Udhëzues udhëtimesh në Pekin Kinë – Azhurnohet falas 2020

Jo vetëm që Pekini është kryeqyteti i Republikës Popullore të Kinës, por është gjithashtu një nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë. Me 140 milion turistë kinezë dhe 4.4 turistë ndërkombëtarë çdo vit, qyteti integral i historisë së vendit ka shumë gjëra për të bërë dhe parë.

Siç përshkruhet nga planeti i vetmuar dhe shumë udhëzues të tjerë të njohur të udhëtimit, pamjet më të mira për të parë kur vizitoni Pekinin përfshijnë:

 1. Muri i Madh
  Ky mur legjendar u ndërtua me harkun kohor të tre dinastive. Ndërsa Muri i Madh kurrë nuk luajti një rol efektiv për të mbrojtur njerëzit kundër barbarëve, ai punësoi mijëra, parandaloi defektimin, shpalli atë tokë dhe provoi fuqinë e perandorit. Seksionet e ndërtuara nga dinastia Ming është më e lehta për tu vizituar në Pekin dhe Muri i Madh është i hapur në këtë zonë gjatë gjithë vitit.Muri i MadhZgjedhja e seksionit të duhur të murit për ju është jashtëzakonisht e rëndësishme pasi është jashtëzakonisht e gjatë (21196 km). Për ata që nuk kanë shumë kohë ose që po kalojnë një fundjavë ose pushime, Muri i Madh Juyonggaun është më i përshtatshmi. Sidoqoftë, seksioni më i popullarizuar dhe i rivendosur në Pekin është Muri i Madh Badaling. Për një pamje më të gjelbër, vizitoni Murin e Madh të Mutianyu. Nëse ajo që po kërkoni është gjysmë e rivendosur, seksion më i vjetër i murit, pikat e hyrjes përfshijnë Murin e Madh Simatai, Murin e Madh të Gubeiko, Murin e Madh Shixiangan ose Huanghuacheng Murin e Madh. Ndërsa të gjitha pjesët e përmendura janë mundësi të shkëlqyera për të provuar Murin e Madh, është një ide e mirë të bëni hulumtimin tuaj përpara se të arrini në mur. Në këtë mënyrë, sigurisht që keni përvojën që keni udhëtuar në distancë.
 2. Qytet i ndaluar
  Qyteti i Ndaluar është një nga muzetë më të famshëm të vendit. Ajo u hap për publikun në 1925 dhe u bë një sit i trashëgimisë botërore të UNESCO-s në 1987. Pasi që ky është një nga muzetë më të vizituar në një nga qytetet më të vizituar në botë, është e rëndësishme të shkoni ose herët ose vonë. Qyteti i Ndaluar hapet në 8:30 të mëngjesit dhe mbyllet në orën 4:00 të mëngjesit. Sjellja e ujit dhe veshja e rrobave të rehatshme gjithashtu rekomandohet të duroni kalldrëmin dhe nxehtësinë.Qytet i ndaluarItinerari më i mirë është të udhëtoni përgjatë boshtit qendror, megjithatë, ai gjithashtu do të jetë më i mbushuri. Rekomandohet gjithashtu që ose të merrni pjesë në një turne ose të merrni me qira një udhëzues audio. Ky është një vend me kaq shumë histori sa thjesht duke ecur nëpër këmbë nuk do të përfshijë tërë hijeshinë që ka për të ofruar pikëpamja.
 3. Tempulli i Parkut të Qiellit
  Ky kombinim i bukur i një tempulli dhe parku të madh tërheq jo vetëm turistët, por edhe vendasit. Nëse ngriheni mjaft shpejt, para se të hapet tempulli, është e zakonshme të shihni vendasit që bëjnë shumë lloje të aktivitetit fizik. Përvoja e fituar është krejtësisht e ndryshme para dhe pas orës 9:30, kështu që është bukur të jesh në gjendje të përjetosh të dy.Tempulli i Parkut të QiellitPër më tepër, ka disa ndërtesa historike në të gjithë parkun që nuk duhen humbur. Tre nga këto ndërtesa përfshijnë Salla e lutjes për korrjen e mirë, Vault Imperial of Parajsë, dhe Altar rrethor rrethi. Secila prej këtyre ndërtesave është një vend i ri i bukur i adhurimit. Përsëri, këtu duhet të theksohet rëndësia e veshjes së qetë, pasi pritet shumë ecje në këtë park të madh.
 4. 798 Qarku Art
  Kjo zonë e bukur për të ecur brenda përfshin shumë instilacione arti, dyqane, kafene, dhe restorante. E vendosur në cepin verilindor të Pekinit, Zona e Artit 798 mbulon një sipërfaqe prej 143 hektarë. Hasshtë bërë qendra e ekspozitës së artit dhe kulturës në Kinë. Kjo zonë shpesh mban ekspozita dhe aktivitete të rëndësishme arti, si dhe shfaqje të modës. Festivalet e artit mbahen nga fundi i prillit deri në fund të majit dhe fundi i shtatorit deri në fund të tetorit.
 5. Tempulli Lama
  Gjashtë salla të mëdha dhe shtatë oborret përbëjnë këtë pallat të ndërtuar për perandorin Yongzheng kur ai ishte akoma princ. Pasardhësi i tij e ktheu pallatin në një tempull lama në 1744. Sot, tempulli Lama është faltorja më e madhe e Budizmit Tibetan. Tri veprat e artit që nuk duhen humbur, përfshijnë tre statujët prej bronzi të Buddhas të tre epokave, Pesëqind-Arhat-Hill, dhe statuja prej 26 metrash të gjatë të Sandalwood të Bardhë të Maitreya Buddha.Tempulli LamaPikat kryesore të afërta nëse keni ndonjë kohë shtesë përfshijnë Imperial Academy, Parkun Ditan, Rrugën Gui dhe tempullin Konfucius.
 6. Sheshi Tiān’ānmén
  Sheshi publik më i madh në botë është plot me ndërtesa të stilit Sovjetik të viteve 1950 dhe rrethuar nga një gardh i bardhë. Diçka tjetër për të parë mund të përfshijë ceremoninë e ngritjes së flamurit të kryer nga një trupë nga Ushtria Liblirimtare e Popullit. Kjo është qendra simbolike e botës kineze pasi fillimisht u krijua nga Mao për të vërtetuar madhështinë e Partisë Komuniste.Sheshi Tiān’ānménKjo është një hapësirë ​​shumë e siguruar me kamera TV, policë dhe oficerë në maskim. Shkoni për të parë ceremoninë e ngritjes ose uljes së flamurit (respektivisht në lindjen e diellit dhe perëndimit të diellit) dhe vazhdoni të eksploroni pjesën tjetër të qytetit të madh të Pekinit.
 7. Daulle dhe Kulla Bell
  26 Fluturimet e shkallëve ju çojnë në orë të ndërtuara në 1272. Në krye të Kullës së Daulleve, ekziston një ekspozitë e instrumenteve të ndryshme për matjen e kohës, të përdorura nëpër shumë dinastitë e Kinës. Gjithashtu, ekziston një performancë daulle dhe zile që lejon vizitorët të dëgjojnë tingujt e krijuar midis dy maleve. Nga dy kullat, vërehet shpesh që Kulla e Daulleve është më interesante. Nëse keni vetëm kohë për një, shkoni me Daulle.
 8. Liqenet Hôuhāi
  Ju mund të ecni ose të ciklitroni rreth këtyre liqeneve të mrekullueshëm në mënyrë që të merrni pamje dhe shikime nga njerëzit. Zona e këndshme popullore si me turistët ashtu edhe me vendasit është plot me restorante dhe kafene. Mjedisi i qetë rekomandohet shumë gjatë natës të pini një pije dhe të dëgjoni disa muzikë live. Shtë një zonë e këndshme për të parë një mbrëmje mbi ujë.Liqenet Houhai

Një nga aspektet më të rëndësishme të udhëtimit është zhytja në një kuzhinë të re. Këtu janë vendet më të mira për të shkuar në Pekin për të provuar kuzhinën në maksimum:

 1. 4Corners
  Një vend i shtruar, jashtë, i cili shërben vietnamezisht dhe disa enët Thai.
 2. Zuō Lín Yòu Shè
  Kuzhina tradicionale e Pekinit. Pa frills. Vetëm vërtetësia.
 3. Nàjiā Xiaoguan
  Një restorant i shkëlqyer kinez me një aluzion të oldajit të vjetër të Kinës.
 4. Tregu i Natës Dōnghuámén
  Një përvojë e tërë, tregu i natës do t’ju ofrojë një shije të asaj që ushqimi në rrugë i Pekinit është gjithçka.

Kur të shkoj:

Klima më e mirë dhe peizazhet shumëngjyrëshe ndodhin midis marsit dhe majit dhe midis shtatorit dhe tetorit. Këto janë muaj që shmangin temperaturat e nxehta të verës dhe temperaturat e ftohta të dimrit. Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se shumë vende historike dhe të shenjta përmbyten me vendasit dhe turistët gjatë festave kombëtare. Përkundër kësaj, Pekini është një vend i bukur për të vizituar gjatë çdo kohe të vitit. Për sa kohë që ju keni kapelën tuaj, kremin e diellit, pallto, doreza, ose çfarëdo tjetër që është e nevojshme për t’u ndier rehat, ka shumë kulturë dhe bukuri për të provuar.

Qëndruar i sigurt dhe i lidhur:

Të shkoni në Kinë për punë, studim apo lojë? Nuk ka rëndësi arsyeja ose kohëzgjatja e qëndrimit tuaj, politika ekzistuese e internetit në Kinë do t’ju ​​ndalojë të hyrni në një shumëllojshmëri të faqeve të mediave sociale, motorët e kërkimit, media dhe mjetet e punës. Prandaj, është jashtëzakonisht e rëndësishme të jesh i vetëdijshëm dhe i përgatitur për të shfrytëzuar një VPN para ardhjes suaj në vend. Kjo do të thotë, nëse dëshironi të jeni në gjendje të ndani përvojat tuaja të mrekullueshme me miqtë dhe familjen tuaj, si dhe të qëndroni të lidhur. Jo vetëm që përdorimi i një VPN është i rëndësishëm për të ruajtur sigurinë në internet në një kohë kur krimi në internet është në kulmin e tij, por gjithashtu lejon hyrjen në faqet e internetit që janë të ndaluara nga zjarri kinez.

Crucialshtë thelbësore që një VPN të shkarkohet para se të hyjë në Kinë pasi që, shumë herë, faqet e internetit VPN shpesh bllokohen. Kjo është ajo ku programi është shkarkuar nga. Ndërsa ofruesit e VPN shpesh përdorin një “URL pasqyre” për të anashkaluar situatën e veçantë ku bllokimi i shkarkimit është i bllokuar, është shumë më e thjeshtë për të shkarkuar VPN para se të hipni në aeroplan..

Këto janë VPN-të më të mira për Kinën

Sigurohuni që të blini një PARA, pasi të keni mbërritur në Kinë. Ju nuk do të mund të merrni një, kur jeni në Kinë dhe bllokohen nga Facebook, Gmail, YouTube etj.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me