Si të përdorni Google nga Kina në vitin 2020 – Hack i shpejtë dhe i sigurt

Google është një nga shumë site perëndimore të ndaluara nga qeveria kineze. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë se është e pamundur të hysh brenda Republikës së Popullit.

Qeveria kineze ka pasur një histori të tensionuar me Google, i cili mbylli motorin e saj kinez të kërkimit në vitin 2010. Ndërsa ekzistojnë shumë mundësi lokale, ato zakonisht nuk do t’i kthej rezultatet e kërkimit nga vendet perëndimore. Nëse po udhëtoni për në Kinë, mbajtja e aksesit në këto site është thelbësore.

Ekziston një mënyrë e thjeshtë për të arritur rreth ndalimit të Google brenda kufijve të Kinës. Përdorimi i një shërbimi të mirë VPN do të anashkalojë censurimin e qeverisë duke mbrojtur gjithashtu veprimtarinë tuaj nga mbikëqyrja. megjithatë, jo të gjithë VPN-të mund të marrin rreth Zjarrit të Madh të Kinës. Zgjedhja jonë kryesore e VPN që në të vërtetë funksionon në Kinë është NordVPN. 

Udhëzues i shpejtë: Si të qaseni në Google nga Kina

  1. Zgjidhni një VPN që funksionon në Kinë. Ne ju rekomandojmë NordVPN
  2. Shkarkoni dhe instaloni VPN PARA që të udhëtoni në Kinë
  3. Lidhu me një server të huaj para fillimit të çdo aktiviteti të internetit në Kinë
  4. Hapni Google dhe kërkoni falas

Pse keni nevojë për një VPN për të hyrë në Google në Kinë

Interneti përballet me censurë të rëndë nga qeveria kineze. Lista e faqeve të internetit që ato bllokojnë përfshin pothuajse të gjitha shërbimet nën ombrellën e Google. Për të anashkaluar firewall-in e tyre, do të duhet të lidheni me një server të huaj.

Një VPN së pari do të enkriptojë të dhënat tuaja, duke krijuar një kanal të sigurt që ai të udhëtojë. Këta të dy mbron veprimtarinë tuaj nga hakerat dhe e fsheh atë nga mbikëqyrja e qeverisë. Të dhënat tuaja të kriptuara më pas janë grindur në një server të drejtuar nga shërbimi VPN, në vend se ISP (ofruesi i shërbimit të internetit). ISP-të duhet të ndjekin kufizimet e qeverisë, por VPN-të e huaja nuk bien nën të njëjtën ombrellë.

Kështu mundet VPN maskoni vendndodhjen tuaj të vërtetë të IP, i cili lejon hyrje edhe në faqet e internetit të censuruara si Google.

Sidoqoftë, ndërsa censura e internetit e qeverisë kineze u rrit, ata filluan të punojnë për të ndaluar VPN-të gjithashtu. Protokollet e njohura të kriptimit VPN janë të ndaluara nga Firewall i Madh, duke i bërë ato shërbime të paefektshme. Kina zbulon gjithashtu VPN përmes inspektim i thellë i paketave.

Ne kemi përpiluar një listë të VPN më të mirë për Kinën për t’ju ndihmuar të kuptoni se cilat VPN akoma funksionojnë.

NordVPN anashkalon këtë ndalim duke ofruar serverë të bezdisshëm, të cilat janë konfiguruar posaçërisht për të ndihmuar përdoruesit të lidhen nga zona shumë të kufizuara. Shtë e rëndësishme të theksohet se ju DUHET të shkarkoni VPN tuaj përpara se të udhëtonil, pasi faqet e internetit të tyre janë bllokuar nga brenda Kinës.

Tani do t’ju tregojmë se si të lidheni me NordVPN hap pas hapi nga brenda Kinë.

Si të përdorni një VPN për Google në Kinë

1. Hapni aplikacionin NordVPN në pajisjen tuaj. Shikoni për serverat e specialitetit. Këto janë të rëndësishme për t’u lidhur në Kinë.

2. Shkoni te Parametrat tuaj të Avancuar. Ju mund ta gjeni këtë duke klikuar te Cilësimet në këndin e sipërm të majtë. Në anën e majtë të ekranit, do të gjeni opsionet e Avancuara. Ndizet Serverë të hutuar. Kyçësi do të kthehet në blu kur të jetë i ndezur.

3. Kthehuni në ekranin e Servers. Nga ana, tani do të keni një zgjedhje të vendeve me serverë të mprehtë. Për shpejtësinë më të shpejtë, ne rekomandojmë të zgjidhni një server që është gjeografikisht afër Kinës, siç janë Hong Kongu apo Singapori.

Nëse doni të lidheni me një nga serverët e rregullt jashtë Kinës, është e lehtë të fikni butonin Servers të Obfuscated. Thjesht kthehuni te cilësimet tuaja të përparuara dhe klikoni “off”.

përmbledhje

Qasja në internet pa kufizime në Kinë nuk është më e lehtë e detyrave. Sidoqoftë, a VPN e mirë mund t’ju ​​ndihmojë të hyni në faqet e internetit perëndimore që të mbështeteni nga dita në ditë. NordVPN, për shembull, u ofron përdoruesve Serverët e hutuar për të kapur blloqet e rrepta VPN të Kinës.

Megjithëse teknologjia e bën shërbimin VPN më të arritshëm, përpjekja që Kina vendos në bllokimin e VPN-ve ndonjëherë mund ta bëjë atë më sfiduese për t’u lidhur. Ju mund të zbuloni se keni probleme për të hyrë në faqet e internetit të censuruar në Kinë edhe me një server të mprehtë. Në këtë rast, NordVPN është e shkëlqyeshme Shërbimi 24/7 ndaj klientit do t’ju ndihmojë të zgjidhni probleme.

Ju nuk do të duhet të shqetësoheni për lundrimin e një interneti të kufizuar dhe të monitoruar për sa kohë që jeni në Republikën e Popullit.

Leximi më tej

Shikoni listën tonë të plotë të faqeve të internetit të bllokuara nga Firewall i Madh i Kinës.

Ose, mund të shkruani një faqe në internet këtu për të provuar nëse bllokohet në Kinë.

Ne kemi shkruar gjithashtu udhëzues të shkruar për t’ju ndihmuar të përdorni Gmail dhe YouTube.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me