Udhëzues falas për udhëtimet në Shanghai 2020


Disa botë në një qytet

Lindja takohet me Perëndimin në metropolin e përhapur të Shànghǎi ku ndërtesat e lashta vendosen në hijet e gjigandëve të tij të mrekullueshëm që skrapojnë nga qielli. Ndërsa dritat e shpejta mbizotërojnë në rrugët e qytetit të Bund, bredhja është mënyra më e mirë e transportit si në Qytetin e Vjetër, ashtu edhe në ish-Koncesionin Francez. Arkitektura e stilit futuristik të artit deco është e përzier me rrjete tradicionale prej njëkohëshi të ndërtesave me ngritje të ulët, ndërsa rrugët me pemë të ish-Koncesionit Francez hedhin vizitorin në një vibe unike evropiane.

Arkitektura Shanghai

Kontrasti në arkitekturë është reflektuar në pothuajse çdo aspekt tjetër të Shànghǎi, ku mund të hipni nga një dyqan luksoz ndërkombëtar në një farmaci tradicionale njëqind vjeçare; shijoni një shportë me Yan Du Xian, një supë e famshme Shanghainese, në cepin e rrugës, ose kënaqeni me shijet më të fundit ndërkombëtare të shkrirjes në swankiest të restoranteve. Shtë një qytet i kontrastit ku ngatërrimi i stileve konfliktuale pasqyron kalimin e tij të tronditur nëpër histori.

Tuneli për të ardhmen – ose diku

Në temën e pasazheve konfuze, një nga tërheqjet më të çuditshme brenda këtij kolokacioni të një qyteti është tuneli turistik i Bund. Ekziston për asnjë arsye të dukshme, kjo tërheqje karakteristike është një barazim i madh edhe pse nuk ofron përvojë ndonjë gjë interesante. Kalëruesit duke u nisur nga kjo përvojë e çuditshme ngjiten në makina të vogla inovative hekurudhore dhe lëvizin nëpër një tunel ndërsa po bombardohen me drita pulsuese në kolonën zanore të tingujve të çuditshme dhe ogurzi me intonacionin e rastit anglez. Rareshtë e rrallë që dikush të kthehet për një udhëtim të dytë, por jo e zakonshme që vizitorët të përfundojnë udhëtimin e tyre duke kërkuar paksa të shumëpritur, pak të frikësuar dhe plotësisht të hutuar.

Tuneli i BunditDukuria arkitektonike

Duke u ndalur tani te çuditshmëria e Shànghǎi-t sesa Bund-et dhe butikët e tij, një produkt arkitektonik i mprehtë mendor i stilistëve britanikë dhe zhvilluesve kinezë prodhoi një ndërtesë të lezetshme të ekscentricitetit Escher-esque. Quhet “Thertori” dhe është ndërtesa e fundit e mbetur e këtij dizajni në botë. Kjo ndërtim idiosinkratik u krijua për të kanalizuar rrjedhën e bagëtive ndërsa ato shkuan drejt therjes. Rrjeti i shkallëve të ndërlidhura, ura dhe rrugëkalimet janë zbukuruar me motive të Art Deco dhe të gjitha dritaret përballen në perëndim drejt tokës hyjnore Budiste, duke lehtësuar kështu rrugëtimin e bagëtive të rimishërimit.

Blerja përfundimtare

Në të gjithë Kinën, Shanghainese njihen si “xi xozī -” kapitalistë të vegjël “, kështu që nuk është për t’u habitur që mundësitë e blerjeve brenda qytetit janë aq gjithëpërfshirëse, duke mbuluar gjithçka nga Prada deri tek perlat. Ndërsa njohësi mund të lëkundet me çmimet e kurtheve turistike në Hongqiao Pearl Market, për shumë vizitorë, kjo është një përvojë e njëanshme e blerjeve që ia vlen të hiqet. Ashtu si me shijimin e çajit, blerja e perlave nuk është diçka që ju bëni në një minutë të lirë dhe ju duhet një shumë e përkushtim, shfletim dhe mashtrim për të dalë me një margaritar të vërtetë të mençurisë. Nuk janë vetëm arkadat dhe dyqanet e tyre që ofrojnë vetë terapi ata që ofrojnë terapi të jashtëzakonshme me pakicë – tregjet e nderuara nga koha rriten me jetën, mallrat tradicionale dhe modelet e reja të reja.

Dritarja e Kinës në botë

Historikisht, Shànghǎi është njohur si porta hyrëse midis Lindjes dhe Perëndimit, si dhe ka vepruar si dritarja e Kinës për pjesën tjetër të botës. Kjo nuk do të thotë se ekziston një dritare virtuale që është aq e hapur për botën perëndimore, megjithatë. Politika e internetit kineze është një nga më kufizuesit në botë, duke parandaluar hyrjen në shumë motorë kërkimi dhe faqet e mediave sociale, ndër të tjera. Kjo e bën të ndërlikuar për udhëtarët që duan të ndajnë përvojat e tyre në Facebook ose që shpresonin në Google për restorantin më të mirë afër akomodimit të tyre. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë rreth kësaj bllokimi të sigurisë. VPN, ose Rrjetet Virtuale Private, sigurojnë tunel përmes të cilit mund të shfletoni lirshëm dhe në mënyrë anonime në internet dhe të merrni akses në faqet tuaja të preferuara.

Më pas, ashtu si sigurimi i udhëtimit është i rëndësishëm, po kështu është instalimi dhe përdorimi i një VPN (Rrjeti Virtual Privat) në çdo pajisje me të cilën do të udhëtoni përpara nisjes. Nëse e lini instalimin deri në mbërritjen tuaj në Shànghǎi, do të gjeni që shumë nga faqet e internetit të VPN janë të bllokuara duke e bërë shkarkimin të vështirë.

Shtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se jo të gjithë VPN-të aktualisht janë në gjendje të tunelit përmes Firewall-it të Madh të Kinës. Astrill VPN po siguronte një shërbim të shkëlqyeshëm derisa autoritetet u përgjigjën duke përmirësuar sigurinë dhe duke futur masa mbrojtëse shtesë, të cilat kanë ndikuar negativisht në efikasitetin e Astrill. VPN më e mirë për Kinën aktualisht është Express VPN, e ndjekur nga afër nga NordVPN. Të dy mund të ofrojnë një mjedis të sigurt shfletimi. Me opsionet e pagesave mujore në dispozicion, do të thotë që edhe nëse nuk përdorni një VPN në shtëpi, mund të instaloni një të tillë vetëm për aventurën tuaj kineze

VPN-të më të mira për Shànghǎi

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

I gjithë çaji në Kinë

Pasi të përdorni VPN tuaj për të ngarkuar fotot tuaja të fundit të festave në Facebook, ju me siguri meritoni një filxhan çaj dhe nuk ka askund në botë që shet më shumë prej tij sesa Tian Shan Tea City. Duke përbërë tre kate të bollëkut palatial, 150 shitës të pavarur ofrojnë një larmi stilesh dhe aromash, megjithëse nuk po flasim për Lipton ose fruta! Teaji në Kinë është si vera në Francë – çdo gjethe prodhon një aromë dhe karakter të ndryshëm, të gjitha këto mund t’i eksploroni në Tian Shan. Tableshtë vendosur një tryezë e shijimit e krijuar për vizitorët që të provojnë procesin e përpunuar të bërjes së çajit gongfu i cili përfshin shumë spërkatje dhe shpëlarje dhe ujësjellës të përgjithshëm, derisa një çaj i vogël çaji të prodhohet për ju që të shijoni. Ashtu si verëtarët e shijshëm, aficionado do të nuhasë, fryjë, gllënjkë dhe do të Sololoquize. Për pijen e çajit me blu të vërtetë, çaji i fundit është “çaji i gojës” i cili bëhet nga gjethet e çajit të marra nga gojët e virgjërve – po, vërtet! Legjenda që qëndron pas kësaj praktike të çuditshme është se gjethet, të marra dikur nga buzët e vajzave zanash, do të lëshonin ato zanë në qiell, pasi të hidheshin ujë të vluar mbi gjethe. Besohet se ky çaj ka një aromë dhe aromë unike, si dhe veti të veçanta shëruese.

Hedhja e dumplings

Pasi i turpëruar nga reputacioni i tij për kamerierët e tepërt dhe tabaka me kallaj me ushqim tradicional, Shànghǎi tani ofron një përvojë globale gastronomike. Nga frëngjishtja në fuzion, al afresk deri tek al dente, qyteti ofron më shumë sesa thjesht dumplings, megjithëse tarifa tradicionale është gjithashtu aq e ndryshme sa është e shijshme. Ushqimi është një pjesë thelbësore e jetës shoqërore kineze dhe tregon në Yunnan Nan Lu, rruga premierë e ushqimit në qytet, ku mund të provoni kënaqësitë lokale, siç është xiaolongbao të cilat janë avullore me avull me një lëkurë të hollë, të mbushur me mish dhe supë.

Fjetja dhe ngritja në këmbë

Disa prej akomodimeve më të njohura në Shànghǎi ndodhen në rrokaqiejt e saj të famshëm, duke ju dhënë pamje panoramike mbi peizazhin e qytetit. Përndryshe, ju mund të kërkoni një vend për të qëndruar në ish-koncesionin francez, ku mund të gjeni vila autentike që datojnë nga fillimi i viteve 1920. Nëse jeni duke kërkuar një dhunti tradicionale me një luks absolut, mos kërkoni më larg se Le Sun Chine, e cila i është rikthyer shkëlqimit të saj të dikurshëm të artit, në një haraç të qëndrueshëm për të kaluarën kulturore kaotike të Shangangi. Nëse dëshironi të provoni një mënyrë jetese më tradicionale, Shtëpia e Vjetër është e mobiluar minimalisht me sende të stilizuara tradicionalisht, duke e bërë atë një përvojë unike me një bukuri pak më shumë sesa disa nga hotelet e zinxhirit jo-skenar.

rrokaqiejt

Shtë thënë që nëse doni të shpëtoni nga zona juaj e rehatisë, mund të provoni zhytjet në skuba ose kërcejnë në bungee, por nëse doni të harroni që zona juaj e rehatisë ekziston, duhet të vizitoni Shànghǎi. Sigurisht, me një VPN të besueshëm, ju akoma mund të hyni në zonën tuaj të rehatisë përmes një tuneli të mbushur me siguri në realitet virtual i cili mund të ndihmojë në mbajtjen e gjërave në më shumë një ngatërrim. Me përplasjen e tij të kulturave, rrëmujat e kuzhinave dhe kaosi i ndërtimeve, ju ka të ngjarë të lini Shànghǎi duke mos ditur se cila rrugë është e mundur, e lëre më në cilën rrugë të shkoni. Prandaj, shtrëngojeni lart, lërini flokët, hedhni paragjykimet tuaja kulturore dhe shijoni udhëtimin Shànghǎi!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map