Si të qaseni në Dropbox në Kinë në vitin 2020 – Kjo me të vërtetë funksionon

A po planifikoni një udhëtim në Kinë? Planifikoni të hyni në skedarët tuaj ndërsa jeni aty? Ju duhet ta dini atë Dropbox është i bllokuar në Kinë. Por mos u shqetëso – ka një zgjidhje të lehtë!

Kina bllokon mijëra faqe në internet pas një zjarri mbarëkombëtar të internetit, me nofkën Firewall i Madh i Kinës. Firewall i Madh parandalon qytetarët kinezë dhe vizitorët që përdorin Dropbox për shkak të mosrespektimit të saj me rregulloret e qeverisë për filtrimin e përmbajtjes. Por ne kemi disa lajme të mira – një VPN e mirë mund t’ju ndihmojë të anashkaloni censurën dhe hyrni skedarët tuaj në Dropbox.

Dhe, nëse keni nevojë për të hyrë në platforma të tjera si WhatsApp dhe Facebook, gjithashtu do të duhet të planifikoni përpara. Ju mund të përdorni mjetin tonë të testimit të murit të zjarrit për të kontrolluar në cilat faqe censurat e qeverisë kineze.

Lexoni për udhëzuesi ynë i thjeshtë se si të përdorim Dropbox në Kinë.

Zgjidhje e shpejtë

Mënyra më e shpejtë dhe më e sigurt për të përdorur Dropbox në Kinë është të instaloni një VPN para se të mbërrini. Do të duhet të jesh i sigurt zgjidhni një shërbim që funksionon në Kinë, pasi shumë VPN janë bllokuar nga qeveria, gjithashtu.

  1. Shkarkoni dhe instaloni një VPN në të gjitha pajisjet tuaja para se të largoheni – NordVPNështë zgjedhja jonë # 1!
  2. Lidhu me një server jashtë Kinës.
  3. Bëni maksimumin tuaj përdorimi i pakufizuar i Dropbox në Kinë.

Instaloni tani NordVPN!

Pse keni nevojë për një VPN për të përdorur Dropbox në Kinë

Së bashku me kundërshtimin e ideve politike, faqet e internetit që nuk zbatojnë rregullat e rrepta të Kinës për filtrimin e përmbajtjes janë censuruar nga Firewall i Madh. Dropbox është një faqe në internet e tillë, kryesisht sepse ajo lejon përdoruesit të ndajnë skedarë të pensensuruar.

Pas ndalimit të tij të papritur dhe të pa paralajmëruar brenda natës, përdoruesit në Kinë u gjetën plotësisht në pamundësi për të hyrë në ndonjë nga skedarët e tyre personal. Katër vjet më vonë, Dropbox filloi të përdorë protokollin HTTPS, i cili e ndihmoi atë për të shmangur firewall derisa qeveria kineze u përgjigj nga duke bllokuar hyrjen në adresën e tij të sigurt, gjithashtu.

Lajmi i mirë është që ju mund të përdorni një VPN për të anashkaluar censurimin e Kinës dhe për të fituar qasje në llogarinë tuaj Dropbox. Shumë VPN janë bllokuar në Kinë, kështu që është e rëndësishme të zgjidhni një shërbim që është provuar të funksionojë. Për t’ju ndihmuar në zgjedhjen tuaj, ekspertët tanë kanë përpiluar një listë të 6 VPN më të mira për Kinën.

Kur përdorni një VPN, ajo lidh pajisjen tuaj me një server të largët përmes dhe maskon vendndodhjen tuaj IP. Kjo e bën të duket sikur po hyni në internet nga vendndodhja e serverit tuaj të largët, dhe jo nga Kina, duke ju lejuar të anashkaloni censurën dhe të përdorni në mënyrë të sigurt Dropbox në Kinë.

Një VPN gjithashtu kodon trafikun tuaj të internetit të mbrojë nga sulmet në internet dhe mbikëqyrjes së qeverisë, e cila është veçanërisht e dobishme kur transferoni skedarë në cloud. Për shembull, nëse jeni duke ngarkuar material politik ose çdo gjë që mund të shihet të jetë duke tallur partinë në pushtet (përfshirë memet qesharake), do të doni ta mbani atë private.

Zjarri i Kinës bllokon aksesin në shumicën e faqeve të internetit VPN, kështu që do të duhet shkarkoni dhe instaloni VPN tuaj përpara se të dilni nga shtëpia. Pasi të keni mbërritur, mund të përdorni Dropbox duke u lidhur me një server të largët në një vend jashtë Kinës.

Elfarë tjetër mund të bëjë një VPN për ju?

VPN-të janë mjete të fuqishme të sigurisë në internet, dhe si të tilla, ato kanë gamë e larmishme e përdorimeve. Këtu janë vetëm disa përfitime të përdorimit të një VPN:

Mbroni të dhënat tuaja nga hakerat dhe spiunët

Një VPN do të shifrojë të dhënat tuaja personale, duke mbrojtur identitetin tuaj dhe duke e bërë atë plotësisht të palexueshme për hakerat dhe agjentët e mbikëqyrjes së qeverisë.

Qeveria e Kinës përdor teknika pushtuese të mbikëqyrjes në internet, kështu që intimiteti dhe anonimiteti juaj janë thelbësore kur transferoni skedarë në dhe nga Dropbox. Nëse qeveria i përgjon të dhënat tuaja, një VPN e mirë do t’i parandalojë ata të zbulojnë adresën tuaj të vërtetë IP ose vendndodhja në mënyrë që identiteti juaj të mbetet sekret.

Zhbllokoni faqet e internetit të geobllokuar dhe shërbimet e transmetimit

Kur jeni duke udhëtuar, është e vështirë të vazhdoni me shfaqjet tuaja të preferuara nga shtëpia. më Shërbimet e transmetimit përdorin bllokimin e geobllokimit dhe VPN për të kufizuar mundësinë e përdorimit të shikuesve në rajone të caktuara, kështu që pasi të largoheni nga vendi, nuk do të mund të shihni.

për fat të mirë, një VPN e mirë e bën të lehtë anashkalimin e geoblocking dhe vazhdoni të azhurnoni me episodet e reja. E tëra çfarë duhet të bësh është të kalosh në një server në vendin tënd, dhe do të kesh qasje të pakufizuar në të gjitha shërbimet e transmetimit dhe rrjetet TV që shikon në shtëpi.

Anashkaloni censurimin për të hyrë në uebfaqe të tjera të bllokuara

Një VPN jo vetëm që do të zhbllokojë Dropbox ndërsa jeni në Kinë, por çdo uebfaqe tjetër që bllokon Firewall-in e Madh, përfshirë këtu Facebook, Gmail dhe YouTube.

Për më shumë informacion mbi këtë, shikoni udhëzuesit tanë gjithëpërfshirës për të zhbllokuar Gmail, YouTube dhe Facebook.

përmbledhje

Mënyra më e mirë për të përdorur Dropbox në Kinë është të instaloni një VPN në pajisjet tuaja para se të udhëtoni atje.

Një VPN do mbroni identitetin tuaj dhe e drejta juaj për liri nga duke maskuar IP-në tuaj adresën dhe duke koduar trafikun tuaj të internetit. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje zhbllokuar përmbajtjen e geobllokuar dhe faqe të tjera të censuruara nga kudo në botë.

NordVPNjo vërtetoi kohë e herë përsëri se mund të anashkalojë Firewall-in e Madh dhe të funksionojë pa probleme në Kinë, dhe kodimet e saj të klasës ushtarake dhe tiparet e përparuara të sigurisë do të sigurojnë që identiteti juaj të mbetet privat në çdo kohë. Jo vetëm kaq, por kompania ofron një 30 ditë garanci për kthimin e parave, kështu që mund ta provoni pa rrezik.

Merrni NordVPN Tani!

Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë

Nëse jeni të interesuar për censurë në Kinë, ne kemi përpiluar një listë të udhëzuesve informues si për udhëtarët ashtu edhe për qytetarët.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth censura në Kinë, kontrolloni listën tonë të plotë të faqeve të bllokuara në Kinë, dhe zbuloni se si të përdorni NordVPN për të anashkaluar Firewall-in e Madh.

Dhe, para se të filloni udhëtimin tuaj jashtë shtetit, sigurohuni që mbrojeni veten me një nga 6 VPN-të më të mira për Kinën.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me