Si të qaseni në YouTube në Kinë në vitin 2020 – Kjo me të vërtetë funksionon

A po udhëtoni për në Kinë? Po planifikoni të shikoni YouTube ndërsa jeni atje? Lajmi i keq është se YouTube është bllokuar në Kinë. Por mos u shqetëso – ne kemi një zgjidhje të lehtë për ju!

YouTube ishte ndër faqet e para të mediave sociale që ishte bllokuar në Kinë për shkak të politikave të rrepta të censurës së qeverisë. Deri më sot, Kina ka censuruar mbi 10,000 faqe interneti, duke përfshirë Facebook, Twitter, dhe madje edhe Google. Për të parë se cilat nga faqet e internetit të preferuara janë bllokuar në Kinë, mund të përdorni mjetin tonë për të provuar murin e zjarrit.

Pavarësisht nëse jeni qytetar apo udhëtar, censura dhe mbikëqyrja në internet kërcënojnë lirinë dhe sigurinë tuaj. Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim në Kinë, do të duhet të gjeni një mënyrë për të anashkaluar sistemin e saj të censurës nëse doni të vazhdoni të azhurnoni me YouTubers tuaj të preferuar.

Por mos u shqetëso – ne jemi këtu për të ndihmuar! Në këtë udhëzues, ju do të gjeni tonë këshilla më të mira për të hyrë në YouTube në Kinë.

Zgjidhje e shpejtë

Mënyra më e lehtë për të hyrë në YouTube në Kinë është të instaloni një VPN para se të mbërrini.

  1. Shkarkoni dhe instaloni një VPN në të gjitha pajisjet tuaja – NordVPNështë zgjedhja jonë # 1!
  2. Lidhu me një server në SH.B.A., ose në një vend tjetër ku YouTube nuk është i censuruar.
  3. Shijoni një akses të pakufizuar në të gjitha kanalet tuaja të preferuara në YouTube!

Merrni NordVPN Tani

Pse keni nevojë për një VPN për të hyrë në YouTube në Kinë

Nëse po udhëtoni për në Kinë, do të gjeni veten pa qasje në shumicën e faqeve të preferuara të mediave sociale, si YouTube, Facebook dhe WhatsApp. Në fakt, Kina ka bllokuar të gjitha faqet e internetit nën ombrellën e korporatave të Google, përfshirë Google Maps dhe Gmail.

Sidoqoftë, Muri i Madh nuk është aq i padepërtueshëm sa sugjeron emri i tij. Me VPN të duhur, do të keni mundësi anashkalojë censurën dhe zhbllokoni YouTube. Shumica e VPN-ve janë bllokuar në Kinë, kështu që është e rëndësishme të zgjidhni atë që funksionon. Për t’ju ndihmuar me këtë, ne kemi përpiluar një udhëzues për 6 VPN-të më të mira për Kinën.

VPN-të maskojnë vendndodhjen tuaj të IP Pra ti mundesh anashkalojë censurën dhe geoblocking. Për pjesën tjetër të botës, do të duket sikur po hyni në internet nga vendndodhja e serverit tuaj të largët. Ajo gjithashtu do të shifroni të dhënat tuaja, duke ju mbrojtur nga sulmet dashakeq dhe nga mbikëqyrja e qeverisë.

Nëse po planifikoni të hyr në faqet e internetit të ndaluara, tuaj online anonimati është jetik. Mbikëqyrja e qeverisë është jashtëzakonisht e zakonshme në Kinë, dhe ju nuk dëshironi që qeveria të shohë atë që keni bërë në internet.

Qeveria kineze bllokon qasjen në shumicën e faqeve të internetit VPN, kështu që është e rëndësishme që ju instaloni VPN-në tuaj përpara se të arrini. Pasi të keni mbërritur në Kinë, thjesht lidheni me një server në një vend tjetër dhe do të tërhiqeni me YouTubers tuaj të preferuar në asnjë kohë fare

Elfarë tjetër mund të bëjë një VPN për Ju?

VPN-të janë a mjet i fuqishëm i sigurisë që mbron të drejtën tuaj për lirinë në internet – por kjo nuk është gjithçka që ata mund të bëjnë për ju.

Mbani mbikëqyrjen e qeverisë

Në Kinë, fjala e lirë është jo-ekzistente. Qeveria vazhdon të ndaloni fjalët dhe frazat ajo gjen fyese, dhe fyerja e presidentit është një vepër e dënueshme. Fjalimi i qytetarëve të organeve të mbikëqyrjes qeveritare, kështu anonimiteti është thelbësor për të ruajtur lirinë tuaj fizike në Kinë.

Në fakt, ishte një qytetar nga Sanya, Ni Huaping i burgosur për 10 ditë për postimin e një komenti jo bezdisës për presidentin në një bisedë në grupin WeChat. Komenti fyes? Epo, ai e quajti presidentin një errësirë. 30 ditë pasi ishte postuar, zyrtarët publik e arrestuan.

Një përfitim tjetër i përdorimit të një VPN është se ju mbeten anonimë nëse qeveria përgjon të dhënat tuaja dhe bisedat private – megjithëse ju ende dëshironi të shmangni bërjen e komenteve publike duke përdorur emrin tuaj të vërtetë.

Një VPN do t’ju mbrojë nga hakerat

Kina është famëkeqe për popullsinë e saj të madhe të kriminelëve në internet. Këta sulmues pre lidhje të cenueshme, të pakriptuara për të vjedhur të dhëna private, si detajet e bankingut dhe kartave të kreditit. Nëse, si shumë udhëtar, përdorni Wi-Fi publik për të hyrë në internet, jeni veçanërisht i prekshëm nga sulmet.

Përdor një VPN të mirë kriptimi i shkallës ushtarake për t’i bërë informacionet tuaja personale të palexueshme për hakerat dhe spiunët.

Zhbllokoni shërbimet e rrjedhës me kabllo të bllokuar

Nëse jeni i varur nga transmetimi siç jam unë, do të keni frikë të mos humbni episodet më të fundit të shfaqjeve tuaja të preferuara ndërsa jeni larg nga shtëpia. Me një VPN, nuk është e nevojshme!

Thjesht duke u lidhur me një server në shtëpi, një VPN do t’ju lejojë të përdorni shërbimin tuaj të preferuar të transmetimit nga kudo në botë. Ju gjithashtu mund të përdorni këtë mashtrim për të parë episodet live kur ato transmetohen në burimin e drejtpërdrejtë të rrjetit tuaj televiziv lokal, ose për të kapur shikimin sipas kërkesës.

Zhbllokoni të gjitha platformat tuaja të preferuara të mediave sociale

Një VPN do anashkaloni Firewall-in e Madh për t’ju dhënë mundësinë e përdorimit të platformave të tjera të ndaluara, si Facebook, WhatsApp dhe Instagram. Me një VPN, është e lehtë të qëndrosh i lidhur me miqtë dhe familjen – dhe, më e rëndësishmja, t’i bombardosh ata me snapsa të lumtur dhe fotografi për pushime!

Për më shumë informacion, shikoni udhëzuesit tanë të plotë për të hyrë në Facebook dhe WhatsApp në Kinë.

Qasja në Gmail dhe Dropbox

Kina është një qendër për biznesin, por vazhdimi i punës mund të jetë e vështirë kur nuk mund të përdorni mjete si Gmail dhe Dropbox. Por, ju e menduat – mundeni përdorni një VPN për të hyrë në tërësinë e produktivitetit të Google.

përmbledhje

Mënyra më e mirë për të siguruar që do të keni akses në YouTube gjatë udhëtimeve tuaja në Kinë është për të instaluar një VPN në të gjitha pajisjet tuaja para se të largoheni.

Një VPN do maskoni IP-në tuaj që të mundeni anashkalojë Firewall-in e Madh të Kinës dhe rivendosni lirinë tuaj në internet.

NordVPN është VPN më e mirë për Kinën, pasi lehtë mund të anashkalojë Firewall-in e Madh – dhe jo vetëm kaq, por mund të zhbllokojë pothuajse çdo gjë. Do të keni qasje në shërbimet e njohura të transmetimit si Netflix dhe Hulu, ndërsa kriptimi i gradës ushtarake mban lidhjen tuaj private, anonime dhe të sigurt. Shërbimi miqësor ndaj klientit është në dispozicion 24/7, dhe ka gjithashtu një garanci 30-ditore për kthimin e parave, kështu që ju e provoni atë pa rrezik.

Merrni NordVPN Tani!

Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë

Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim në Kinë, ose thjesht jeni intriguar nga peizazhi i tyre politik dhe politikat e censurimit në internet, përzgjedhja jonë e udhëzuesve informues do t’ju tregojë gjithçka që duhet të dini.

Para se të niseni për udhëtimin tuaj, shikoni 5 gjërat që duhet të dini rreth Kinës dhe Udhëzuesit tonë të Udhëtimit për në Pekin.

Ju mund të mësoni më shumë rreth censurës dhe shqetësimeve të sigurisë në internet të Kinës në artikullin tonë në bllokun VPN në Kinë dhe Rusi, dhe të mbroheni me udhëzuesin tonë për 6 VPN-të më të mira për Kinën.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me