Si të përdorni Facebook në Kinë në vitin 2020 – Kjo me të vërtetë funksionon

A është Kina destinacioni juaj i ardhshëm i pushimeve? Nëse doni të qëndroni në kontakt me miqtë dhe familjen ndërsa jeni aty, duhet ta dini këtë Facebook është bllokuar në Kinë.

Për fat të mirë, ka një mënyrë e thjeshtë për të anashkaluar bllokun!

Organet e censurës kineze ndaluar Facebook pasi aktivistët e rebelimit Ürümqi e përdorën atë për të komunikuar me pjesën tjetër të rrjetit të tyre. Deri më sot, Firewall i Madh i Kinës i ndalon qytetarët dhe vizitorët të hyjnë në platformën e tyre të preferuar të mediave sociale.

Do të duhet të planifikoni përpara nëse doni të përdorni platforma të tjera të bllokuara, si psh YouTube dhe WhatsApp. Ju mund të përdorni mjetin tonë të testimit të firewall-it për të kontrolluar cilat faqe bllokojnë Firewall-in e Madh para se të mbërrini.

E mira është që ne jemi këtu për të ndihmuar! Më poshtë, do të gjeni udhëzuesi ynë i thjeshtë se si të përdorim Facebook në Kinë.

Zgjidhje e shpejtë

Mënyra më e lehtë për të përdorur Facebook në Kinë është të instaloni një VPN para se të mbërrini. Shumë VPN janë bllokuar nga qeveria, kështu që do të duhet të jeni të kujdesshëm për të zgjedhur një shërbim që funksionon në Kinë.

  1. Shkarkoni dhe instaloni një VPN në të gjitha pajisjet tuaja para se të largoheni – NordVPNështë zgjedhja jonë # 1!
  2. Lidhuni me një server në SH.B.A., ose në një vend tjetër ku Facebook është i disponueshëm lirshëm.
  3. Shijoni lirinë tuaj në internet dhe bombardoni miqtë tuaj me selfie dhe foto për pushime!

Instaloni tani NordVPN!

Pse keni nevojë për një VPN për të përdorur Facebook në Kinë

Qeveria kineze përdor një mur i fortë zjarri për të bllokuar faqet e internetit që kundërshtojnë partinë e saj në pushtet, vlerat shoqërore dhe rregulloret e filtrimit të përmbajtjes. Ndër faqet e internetit më të njohura të bllokuara janë Facebook, YouTube, dhe madje edhe Google.

Facebook është i ngarkuar me përmbajtje të larmishme dhe shpesh të diskutueshme dhe politike – por, për çudi, kjo nuk është arsyeja pse nuk mund ta përdorni në Kinë. Facebook u bllokua në Kinë pasi një grup aktivistësh politikë të cilët kundërshtuan presidentin e Kinës e përdorën atë për të përhapur informacione te aktivistët e tjerë.

Pra, nëse po planifikoni një udhëtim në Kinë nuk do të keni mundësi të hyni në Facebook – përveç nëse, sigurisht, ju përdorni një VPN për të anashkaluar murin mbrojtës.

Një VPN maskon vendndodhjen tuaj IP duke krijuar një lidhje të sigurt midis pajisjes tuaj dhe një server të largët. Me një VPN, ju mundeni anashkalojnë lehtësisht censurën dhe gjeobllokimin për të shijuar një qasje të pakufizuar në internet, madje edhe në një nga vendet më të censuruara në botë.

VPN juaj gjithashtu do të shifroni të dhënat tuaja ndërsa udhëton përmes rrjetit drejt të mbrojnë nga hakerat dhe mbikëqyrjen e qeverisë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme për përdoruesit e Facebook, pasi edhe komenti më i vogël që tallet me qeverinë kineze mund të sjellë pasoja të rënda ligjore.

Ju nuk do të jeni në gjendje të përdorni shumicën e faqeve të internetit të ofruesve të VPN kur jeni në Kinë, kështu që është e rëndësishme që shkarkoni dhe instaloni një VPN para se të largoheni vendin tuaj. Nëse po kërkoni një VPN të shkëlqyeshme, shikoni rekomandimet e ekspertëve tanë për 6 VPN-të më të mira për Kinën.

Elfarë tjetër mund të bëjë një VPN për ju?

VPN nuk janë të kufizuara vetëm në sigurimin e lidhjes tuaj dhe mbrojtjen e lirisë suaj në internet. Më poshtë, ne kemi renditur vetëm disa nga përfitimet e tjera të përdorimit të një VPN.

Shmangni spiunët e qeverisë

Qeveria kineze përdor mbikëqyrje në internet të vëzhgojë vizitorët dhe qytetarët e saj. Në fakt, komentuesit politikë e kanë përshkruar sistemin e tij si një dystopia e tmerrshme. Qeveria penalizoi gjithashtu përhapjen e thashethemeve në internet, me fytyrën e shkeljes së ligjit deri në tre vjet burg.

Anonimiteti në internet është thelbësor për sigurinë tuaj personale në Kinë. Përmes kriptimit, VPN sigurojnë që identiteti juaj të mbetet i fshehur nëse qeveria kineze përgjon të dhënat tuaja private. Me këtë tha, ju do të dëshironi të shmangni postimin e komenteve të tilla nën emrin tuaj të plotë.

Zhbllokoni faqet e internetit të geobllokuar dhe shërbimet transmetuese

Shumica e shërbimeve të transmetimit përdorin geoblocking për të kufizuar mundësinë e përdorimit të shikuesve në rajone të caktuara. Kjo e bën të vështirë të vazhdoni me shfaqjet tuaja të preferuara nga shtëpia, ndërsa jeni jashtë shtetit.

Një VPN do t’ju ndihmojë të anashkaloni geoblocking në mënyrë që të mund të shikoni të gjitha episodet e reja ndërsa ajrohen. Ju vetëm duhet të kaloni në një server në vendin tuaj për të pasur hyrje e pakufizuar për të gjitha shfaqjet TV dhe filmat që shikoni në shtëpi.

Do të jeni në gjendje të përdorni VPN-në tuaj zhbllokimin e shërbimeve të transmetimit në rajone dhe vende të tjera. Thjesht lidheni me një server në vendin ku shërbimi është i bazuar, dhe do të jeni gati për ta parë!

Zhbllokoni faqet e internetit të tjera të censuruara

Me një VPN, do të keni qasje në Facebook dhe çdo faqe në internet që është e censuruar në Kinë, përfshirë YouTube, Gmail, dhe madje Dropbox.

Një VPN e lehtëson qëndroni të lidhur me miqtë, familjen dhe punën tuaj nga Kina.

Për më shumë informacion, shikoni udhëzuesit tanë informues për të zhbllokuar WhatsApp, Gmail dhe Dropbox në Kinë.

Mbajini të dhënat tuaja private nga duart e hakerave

Prej kriminelëve kibernetikë pajisje të cenueshme dhe të pambrojtura për të vjedhur informacione personale, si fjalëkalimet dhe detajet bankare. Lidhja juaj është veçanërisht e ndjeshme ndaj sulmeve nëse përdorni WiFi publik, ose WiFi në hotele dhe kafene.

Një VPN do të shifrojë të dhënat tuaja, duke e bërë atë të palexueshme për hakerat dhe agjentët e mbikëqyrjes së qeverisë.

përmbledhje

Mënyra më e mirë për të përdorur Facebook në Kinë është të instaloni një VPN në pajisjet tuaja përpara se të arrini.

Një VPN do rivendosni lirinë tuaj në internet nga duke maskuar adresën tuaj IP dhe duke kriptuar të dhënat tuaja private. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje zhbllokuar përmbajtjen e geobllokuar, si Netflix, nga kudo në botë.

NordVPN, rekomandimi ynë # 1 për Kinën, do t’ju japë të gjitha këto dhe më shumë. Shpejtësitë e saj të mëdha, të kombinuara me aftësinë e saj për të anashkaluar pothuajse çdo gjë, do t’ju japin qasjen e pakufizuar në internet për të cilën jeni mësuar. Përfitoni nga 30 ditë garanci për kthimin e parave ta kontrolloni para se të angazhoheni për një plan afatgjatë.

Merrni NordVPN Tani!

Artikuj të tjerë që mund t’ju interesojnë

Më poshtë, do të gjeni një koleksion gjithëpërfshirës të informatave udhëzues për sigurinë në internet në Kinë si për udhëtarët ashtu edhe për qytetarët.

Nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth censurës në Kinë, shikoni listën tonë të plotë të faqeve të bllokuara në Kinë dhe si t’i qasni ato. Më pas, lexoni artikullin tonë për të zbuluar pse Donald Trump përdor një VPN kur viziton Kinën.

Dhe, para se të filloni udhëtimin tuaj jashtë shtetit, sigurohuni që të mbroheni me një nga 6 VPN-të më të mira për Kinë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me