Si të paketoni për një udhëtim (dhe mbani nervat në gji)

Ju nuk keni ndaluar së foluri për udhëtimin tuaj të ardhshëm që kur keni rezervuar biletën tuaj, por mendimi i paketimit po vret mojon tuaj. Ne e kuptojme; paketimi mund të jetë marramendës. Nuk është çudi që aq shumë njerëz e shtyjnë atë deri në minutën e fundit. Nuk është vetëm ajo që duhet të paketoni, por është edhe si të paketoheni. Përvec tranzitit, paketimi është ndoshta shqetësimi më i madh për udhëtarët. Por mos u shqetëso! Ne jemi këtu për të lehtësuar ankthin tuaj dhe t’ju ndihmojmë të përgatiteni për atë udhëtim të mrekullueshëm.

1. Zgjidhni bagazhet me kujdes

A po udhëtoni në një hotel dhe po e pushoni atë pranë pishinës? Apo do të bëni paketat nëpër qytete dhe qytete? Zgjedhja e bagazhit të duhur është thelbësore kur bëhet fjalë për paketim. Ju dëshironi diçka që mund të identifikoni (imagjinoni të përpiqeni të gjeni valixhen tuaj të zezë midis të gjitha valixheve të zeza me kërkesën e bagazheve), dhe diçka që nuk do të jetë shumë e vështirë për t’u bartur. Një valixhe kodrina është e përsosur nëse do të jeni në rrugë të shtruara dhe trotuare, por një shpinës – me mbështetje të mirë – është më i mirë nëse do të vizitoni dhe hidheni nga një vend në tjetrin. Farëdo qese që zgjidhni, sigurohuni që të jetë e qëndrueshme dhe jo në këmbën e saj të fundit. Ju nuk dëshironi të gjeni veten duke kapur të gjitha gjërat tuaja kur çanta juaj papritmas ndahet.

2. Shkruani një listë të asaj që ju nevojitet

Kjo është ndoshta pjesa më e frikshme e paketimit, veçanërisht për ata që nuk janë më të organizuarit. Por edhe nëse listat nuk janë zakon i përditshëm i juaji, patjetër që duhet të shkruani një për udhëtimin tuaj. Pasja e një liste siguron që nuk do të leni asgjë mbrapa, dhe është gjithashtu një referencë e mirë për të mbajtur gjurmët e gjithçkaje gjatë udhëtimit tuaj. Mendoni për çdo artikull që ju nevojitet. A do të të duhet një xhaketë për motin e ftohtë? A ofron fletët vendi ku po qëndroni? Mund të blini tualetin atje ose duhet të sillni vetë? Kaloni nëpër çdo hap të udhëtimit në kokën tuaj dhe shkruani çdo gjë që ju nevojitet nga momenti që do të hipni në atë aeroplan deri sa të ktheheni në shtëpi. Mos harroni të rendisni ilaçet ose vajrat që ju nevojiten. Pasi të keni mbaruar hapësirën, kaloni nëpër secilin artikull dhe kryqëzoni gjithçka që mund të jetoni pa, gjë që më çon tek maja ime tjetër …

3. Mbajeni në minimum

Ajo xhup i dytë ose palë e tretë e flip-flopëve është ndoshta e panevojshme. Sidomos nëse jeni duke lëvizur nga një vend tjetër, asgjë nuk është më e bezdisshme sesa transportimi i më shumë bagazheve nga sa dëshironi. Të gjithë jemi fajtorë për paketimin e tepërt, por realiteti është se na duhet vetëm minimumi i zhveshur. Para se të vendosni diçka në valixhen tuaj, thjesht pyesni veten: “A do ta përdor me të vërtetë këtë?” Nëse përgjigja është jo, mos e paketoni.

4. Rrotulloni të gjitha rrobat

Ndërsa po flasim për minimizimin, le të flasim për konsolidimin. Rrotullimi i rrobave kursen më shumë hapësirë ​​sesa palosja e tyre, dhe dyfishimi i hapësirës – si vendosja e çorapeve në këpucët tuaja – mund të kursejë ton në hapësirën tuaj. Bagsanta me vakum janë gjithashtu një kursimtar i jashtëzakonshëm i hapësirës. Nëse nuk do të keni qasje në një vakum gjatë udhëtimit tuaj, konsideroni të blini çanta kompresimi që nuk kërkojnë një të tillë.

5. Mblidhni dokumentet tuaja

Arsyeja e paketimit është kaq marramendëse është se kemi frikë se do të harrojmë diçka. Shumë herë mund të kaloni në udhëtimin tuaj pa atë artikull që e keni harruar, por kur bëhet fjalë për identitetin tuaj (p.sh. licencën ose pasaportën e shoferit tuaj) nuk mund të përballoni ta harroni atë. Dërgoni me vete kopje të dokumenteve tuaja me email, kështu që ju do të keni qasje në to, nëse ndodh ndonjë gjë. Kontrolloni nëse pasaporta juaj ka të paktën gjashtë muaj para se të skadojë (ose përndryshe nuk do të mund të fluturoni me të). Ndërsa jeni në të, kontrolloni për të siguruar që vendi që po vizitoni nuk kërkon vizë udhëtarësh. Në varësi të vendit ku po fluturoni, mund të merrni vizën e një vizitori në kufi, por vendet e tjera mund të kërkojnë një vizë të parave të marra para se të bjerë në tokë. Shtë më mirë të kontrolloni se cilat dokumente mund t’ju duhen në momentin kur rezervoni biletën tuaj. Në këtë mënyrë do të keni mjaft kohë për të azhurnuar çdo informacion ose për të marrë ndonjë dokument nëse është e nevojshme.

6. Mbani të sigurt pajisjet tuaja

Kush nuk ka menduar për mundësinë e humbjes së bagazhit të tyre gjatë udhëtimit? Fatkeqësisht, bagazhet humbasin ose vidhen shumë. Mënyra më e mirë për ta parandaluar atë të ndodhë është të mbani bagazhet në dorë në çdo kohë. Nëse mund të paketoni gjithçka në një bartje, veproni kështu. Por nëse duhet të kontrolloni në çantën tuaj, merrni parasysh një kravatë për bagazhet, në mënyrë që të tregoni nëse bagazhi juaj ka qenë i dëmtuar. Ky parim i njëjtë vlen për pajisjet tuaja elektronike – mbajini gjithmonë me vete. Nëse do të përdorni WiFi publik gjatë udhëtimit tuaj (qoftë në aeroplan apo në destinacionin tuaj), do të dëshironi gjithashtu të mbroheni nga hakerat dhe viruset. Gjëja e fundit që ju dëshironi është të merrni vjedhur kartën tuaj të kreditit ose identitetin ndërsa supozohet të jeni duke pushuar dhe argëtuar. Një VPN mund t’ju mbrojë dhe të sigurojë informacionin tuaj edhe nëse jeni duke përdorur WiFI publik. (Mos e di se si funksionon një VPN? Lexoje kete.Nëse po shkoni në një vend me kufizime në internet (si Kina, Vietnami dhe Tajlanda për të përmendur disa), do t’ju duhet të blini një VPN paraprakisht në mënyrë që të përdorni disa faqe në internet. tonë VPN të rekomanduara janë perfekte për të siguruar identitetin tuaj dhe informacioni mbetet i sigurt ndërsa udhëtoni dhe eksploroni.

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Asgjë nuk mund të dëmtojë eksitimin tuaj para një udhëtimi si paketimin, por duke përgatitur paraprakisht dhe duke siguruar që artikujt tuaj të mbeten të sigurt, do të jeni i detyruar të keni një udhëtim të mrekullueshëm dhe të qetë. Gëzuar udhëtimet!

Njihni një mik i cili po udhëton? Ndajeni këtë me ta në Facebook ose Twitter.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me