Si të siguroni të dhënat tuaja nëse lidhja juaj VPN bie

Ok, kështu që nëse ende jeni duke bërë blerje në dritare për VPN ideale ose keni përdorur një prej tyre për ca kohë tashmë, do të dini se ka një karakteristikë thelbësore or të bëjë ose thyer ’të gjithë ne kërkojmë: një lidhje të qëndrueshme.

Edhe nëse nuk keni përdorur kurrë një VPN më parë, sigurisht që nuk jeni i huaj për një lidhje Wi-Fi të paqëndrueshme – duke braktisur dhe ndërprerë rrjedhën tuaj të punës. Ndodh. Sidoqoftë, humbja e lidhjes suaj VPN është një çështje tjetër krejt. Në fund të fundit, çfarë përdorimi është një VPN nëse lidhja me serverin bie – ri-drejtimin e të dhënave tuaja të çmuara, private përsëri përmes ISP-së tuaj? Pothuajse do të ishte sikur kurrë të mos kesh një VPN.

Do t’ju lehtësohet të dini se ekzistojnë disa metoda me të cilat mund të mbroheni dhe të siguroheni në këtë skenar gati të pashmangshëm. Pra, para se të radhitni ndonjë Torrent ose të vendoseni për të parë Netflix, do t’ju duhet të siguroheni që nëse, ose kur, VPN juaj dështon, që fluksi juaj i të dhënave të pushojë – në vend që të derdhni përsëri në duart e juaj ISP.

Nëse jeni duke përdorur Windows, Mac ose Linux, këtu janë disa zgjidhje:

 1. Zgjidhni një VPN që përfshin një “Kill Switch”

  Ky është një i dërguar nga perëndia për përdoruesin fillestar ose jo-teknik, i cili preferon të shmangë një detyrë që kërkon shumë kohë për të rregulluar cilësimet në kompjuterin e tyre. VPN ‘Kill Switch,’ dikur një veçori praktikisht jo ekzistente, është sot një nga pikat e shitjes së nxehtë nga ofruesit e VPN.

E ndërtuar në shumë programe VPN, ‘Kill Switch’ është po aq e thjeshtë sa kontrollimi i një kutie – nganjëherë atyre u jepen emra të tjerë (siç e ka Mullvad, më lart). Kjo ju jep paqe mendore absolute, pa marrë parasysh çfarë ndodh, që asnjë trafik nuk do t’i shpëtojë kompjuterit tuaj nëse VPN juaj dështon. Disa programe madje do të përpiqen automatikisht të ribotohen – një tipar i dobishëm i bonusit nëse planifikoni të jeni larg kompjuterit tuaj për çdo kohë të gjatë.

Pra, nëse VPN-ja juaj e tanishme nuk përfshin këtë karakteristikë të çuditshëm, atëherë ndoshta është koha të ndani mënyra dhe të hidheni në një kompani tjetër që di të kujdeset për klientët e tyre.

Këtu është një listë e kompanive më të mira që kanë zbatuar një “vrasje të ndërprerë” në softuerin e tyre:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Përdoruesit e torrentëve duhet të përdorin VUZE (Windows, OSX)

Ky është një klient Torrent miqësor me VPN që ka mundësinë të përcaktojë nëse jeni duke përdorur një VPN. Vuze kujdeset aq shumë sa që madje do t’ju nxisë me një mesazh paralajmërues duke ju ofruar mundësinë për të përdorur klientin përmes VPN. Faleminderit Vuze.

Duke klikuar po, atëherë duhet ta konfiguroni automatikisht këtë. Nëse jo, atëherë pa djersë – është e lehtë ta vendosni me dorë.

 • Shko tek Tools >> Opsione. Kliko ‘Avancuar’ nën titullin: “Shkathtësia e përdoruesit”
 • Tani klikoni Lidhje >> Cilësimet e përparuara të rrjetit

 • Skanoni përmes listës në të djathtë dhe zgjedhni adresën IP që korrespondon me VPN tuaj.
 • Kopjoni dhe ngjisni emri i ndërfaqes në ‘Lidhu me adresën IP ose ndërfaqen lokale
 • Tani klikoni nëZbatimi i detyrimeve IP …

Do të dini nëse trafiku juaj i Torrentit po përcillet përmes VPN kur ikona e kursit, në fund të djathtë, kthehet GREEN. Kur lidhja juaj VPN ndalet, të gjitha proceset gjithashtu ndalen. Phew. Ikona mund të zgjasë disa sekonda për të arritur të gjelbër, por pjesa tjetër e siguruar që asnjë të dhënë nuk po rrjedh kur VPN ndalet.

 

 

 1. Shkarko VPNetMon – vetëm për përdoruesit e Windows

Nëse ofruesi juaj i tanishëm VPN, ose ai që e keni vendosur zemrën tuaj, nuk keni një ndërprerës të integruar ‘vrasin ndërprerës’, mos e humbni shpresën. VPNetMon është një program shumë i ngathët, i dobishëm i kompjuterëve, vetëm për përdoruesit e Windows, i krijuar për të mbyllur automatikisht programet që hyjnë në internet kur humbet lidhja VPN. Megjithëse do të duhet ta konfiguroni vetë këtë gjë, është shumë e drejtë përpara.

Le të demonstrojmë se si funksionon kjo:

 • Shkarkoni VPNetMon këtu: Ekstraktoni dhe ekzekutoni.
 • Tani klikoni opt. Tani mund të zgjidhni saktësisht se cilat programe duhet të mbyllen kur lidhja VPN humbet (A).
 • Hyni në dy numrat e parë të adresës suaj të VPN-ve (gjenden më poshtë Boxes Kutitë e adresave IPV4“) NëFillimi IP VPN ‘ kutia (B).

 • Merrni atë për një provë testuese duke shkëputur manualisht nga VPN-ja juaj. Nëse i shihni të gjitha programet mbyllur, atëherë të mbaruar mirë, ju keni krijuar vetë porosinë tuaj ‘kill kill.’
 • Sigurohuni që të filloni çdo program që dëshironi të përdorni përmes programit VPNetMon.
 •  Tani kur të lidheni me VPN-në tuaj, do të shihni që IP adresa të shfaqet në GREEN në një nga më të ultat “Adresa IPV4” kuti (C).

 

 1. Provoni të kontrolloni VPN – Windows dhe Linux

Megjithatë, një program monitorimi – këtë herë, përdoruesit e Linux janë të ftuar në parti. Përkundrazi si VPNetMon, ky program i thjeshtë por efektiv siguron që të gjitha programet (p.sh. BitTorrent) do të mbyllen automatikisht kur lidhja VPN bie.

Softwareshtë softuer i vetëm që mund të përdoret së bashku me programet e tjera VPN, por funksionon më mirë kur përdorni OpenVPN me ofruesit që nuk ofrojnë butonin e tyre ‘kill kill’.

 • Shkarkoni versionin falas ose pro këtu [http://www.guavi.com/vpncheck_free.html]. Pasi të keni shkarkuar dhe hapur, klikoni ‘Config.’ Nëse përdorni Windows, mund të futni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj VPN për t’u lidhur me ofruesin tuaj ekzistues të llogarisë.

 

 • Zgjidhni cilat programe doni të mbyllni nëse VPN juaj shkëputet duke klikuar ‘Cikli IP Detyrë.’ Do të keni mundësi të zgjidhni nëse do të mbyllni këto programe ose madje do të mbyllni të gjithë lidhjen e internetit nëse VPN nuk funksionon

“Koha e lakut (sek)” është sa shpesh dëshironi që programi të kontrollojë lidhjen VPN është aktive. Fotografia e ekranit tregon “2”, kështu që programi do të kontrollojë lidhjen çdo 2 sekonda.

 

Për të përmbledhur

Sido që të jenë aktivitetet tuaja në internet – përrua, transmetim, shkarkim – kjo është një zonë që nuk mund të përballoni ta injoroni, dhe me këto metoda falas dhe të larmishme nuk ka asnjë arsye për të rrjedhur të dhënat tuaja në ISP-në tuaj.

Zbatimi i switch ndërprerësit tuaj ‘mund të kërkojë punë manuale, por një zgjidhje komplekse është më e mirë sesa asnjë zgjidhje fare. Megjithëse është lehtësim të shohësh ofruesit e VPN tani duke e ofruar këtë si një mekanizëm të ndërtuar – duke ju kursyer kohë, para dhe stres. Switch Ndezësi i vrasjes ’është vërtet mburoja e fundit për luftëtarët e sotëm të intimitetit.

 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map