Si të mos Hakoheni – Libri Udhëzues i një Fillestari për Sigurinë Online – Kapitulli Pa pagesë!


Farë ju bëri të shkruani këtë libër?

Fusha e sigurisë në internet gjithmonë më interesonte, por gjëja që më shqetësonte më shumë ishte rastet në rritje të krimit në internet dhe sasia e problemeve që njerëzit pësojnë pas një incidenti. Shtë interesante se njerëzit që e quajnë veten teknik të mprehtë nuk janë gjithashtu të vetëdijshëm për sulmet më themelore. Ka artikuj të shumtë në internet që ju tregojnë se si të jeni të sigurt në internet. Por ato janë tipike monotone dhe nuk japin arsye për sugjerimet e tyre. Qëllimi im nga ky libër është të jap një vetëdije midis njerëzve, pavarësisht nga ekspertiza e tyre teknike, duke siguruar informacionin në një mënyrë sa më kreative dhe interesante..

Knowledgefarë njohuri të re fituat gjatë shkrimit të librit?

Për mua, ky ishte libri im i parë si autor. Kishte një mësim të shkëlqyeshëm si për sa i përket njohurive për fushën ashtu edhe aftësive të buta. Të shkruash një libër i cili nuk është i mërzitshëm është një detyrë shumë sfiduese. Në njërën anë, ju keni mijëra informacione për të shpërndarë që mund të mos jenë të përshtatshme për të gjithë, nga ana tjetër, ju duhet të jeni krijues në kthimin e mendimeve tuaja në fjalë. Pengesa ime më e madhe ishte të arrija një ekuilibër midis nivelit të informacionit teknik që unë po ofroj kundrejt thjeshtësisë. Unë posaçërisht kam dashur të synoj njerëzit e thjeshtë më shumë sesa ata të teknologjisë.

Si për të mos u hakuar mund të blihet online këtu, por është gjithashtu në dispozicion si pjesë e një promovimi 6 muajsh ku mund ta blini atë në combo me antivirus panda.

Më poshtë është parathënia e Si për të mos u hakuar, e ndjekur nga një kapitull falas për nuhatjen e wifi-së.

parathënie

Ne jetojmë në një botë ku pothuajse çdo aspekt i jetës sonë kontrollohet në një farë mënyre ose tjetri nga teknologjia. Pavarësisht nëse na pëlqen apo jo, ne jemi aq shumë të varur nga teknologjia sa nuk mund ta imagjinojmë të jetojmë pa të. Megjithëse definitivisht e ka bërë jetën tonë më të lehtë, një varësi e tillë ka disa pasoja serioze. Siguria është bërë aq shumë e spikatur sa kompanitë harxhojnë sasi të çmendur parash për të mbrojtur të dhënat e saj nga hakerat. Dikush mund të mendojë se në një nivel personal, nuk është aq e rëndësishme të kujdesesh për këto gjëra, megjithatë asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. “Injoranca është lumturi” është ndoshta e kundërta e asaj që unë po përpiqem të përcjell këtu. Sepse kjo botë e internetit është e madhe dhe ju do të gjeni çdo lloj personi këtu – ai që ju pëlqen, ai që ju urren juve, ai që dëshiron të vjedhë çdo qindarkë të juajën. Unë do t’ju jap shembuj të shumtë ku njerëzit u mashtruan me paratë e fituara me vështirësi, kështu që nuk mund të stresoj sa duhet se sa e rëndësishme është kjo vetëdije. Shtë e rëndësishme që të kujdesemi për veten.

Marrja në pyetje – Wi-Fi nuhatëse

Ju shkuat në një restorant të njohur për darkë me një mik. Ushqimi po kërkon kohë për të arritur në tryezën tuaj. Ju dhe shoqja juaj varen kaq shumë sa nuk keni asgjë për të folur dhe të dy jeni thjesht të zënë duke luajtur me celularët tuaj. Papritur e kupton se është dita e fundit për të paguar faturën tënde të energjisë. Restoranti ofron Wi-Fi falas. Afarë fat të mirë keni sot, apo jo? Kështu që ju paguat menjëherë faturën tuaj të energjisë elektrike në internet duke përdorur Wi-Fi falas të restorantit dhe më pas kontrolluar në statusin tuaj në Facebook – duke darkuar me mikun tim më të mirë në ***. Oh prisni, ushqimi ka ardhur gjithashtu dhe duket i shijshëm si ferr. Nightfarë nate të mirë po kalon. Kështu që të dy shijoni çdo copë copëza dhe diskutoni se sa e lehtë është bërë jeta pas ardhjes së teknologjisë dhe pasi gjithçka është bërë e disponueshme në internet këto ditë. Të nesërmen në mëngjes, ju zgjoheni nga shtrati dhe kontrolloni telefonin tuaj për mesazhet e humbura në whatsapp kur befas shihni këtë tekst:
“10,000 dollarë janë transferuar me sukses nga llogaria juaj bankare ****** tek
llogaria xxxxxxxx. Bilanci i disponueshëm: 12,45 $ “

Ju jeni tronditur menjëherë kur e shihni këtë. Të gjitha kursimet tuaja nga viti i kaluar thjesht u zhdukën në vitin e hollë. Ju vendosni të telefononi policinë, por ato sugjerojnë që më mirë të kontaktoni departamentin e krimit kibernetik. Pas një përpjekje të gjatë prej gjashtë muajsh, ju hiqni dorë nga ndjekja. Me sa duket, hakeri ishte shumë i zgjuar dhe policët nuk janë në gjendje ta rrëmbejnë atë ose të paktën të duket kështu.

Wentfarë nuk shkoi këtu? Kjo mund të ndodhë me të vërtetë për cilindo prej nesh. Shtë tendenca njerëzore për t’i marrë gjërat si të dhëna që nuk i kanë ndodhur kurrë atij / saj. Por me të vërtetë nëse ne punojmë kaq shumë për të fituar para, pse të mos jemi pak të kujdesshëm për ta mbrojtur atë. Kjo është më e pakta që mund të bënim. Për të shpjeguar se çfarë ka ndodhur saktësisht në këtë skenar dhe si ta parandalojmë atë që të mos ndodhë, le të kuptojmë se si funksionon gjithçka.

Wi-Fi është bërë një teknologji shumë e zakonshme që përdoret nga miliona njerëz për të hyrë në internet. Sidoqoftë, zbrazësitë e mundshme në teknologjinë themelore kanë lënë shumë hapësirë ​​për hakerat të sulmojnë dhe shfrytëzojnë rrjetet pa tel. Ju lutemi vini re se sigurimi i një konfigurimi Wi-Fi është një temë më vete dhe unë nuk do ta mbuloj këtu pasi kërkon disa aftësi teknike dhe është jashtë qëllimit të këtij libri. Ende në një rresht dua të komentoj për ata njerëz që kanë vendosur një rrjet Wi-Fi (jo përdoruesit), të ndjekin disa udhëzime themelore, si përdorimi i WPA dhe WPA2, mos përdorimi i WEP, jo transmetimi i emrit të rrjeti etj.

Për një përdorues normal që thjesht përdor një lidhje Wi-Fi për të fituar qasje në internet, këtu është një fakt: gjithçka që bëni përmes një rrjeti Wi-Fi është plotësisht i pasigurt nëse nuk merrni masa të posaçme për ta siguruar atë. Në thelb, çdo përdorues i cili është i lidhur me të njëjtin rrjet Wi-Fi si i juaji mund të nuhasë të dhënat tuaja dhe t’i përdorë ato për avantazhin e tij. Për këtë arsye, unë kam vetëm këshilla të vetme për këtë seksion – NUK përdorni rrjetin publik Wi-Fi për të hyrë në emailin tuaj ose të dhënat konfidenciale si bankat, etj sepse nuk dini se kush janë të lidhur me të njëjtin rrjet. Meqenëse është i hapur dhe falas, një sulmues mund të lidhet me të njëjtin rrjet dhe të monitorojë të gjitha aktivitetet tuaja. Pa hyrë në detaje teknike, më lejoni t’ju paralajmëroj se të gjitha fjalëkalimet tuaja janë gjithashtu të prirura për të sulmuar dhe mund të hakohen lehtësisht nga sulmuesi. Nëse jeni si unë që i kupton gjërat më mirë me një diagram, ja se si funksionojnë:

Si të mos Hakoheni - Libri Udhëzues i një Fillestari për Sigurinë Online - Kapitulli Pa pagesë!

Siç mund ta shihni, përpara se të dhënat tuaja të arrijnë në server, një sulmues nuhat në mes dhe kopjon të gjitha të dhënat në kompjuterin e tij të cilat ai më vonë mund t’i manipulojë në mënyra të ndryshme si grabbja e fjalëkalimeve dhe informacione të tjera të ndjeshme nga ai. Kështu që, ndiqni këtë rregull rregulli – NUK UDH useNI përdorni Wi-Fi publik për punë të ndjeshme. Ju mund të shfletoni internetin në përgjithësi, por përpiquni të mos regjistroheni në llogaritë tuaja në internet. Kjo është për këtë kapitull.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map