Sri Lanka bllokoi median sociale (përsëri) – Ja si e riktheni atë

Sri Lanka po përballet me një numër çështjesh të sigurisë, pasi tensionet politike dhe fetare rriten brenda vendit. Shumë vend të bashkësive fetare janë shënjestruar nga grupe të ndryshme terroriste dhe turma të zemëruar, duke krijuar një paqe të brishtë në një vend që ende po rimëkëmbet nga lufta e tij civile një dekadë më parë.

Si rezultat, qeveria e Sri Lanka është duke ndërmarrë ndonjëherë hapa ekstrem për të ndaluar gjuhën e urrejtjes në internet dhe të zvogëlojë rrezikun e më shumë dhunës. Ka raste ndërprerjet e mediave sociale në të gjithë vendin, duke bllokuar përkohësisht të gjitha rrjetet kryesore sociale, përfshirë Facebook, Instagram, Viber dhe Whatsapp.

Ndërsa qeveria është zotuar të ruajë lirinë e mediave dhe shtypit në vend, në përgjithësi, censura e faqeve të internetit të lajmeve dhe përmbajtjeve të tjera në internet është rritur gjithashtu në Sri Lanka.

Për ata që thjesht duan të mbajnë kontakte me miqtë dhe familjen në Facebook dhe Whatsapp, ose të lexojnë lajmet, ky është një problem i vërtetë.

Për fat të mirë, mundeni merrni rreth këtyre blloqeve me një VPN. Vazhdoni të lexoni për të zbuluar se si.

Zhbllokoni Media Sociale me një VPN

Sri Lanka nuk është vendi i parë që censuron aplikacionet dhe faqet e internetit për publikun. Kina, Rusia dhe Katari kanë bllokuar të gjitha mediat sociale në të kaluarën (dhe akoma bëj!).

Lajmi i mirë është se ka një mënyrë për të arritur rreth bllokut, dhe në të vërtetë është e ligjshme.

Me një rrjet privat virtual (VPN), mund të fshehni vendndodhjen tuaj të vërtetë duke u lidhur me një server në një vend tjetër. Jo vetëm që kjo do t’ju lejojë të rifitoni qasjen në median tuaj sociale, por gjithashtu do të shifroni të gjithë aktivitetin tuaj të internetit në mënyrë që të mos gjurmohet nga hakerat, ISP-ja juaj ose një agjenci qeveritare.  

Për një shpjegim më të gjerë se si funksionojnë VPN-të, shihni udhëzuesi ynë fillestar.

Ekzistojnë disa VPN cilësore me serverë afër Sri Lanka. Anydo prej këtyre duhet të marrë median tuaj sociale dhe të funksionojë.

  1. NordVPN – Në përgjithësi, VPN më e njohur dhe më e vlerësuarat në treg, me mbi 5,000 serverë në të gjithë globin, duke siguruar shpejtësi rrufeje dhe siguri udhëheqëse të industrisë.
  2. ExpressVPN – Një VPN e shkëlqyeshme për buxhetin për fillestarët, që nuk sakrifikon sigurinë, shpejtësinë ose përvojën.
  3. Qasje në Internet – Siç sugjeron emri, PIA do t’ju mbajë plotësisht anonim dhe do të fshehë aktivitetin tuaj ndërsa jeni në internet.
  4. CyberGhostVPN – Anashkaloni censurimin dhe gëzoni lidhje super të shpejtë me 3,600+ serverë në të gjithë botën, të gjitha në një ndërfaqe shumë miqësore për përdoruesit.
  5. VyprVPN – Përmirësimi i vazhdueshëm i shërbimit të tyre dhe i përkushtuar për të anashkaluar censurën, një zgjedhje e shkëlqyeshme për të hyrë në përmbajtje të bllokuar.

Ja se si e bëni:

  1. Shkoni në faqen e internetit të një prej ofruesve të VPN të listuar më lart. Ne rekomandojmëNordVPN për të hyrë në anashkalimin e censurës.
  2. Ndiqni udhëzimet e instalimit dhe të shkarkimit.
  3. Pasi të instalohet, VPN do t’ju kërkojë të zgjidhni serverin sipas dëshirës tuaj.
  4. Në mënyrë që të ruani shpejtësi të shpejtë, zgjidhni një server jashtë, por afër Sri Lanka.

Tani adresa juaj e IP do të ndryshohet në një në vendin tuaj të zgjedhur, dhe ju mund të përdorni ndonjë nga uebfaqet ose platformat që janë në dispozicion atje.

Përdorimi i një VPN Falas

Nëse jeni të shqetësuar për buxhetin, ka disa VPN falas nga të cilat mund të zgjidhni. Sidoqoftë, jini të vetëdijshëm që shumë VPN falas përdorin hile të bezdisshme për të fituar para akoma nga ju, përfshirë reklamat e shfaqura, shitjen e të dhënave tuaja ose instalimin e malware. Të gjitha këto mund të komprometojnë sigurinë dhe privatësinë tuaj në internet, prandaj ki kujdes që të përdorni vetëm një prej VPN-ve falas.. 

në fund të fundit, një VPN premium është gjithmonë zgjidhja më e mirë për të qëndruar të sigurt dhe anonim në internet, ndërsa gjithashtu anashkalohet censura.

Provoni tani NordVPN pa rrezik!

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me