uTorrent vs BitTorrent – Cila është më e shpejtë për celular / desktop në vitin 2020?

Kur bëhet fjalë për klientët përrua, uTorrent dhe BitTorrent janë dy veteranë me ndjekje të mëdha, besnike.

Por çfarë e bën atë më të mirë se tjetri? A është ajo larmi më e madhe e cilësimeve, ose a paketë më e pasur e veçorive? Ndoshta shpejtësi ose praktike është faktori vendimtar?

Derisa uTorrent dhe BitTorrent janë në të vërtetë shumë njësoj, ekzistojnë disa dallime kryesore midis të dyve. Ky artikull do t’ju ndihmojë të kuptoni ngjashmëritë dhe dallimet.

Do t’ju mësojë gjithashtu se si përdorni një VPN (rrjeti virtual privat) mund të rrisë shpejtësinë tuaj të shkarkimit dhe t’ju mbrojë nga rreziqet e shkarkimit të torrenteve.

Në mënyrë të veçantë, është e rëndësishme ta dini këtë torrenti nuk është i ligjshëm kudo, madje edhe atje ku është, disa prej tyre u janë shqiptuar gjobë – dhe madje janë arrestuar – për të shkarkuar media të mbrojtura nga të drejtat e autorit.

megjithatë, me një VPN, aktiviteti juaj në internet nuk mund të gjurmohet te ju. Prandaj, askush nuk do ta dijë se çfarë përmbajtje ju shkarkoni, apo edhe fakti që jeni duke shkarkuar torrente fare.

Kjo tha, jo të gjithë VPN-të janë të njëjta.

Për fat të mirë, ne kemi vlerësuar një ton VPN dhe kemi zbuluar se cilat janë më e mira për shkarkimin e torrenteve. Me protokollet dhe serverat e tyre të fuqishëm të sigurisë të përkushtuar për përrua,Cyberghostështë një zgjedhje veçanërisht e mirë.

Dhe nëse jeni vërtet i ri për përrallat dhe doni të mësoni se si ta bëni atë në mënyrë të sigurt dhe në mënyrë anonime, shikoni këtë tutorial.

uTorrent dhe BitTorrent kanë gati ndërfaqe identike

Nëse keni përdorur të dy uTorrent dhe BitTorrent, me siguri keni pyetur veten pse ndërfaqet e tyre janë pothuajse identike. Me të vërtetë, nëse nuk do të ishte për emrin dhe ngjyrat, lehtë mund të gaboni njërën për tjetrën.

Ndërfaqja uTorrent: 

Ndërfaqja BitTorrent: 

Kjo është për shkak ata janë praktikisht i njëjti softver. Të dy klientët janë në pronësi të BitTorrent, Inc.

BitTorrent (klienti) është zhvilluar në vitin 2001 për të zbatuar protokollin BitTorrent. Në atë kohë, uTorrent nuk ishte dizajnuar akoma – në fakt, fillimisht nuk ishte as produkt i BitTorrent. Filloi si një projekt me një njeri në fund të 2004, dhe u lëshua për herë të parë në Shtator 2005. BitTorrent, Inc. fitoi uTorrent në Dhjetor 2006.

Pra, ndërsa BitTorrent ishte i pari që zbatoi protokollin, sot të dy klientët drejtohen nga e njëjta kompani dhe përdorin të njëjtin kod. Kjo nuk do të thotë se nuk ka dallime, por ju nuk do t’i dalloni ato në shikim të parë.

Pra, si janë të ndryshëm?

BitTorrent dhe uTorrent janë produkte motra, dhe si të tilla, ata ndajnë shumë karakteristika të përbashkëta – ndërfaqe, cilësime, shkarkime të pakufizuara, versione falas dhe me pagesë, etj.

Sidoqoftë, ato nuk janë saktësisht të njëjta. Këtu janë ndryshimet:

1. Size: uTorrent është shumë më i lehtë se BitTorrent. Në më pak se 1 MB, uTorrent është shumë më pak i taksueshëm për sistemin tuaj operativ sesa shumë klientë të tjerë përrua. Për krahasim, BitTorrent është gati 3 MB.

2. Frekuenca e azhurnimeve:  uTorrent po zhvillohet vazhdimisht, me versionet alfa dhe beta që po lëshohen, ndërsa BitTorrent lëshon vetëm versione të qëndrueshme. Kjo do të thotë se ndërsa do të merrni më shumë karakteristika të përparësisë me uTorrent, mund të jetë në kurriz të besueshmërisë.

3. Pajtueshmëria e platformës: BitTorrent është i pajtueshëm me Windows, Mac dhe Android, por uTorrent është gjithashtu në dispozicion në Linux.

4. Miniera Cryptocurrency: Të dy uTorrent dhe BitTorrent kanë ofruar partnerë me oferta softuerësh gjatë instalimit (shpesh të quajtur “bloatware” nga më pak bamirës). megjithatë, uTorrent dihet se ka pasur disa ngritje në të kaluarën, përfshirë duke heshtur duke rënë minatorët e kriptos në kompjuterë,  kullojeni CPU-në e përdoruesve pa lejen e tyreKjo ishte padyshim e keqe për shumë njerëz, për të shmangur diçka të tillë që u ndodh atyre, shumë përdorues kanë shkuar deri në instalimin e versioneve më të vjetra të klientit, megjithë rreziqet e sigurisë nga përdorimi i softverit të vjetëruar.

Por, cila është më e shpejtë? A ka rëndësi nëse jam duke përdorur Windows apo Mac?

Thënë kjo, me siguri jeni ende duke kërkuar një përgjigje për një pyetje shumë të rëndësishme: cili klient është më i shpejtë?

Për këtë do ta themi nuk ka asnjë klient përrues që do t’i bëjë më të shpejtë shkarkimet tuaja, pavarësisht nga cili sistem operativ përdorni.

Shpejtësia varet nga lidhja juaj e internetit dhe numri i farërave që ka një skedar përrua. BitTorrent nuk është më i shpejtë se uTorrent, ose anasjelltas.

megjithatë, duke kombinuar një VPN me uTorrent ose BitTorrent mund të rrisë ndjeshëm shpejtësinë tuaj të shkarkimit.

Cila është më e shpejtë për Android dhe e cila për iOS?

Siç kemi thënë tashmë, kur bëhet fjalë për shpejtësinë, nuk ka ndonjë ndryshim të vërtetë midis uTorrent dhe BitTorrent, dhe e njëjta gjë është e vërtetë për pajisjen tuaj Android. Të dy klientët madje kanë të njëjtën vlerësim në Google Play (4,5 yje).

Sidoqoftë, me mbi pesë herë numrin e vlerësimeve si BitTorrent, uTorrent është botë më e popullarizuar se BitTorrent. Pra, nëse besoni në mençurinë e turmave, uTorrent do të jetë basti juaj më i mirë.

Shqyrtime uTorrent: 

Shqyrtime BitTorrent:

Sa i përket iPhone tuaj, pyetja e të cilit është më e shpejtë nuk është aq e rëndësishme, pasi iOS nuk i mbështet klientët përrua.

Nëse jeni vërtet të angazhuar për të gjetur një rrugëdalje për këtë çështje, do të duhet të bëni jailbreak pajisjen tuaj, e cila do t’ju lejojë të shkarkoni aplikacione të padisponueshme në Apple App Store.

Si të shpejtoni shkarkimet tuaja të torrentit

Pavarësisht nga pajisja ose sistemi operativ që përdorni, ka ende një mënyrë për të përmirësuar shpejtësinë tuaj të përroit.

Kjo për faktin se – për shkak të faktit që përrua mund të përdorë shumë bandwidth – ofruesi juaj i shërbimit të internetit mund të jetë duke goditur lidhjen tuaj gjatë shkarkimeve.

Mënyra më e mirë për këtë është të instaloni një VPN. Një VPN do të encryptojë dhe ristrukturojë të gjithë trafikun tuaj të internetit përmes një serveri të largët, kështu që ISP-ja juaj nuk do të jetë në gjendje të monitorojë ndonjë nga aktivitetet tuaja në internet – përfshirë torrenting.

Dhe nëse nuk e dinë se jeni duke përrua, nuk do të mund t’ju ngadalësojnë.   

Plus, VPN-të kanë përdorime përtej torrentimit gjithashtu. Për shkak të aftësive të tyre të kriptimit, ata munden të mbrojnë nga hakerat, dhe për shkak se ata përdorin adresat e largëta të IP, ato mund t’ju japin qasje në përmbajtje të kufizuar gjeografike në internet si Netflix Amerikan.

Për shpejtësi të lartë, siguri hermetike dhe qasje të pakrahasueshme në përmbajtje gjeo-kufizuar, këtu janë disa nga VPN-të më të mira:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Dhe nëse jeni të interesuar të kontrolloni klientë të ndryshëm BitTorrent ose të zbuloni se cilat faqe në internet përrua janë më të besueshmet, ne do t’ju kemi të mbuluar edhe këtu.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

  • 5 VPN më të mira (REALI FALAS) për torrenting pa kufij P2P
  • 10 Faqet e Torrentit më të popullarizuara (JO BLOCKED) në vitin 2020 [Përditësuar]
  • 10 VPN-të më të mira për Torrenting
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me