Udhëzuesi i Udhëtimeve Guilin – 2020

Një qytet i bukur i intersuar me natyrën, Guilin është një destinacion i lartë turistik në Kinë. Për dallim nga qytetet e tjera të njohura, Guilin është e rrethuar nga lumenj, liqene dhe male, gjë që e bën atë një vend të shkëlqyeshëm për ajrin e pastër. Kështu që, nëse jeni të lodhur nga ndotja e ajrit dhe smogu që gjendet zakonisht në Kinë, Guilin është një vend i shkëlqyeshëm për tu larguar nga të gjitha. Eksploroni kulturën e gjerë, peizazhet e mrekullueshme dhe ushqimin e shijshëm me udhëzuesin tonë të udhëtimit Guilin.

E vendosur në jug të Kinës, Guilin është disi i distancuar nga qytetet e tjera kryesore. Por edhe me natyrën e saj përreth, Guilin ka mundësi të shumta transporti për t’ju marrë kudo. Isshtë i arritshëm me aeroplan, tren dhe autobus nga shumë nga qytetet kryesore të Kinës.

Brenda Guilin, shumica e turistëve përdorin transportin publik, pasi ju duhet të keni një licencë lokale kineze për të marrë me qira një makinë. Shumë prej parqeve dhe pikave të lumenjve janë të arritshme me autobus, i cili është i përsosur për ata që udhëtojnë me një buxhet të ngushtë. Taksitë janë gjithashtu në dispozicion, por sigurohuni që të kërkoni që ata përdorin njehsorin.

Këshillë udhëtimi: të gjitha linjat e autobusëve që fillojnë me numrin 5 janë falas

Para se të udhëtoni:

Ju duhet të dini që Kina ka një ndalim në shumë faqe interneti të njohura që ne përdorim çdo ditë (mendoni Gmail dhe Facebook). Mënyra e vetme për të hyrë në ato faqe është të përdorni një VPN që blini më parë. Mbani në mend se jo të gjithë VPN-të funksionojnë në Kinë, dhe ata që duhet të kenë serverë në Azi. Shikoni 5 VPN-të tona më të mira për Kinën në grafikun e mëposhtëm dhe sigurohuni që të keni një VPN të pajtueshëm, kështu që ju mund të filloni të postoni fotografi në momentin kur të mbërrini.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Farë të shihni:

Guilin është i njohur për shumë monumente natyrore dhe të bukura. Sidoqoftë, ka edhe qendra lokale dhe muze që zhyten në kulturën magjepsëse. Më poshtë janë destinacionet kryesore për t’u vizituar në Guilin.

Shpella e Flautit Reed

Ndoshta tërheqja më e njohur, Shpella e Flautit Reed është e mbushur me stalaktite të ndryshme, stalagmitë, shtylla guri dhe formacione shkëmbore. Me emrin nga kallamishtet verdhë që rriten jashtë që janë përdorur për të bërë flauta, kjo shpellë prej 240 metrash shfaq disa pamje spektakolare. Ndriçimi special, shumëngjyrësh përdoret për të ndriçuar formacionet e ndryshme të shkëmbinjve, dhe vizitorët mund të eksplorojnë vetë disa tunele. Sigurohuni të shikoni mbishkrimet e bojës të shkruara brenda shpellës, të cilat datojnë deri në 792 pas Krishtit në Dinastinë Tang dhe tregon historinë e shpellave që nga kohërat e lashta. Turneu është midis një deri në dy orë, dhe katet mund të jenë pak të lagura. Ju gjithashtu mund të keni vështirësi për të bërë fotografi, pasi fotografia flash nuk lejohet në shpellë. Mos harroni të blini një flaut suvenire në rrugën tuaj.

Shpella e Flautit Reed

Shpella e Flautit Reed

Trungu i Trungut Elefant

Pamja e famshme e Guilin, Hill Elephant Trunk Hill (e njohur edhe si Xiangbishan) duket si një elefant ujë i pijshëm nga lumi. Një turne me varkë është mënyra më e mirë për të parë këtë pamje elefantësh, veçanërisht pasi ju merr nëpër shpellë Water Moon. Nga atje ju mund të ngjiteni lart kodrës së pjerrët dhe të vizitoni Pagoda Puxian, një vend i përsosur për një piknik. Ekziston gjithashtu një shfaqje lazer natën që projekton drita të ndryshme në zona të ndryshme të monumentit.

Trungu i Trungut Elefant

Trungu i Trungut Elefant

Pagodat e Diellit dhe Hënës

Këto kulla të larta janë padyshim një tërheqje argëtuese në Guilin. Të shtrirë në zemër të Parkut Kulturor Riyue Shuangta, faltoret e Diellit dhe Hënës janë një pikë referimi kombëtar. Pagoda e Hënës i ngjan një kullë qelqi, që qëndron në lartësi 35 metra. Sun Pagoda është bërë me 350 ton bakër dhe pasqyron dritën e verdhë me detajet e saj të argjendit, arit dhe bakrit. Ndaluar natën, zona është veçanërisht e mrekullueshme për të shëtitur. Ekziston edhe një tunel nënujor që lidh të dy strukturat me piktura dhe fotografi.

Pagodat e Diellit dhe Hënës

Pagodat e Diellit dhe Hënës

Qendra me porosi Folklorike e lumit Li

Nëse jeni duke kërkuar të provoni kulturën etnike të Guilin, ky është vendi ku do të jetë. Qendra e komunitetit tregon zakonet, traditat dhe artet popullore nga 11 kombësitë e rajonit. Ajo gjithashtu pret shumë shfaqje vallëzimi dhe shfaqje kostumesh. Sigurohuni që të shijoni kuzhinën e veçantë të ofruar atje dhe të blini disa artizanale artizanale.

Lulja e bukurosheve të pjeshkës

Një vend për relaksim paqësor, ky lum mori emrin e tij për mijëra pemë bukuroshe të ulur përgjatë bregut. Nëse jeni duke kërkuar t’i kapni ato në pjesën e tyre të parë, koha më e mirë për të vizituar është gjatë pranverës kur lulëzimet çelin ose në vjeshtë kur degët janë të veshura me miliona gjethe të kuqe.

Parku Shtatë Yje

Një rezervë e bukur natyrore, Seven Stars Park është një pyll i mrekullueshëm i mbushur me male, ujë të pastër, kafshë dhe bimë dhe lugina të thella. Vizitorët mund të kalojnë orë të tëra duke u endur nëpër park duke vizituar pamje dhe pamje të bukura. Disa nga tërheqjet e saj kryesore janë Shtatë Stars Cave, Camel Hill, Crescent Mountain, and Bridge Bridge, ura më e vjetër në Guilin që është e rrethuar nga lule mahnitëse të lulëzimit në pranverë dhe verë.

Parku Shtatë Yje

Parku Shtatë Yje

Qyteti i Jingjiang Princes

Historia rrezaton nga ky pallat, një vend i njohur për tu vizituar në Guilin. E ndërtuar në vitet 1300, Qyteti i Princave ishte fillimisht rezidenca zyrtare e nipit të madh të perandorit të parë të dinastisë Ming. Edhe pse kjo mund të duket paksa e distancuar nga mbretëria, ky pallat priti 14 mbretër nga 12 breza në jetën e tij. Paraqitja e pallatit është një shfaqje mahnitëse e arkitekturës kineze, si dhe shumë porta që rrethojnë zonën. Samiti pranë pallatit, i njohur si Solitar Beauty Peak, është vendi më i mirë për të parë pamjen panoramike të Guilin.

Qyteti i Princave Jingjiang

Ku të hani:

Pavarësisht nëse jeni në humor për disa petë orizi (pjatat popullore të Guilin) ​​ose jeni duke kërkuar një hamburger dhe skuqura, Guilin ka shumë restorante dhe ushqime të shkëlqyera për të kënaqur çdo shije. Këto janë pesë nga restorantet më të njohura në Guilin.

Pijet me petë të orizit

I lavdëruar nga turistët si vendi më i mirë për pjatat e shijshme të petë dhe orizin e skuqur, Pice Rood Noodles mix një ambjent modern me një shërbim të shkëlqyeshëm. Sigurohuni që të provoni petë e tyre të orizit, të cilat janë një specialitet lokal.
Pub Noodles Rajs, Nr.142 Rruga për këmbësorë Zhengyang, Guilin, Kinë

Zhengyang Tang Cheng

E vendosur përgjatë Rrugës së Zënë Këmbësorëve të zënë, restoranti me dy kate ofron një supë mbresëlënëse 30 lloje. Duke u specializuar në stilin Catonese, ata ofrojnë ushqimin e përsosur pas një dite udhëtimi. Nuk është çudi që ajo ka një reputacion si restoranti më i mirë i supave të Guilin.
Zhengyang Tang Cheng, Nr.8 Rruga Zhengyang, Guilin, Kinë

Kali Mirch Kuzhina Indiane

Nëse nuk jeni në humor për kinezët, Kali Mirch – që do të thotë piper i zi – është e njohur të ketë disa nga ushqimet më të shijshme indiane në qytet. Vendndodhja është pak e ndërlikuar për të gjetur, por ushqimi i tyre autentik me erëza indiane ia vlen të shqetësojë.
Kali Mirch Kuzhina Indiane, Nr.15 Rruga Shan Shui, Rrethi Xiufeng, Guilin, Kinë

Café Nissi

Një kafene e çuditshme e vogël që ndodhet afër hotelit Sheraton, Café Nissi pret një vend leximi të qetë me sofra dhe jastëkë të rehatshëm. Një gur i çmuar për ata që duan ushqim të rehatshëm, Café Nissi shërben të preferuarat si burgers pule dhe milkshakes. Merrni pije dhe ushqim jashtë verandës për një përvojë të këndshme.
Café Nissi, Rruga Binjiang 18, Qarku Xiangshan, Guilin, Kinë

Jin Bu Huan Suan Dian

Perimet turshi janë një tjetër delikatesë në Kinë, dhe ky restorant i vogël shet ato më të shijshmet në zonë. Edhe pse është më shumë si një kiosk sesa një restorant, Jin Bu Huan Suan Dian është gjithmonë i mbushur me turistë dhe vendas.
Jin Bu huan Suan Dian, 30-5 Shongshan Road, Guilin, China

Ku të qëndrojë:

Ka qindra hotele në Guilin me çmime dhe vendndodhje të ndryshme për të zgjedhur. Shumica e tyre janë të vendosura në qendër të qytetit, veçanërisht në rrugën Zhongshan, e cila është shumë e gjallë me hotele dhe restorante. Disa nga hotelet më të mira përfshijnë Hotelin Shangri-La, Hotelin Sheraton Guilin dhe Hotelin e Ujëvarat Lijiang. Hoteli Ndërkombëtar i Rinisë është gjithashtu një vend i bukur për vlerën e tij, por gjithçka varet nga preferencat tuaja. Kontrolloni vendndodhjen e hotelit tuaj para se ta rezervoni.

Kur të shkoni:

Meqenëse Guilin ndodhet në një zonë subtropikale, sezoni me shi është i gjatë dhe zgjat nga prilli deri në tetor. Nëse do të kaloni gjatë kësaj kohe, është e rëndësishme të keni veshje të papërshkueshëm nga uji dhe një ombrellë ose mushama. Në verë nxehet dhe lagështohet, prandaj sigurohuni që të sillni edhe rroba të lehta. Sezoni i dimrit, i cili zgjat nga tetori deri në mars, sheh më pak shi. Ditët janë zakonisht të ngrohta në vjeshtë, por netët mund të jenë të ftohta, kështu që paketoni në përputhje me rrethanat. Ai gjithashtu bëhet mjaft i ftohtë në dimër, dhe akull mund të formohet në rrugë. Kohët më të mira për t’u vizituar janë shtatori deri në nëntor dhe fundi i marsit deri në maj kur moti është më i butë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me