Si të parandaloni sulmet në internet: Një udhëzues për bizneset e vogla dhe të mesme


Bizneset e vogla dhe të mesme zakonisht nuk mendojnë për sigurinë në internet, dhe nëse e bëjnë këtë, ata nuk mendojnë se do t’u ndodhë atyre. Sipas një studimi të KPMG që anketoi 1.000 ndërmarrje të vogla në MB, 51% thanë që nuk besojnë se do t’u ndodhë atyre një shkelje në internet. Ende, 60% e kompanive të anketuara kishin pësuar tashmë një shkelje.

Një sulm në internet është më shumë sesa humbja e disa dokumenteve, humbja e të dhënave mund të ketë një ndikim shkatërrues në një kompani, të madhe apo të vogël. Më poshtë, ne zbërthim hapat e një sulmi në internet, pasojat dhe si ta parandalojmë atë të mos ju ndodhë pa investuar shumë kohë dhe para.

Ndërsa ekonomia rritet, gjithnjë e më shumë kompani nuk arrijnë të mbrojnë në mënyrë adekuate të dhënat e tyre. Ndërsa shumë kompani pretendojnë se nuk mbrojnë veten sepse besojnë se janë shumë të vegjël për t’u sulmuar, shumica e tyre nuk duan të shpenzojnë kohë ose para për diçka për të cilën nuk besojnë se do të ndodhë. megjithatë, parandalimi i një sulmi në radhë të parë kushton shumë më pak sesa të riparoni kompaninë tuaj pas një.

Farë është sulmi në internet?

Një sulm në internet është një përpjekje e hakerëve për të dëmtojnë ose shkatërrojnë një rrjet ose sistem kompjuterik. Zakonisht konsiston në një shkelje të të dhënave, e cila është kur të dhënat e ndjeshme ose konfidenciale janë parë, përdorur ose vjedhur nga një person i paautorizuar. Një sulm në internet mund të jetë në formën e vjedhjes së identitetit, viruseve, malware, mashtrimit ose zhvatjes.

Sulmet më të zakonshme në internet janë sulmet e ransomware. Cilat kodojnë të dhëna që mund të lëshohen vetëm nëse paguhen. WannaCry dhe Petya janë dy shembuj të fundit të një sulmi shpërblesë.

Një formë tjetër e një sulmi në internet është një snajfer, i destinuar për të mbledhur trafikun që rrjedh brenda dhe jashtë kompjuterit. Edhe pse mund të duket thelbësisht e padëmshme, ky sulm në internet është i aftë të shfrytëzojë kompanitë.

Si ndodh një sulm në internet?

Ka shumë mënyra që hakerat të kenë qasje në rrjetin tuaj, por shumë sulme në ditët e sotme janë delikate dhe të heshtura, duke i bërë ata të vështirë për tu zbuluar.

Sulmet në internet zakonisht ndodhin përmes postave elektronike të phishing, sulmeve celularë ose rrëmbimit të trafikut. Sulmi i fundit i Petya u zbulua përmes një azhurnimi për një sistem të kontabilitetit që duhet të përdorin të gjitha kompanitë që punojnë me qeverinë e Ukrainës. Ekziston një metodë tjetër më e hapur e sulmit, e quajtur një Shpërndarje e mohuar e shërbimit (DDoS), e cila dërgon sasi të madhe të trafikut për të rrëzuar sistemin. Me rrëzimin e sistemit, ai parandalon përdoruesit të hyjnë në faqen e internetit ose shërbimin tuaj. (Kjo ka ndodhur në Twitter, Spotify dhe Reddit në Tetor 2016). Por me ndërmarrjet e vogla që nuk kanë një bazë të madhe të përdoruesve, emailat e phishing janë zakonisht fajtori.

Emailet e phishing janë mënyra më e zakonshme për të lëshuar një virus.

Meqenëse emailat phishing janë dizajnuar të duken si email të sigurt, është shumë e vështirë t’i zbulosh ato. Sipas Tim Bandos, Drejtor i Sigurisë në internet në Digital Guardian, mënyra më e mirë për të parandaluar sulmet në internet nga kriptimi dhe dëmtimi i të dhënave tuaja është duke i edukuar punonjësit tuaj dhe duke i trajnuar ata të dinë se si duket një email phishing. Emailet e phishing zakonisht tregojnë një lloj urgjence dhe përfshijnë një shtrirje skedari. Disa hakerë do të kalojnë muaj duke analizuar një biznes para se të dërgojnë një email phishing të destinuar të duket si një email i brendshëm. Edhe pse është e vështirë të zbulohet, me edukimin e duhur punonjësit tuaj do të dinë t’i identifikojnë ata.

Cilat janë reagimet?

Ndërsa shumë kompani besojnë se nuk do të sulmohen, është akoma ia vlen investimi. CSO raportoi në 2017 që kostot e krimit kibernetik parashikohet të arrijnë në 6 Trilion dollarë çdo vit deri në vitin 2021. Itshtë një kërcënim serioz dhe nuk duhet të merret lehtë.

Sipas një artikulli në Guardian Digital që intervistoi 44 ekspertë të sigurisë, “parandalimi i sulmeve ransomware në radhë të parë mund të kursejë biznesin tuaj dhjetëra mijëra dollarë – ose ndoshta miliona” në humbje për shkak të operacioneve të ndërprera, humbjes së të dhënave dhe pasojave të tjera. ” Humbja e të dhënave ka një ndikim shkatërrues për kompanitë, si nga pikëpamja financiare ashtu edhe nga një klient. Edhe pse një sulm ransomware mund të kërkojë vetëm $ 300, kompanitë nuk mund të përballojnë të humbasin reputacionin e tyre, dhe kjo ndodh pas një sulmi në internet. Nga kompanitë që u shkelën në internet në anketën e KPMG, 89% thanë se kjo ndikoi shumë në reputacionin e tyre. Klientët tuaj varen nga ju për të mbajtur informacionin e tyre të sigurt, dhe nëse jeni shkelur në internet, ata do të mendojnë dy herë përpara se të përdorni shërbimet tuaja.

Cilat janë mënyrat për të parandaluar sulmet në internet?

Siç e përmendëm më lart, mbajtja e azhurnuar e punonjësve tuaj në sulmet kibernetike dhe edukimi i tyre se si duken ata është një nga mënyrat më të mëdha për të parandaluar një. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme që të merrni masa paraprake shtesë.

Instaloni program antivirus

Edhe pse sulmet në internet zakonisht drejtohen në kompani, viruset ndodhin në mënyrë të rastësishme, dhe ato janë shumë më të zakonshme. Edhe pse një virus mund të mos i kriptojë të dhënat tuaja, ai ende mund t’i vjedhë ato dhe të infektojë kompjuterin tuaj, duke ngadalësuar produktivitetin. Softueri më i mirë antivirus shpesh mund të pengojë 99% të viruseve të njohura. Ai gjithashtu mund t’ju mbrojë nga spyware të dizajnuar për të parë veprimet e kompanisë suaj dhe të regjistrojnë të dhënat tuaja. Ju mbron gjithashtu nga spam i padëshiruar, të cilin askush nuk dëshiron ta trajtojë. Gjeni një program të mirë antivirus që ekzekuton kontrollime ditore dhe azhurnime në mënyrë që kompjuterat dhe të dhënat tuaja të mbrohen.

Merrni një Firewall

Një mur zjarri parandalon që viruset të shkojnë në kompjuterin tuaj në radhë të parë

Ndërsa softveri antivirus zakonisht mund të zbulojë një virus dhe të heqë qafe atë, një mur i zjarrit parandalon që ajo të shkojë në kompjuterin tuaj në radhë të parë. Një mur zjarri është në thelb një presë që ulet midis kompjuterit tuaj dhe internetit. Ndërsa shfletoni uebin, vazhdimisht dërgoni pako me informacione mbrapa dhe me radhë. Një mur zjarri filtron këto pako dhe vepron si një mburojë për cilindo që mund të jetë e dëmshme. Sidoqoftë, nëse një virus kalon, një mur zjarri nuk do të jetë në gjendje ta heqë atë.

Përdorni një VPN

Nëse jeni një kompani e vogël ose e mesme, shanset janë që të paktën disa nga punonjësit tuaj të punojnë nga distanca. Telefonat dhe tabletët e përparuar inteligjentë e bëjnë të lehtë punën jashtë zyrës apo edhe gjatë një udhëtimi. Por nëse nuk mund të siguroheni që punonjësit tuaj po përdorin një rrjet të sigurt, shanset janë kompania juaj është në rrezik për hakerat. Sidomos nëse jeni në një rrjet publik WiFi, hakerat lehtë mund të përgjojnë çdo të dhënë që ju dërgon punonjësi juaj. Një VPN, e cila mund të përdoret kudo dhe pothuajse në çdo pajisje, encrypts të dhënat duke e bërë atë në mënyrë të konsiderueshme më e vështirë për hakerat për ta përgjuar atë.

VPN, ose Rrjete Virtuale Private, fillimisht u krijuan për kompani të mëdha dhe qeverikështu që punonjësit që punojnë nga distanca mund të lidheshin në mënyrë të sigurtë në rrjetin e kompanisë pa rrezikuar të dhënat. Një VPN krijon një tunel midis pajisjes së punëtorit dhe serverit të kompanisë, duke e mbrojtur atë nga hakerat ose të tjerët që mund të duan të vjedhin të dhënat. Ai gjithashtu kripton të dhënat, kështu që edhe nëse është i vjedhur, do të jetë gati e pamundur të deshifrohet.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Ndërsa ekzistojnë versione falas në dispozicion, prapë këshillohet të paguani për një VPN. Nëse ato përfshijnë reklama pop-up, një lidhje të ngadaltë, apo edhe të gjurmojnë të dhënat tuaja, shërbimet falas VPN zakonisht vijnë me kapje. Me një version të paguar, mund të jeni i sigurt se do të keni një lidhje të sigurt me encryption të mirë me shpejtësi të lartë, dhe ato nuk do të mbledhin të dhënat tuaja. Shumica e VPN ofrojnë zbritje me çmime të përballueshme. Për më shumë informacion në lidhje me ndryshimet midis VPN falas dhe të paguar, hidhini një sy artikullit tonë në VPN falas.

Si të filloni

Asnjëherë nuk është vonë që të mbroheni nga sulmet në internet, por është mirë të mos prisni derisa të ndikoheni nga një. Sulmet në internet mund të ndodhin në çdo biznes, të madh apo të vogël. Filloni të hulumtoni programin antivirus dhe hidhni një vështrim në VPN-të tona që do t’ju përshtaten nevojave të kompanisë tuaj. Më e rëndësishmja është të mbani veten të azhurnuar dhe punonjësit tuaj në sulmet në internet (këto janë bloget më të mira për të ndjekur lajmet mbi sigurinë në internet). Marrja e masave paraprake kundër sulmeve në internet do të bëjë që biznesi juaj të funksionojë pa probleme.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map