Si të qaseni në Bing nga Kina në vitin 2020 – Hack i shpejtë dhe i sigurt

Motori i kërkimit Bing është një nga mbajtjet e fundit nga interneti perëndimor që përgjithësisht është akoma e arritshme në Kinë. Bing kurrë nuk iu afrua popullaritetit të Google në SHBA, por ai ka një themel të vogël në Kinë. Microsoft zgjodhi të në përputhje me ligjet e censurës së Kinës për të ruajtur praninë e tij në tregun kinez.

Sidoqoftë, në janar 2019, Bing përjetoi një ndërprerje në të gjithë Kinën kjo la shumë përdorues në panik. Kishte frikë se Bing ishte bashkuar me listën e vendeve të ndaluara, pavarësisht se ishte përsëri në shërbim ditën tjetër.

Në vend që të shqetësoheni për humbjen e lidhjes së fundit për mediat perëndimore në Kinë, ka një rregullim i thjeshtë për përdoruesit duke kërkuar për të siguruar që ata gjithmonë mund të hyjnë në Bing. A VPN do t’ju ndihmojë të anashkaloni censurimin e rreptë ndërsa gjithashtu e bën lidhjen tuaj më të sigurt.

Jo të gjithë VPN-të mund të anashkalojnë Firewall-in e Madh të China, por NordVPN vazhdon deri në detyrë.

Udhëzues i shpejtë: Si të qaseni në Google nga Kina

  1. Zgjidhni një VPN që funksionon në Kinë. Ne ju rekomandojmë NordVPN
  2. Shkarkoni dhe instaloni VPN PARA që të udhëtoni në Kinë
  3. Lidhu me një server të huaj para se të filloni të shfletoni
  4. Hapni Bing dhe kërkoni falas

Pse keni nevojë për një VPN për të hyrë në Bing në Kinë

Për dallim nga Google, Kina nuk e bllokon domosdoshmërisht Bing-un nga përdoruesit brenda vendit. Kjo nuk parandalon që faqja të bllokohet herë pas here. Microsoft nuk do të konfirmojë se çfarë e shkaktoi ndërprerjen, por përkundër kthimit të shërbimit një ditë më vonë, shumë përdorues ishin të shqetësuar në mënyrë të kuptueshme.

Një VPN e mirë mund të sigurojë që qasja juaj në një internet falas dhe të pakufizuar mbetet e hapur, edhe nëse Kina vendos të bllokojë përsëri Bing në të ardhmen. Ata e bëjnë këtë duke ju lejuar lidheni me një server në një vend të huaj. Ky veprim do maskoni adresën tuaj IP, duke fshehur vendndodhjen tuaj të vërtetë nga ISP-ja juaj (Ofruesi i Shërbimit Internet).

Kur drejtoni trafikun tuaj përmes një VPN, ai gjithashtu shifroni të dhënat tuaja pasi ajo lëviz nëpër një kanal të sigurt midis pajisjes tuaj dhe serverit VPN. Në këtë mënyrë, ju jeni gjithashtu të mbrojtur nga hakerat dhe mbikëqyrjen e qeverisë. 

Pra, pse nuk mund të përdorni thjesht ndonjë VPN për të zhbllokuar faqet e internetit në Kinë? Ndërsa qeveria kineze rriti listën e zezë në internet, ajo filloi duke synuar VPN-të përveç faqeve perëndimore si Facebook, YouTube dhe Whatsapp. Ekzistojnë disa metoda që Kina përdor për të parandaluar përdoruesit të hyjnë në VPN. Ata gjurmojnë dhe bllokojnë adresat e njohura IP, ose i përdorin inspektim i thellë i paketave.

Nëse doni të mësoni më shumë rreth Firewall-it të Madh të Kinës, mund të shikoni udhëzuesin tonë për VPN-të më të mira për Kinën që në të vërtetë funksionojnë.

NordVPN është një nga opsionet më të miraforconi sigurinë tuaj dhe të anashkaloni Firewall-in e Madh. Për të marrë rreth blloqeve të Kinës, shërbimi përdor serverë të bezdisshëm, të cilat janë konfiguruar posaçërisht për të marrë rreth një internet të kufizuar. Edhe kështu, ju DUHET të shkarkoni NordVPN para se të vini në Kinë.

Tani, ne do t’ju japim një udhëzues hap pas hapi për të përdorur NordVPN në Kinë.

Si të përdorni një VPN në Kinë

1. Shkarkoni dhe instaloni NordVPN në pajisjen tuaj. Pasi të jeni në Kinë, hapni aplikacionin dhe shikoni në serverat tuaj të specialitetit.

2. Shkoni te Cilësimet në këndin e sipërm të majtë. Do të ketë një listë në anën e majtë të ekranit tuaj që përfshin Advanced. Kjo do të hap opsionin për të ndezur Serverë të hutuar. Klikoni në butonin për t’i ndezur ato. Do të shndërrohet në ngjyrë blu kur të aktivizohet.

3. Kthehu në faqen e Servers. Tani do të shihni serverët e hutuar të listuar nën Serverët e specialitetit. Ka shumë të ngjarë të merrni shërbim optimal nëse zgjidhni një server që është më afër Kinës. Singapori ose Hong Kong janë opsione të mira, por çdo server i huaj do të zhbllokojë faqet e internetit të listës së zezë.

Nëse dëshironi të ktheheni në serverë të rregullt në një kohë të mëvonshme, lehtë mund të fikni serverët e mbytur duke u rikthyer te cilësimet tuaja të përparuara.

përmbledhje

Bing mund të jetë një nga disa faqet e internetit perëndimore që është akoma i lejuar nga qeveria kineze, por siç e pamë në janar, kjo mund të ndryshojë në çdo kohë. në mbajeni hapur qasjen tuaj dhe për të mbrojtur më tej lidhjen tuaj, është një ide e mirë të përdorni një VPN sa herë që shfletoni në internet në Kinë.

Jo çdo VPN funksionon në Kinë, por NordVPN përdor serverë të hutuar për të marrë rreth blloqeve VPN që qeveria ka vendosur. Sidoqoftë, asnjë shërbim nuk është 100% i pamend. Nëse keni ndonjë problem në përdorimin e internetit me NordVPN në Kinë, shërbimi i tyre për klientët do t’ju ndihmojë të lidheni.

Me një VPN që siguron lidhjen tuaj, mund të keni qasje falas dhe e lehtë në internet, edhe në Kinë.

Leximi më tej

Këtu është një listë e plotë e faqeve të internetit që bllokohen nga Firewall i Madh i Kinës. Ju gjithashtu mund të përdorni mjetin tonë për të kontrolluar nëse një sit është i arritshëm në Kinë.

Për më shumë marrëveshje të veçanta në NordVPN, shikoni kodet tona ekskluzive të kuponit.

Për të mësuar më shumë rreth VPN dhe pse duhet të përdorni gjithmonë një, ne kemi shkruar një udhëzues të gjerë për VPN për newbies.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me