Udhëtimi për në Marok?

Shikoni këto 3 Gurë Kristali të fshehur Pranë Marrakech!

Po kërkoni diçka thjesht pak më ndryshe për të bërë në udhëtimin tuaj të rradhës në Marok? Ndoshta nuk jeni tifoz i kurtheve turistike, ose preferoni të udhëtoni pak më shumë nga shtegu i rrahur. Cilado qoftë arsyet tuaja, bëni udhëtimin tuaj të ardhshëm në Marok me të vërtetë të paharrueshëm, me tre ide mahnitëse, alternative të udhëtimit.

Pjesa me e mire? Të tre këto gjëra të lezetshme dhe të pazakonta për të bërë janë në ose vetëm një orë larg nga Marrakech, dhe janë perfekte për udhëtarët dhe familjet ashtu si.

Vazhdoni të lexoni për të zbuluar tre perlat e fshehura afër Marrakech!

# 1 – Dëshmitari i dhive të mërzitura, junkie, pemë që ngjiten në Marok

Në Marok, dhitë me të vërtetë rriten në pemë!

Dhomat që ngjiten me pemët e Marokut

Dhomat që ngjiten me pemët e Marokut

Maroku Jugperëndimor është shtëpia e dhive të çmendura, të bëra nga pemët, një fenomen që ndoshta nuk do të gjesh askund tjetër në tokë, por duhet të shohësh për të besuar. Më lejoni të shpjegoj … ju ndoshta jeni njohur me vajin e arganit. Vaji i arganit ju jep flokë të bukur, me shkëlqim dhe është në të gjitha produktet tuaja të preferuara të bukurisë kult. Shtë gjithashtu vendas për Marokun dhe ushqimin e preferuar të dhive marokene.

Bricjapi i pëlqen frutat Argan aq shumë sa nuk ndalen fare për ta marrë atë. Ashtu si hedhurinat e varur nga droga, ata do të shkojnë në çdo gjatësi për të marrë rregullimin e tyre, duke shkallëzuar pemët gjigande të arganit deri në 30 ft të larta, vetëm për të ngrënë frutin e shijshëm. Ju do të mendonit se vendasit do të tërhiqeshin nga dhitë e cmendura, të ndyra, duke shkallëzuar pemët e arganit dhe duke vjedhur frutat e tyre, por oh jo, është e gjitha një pjesë e procesit tradicional të korrjes dhe nxjerrjes së vajit të arganit. Farat e arganit kalojnë nëpër të dobëta të dhive, të paprekura, dhe përdoren për të bërë vajin e çmuar (por shumë të efektshëm) të arganit.

Por ju nuk duhet të shkoni në të gjithë rrugën për në Marokun Jugperëndimor për të marrë një vështrim të dhive të çmendura, ngjitëse dhe pemësh! Vetëm vozisni në rrugën kryesore midis Marrakech dhe Essaouira dhe do të shihni pemë të bukura argane që rreshtojnë rrugën që janë mbushur thjesht me dhi pemësh të zbardhura, përtypëse. Disa prej dhive mbajnë ekuilibrin e tyre si alpinistë me përvojë ndërsa disa duken sikur mund të bien nga pema në çdo sekondë.

Actuallyshtë në të vërtetë mjaft qesharake dhe një nga të vërtetat një herë në jetë pamjet për të provuar kur ndodhet në Marok. 

# 2 – Përjetoni kulturën e lashtë Berber me një rrugë të udhëzuar në malet e Atlasit

Hapni këmbët në makinën tuaj të kohës, duke udhëtuar prapa mbi 4,000 vjet për të provuar kulturën e lashtë Berber. Ngjiteni në malet Atlas (por vetëm një orë largim nga Marrakech), ju do të ndjeni ngrohtësinë e mikpritjes së fshatit Berber në atë që sigurisht do të jetë kulmi i udhëtimit tuaj në Marok.

Pavarësisht nëse vendosni të udhëtoni për një apo edhe disa ditë, do të ftoheni në shtëpitë me tulla të Berberit ‘Pise’ për çaj nenexhiku të ëmbël, Berberin e rrafshët, mjaltin e artë dhe një pamje intime në jetën e Berberëve. Ndoshta ju preferoni të merrni udhëtimin më të lehtë atje, ose ju merrni emocionet tuaja nga pushtimi i një terreni më të thyer. Mos u shqetëso – vërtet mund t’i kesh të gjitha. Malet e Atlasit kanë vështirësi për të gjitha aftësitë me pamje të domosdoshme për tu besuar në secilën prej tyre!

Pasi ta pastroni shpirtin tuaj në natyrë, do të ftoheni në një shtëpi Berber për një drekë tradicionale, ku do të provoni shtëpinë më të shijshme të gatuar që keni ngrënë ndonjëherë. Uluni prapa, provoni një vakt familjar dhe dëgjoni për jetën e popullit berber (por mos harroni të hani me dorën tuaj të djathtë). Shëtisni nëpër fshatrat Berber me udhëzuesin tuaj dhe përgatituni të ushqeheni jashtëzakonisht mirë. Ju me siguri do të merrni mostrat e supave me lëng mishi të lëngshëm me gojë, supa couscous dhe shtëpi, midis shijshme të tjera lokale.

Malet e Atlasit

Malet e Atlasit

Lart në Malet e Atlasit, do të mësoni të ktheheni në gjërat themelore – gjërat që kanë vërtet rëndësi në jetë. Rivendosni lumturinë në një vakt të shijshëm, kënaquni me artin e thjeshtë të bisedës dhe ndjeni një frikë të frikshme duke dëshmuar bukurinë e natyrës. Kur vizitoni Berberët, do t’i mësoni të gjitha këto ndërsa jepni një kontribut të mirëfilltë për komunitetin lokal, ndërsa eksploroni një kulturë antike interesante.

# 3 – Sip Nous Nous dhe Merrni një Tattoo Henna Organike të hollë, në Marrakech

Merrni në modalitetin e pushimeve, shijoni kulturën lokale të kafesë dhe kthejeni duart dhe këmbët tuaja në një kanavacë të bukur arti. Nëse kjo tingëllon si kafeja juaj, atëherë do të duhet të bëni ndalesë në një perlë të vërtetë Marrakech, Shoqata Kulturore Henna Cafe Marrakech.

Henna Cafe qëndron larg nga paketimi – kafe që shërbejnë, pije të shijshme dhe kuzhinë lokale, ndërsa ofrojnë tatuazhe të hollë këna. Shtë mjaft e lehtë të gjesh tatuazhet Henna në Marrakech, por Henna Cafe ofron tatuazhe të vërteta, organike, të kuqe të kuqe të përziera vetëm me vaj eukalipt dhe pa aditivë të keq, që shkaktojnë alergji. Ju mund të kërkoni nëpër një libër gjigant për të gjetur një model që e doni, ose të krijoni punën tuaj mahnitëse të artit me porosi! Pjesa me e mire? 100% e të ardhurave financojnë programe arsimore dhe punësimi për gra dhe fëmijë lokalë. rezultat!

Tattoo organike Henna

Tattoo organike Henna

Uluni mbrapa dhe prisni që tatuazhi juaj i mrekullueshëm i këna të thahet ndërsa pini një të preferuar lokal, Nous Nous! Nous Nous është marokina që ka kapuçin, gjysmë ekspres, gjysmë qumështi të shkumëzuar nga mirësia e shijshme e kafesë. Jo në humor për kafenë? Mos u shqeteso! Ekzistojnë mijëra lëngje të shijshëm dhe shijshme të shëndetshme lokale për të provuar, si hummus, falafel dhe sallatë me thjerrëza, me ton opsione të shijshme për vegjetarianët dhe vegjetarianët..

Po kërkoni të praktikoni arabishten tuaj? Henna Cafe të ka mbuluar! Pop në kafene në orën 15:00 (3 p.m.) dhe mund të marrësh kënenë dhe Nous Nous me një anë të Arabishtes Marok. Kafeja ofron mësime të përditshme në gjuhën arabe të Marokut për ata që duan të punojnë për të rrokullisur reshes e tyre, thith pak gjuhë dhe kulturë lokale ose duke u ngritur seriozisht në lojën e tyre arabe..

Udhëtimi për në Marok?

Përgatituni për thirrje të bllokuara VOIP, Skype, Viber, Whatsapp, Facebook Messenger dhe Tango

Pavarësisht se ku vendosni të udhëtoni për në udhëtimin tuaj të rradhës në Marok, ka një gjë që çdo vend ka të përbashkët – internet i censuruar! Ju nuk doni të zbuloni mënyrën e vështirë në të cilën shumë nga faqet dhe shërbimet në internet në të cilat mbështeteni (kryesisht VOIP), thjesht nuk punoni në Marok. 

Yup. Ka te drejte. Të gjitha shërbimet VOIP që përdorni rregullisht (Skype, Viber, Whatsapp, Facebook Messenger, Tango, etj.) Janë të bllokuara në Marok. Kompanitë e telekomit të Marokut kanë ndaluar të gjitha shërbimet e thirrjeve VOIP për të parandaluar njerëzit të bëjnë thirrje falas në internet (thashethemet kanë të ditur që Mbreti i Marokut zotëron aksione të mëdha në telekom, kështu që shkojeni figurën). Megjithatë, nuk kufizohet vetëm në thirrjet VOIP. Për shkak të censurimit të pjesshëm në internetin e Marokut, faqet tuaja të preferuara mund të bllokohen pa dashje, pa paralajmërime paraprake, për një kohë të papërcaktuar.

Mundi Blloqet e Internetit me një VPN Cilësore

Të gjitha tingëllojnë goxha të mprehta në fillim, por pa shqetësime, ka një mënyrë të lehtë dhe shumë të lirë (disa dollarë) për të mposhtur blloqet e internetit në Marok dhe të përdorësh shërbimet e thirrjeve VOIP normalisht. Përgjigja është një VPN cilësore.

E rëndësishme: Do të duhet të regjistroheni në një VPN përpara se të udhëtoni në Marok. Uebfaqet e VPN janë të bllokuara dhe është e pamundur të kaloni blloqet e internetit dhe VOIP pasi të jeni tashmë atje.

Farë është një VPN?

Një VPN është një mënyrë me kosto të ulët për të mposhtur blloqet dhe për të hyrë në internet normalisht në Marok. VPN është Rrjeti Virtual Privat dhe do të jetë shoku juaj i ri më i mirë në udhëtimin tuaj.

Si funksionon gjithçka?

Kur lidheni me një VPN, ajo maskon adresën tuaj IP dhe kjo e bën të duket sikur jeni i vendosur diku tjetër në botë (d.m.th. jo në Marok). Kur lidheni me një shërbim VPN – ju zgjidhni vendndodhjen e serverit VPN me të cilin dëshironi të lidheni. Shumica e shërbimeve VPN me cilësi kanë servera në 100 vendndodhje – si SH.B.A., Britani e Madhe, Evropë, Australi, Hong Kong, etj. Duhen vetëm disa sekonda dhe asnjë njohuri teknike çfarëdo (vetëm disa klikime) për t’u lidhur me një VPN dhe maskë identiteti juaj Lidhja me një VPN ju lejon të përdorni normalisht të gjitha faqet tuaja të preferuara në Marok dhe të bëni thirrje VOIP.

Cilin VPN duhet të zgjedh?

Pyetje e shkëlqyeshme Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një VPN – është e rëndësishme të kuptoni që jo të gjitha VPN janë krijuar njësoj. Disa janë mënyra më të shpejtë se të tjerët, disa kanë mundësi më të mira mbështetjeje dhe disa të lejojnë të përdorësh VPN-në në më shumë pajisje se të tjerët. Mësoni se çfarë vlejnë të VPN-së dhe cilat janë më mirë të kaloni. Mos harroni – zgjedhja e VPN e duhur mund të bëjë ose prishë udhëtimin tuaj sepse pasi të keni arritur në Marok, nuk keni mundësi.

Shikoni se çfarë thonë ekspertët dhe mijëra njerëz në internet në lidhje me shërbimet më të mira VPN për t’u përdorur në Marok.

Shërbimet më të vlerësuara të VPN për Marok

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map