklamave. Disa kanë mbështetje të mrekullueshme të klientëve, dhe shumë kanë shkëlqyeshëm ndërfaqe miqësore për përdoruesit.

Pesë VPN me pagesë më të mirë & Pse ata ia vlen çmimi

Pavarësisht nëse keni nevojë për një VPN për sigurinë në internet, mbrojtjen e intimitetit, përmbajtjes së kufizuar të transmetimit, përrua ose lojrave, këto VPN i bëjnë të gjitha për një çmim shumë më të ulët se sa mund të prisni.

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

Ka arsye të panumërta pse NordVPN me qendër në Panama është një popull i preferuar, por mbi të gjitha, ka më shumë karakteristika sesa do të keni nevojë ndonjëherë. NordVPN siguron të gjithë rrjetin e tij prej 5,000 serverave me encryption të dyfishtë (Double VPN).

Të gjitha aplikacionet NordVPN kanë një ndërprerës i integruar vrasës dhe mbrojtje rrjedhje DNS / IP. Ofruesi ndjek një politikë shumë të rreptë të mos-logs për të mbrojtur privatësinë tuaj. Shpejtësi të shkëlqyera e lidhjes dhe deri në 6 lidhje të njëkohshme të pajisjes e bëjnë këtë VPN a zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetim.

Përfitoni nga NordVPN 30 ditë garanci për kthimin e parave, e cila ju lejon të keni akses në çdo veçori dhe çdo server që ofruesi duhet të ofrojë, pa rrezik.

Ky është vetëm fillimi i asaj që NordVPN ka për të ofruar, të gjitha në një çmimi konkurrues.

NordVPN mund të zhbllokohet:

  • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

  • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

  • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

ExpressVPN është, pa dyshim, një nga VPN-të më të njohura në treg. Ndërsa ka shumë arsye që shumë përdorues e duan atë, një arsye qëndron mbi të gjitha të tjerat: SPEED. Ky VPN mbetet e pamposhtur në testet e shpejtësisë së rrjetit tonë.

Më e mira nga të gjitha, ExpressVPN jep ato lidhje të shpejta rrufeje pa sakrifikuar ndonjë nga karakteristikat e tjera që duhet të prisni nga një VPN premium. Shtë një zgjidhje gjithëpërfshirëse për sigurinë në internet, privatësinë dhe lirinë e internetit.

ExpressVPN përdor shifrimin ushtarak të klasifikuar 256-bit, të mbështetur nga protokolet e shumta të përparuara të sigurisë. Me një pajtim, mund të siguroni deri në 5 pajisje njëkohësisht.

Ofruesi me bazë në Ishujt e Virgjër Britanik nuk mban regjistrat të aktivitetit tuaj në internet dhe ka një ndërprerës të integruar vrasës në të gjitha aplikacionet e tij. Për më tepër, ExpressVPN ju jep mbrojtje wi-fi publike dhe mbrojtje rrjedhje DNS / IP.

Përdoruesit e celularit marrin një falas 7-ditore Gjyqi ExpressVPN, dhe të gjitha pajtimet vijnë me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

  • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

  • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

  • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

CyberGhost ka të bëjë me ekuilibrimin lehtësia e përdorimit, aftësitë e përparuara të sigurisë dhe intimitetit dhe një çmim konkurrues. Ne përshëndesim ofruesin me bazë Rumaninë për arritjen e saktë të kësaj.

CyberGhost ishte në gjendje t’i përshtatej të gjitha tiparet e saj të përparuara VPN në një vizualisht mikpritës, aplikacion miqësor për përdoruesit, në dispozicion për të gjitha platformat kryesore. Mund të lidheni me 7 pajisje njëkohësisht.

I gjithë rrjeti CyberGhost është i siguruar me kodimin AES 256-bit dhe nuk mbahen regjistra të trafikut të rrjetit tuaj. Karakteristikat e tjera përfshijnë një kaloni automatik i vrasjes dhe mbrojtja e rrjedhjes DNS.

Ka shumë, shumë veçori të tjera për këtë VPN super të dizajnuar, duke e bërë atë një zgjedhje të preferuar të përdoruesve në të gjithë botën. Ju mund t’i jepni asaj një provë pa rrezik me të 30 ditë garanci për kthimin e parave.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

  • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

  • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

  • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. TuneliBear

pajisjet e tunelit

TunnelBear është një ofrues kanadez VPN, të cilin zakonisht nuk do ta duam pasi Kanada është një anëtar i Aleancës me pesë sy. Por ne e duam atë kompani që iu nënshtrua vullnetarisht dy auditime të pavarura të sigurisë për të identifikuar dhe rregulluar çdo dobësi në rrjetin e saj.

Si ofrues i të dyjave a falas dhe një VPN të paguar paketën, TunnelBear është një zgjedhje ideale nëse ende nuk keni vendosur për të paguar një VPN. Paketa falas ka kufizime të qasjes në të dhëna dhe server, por të dy versionet përfshijnë veçori mbresëlënëse dhe masa të besueshme të sigurisë.

Rrjeti i serverëve të TunnelBear përfshin 20 vende dhe është i siguruar me kriptim 256-bit. Mund të lidheni me 5 pajisje njëkohësisht me një abonim të vetëm të paguar.

Përveç një teme të lezetshme të ariut, aplikacioni TunnelBear përfshin veçori të detyrave të rënda si unike Modaliteti GhostBear, një mundësi e shkëlqyeshme për të anashkaluar kufizimet e ashpra gjeografike dhe censurimin. Një politikë shumë e rreptë e mos harroni ju mban anonim.

Nuk ka asnjë garanci për kthimin e parave me TunnelBear, kështu që ne ju rekomandojmë provoni më parë versionin falas para se të investoni në një plan të paguar. Ju gjithashtu mund të shikoni se çfarë përdoruesit duhet të thonë për këtë në koleksionin tonë të madh të komenteve të klientëve dhe ekspertëve.

Shikoni marrëveshjet e TunelitBear

5. Shenjë xhamash

Pajisjet e xhamave

Gjithashtu me bazë në Kanada, Windscrib është një ofrues tjetër që ofron versione falas dhe të paguara të produktit të tij VPN. Ajo ofron aplikacione të pasura me funksion për të gjitha platformat kryesore, përveç shtesave të shfletuesit.

Windscrib ka 100 serverë në 55 vende të botës dhe përdor encryption të përparuara, të gradës ushtarake, për të siguruar këtë rrjet. Asnjë informacion personal nuk është regjistruar kurrë në këta serverë që mund të lejojnë dikë të gjurmojë aktivitetin tuaj përsëri te ju.

Karakteristikat shtesë përfshijnë një firewall të integruar dhe një bllokues reklamash. Ju nuk do të merrni Netflix me versionin falas, por shërbimi i paguar përfshin mundësinë e hyrjes në të serverat e dedikuar Windflix për zhbllokimin e shërbimeve me shumë të kufizuar të transmetimit.

Për madhësinë e rrjetit dhe shpejtësinë e përgjithshme, Windscrib nuk mund të konkurrojë me tre VPN-të tona më të mira, por megjithatë është një shërbim solid dhe shkimi në VPN për shumë përdorues.

Shikoni marrëveshjet e xhamave

përmbledhje

Ideja e një VPN falas është natyrisht shumë tërheqëse. Por kur kostoja e vërtetë e përdorimit të shërbimit është duke sakrifikuar privatësinë tuaj, duke e ekspozuar pajisjen tuaj në sulme në internet, ose qasje të kufizuar dhe lidhje të dobëta, apeli zhduket shpejt.

Nga ana tjetër, një VPN e paguar me besim ju jep siguri dhe performancë shumë më të mirë dhe një larmi të madhe të veçorive të përqendruara nga përdoruesit.

Whatfarë është me të vërtetë për të ardhur keq është kjo madje as të gjithë VPN-ve të paguara nuk mund të besohen për t’ju mbajtur të sigurt ose për të ofruar lidhje të shpejtë, të qëndrueshme. Kjo është arsyeja pse ne provojmë vazhdimisht çdo VPN kryesore në treg për t’u siguruar që premtimet e ofruesit janë mbajtur.

Nëse keni nevojë të dëshpëruar për një VPN falas përkohësisht, luani atë me zgjuar dhe përfitoni nga provat falas ose garancitë për kthimin e parave të ofruara nga shërbimet premium. Po sikur të ju thamë se mund të kurseni shumë në VPN më të mirë tani? Merrni marrëveshjet më të mira aktuale këtu.

Merrni NordVPN Tani!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me