Studimi vpnMentor: Interesimi për VPN-të në Rusi rritet pas ndalimit të Telegram-it


Kur Rusia bllokoi aplikacionin e mesazheve popullore Telegram në 16 Prill, pyetjet e kërkimit në internet për termin “vpn” u rritën në mënyrë dramatike, duke u rritur me më shumë se 230%.

VPN-të kanë parë gjithashtu një rritje të shitjeve, me ofruesit më të mirë të VPN që raportojnë një rritje të trefishtë në normat e konvertimit.

Kjo tregon se rusët nuk kërkojnë vetëm informacione mbi VPN, por janë të vendosur të blejnë dhe përdorin VPN në mënyrë që të mbrojnë privatësinë e tyre në internet.

ne analizuar pyetjet e kërkimit dhe raportet nga ofruesit e VPN nga java para dhe pas ndalimit për të parë sesi ndikoi në shitjet e VPN.

Ban Telegram Rezultoi në Uebfaqe të tjera duke u bllokuar

Më 16 Prill Telegram u bllokua për shkak të mosrespektimit të kërkesës së qeverisë Ruse për qasje në mesazhet e përdoruesve.

Megjithëse qeveria pretendon se dëshira e tyre për qasje buron nga shqetësimet e sigurisë, Drejtori i Përgjithshëm i Telegram dhe themeluesi Pavel Durov tha në një deklaratë se në vend se të parandalonte sulmet terroriste, kjo do të shërbente vetëm për të cenuar privatësinë e përdoruesve..

Për të penguar aplikacionin, Roskomnadzor – organi federal përgjegjës për censurimin – bllokoi mbi 19 milion adresë IP të lidhura me Telegram. Sidoqoftë, duke vepruar kështu, bllokoi gjithashtu kompani të tjera që përdorin të njëjtin shërbim cloud si Telegram, të tilla si Amazon, Spotify, Viber dhe Shërbimet e Google (Gmail, YouTube etj.).

Për të shmangur bllokun, Telegram është angazhuar në një lloj mashtrimi, duke u hedhur nga adresa IP në adresën IP.

për më tepër, blloku gjithashtu rezultoi në një rritje të trafikut dhe shitjeve nga faqet VPN. Ironikisht, pasi VPN-të janë të dizajnuara për të anashkaluar përmbajtjen gjeo-të kufizuar në përgjithësi, përveç Telegramit, më shumë qytetarë rusë tani janë në gjendje të hyjnë në LinkedIn dhe në faqet e tjera të bllokuara.

Durov shpjegoi në faqen e tij të internetit se “përkundër ndalimit, ne nuk kemi parë një rënie të konsiderueshme të angazhimit të përdoruesve deri më tani, pasi rusët priren të anashkalojnë ndalimin me VPN dhe proxies.”

Për kënaqësinë e avokatëve të të drejtave dixhitale – dhe me shumë gjasë për rreptësinë e Putinit dhe të afërmve të tij – një bllok në një aplikacion të vetëm mesazhesh ka çuar në dukje që miliona rusë të fitojnë qasje në ueb-in e censuruar.

Rusët po kërkojnë VPN tani më shumë se kurrë më parë

Një ekzaminim i pyetjeve të kërkimit zbuloi se, krahasuar me javën para 16 prillit, në Rusi, termi i kërkimit “vpn” u rrit me 237%. Në Shën Petersburg, u rrit 154% dhe në Moskë 230%.

Krahasuar me para 9 Prillit, interesi për termin kërkim “vpn” u rrit gjashtëfish më 16 Prill. Nga 9 prilli deri më 15 prill, termi i kërkimit tashmë fitoi një tërheqje. Megjithatë, hulumtimi ynë tregon se ka ende një rritje të konsiderueshme nga një javë para ndalimit të Telegram dhe një javë më pas.

interesant, nuk janë vetëm qendrat kryesore kozmopolite ku njerëzit kërkuan VPN.

Qytetet e vogla gjithashtu shfaqën rritje të mëdha; për shembull, Omsk dhe Rostov-on-Don u hodh përkatësisht me 242% dhe 260%.

RajonRritje
Shën Petersburg154%
Samara Oblast211%
Nizhny Novgorod Oblast219%
Moska230%
Krasnodar Krai231%
Omsk Oblast242%
Tomskskaya Oblast257%
Rostovi i Oblastit260%
Krasnoyarsk Krai271%
Republika e Bashkortostan297%

Nga këto përqindje jashtëzakonisht të larta, ne shohim që shumë nuk do të kishin kërkuar një VPN para se blloku i fundit i Telegram-it t’i motivonte ata për ta bërë këtë.

Veçanërisht, termi i kërkimit “vpn telegram” kërceu vetëm 104.1% në Rusi, krahasuar me rritjen e 237% për termin e izoluar “vpn”.

Kjo ka të ngjarë sepse vetëm 7% e përdoruesve të Telegram banojnë në Rusi. prandaj, në vend se të ndikohet drejtpërdrejt nga ndalimi, duket se publiciteti përreth tij shkaktoi një nxitje në shqetësimet e intimitetit në përgjithësi.

Kjo ka rezultuar në rritje të shitjeve të VPN.

Rritja e shitjeve të VPN në Rusi

Që nga ndalimi, Kompanitë VPN kanë raportuar rritje të konsiderueshme në shitje, konkretisht nga Rusia dhe zonat përreth.

VyprVPN, e cila drejtohet nga GoldenFrog, konfirmoi se është e saj Shkalla e re e llogarisë u rrit 190% në javën e kaluar. Në mënyrë të ngjashme, të tyre shkarkimet në celular u rritën me 198%, dhe trafiku i tyre në internet u rrit 36%.

NordVPN, VPN më e njohur në Rusi, konfirmoi që shitjet u rritën 254% në Rusi në javën që nga bllokimi i Telegramit

Po kështu, HolaVPN pretendon se trafiku i tyre është rritur me 300% për shkak të ndalimit.

ExpressVPN gjithashtu raportoi se e tyre shitjet nga përdoruesit rusë u rritën trefish.

Kjo tregon se popullsia ruse nuk është vetëm në kërkim të VPN-ve në internet me qëllim që të mësojë më shumë rreth tyre, por gjithashtu i vendosur për t’i blerë dhe përdorur në të vërtetë.

Ironikisht, ndërsa ndalimi i Telegram-it kishte për qëllim të ngushtonte komunikimin dixhital, duket se në vend të kësaj e ka galvanizuar atë, duke hapur një rrjet të gjerë botëror për ata që përndryshe kurrë nuk mund të kishin marrë interes për të anashkaluar censurën.

Mos ngurroni ta ndani këtë artikull në Facebook dhe Twitter. Ju mund të përdorni informacionin këtu pa kërkuar leje, por ju lutemi na ia jepni ato.  

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map