Si të shkarkoni torrents në mënyrë anonime dhe të sigurt në vitin 2020

Shkarkimi i torrenteve mund të jetë një detyrë e rrezikshme, dhe përdorimi i një lidhjeje të pambrojtur në internet ju vë në rrezik të problemeve ligjore dhe sulmeve në internet.

nëse ti dua të përrua në mënyrë anonime dhe pa e vënë në rrezik pajisjen tuaj, duhet përdorni një VPN me cilësi të lartë.

VPN kodoni trafikun tuaj të internetit në mënyrë që askush të mos mund të shohë atë që bëni në internet. Nëse rastësisht shkarkoni një skedar të mbrojtur nga e drejta e autorit ndërsa përdorni një VPN, nuk do të merrni asnjë urdhër ndalese dhe heqje dorë në postë.

Sepse adresa juaj IP është e dukshme për përdoruesit e tjerë të BitTorrent, është e lehtë për trollët dhe hakerët të synojnë pajisjen tuaj. VPN juaj do maskoni adresën tuaj IP për ta bërë të duket sikur je duke hyrë në internet nga një vend tjetër. nëse sulmuesit nuk mund të shohin IP tuaj të vërtetë, ata nuk mund t’ju bëjnë asnjë dëm.

Masifikimi i IP gjithashtu do t’ju ndihmojë anashkalojë censurën dhe hyrjen në uebfaqe dhe shërbime të bllokuara. Kështu që, nëse autoritetet lokale ndalojnë burimin tuaj të preferuar përrua, ju do të jeni akoma në gjendje të përdorni atë.

Nëse jeni të reja për botën e përrallave dhe shkëmbimit të skedarëve P2P, ky artikull është për ju. Por madje nëse jeni një torrenter me përvojë, do të gjeni disa hile të dobishme për të mbajtur lidhjen tuaj të sigurt.

Udhëzues i shpejtë: Si të shkarkoni në mënyrë të sigurt torrentët

 1. Instaloni një VPN me serverë të optimizuar nga P2P. Ne ju rekomandojmë NordVPN për sigurinë më të mirë.
 2. Hapni aplikacionin tuaj VPN dhe lidheni me një server me shpejtësi të lartë në vendin tuaj.
 3. Shkarkoni një klient të shpejtë, të besueshëm BitTorrent.
 4. Drejtohuni tek një nga faqet tona të rekomanduara përrua, shkarkoni skedarin tuaj dhe kënaquni!

Filloni torrentin me NordVPN TANI!

Si funksionon ndarja e skedarëve P2P?

Teknologjia e shkëmbimit të skedarëve BitTorrent është e ndryshme nga transferimi i skedarëve konvencionalë. Ndryshe nga faqet e internetit, të cilat mbështeten në një server qendror për të ruajtur skedarë, BitTorrent ruan skedarë në kompjuterët e të gjithë njerëzve në një rrjet të shkëmbimit të skedarëve. Kjo njihet si llogaritja kolegëve me kolegë.

Kompjuterët në rrjet – që nganjëherë quhen swarm – prishen skedarë në copëza shumë të vogla, të cilat më pas mund të rikonstituohen nga kushdo që dëshiron të shkarkojë një skedar të veçantë.

Me fjale te tjera, çdo skedar që është duke u ngarkuar njëkohësisht ngarkohet që të tjerët të përdorin.

Fakti që ngarkesa e punës shpërndahet midis një rrjeti të tërë kompjuterësh – në vend se një server të vetëm – si dhe fakti që nuk duhet të presësh për ta shkarkuar një skedar të tërë përpara se të fillosh ta ngarkosh, e bën përrua një mjet tepër i shpejtë i shkëmbimit të skedarëve.

Pse keni nevojë për një VPN për të shkarkuar me siguri torrentët

Siguria në internet

Do përdorues i BitTorrent mund të shohë adresën tuaj IP kur po ndan një skedar. Një adresë IP e ekspozuar e bën më të lehtë troll dhe spiunë për të zbuluar vendndodhjen tuaj, monitoroni aktivitetin tuaj të shfletimit, dhe madje sulmoni pajisjen tuaj.  

VPN maskoni IP-në tuaj në mënyrë që bashkëmoshatarët, spiunët dhe faqet e internetit nuk mund ta shoh adresën tënde të vërtetë.

Shmangni Pasojat Ligjore 

Nëse shkarkoni një skedar të mbrojtur nga të drejtat e autorit, madje rastësisht, ju mund të jeni duke shkelur ligjet tuaja lokale të të drejtave të autorit. Në varësi të vendit ku jetoni, kjo mund të rezultojnë me gjobë, një data gjyqësore, ose edhe burgosje.

Një VPN kripton të dhënat tuaja pra ISP-ja juaj dhe autoritetet e tjera nuk mund ta shoh aktivitetin tënd në internet. Kriptimi gjithashtu i bën të palexueshme informacionet tuaja personale për hakerat dhe sulmuesit. 

Për nivelin më të lartë të anonimitetit, përdorni vetëm një VPN që ofron Kriptimi 256-bit, një të rreptë politika pa log, dhe një automatik vrasin kaloni me të gjitha aplikacionet e tij.

Qasja në faqet e internetit të bllokuara

Nëse ka qenë faqja juaj e preferuar e torrentit bllokuar në vendin tuaj, mos u dëshpëro! Duke maskuar adresën tuaj IP, një VPN mund t’ju ndihmojë të anashkaloni këtë bllok. E tëra çfarë duhet të bësh është të lidhesh me një server në një vend ku faqja është akoma e disponueshme.

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje anashkalojë gjeo-kufizimet për të hyrë në shërbime si Netflix dhe Hulu.

Për këtë, do t’ju duhet një VPN që ofron Bandwidth i pakufizuar servera me shpejtësi të lartë në të gjithë globin.

VPN-të më të mira për të shkarkuar me siguri torrentët

1. NordVPN

Pajisjet NordVPN

Hlidhjet me shpejtësi të lartë, të dhëna të pakufizuara, dhe tipare mbresëlënëse të sigurisë e bëjnë NordVPN një nga zgjedhjet më të mira për përrua. Ju thjesht nuk mund të gaboni me të mbështetje e fortë P2P

Për shfletim dhe transmetim të rregullt, do të keni zgjedhjen tuaj 5000 server + në 60 vende.

Kur jeni duke përrua, NordVPN do automatikisht ristrukturoni lidhjen tuaj me serverin më të mirë të disponueshëm P2P për të mbajtur shkarkimet tuaja të shpejtë dhe të sigurt. Ti mundesh lidhni deri në gjashtë pajisje njëkohësisht për të mbajtur të gjithë familjen tuaj të mbrojtur.

Provoni NordVPN pa rreziqe me një 30 ditë garanci për kthimin e parave për të parë se çfarë mund të bëjë për ju. 

 NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

2. CyberGhost

Pajisjet CyberGhost

CyberGhost festohet për të karakteristika të sigurisë së lartë dhe lidhje super të shpejtë. Këto janë vetëm dy nga gjërat që e bëjnë atë një të preferuar në mesin e komunitetit të përroit.

Madje ka Serverë të optimizuar P2P, të dizajnuara për të shpejtuar dhe mbrojtur shkarkimet tuaja.

Kur nuk po përroni, do të keni zgjedhjen tuaj mbi 3,600 servera në 60 vende. Kjo do të thotë që ju do të keni qasje globale me shpejtësi të lartë në shërbime gjeo-kufizuara si psh Netflix SHBA dhe HBO GO

Me CyberGhost, do të kënaqeni Bandwidth i pakufizuar dhe aplikacione për të gjitha platformat kryesore.

Mund ta provoni pa rrezik me një Gjyq i lirë dhe a Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh. Ekzistojnë gjithashtu prova falas deri në 7 ditë për përdoruesit e Android, iOS dhe Windows.

 CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

3. ExpressVPN

Pajisjet ExpressVPN

ExpressVPN është një VPN i mbushur me veçori kjo e bën torrentimin të sigurt, anonim dhe të lehtë.

Aplikacionet e saj të përdorimit të thjeshtë për perfekt për fillestarët, dhe gjithashtu ofrojnë llojin e personalizimit që përdoruesit me përvojë do të duan. Ajo operon 3,000+ servera në 94 vende, kështu që kurrë nuk do t’i mbaroni gjërat për t’i parë në internet. 

ExpressVPN përdor veçori të sigurisë së niveleve të larta si Kriptimi 256-bit dhe një ndërprerës automatik vrasës për të mbrojtur të dhënat tuaja 24/7. A politikë e rreptë e mos-logs ju garanton anonimitetin e plotë.

Si një përdorues i ExpressVPN, do të kënaqeni Bandwidth i pakufizuar për deri në tre nga pajisjet tuaja njëkohësisht.

Ju mund ta përdorni atë 30 ditë garanci për kthimin e parave për ta provuar atë pa rrezik. Ka edhe prova falas deri në 7 ditë në pajisjet Android dhe iOS.

 ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

4. VyprVPN

Pajisja VyprVPN

VyprVPN-së i shpejtë dhe i sigurt shërbimi përfshin pajtueshmërinë P2P dhe karakteristika të sigurisë së nivelit të lartë, siç janë kriptimi i shkallës ushtarake dhe a Firewall natyror.

VyprVPN shkon në gjatësi të mëdha për t’u siguruar që lidhja juaj është të sigurt dhe anonim. Kohët e fundit ndërmori një kontroll i pavarur i sigurisë, dhe kaloi me ngjyra fluturuese! 

Më e mira nga të gjitha, VyprVPN është jashtëzakonisht e lehtë për t’u përdorur dhe ofron aplikacione për shumicën e pajisjeve. Shërbimi i saj mbresëlënës ka përdoruesit VPN në të gjithë botën duke thënë gjëra të shkëlqyera!

Kur regjistroheni me VyprVPN, ju pëlqen një 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që mund ta provoni pa rrezik. 

VyperVPN mund të zhbllokojë: 

 • Netflix, Hulu, iPlayer në BBC.

Mbështet përrua: 

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

VyperVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Routers, Android TV, QNAP, Blackphone, Anonabox.

Shikoni marrëveshjet e VyprVPN

5. PrivateVPN

Pajisjet privateVPN

operativ mbi 80 servera në 57+ vende, PrivateVPN njihet për të shpejtësi ultra të shpejtë dhe çmimi konkurrues

Me të saj Politika e regjistrimit të të dhënave ZERO, Mbrojtja e rrjedhjes IPv6 dhe vrasin kaloni, nuk është për t’u habitur që ky ofrues shet veten si shërbimi më i besueshëm në botë VPN.

Mund të mbroni deri në 6 pajisje me PrivateVPN, dhe ka aplikacione për të gjitha platformat. Me të gjitha këto karakteristika të shkëlqyera, është e lehtë të kuptosh pse klientët e saj e vlerësojnë atë kaq lartë.

Ju mund të provoni PrivateVPN plotësisht pa rrezik falë saj Gjykim falas 7 ditor dhe 30 ditë garanci për kthimin e parave.

 PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

përmbledhje

Një VPN është më e sigurt, më e lehtë mënyrë për të mbrojtur veten dhe pajisjen tuaj ndërsa shkarkoni torrente.

Një VPN me cilësi të lartë do maskoni adresën tuaj IP dhe shifroni të dhënat tuaja për t’ju mbrojtur nga kriminelët në internet, spiunët dhe telashet ligjore.

Nëse nuk jeni të sigurt se cili VPN është ndeshja më e mirë për ju, ne rekomandojme Cyberghost.Ju madje mund ta provoni falas!

mohim: ne nuk ju rekomandojmë të përdorni VPN për të shkarkuar ndonjë material të mbrojtur nga e drejta e autorit ose e paligjshme. Qëllimi kryesor i torrentit me një VPN është të mbash identitetin dhe privatësinë tënde, dhe të mos maskosh ndonjë veprimtari të paligjshme.

Filloni torrentin me CyberGhost TANI!

Leximi më tej

Dëshironi të kurseni disa nga paratë tuaja të fituara me vështirësi? Ekspertët tanë të kursyer nga buxheti kanë përpiluar një listë të marrëveshjeve më të mira të VPN aktualisht në dispozicion.

Të interesuar të shikoni se çfarë ofron Pirate Bay? Këto VPN më të mira mund të ndihmojnë!

Nëse doni të mbroni më shumë se një pajisje, hidhini një sy VPN-ve më të mira për lidhje të shumta.

 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map