Si të shkarkoni me siguri në eMule me një VPN

P2P ose bashkëmoshatarët janë bërë një term i zakonshëm tani.

Nëse keni shkarkuar filmin tuaj të preferuar ose episodet më të fundit të Game of Thrones në përrua, tashmë keni përdorur P2P. Derisa P2P ka disa aplikime, eshte më së shpeshti përdoret për shkëmbimin e skedarëve dhe burime llogaritëse si ruajtja e diskut, gjerësia e rrjetit dhe fuqia përpunuese.

Kur bëhet fjalë për P2P, përdoruesit e ditëve moderne janë kryesisht të vetëdijshëm për BitTorrent dhe faqet e internetit të tilla si RapidShare. Nëse keni rreth disa vjet, ju kujtoni disa emra të tjerë të mëdhenj në ndarjen e skedarëve si LimeWire dhe Kazaa.

Ndërsa shumë aplikime të vjetra nuk ekzistojnë sot, ka ende një aplikacion që ishte popullor vite më parë dhe është akoma zgjidhja e preferuar midis miliona përdoruesve – eMule.

poshtë ne ju tregojmë se si të shkarkoni fotografi në mënyrë të sigurtë në eMule me një VPN.

Farë është eMule?

eMule është një aplikacion P2P që ju lejon të gjeni shpejt tekst, audio, video ose skedarë të tjerë. Me eMule, madje mund të gjeni skedarë me përmbajtje të rrallë.

Gjëja më e mirë në lidhje me eMule është e saj shpejtësia e lartë e transferimit. Falë shpejtësive të saj të shpejta, ju shpejt mund të shpërndani skedarë popullorë.

Ndërsa më shumë njerëz lidhen dhe fillojnë të ngarkojnë dhe shkarkojnë një skedar të veçantë, ajo fiton shpejtësi dhe çdo nyje përfiton prej tij. Për dallim nga shumë sisteme të tjera P2P, eMule transmeton të dhënat në formë të ngjeshur dhe kursen gjerësinë e bandës tuaj.

Dhe nëse shpejtësitë e larta nuk janë të mjaftueshme për t’ju bërë përshtypje, do të jeni të lumtur të mësoni rreth sistemit të kredisë në eMule që shpërblen ngarkuesit e shpeshtë. Nëse ngarkoni skedarë të njohur në sistemin e tyre, do të merrni pikë krediti dhe do të keni kohën e pritjes më të ulët se të tjerët.

Si eMule shkarkon skedarët

Dy metodat më të njohura të shkëmbimit të skedarëve këto ditë janë faqet e internetit të programeve të skedarëve dhe klientët BitTorrent. Për t’i përdorur ato, do t’ju duhet lidhje ose skedarë .torrent. eMule është pak më ndryshe. Moreshtë më shumë si aplikacionet e shkollës së vjetër P2P.

Pasi të jeni lidhur me një server në eMule, mund të futni të dhënat e skedarit në skedën e tyre të kërkimit dhe të filloni të shkarkoni. Kjo metodë ndihmon përdoruesit të gjejnë skedarë që nuk kanë përrua.

Sidoqoftë, problemi me eMule është se si në të gjitha burimet e P2P, i duhen shumë përdorues që sistemi të jetë i suksesshëm. Ndërsa më shumë njerëz përdorin BitTorrent, skedarët eMule do të kenë më pak burime. Dhe me vetëm disa burime, një skedar nuk mund të konsiderohet i besueshëm.

Pse është ende eMule popullore?

Ndërsa ekzistojnë metoda më të reja të shkëmbimit të skedarëve, eMule është akoma popullor. Falë saj shpejtësi të larta, thjeshtësi përdorimi dhe një sistem krediti ngarkimi, ka shumë përdorues besnikë që nuk duan të lënë këtë kërkesë.

eMule është me burim të hapur dhe i sigurt për t’u përdorur. Ajo nuk vjen me ndonjë viruse të fshehur ose adware. Me drejtorinë e tij të përbashkët të skedarëve dhe veçoritë e kërkimit, eMule është i dashur nga ata që pëlqejnë të ndajnë skedarët me lehtësi.

Problemi me eMule

Ndërsa është e thjeshtë për të shkarkuar dhe shkëmbyer skedarë në eMule, sa herë që lidheni me rrjetin, adresa juaj IP është e dukshme për ISP-në tuaj ose për këdo që ju ndjek. Kjo do të thotë që identiteti juaj të ekspozohet i hapur.

Në vendet ku përrua dhe përhapja e skedarëve P2P është e paligjshme, ju mund të gjobiten ose madje të dërgoheni në burg nëse ISP-ja juaj ju zbulon përrua.

Nëse nuk dëshironi një padi nga ISP-ja juaj për ndarjen e skedarëve, është më mirë të qëndrosh i fshehur. Kur lidheni me eMule, kompjuteri juaj dërgon informacione rreth skedarit që jeni duke shkarkuar aktualisht, sa të dhëna keni marrë dhe vendndodhjen tuaj.

Mbroni veten tuaj me një VPN

Shtë e lehtë për të fshihni gjurmët tuaja ndërsa përdorni eMule. Ti mund ta besh duke u lidhur me një VPN. Një VPN ose një rrjet virtual privat punon duke koduar të dhënat tuaja dhe duke ju caktuar një adresë tjetër IP. Në këtë mënyrë, ISP-ja juaj nuk mund të ndjekë aktivitetin tuaj ose të shohë që jeni duke shkarkuar përmbajtje të përbashkët.

Jetë i vetëdijshëm, jo të gjithë VPN lejojnë torrenting dhe ndarjen e skedarëve në serverat e tyre. Nëse doni të qëndroni të sigurt – dhe të mos keni hequr pajtimin tuaj VPN – zgjidhni një VPN që lejon torrentimin në serverat e tyre.

Kjo listë ju tregon se cilat VPN i kanë kushtuar serverëve P2P dhe shkëmbimit të skedarëve.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Si të përdorni eMule me një tutorial VPN

Shkarkimi dhe përdorimi iMule me një VPN nuk është ndryshe nga bërja e tij pa një VPN. Dallimi i vetëm është se me një VPN, detajet tuaja do të fshihen nga ISP dhe qeveria juaj kur shkarkoni ose ngarkoni përmbajtje në një rrjet P2P.

Shkarkimi iMule përmes një VPN është me të vërtetë e lehtë. Për të filluar, duhet lidheni me një VPN. Ka shumë kompani të mira VPN atje, kështu që duhet të lexoni rishikime përpara se të blini një të tillë. Këto VPN janë më të rekomanduarit.

Shumica e kompanive VPN ofrojnë aplikacione për t’u lidhur me serverat e tyre, gjë që i bën gjërat shumë të lehta. Pasi të instaloni dhe lidheni me VPN, mund të vazhdoni të shkarkoni eMule.

1. Vizitoni http://www.emule-project.net/home/perl/general.cgi?rm=download dhe shkarkoni Instaluesin më të fundit.

Do t’ju çojë në Sourceforge dhe shkarkimi juaj do të fillojë automatikisht.

2. Hapni skedarin e shkarkuar. Kjo do të fillojë procesin e instalimit. Ndiqni udhëzimet e dhëna në instalues ​​(Setup Wizard).

3. Kur instalimi të ketë mbaruar, nis programin.

4. Klikoni në Lidhu në këndin e sipërm të majtë.

Do të lidheni me serverat brenda disa sekondash.

5. Shko te skedari Kërko nga shiriti i veglave dhe shkruani termin që dëshironi të kërkoni. Në këtë shembull, unë kërkova për Batman.

Do të shihni një numër skedarësh që përputhen me kriteret e kërkimit tuaj. Dritarja e rezultateve të kërkimit do të shfaqë emrat e tyre, llojin (audio / video), madhësinë dhe parametrat e tjerë.

Nga këto skedarë, ju mund të zgjidhni atë që dëshironi dhe të klikoni në butonin “Shkarkim” dhënë në këndin e poshtëm të majtë.

Pasi të klikoni në Shkarkim, do të fillojë të shkarkojë skedarin në pajisjen tuaj. Siç mund ta shihni, funksionet themelore të eMule janë mjaft të lehta për t’u përdorur.

Nëse jeni një përdorues përrua dhe nuk jeni në gjendje të gjeni një skedar specifik në përrua, mundeni provoni eMule sepse mund të ketë qasje edhe në disa përmbajtje të rrallë. Vetëm mbani në mend se pa marrë parasysh cilën aplikim P2P ju zgjidhni, është e rëndësishme të mbuloni gjurmët tuaja me ndihmën e një VPN të mirë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me