Si të zhbllokoni faqet e internetit në shkollë në vitin 2020 (# 1 është super shpejt!)


Nëse jeni të irrituar sepse shkolla juaj po kufizon hyrjen tuaj në internet, nuk jeni vetëm. shumë shkollat ​​përdorin filtra në internet, ndonjëherë shumë të ashpër, për të bllokuar të gjitha llojet e faqeve të internetit, lojëra dhe faqet e mediave sociale si Instagram, Snapchat, Discord dhe madje edhe Facebook Messenger. Ndonjëherë këto blloqe madje mund t’ju pengojnë të gjeni informacionin që ju nevojitet për të bërë detyrat e shtëpisë tuaj!

Ndërsa ne e kuptojmë se çdo shkollë duhet të mbrojë nxënësit e saj dhe të mbajë kompjuterët e saj të sigurt, ne besojmë në qasje të hapur në informacion për të gjithë, përfshirë studentë si ju.

Nëse ndiheni sikur shkolla juaj ka shkuar shumë larg në kufizimin e përdorimit tuaj të internetit, ne jemi këtu për t’ju ndihmuar! Ekspertët tanë kanë gjetur tre mënyra më të lehta, më të sigurta për të marrë akses të pakufizuar në internet në faqet dhe lojërat në shkollë kur ju nevojiten.

3 mënyra të thjeshta për të zhbllokuar faqet dhe lojërat në shkollë (përfshirë Instagram, Discord, Facebook dhe Snapchat) 

1. Përdorni një Shërbim VPN për të zhbllokuar një Uebfaqe në Shkollë 

Përdorimi i një rrjeti virtual virtual, ose VPN, është mënyra më e sigurt, më e sigurt për të zhbllokuar faqet në kompjuterët e shkollës tuaj dhe / ose rrjetin WiFi. VPN-të më të mira mbrojnë plotësisht privatësinë tuaj dhe nuk mund të zbulohen edhe nga një softuer shumë i avancuar të destinuara për të parandaluar përdorimin e VPN.

VPN ju ndihmojnë të merrni blloqet e kaluara në faqen e internetit duke ju mundësuar të zgjidhni një adresë të re IP nga një listë vendndodhjesh në të gjithë botën. Shumë ofrues të VPN kanë servera në të paktën 50 vende, ndonjëherë me dhjetëra apo edhe qindra servera në secilën prej tyre.

Fshehja e vendndodhjes tuaj është vetëm një nga shumë mënyra që një VPN mund t’ju ​​mbrojë. Përdorimi më i mirë i VPN-ve kriptimi i fundit që fsheh identitetin tuaj për t’ju mbrojtur nga hakerat dhe nga spiunimi nga shkolla juaj. Ata gjithashtu ju japin mbrojtje shtesë kundër viruseve dhe malware të tjerë kur shkarkoni, duke i mbajtur të sigurt kompjuterët e shkollës tuaj.

Nëse doni të mësoni më shumë rreth VPN dhe pse duhet t’i përdorni ato në shkollë dhe kudo, shikoni artikullin tonë më tej të gjitha avantazhet e VPN-ve.

Iffarë nëse nuk mund të shkarkoj një VPN në shkollë?

Shkolla juaj filtrat e internetit mund t’ju pengojnë të shkarkoni drejtpërdrejt një aplikacion VPN. Një mënyrë për të punuar rreth këtij problemi është të ngarkoni instaluesin dhe çdo skedar tjetër të nevojshëm në një shkop USB dhe pastaj t’i transferoni ato në kompjuterin tuaj. Nëse kjo duket shumë e ndërlikuar, mos u shqetësoni, ne kemi një mori sugjerimesh të tjera të shkëlqyera në tonë postoni se si të anashkaloni me lehtësi blloqet VPN.

A do të shkel ligjin nëse përdor një VPN?

Me shumë pak përjashtime, përgjigjja është jo. Përdorimi i një VPN është i ligjshëm edhe në shumicën e vendeve që përpiqen të bllokojnë VPN, megjithëse është ilegale të përdorësh një VPN në Emiratet e Bashkuara Arabe. Sigurohuni të mësoni ligjet e vendit tuaj dhe politikat e shkollës suaj për përdorimin e VPN.

Ne mund t’ju mësojmë se si të zhbllokoni faqet në shkollë, por ne nuk mund të vendosim për ju kur është e drejtë ose e gabuar ta bëni atë. Ne nuk inkurajojmë veprimtari të paligjshme ose ndonjë aktivitet që do ta bënte shkollën tuaj më pak të sigurt për shokët e klasës. Dhe megjithëse shkolla juaj nuk duhet të jetë në gjendje të zbulojë përdorimin tuaj të VPN, duke shkelur rregullat e shkollës gjithmonë ju vë në rrezik.

Si mund të marr një VPN?

Nëse nuk jeni të sigurt nëse një VPN është e drejtë për ju, mundeni provoni një VPN falas për të parë se si funksionon. Për fat të keq, ju ndoshta do të duhet të merreni me kufijtë e brezit të bandës dhe reklamimet pop-up.

Për zhbllokim afatgjatë, ju inkurajojmë të provoni një VPN premium për shpejtësinë, sigurinë dhe intimitetin më të mirë. Shumica e ofruesve të nivelit të lartë VPN ofrojnë një garanci për kthimin e parave, kështu që nuk ka asnjë rrezik! CyberGhost është një zgjedhje perfekte për fillestarët. Ajo ka një ndërfaqe të lehtë përdoruesi, mijëra servera në të gjithë globin, dhe fuqinë për të zhbllokuar të gjithë përmbajtjen që dëshironi. Me të gjitha këto karakteristika dhe një çmim të përballueshëm, nuk është çudi që CyberGhost është një preferuar i përdoruesit VPN.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

2. Përdorni një Proxy Për të zhbllokuar faqet në shkollë 

Nëse jeni duke kërkuar një zgjidhje të shpejtë dhe të lehtë për të anashkaluar blloqet, mund të provoni një përfaqësues të uebit.

Proxies funksionojnë shumë si VPN, përveç që ato nuk ofrojnë kriptim. Kjo do të thotë që proxies janë më të shpejtë për t’u vendosur dhe më lehtë për t’u ekzekutuar sesa VPN, por edhe më lehtë që shkolla juaj të zbulojë dhe bllokojë.

Në fakt, filtrat e internetit të shkollës suaj ndoshta kanë identifikuar tashmë dhe bllokuar një numër proxies, por me qindra alternativa në dispozicion, mund të gjeni atë që funksionon nëse jeni të gatshëm të bëni disa kërkime.

Shumë nga ofruesit më të mirë VPN gjithashtu ofrojnë proxies që mund të përdorni për zhbllokimin bazë. Proxy falas anonim i CyberGhost është një zgjedhje e shkëlqyeshme. HMA gjithashtu ka një proxy të thjeshtë në internet me shtesa të këndshme, të tilla si aftësia për të zgjedhur serverë të veçantë dhe çaktivizoni cookie-t ose skriptet në mënyrë që shfletimi juaj të jetë më i vështirë për tu ndjekur.

Vetëm mos harroni atë Proxies nuk sigurojnë lidhjen tuaj ose nuk ofrojnë intimitet. Disa prej tyre janë gjithashtu pak të ngadaltë dhe kanë shumë reklama të bezdisshme pop-up.

3. Vendosni një Shfletues Portable në një USB për të zhbllokuar Uebfaqet në Shkollë 

Nëse shkolla juaj jo vetëm që ka filtrim të rëndë në internet, por edhe ndalime për transferimin e skedarëve, marrja e një aksesi të pakufizuar në internet në shkollë nuk do të jetë e lehtë. Ju mund të gjeni se opsioni juaj më i mirë për të marrë rreth blloqeve është të ekzekutoni një shfletues të një pajisjeje memorie të jashtme.

Për ta bërë këtë, do t’ju duhet shkarkoni një shfletues portabël në USB drive tuaj. Ne jemi tifozë të edicionit Portable të Mozilla Firefox, i cili është intuitiv dhe i thjeshtë për tu ekzekutuar. Plus, ajo ka shumë zgjerime që mund të instaloni për të zgjeruar hyrjen tuaj në faqet e bllokuara.

Avantazhi më i madh i një shfletuesi të lëvizshëm është se nuk do të duhet të përpiqeni të shtoni ndonjë mjet në shfletuesin e shkollës suaj. Gjithçka që ju nevojitet do të jetë fjalë për fjalë në xhep.

Disavantazhi kryesor i përdorimit të një shfletuesi të jashtëm është se nuk ka asnjë garanci se do të merrni qasje në faqet e bllokuara. Bashkimi i shfletuesit të lëvizshëm me një përfaqësues të cilësisë do të përmirësojë shanset tuaja, por ju ende nuk do të keni sigurinë dhe intimitetin që merrni me një VPN.

Zgjedhja jonë për të zhbllokuar lehtësisht hyrjen në internet në shkollë

Të gjitha metodat që kemi renditur këtu janë zgjidhje për përdorim të lehtë për problemin se si të zhbllokoni faqet në shkollë. Sidoqoftë, nuk ka dyshim se VPN janë mjetet më efektive për zhbllokimin e përmbajtjes nga e gjithë bota, fshehja e vendndodhjes tuaj dhe mbrojtja e intimitetit tuaj.

Ju duhet të përdorni një nga VPN më të mirë në dispozicion për siguri maksimale dhe zhbllokim më të fuqishëm të faqeve që dëshironi të arrini. Për t’ju ndihmuar të gjeni VPN-në e duhur, ekspertët tanë kanë bashkuar një listë të VPN-ve më të mira në botë, me të gjitha informacionet më të fundit mbi veçoritë dhe çmimet e tyre.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map