Si të vendosni një VPN për Chromecast & 5 më të mirat për t’u përdorur në vitin 2020


Nëse nuk keni një TV të zgjuar, prapëseprapë mund të sillni shërbime transmetimi me bazë në internet në ekranin e madh të shtëpisë tuaj me Chromecast. Kjo pajisje e lehtë nga Google ju lejon të transmetoni përmbajtjen nga pothuajse çdo pajisje direkt në TV tuaj. Ky është lajmi i mirë.

Problemi i vetëm është, Shërbimet e transmetimit të disponueshme me Chromecast janë specifike për rajonin. Përmbajtja në të cilën mund të hyni në Evropë ndryshon nga varg më i gjerë i shfaqjeve, muzikës, ofruesit dhe shërbimet që mund të arrini nëse jeni në Shtetet e Bashkuara.sst

Zakonisht në këtë pikë, ne thjesht do t’ju themi të merrni një VPN me cilësi të lartë (rrjet virtual privat) dhe zgjidhja e problemit. Vetëm këtë herë, ka probleme të mëtejshme: Pajisja Chromecast nuk mbështet VPN dhe nuk ka cilësime të konfigurueshme të rrjetit.

Sidoqoftë, prapë mundeni hyrni në një gamë më të madhe shërbimesh streaming dhe përmbajtje me Chromecast; gjithçka që ju duhet është një a VPN që punon me ruterin tuaj dhe është e shkëlqyeshme për transmetim. Këtu janë VPN-të më të mira për Chromecast dhe një udhëzues i plotë se si t’i vendosni ato.

Me pak fjalë: VPN-të më të mira për Chromecast

 1. NordVPN
  NordVPN fiton vendin tonë të parë me siguri të jashtëzakonshme, një rrjet të gjerë të serverëve dhe udhëzues të thjeshtë për t’u ndjekur, përfshirë udhëzime për ruterat.
 2. ExpressVPN
  Për transmetimin, është e vështirë të mundësh shpejtësitë e shpejta të ExpressVPN, sigurinë e jashtëzakonshme dhe shërbimin e shkëlqyer të klientit për të ndihmuar në çdo çështje të lidhjes së ruterit.
 3. Cyberghost
  CyberGhost ofron një shërbim të sigurt, të besueshëm që mund të përdoret në një mori ruterash të ndryshëm. Udhëzuesit e detajuar të konfigurimit për secilin lloj ruteri janë dhënë në faqen e internetit.
 4. PrivateVPN
  I përshtatshëm për t’u përdorur në disa lloje të ndryshme të ruterave, ky VPN është i qëndrueshëm, i besueshëm dhe përdor encryption të fortë.
 5. Trust.Zone
  Ky VPN e merr seriozisht anonimitetin dhe siguron shpejtësi të shkëlqyera lidhjeje me gjerësi bande të pakufizuar – perfekte për t’u përdorur në ruterin tuaj.

Merrni NordVPN Tani

Si të vendosni një VPN për Chromecast

Ka dy mënyra për të vendosur një VPN për Chromecast duke përdorur një ruter:

 • Vendosni VPN direkt në ruterin tuaj fizik
 • Krijoni një ruter virtual duke përdorur PC ose Mac tuaj

Ndërsa metoda e parë mund të tingëllojë më lehtë, cila metodë funksionon më mirë për ju do të varet nga lloji i ruterit që keni, VPN që po përdorni dhe niveli i përvojës teknike.

Vendosja e një VPN në Ruterin tuaj Fizik dhe Lidhja me Chromecast

 1. Zbuloni se çfarë lloj ruteri keni. (Nëse nuk jeni të sigurt se si ta bëni këtë, është e lehtë të gjeni udhëzime në internet.) Jo të gjithë ruterat janë të gatshëm për VPN, dhe cilat rutera janë mbështetur ndryshon midis VPN-ve.
 2. Zgjidhni një VPN që është në përputhje me ruterin tuaj.
 3. Regjistrohu për VPN-në tënde të zgjedhur dhe shko te udhëzuesit e konfigurimit. Gjeni udhëzuesin për ruterin tuaj.
 4. Ndiqni udhëzimet për të vendosni VPN në ruter. Pasi të përfundojë konfigurimi, të gjitha pajisjet e lidhura me atë ruter do të jenë të sigurta dhe të gjitha të dhënat e dërguara prej tyre do të kodohen.
 5. Lidhuni me një server në SH.B.A. (ose një vend tjetër sipas dëshirës tuaj) dhe hapni aplikacionin Chromecast.
 6. Ndiqni udhëzimet në ekran dhe gëzoni qasjen tuaj në një përmbajtje të madhe të transmetuar dhe shërbime të tjera.

Si të vendosni një VPN në një ruter virtual dhe të lidheni me Chromecast

Nëse ruteri juaj nuk është i pajtueshëm me VPN tuaj të preferuar ose konfigurimi është thjesht shumë kompleks, mos u shqetësoni. Ju mund të përdorni tuaj PC ose Mac për të vendosur një lidhje virtuale të routerit VPN.

Para fillimit të procesit, duhet regjistrohu për një VPN dhe shkarkoni programin mbi pajisjen tuaj.

Nisni VPN dhe lidheni me serverin tuaj të zgjedhur, pastaj ndiqni udhëzuesin hap pas hapi më poshtë për pajisjen tuaj.

Vendosja e një ruteri virtual duke përdorur PC-në tuaj

 1. lloj Windows + S për të nisur shiritin e kërkimit në PC-në tuaj.
 2. lloj cmd te hapesh Urdhër komandimi. Klikoni me të djathtën në Command Prompt dhe zgjidhni Drejtuar si administrator.
 3. Shkruajeni sa vijon: modaliteti i rrjetit të rrjetit netsh wlan set = lejoj ssid = çelës NETWORKNAME = PASSWORD
 4. Vendosni vlerat e mëposhtme për të emëruar ruterin tuaj virtual:
  – ssid = [zgjidhni një emër për rrjetin tuaj]
  – kyç = [zgjidhni një fjalëkalim për rrjetin tuaj]
 5. shtyp hyj.
 6. Mesazhi i mëposhtëm tani duhet të shfaqet:
  – Modaliteti i rrjetit të pritur është vendosur të lejojë.
  – SSID i rrjetit të pritur është ndryshuar me sukses.
  – Fjalëkalimi i çelësit të përdoruesit të rrjetit të pritur është ndryshuar me sukses.
 7. Shtypni më poshtë në komandën e shpejtë:
  – netsh wlan filloj punën e pritur
 8. shtyp hyj.
 9. Mesazhi i mëposhtëm tani duhet të shfaqet: “Rrjeti i pritur filloi.”
 10. Klikoni me të djathtën mbi ikonën wi-fi në këndin e poshtëm të djathtë të ekranit tuaj dhe shkoni te Rrjeti i hapur dhe Qendra e Ndarjes.
 11. Shko tek Ndryshoni cilësimet e përshtatësit.
 12. Klikoni me të djathtën në lidhjen VPN që keni krijuar dhe shkoni te Vetitë.
 13. Shkoni në Sharing tab.
  – Kontrolloni kutinë pranë “Lejoni përdoruesin tjetër të rrjetit të lidhet përmes lidhjes në internet të këtij kompjuteri.”
  – Kontrolloni kutinë pranë “Lejoni përdoruesit e tjerë të rrjetit të kontrollojnë ose çaktivizojnë lidhjen e përbashkët të Internetit.”
  – Nën Lidhja në rrjetin shtëpiak, zgjidhni lidhjen që sapo keni krijuar.
 14. Kliko Ne rregull.
 15. Aktivizoni aplikacionin Chromecast dhe ndiqni udhëzimet në ekran për ta vendosur atë.
 16. Kur të arrini një ekran që thotë, “Lidheni Chromecast me wi-fi tuaj,”Zgjidhni ruterin virtual që keni krijuar.
 17. Hyni në fjalëkalim për ruterin tuaj virtual, atëherë klikoni Vendosni Rrjetin.
 18. Tani jeni i lidhur me ruterin tuaj virtual të aktivizuar VPN dhe jeni gati për të shijuar një pasuri të përmbajtjes së re.

Vendosja e një lidhje virtuale të ruterit në Mac tuaj

 1. Shkoni në Preferencat e sistemit menu në Mac tuaj dhe klikoni mbi Sharing.
 2. Në menunë Ndarja, zgjidhni Ndarja e Internetit nga paneli i majtë. Opsionet e Ndarjes së Internetit do të shfaqen në anën e djathtë të ekranit. Vendosni cilësimet e mëposhtme:
  – Ndani lidhjen tuaj nga: [lidhja L2TP VPN që sapo keni krijuar]
  – Tek kompjuterët që përdorin: kontrolloni kutinë për Wi-Fi
 3. zgjedh Opsione Wi-Fi dhe shkruani detajet e mëposhtme:
  – Emri i Rrjetit: [zgjidhni një emër të rrjetit]
  – Kanali: [lini si parazgjedhur]
  – Siguria: WPA2 Personal
  – Fjalëkalimi: [zgjidhni një fjalëkalim]
  – Verifikoni: [rivendosni fjalëkalimin tuaj]
 4. Kliko Ne rregull.
 5. Sharing menuja, kontrolloni kutinë pranë Ndarja e Internetit. Do të shihni një të shpejtë që ju kërkon të ndizni ndarjen në internet.
 6. Kliko fillim.
 7. Kur Ndarja e Internetit është aktivizuar, një dritë jeshile do të shfaqet pranë tekstit: Ndarja e Internetit: Aktiv.
 8. Aktivizoni aplikacionin Chromecast dhe ndiqni udhëzimet në ekran për ta vendosur atë.
 9. Kur të arrini në ekran që thuhet, “Lidheni Chromecast me wi-fi tuaj,”Zgjidhni ruterin virtual që keni ngritur.
 10. Hyni në fjalëkalim për ruterin tuaj virtual, atëherë klikoni Vendosni Rrjetin.
 11. Ju jeni tani të lidhur me ruterin tuaj virtual-të aktivizuar nga VPN dhe gati për të shijuar një përzgjedhje shumë më të gjerë të përmbajtjes së transmetuar me pajisjen tuaj Chromecast.

Pesë VPN më të mira për Chromecast

Tani që dini se si të krijoni një VPN për Chromecast, gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni VPN që është e përshtatshme për ju. Këtu janë pesë zgjedhjet tona kryesore, të gjitha këto mund të përdoren me ruter.

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

 • 1800 serverë në SH.B.A. dhe mbi 5,000 në të gjithë botën
 • Serverë të hutuar, të përsosur për transmetimin e përmbajtjes gjeo-kufizuar
 • Kriptimi AES 2048-bit, me protokolet PPTP, OpenVPN dhe L2TP / IPSec
 • Politikë e rreptë e mos-prerjeve, shkatërroni vrasësin, enkriptim të dyfishtë dhe qepë mbi VPN
 • 6 lidhje të njëkohshme të pajisjes

NordVPN u themelua në vitin 2012 dhe vepron jashtë Panamasë, duke e vendosur atë jashtë mundësive të vendeve 14-Sytë. Pa ligje për ruajtjen e të dhënave, VPN mund të mbajë tuajin të dhënat plotësisht të sigurta dhe aktivitetin tuaj anonim.

Në shumë vlerësime pozitive, NordVPN njihet për sigurinë e tij të fortë, rrjet i madh i serverave, dhe mbështetje për aktivitetet e P2P dhe përrua. Nëse doni të merrni një ndjenjë për NordVPN para se të blini, ato ofrojnë një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

 • 28 lokacione të serverëve në SH.B.A.
 • Nuk ka kufizime për shkarkim ose gjerësi bande
 • Kriptimi 256-bitësh AES me protokollet OpenVPN, PPTP dhe L2TP / IPSec
 • Ndarja e tunelit, vrasja e ndërprerës, mbrojtjet e rrjedhjeve DNS / IPv6 dhe politika e rreptë e mos-prerjeve
 • 5 lidhje të njëkohshme të pajisjes

E themeluar në vitin 2009 dhe me qendër në Ishujt Britanikë të Virgjër, ExpressVPN operon jashtë juridiksionit 5/9/14-Eyes.

Një avokat i fortë i intimitetit dhe mbështetës i lirisë së internetit, ExpressVPN ka shumë pajtimtarë të lumtur që e shijojnë atë shpejtësi të shpejtë, karakteristika të shkëlqyera, dhe shërbim i shkëlqyer ndaj klientit. Mund të provoni ExpressVPN me ato 30 ditë garanci për kthimin e parave.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

3. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

 • 400+ server në SH.B.A.
 • Kriptimi 256-bitësh AES, me protokolet PPTP dhe OpenVPN
 • Politika e mos-prerjeve, mbrojtja e vrasjeve dhe mbrojtja e rrjedhjeve DNS
 • Mbështetje FAQ për përmbajtjen transmetuese
 • 7 lidhje të njëkohshme të pajisjes

CyberGhost u themelua në Rumani në vitin 2011, duke ndërthurur një besim të fortë në intimitetin me inxhinierinë gjermane për të krijuar një VPN që ofron një anonim, i sigurt, dhe shërbim i besueshëm.

Lehtësia e tij e përdorimit, lidhje të shpejtë dhe gamë të serverëve janë vetëm disa nga përfitimet e shumta të theksuara në qindra vlerësime pozitive të përdoruesve. CyberGhost ofron një Gjykim falas 7 ditor në Android dhe iOS, një provë pa Windows dhe një Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh në të gjitha platformat.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

4. PrivateVPN

pajisje privatevpn

 • Vende të shumta serverash në SH.B.A.
 • Kriptimi 2048-bit, me protokolet L2PT, PPTP, IPSec, IKEv2 dhe OpenVPN
 • Shkarkim dhe gjerësi të pakufizuar të pakufizuar
 • Ndihmë virtuale në distancë
 • 6 lidhje të njëkohshme të pajisjes

Me seli në Suedi, PrivateVPN njihet për të angazhimi për privatësinë dhe sigurinë. Së bashku me të lidhje të qëndrueshme dhe shërbim të pandërprerë, këto janë pozitivet që përmenden më shpesh në vlerësimet e përdoruesve të këtij ofruesi. PrivateVPN është veçanërisht e shkëlqyeshme për zhbllokimin e televizionit në Mbretërinë e Bashkuar. Me PrivateVPN, ju mund të zgjidhni Gjykim falas 7 ditor ose 30 ditë garanci për kthimin e parave.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

5. Besimi.Zona

pajisjet e zonës së besimit

 •  Vende të shumta serverash në SH.B.A.
 •  Kriptimi 256-bitësh AES me protokollet L2TP dhe OpenVPN, ndër të tjera
 • Bandwidth i pakufizuar
 • Mundësitë e pagesës anonime
 • 3 lidhje të njëkohshme të pajisjes

Trust.Zona është e vendosur në Seychelles, duke e vendosur atë shumë larg juridiksionit të ndonjë prej vendeve me 14 sy. Shqyrtimet e saj të shumta pozitive nga pajtimtarët nxjerrin në pah atë mbështetje e aktiviteteve të P2P dhe politikës së saj transparente të privatësisë, duke përfshirë një kanarinë garancie. Provojeni me një Gjykim falas 3-ditor ose e saj Garantim 10-ditor i kthimit të parave.

Shikoni marrëveshjet e besimit.Zona

përmbledhje

Së bashku me zgjedhjen më të mirë për Chromecast, secila prej këtyre VPN ju lejon qasje në një botë të re dhe shumë më të sigurt në internet. Do të keni mundësi arrijnë faqet dhe shërbimet kudo në Tokë, pa kriminelë kibernetikë ose spiunë në internet që nuk mund të arrijnë kurrë tek ju.

Për më shumë informacion mbi vendosjen e një VPN në ruterin tuaj, shikoni udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës për instalimin e ruterit. Nëse po pyesni se si përcaktojmë cilat VPN janë më të mirat, shikoni raportet tona të ekspertëve në zgjedhjet më të mira VPN.

Provoni NordVPN pa rrezik sot!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map