Si të kurseni para në fluturime me një VPN | Përditësimi i vitit 2020

Gjetja e marrëveshjeve të mira të fluturimit mund të jetë një sfidë. Faqet e internetit të krahasimit të fluturimit mund të jenë të dobishëm, por sepse çmimet luhaten rregullisht, marrja e marrëveshjes më të mirë është një detyrë që kërkon kohë. Sidoqoftë, ka disa hile për blerjen e biletave të aeroplanit që e bëjnë më të lehtë gjetjen e një çmimi të shkëlqyeshëm.

Ekziston një arsye e madhe pse mund të mos jeni në gjendje të zbuloni vazhdimisht një marrëveshje të mirë në avion. Krahasimi i faqeve në internet zakonisht përdorni vendndodhjen tuaj për të ofruar çmimet e biletave bazuar në tregun lokal. Pasuria relative e rajonit tuaj plus numri i vendasve të interesuar në të njëjtat destinacione mund të ndikojë në çmimin që shihni.

nga duke përdorur një VPN për të ndryshuar vendndodhjen tuaj, mund të shmangni kurthet që rrisin tarifat që shihni. Ne e duam duke përdorur CyberGhostto të gjejnë marrëveshjet më të mira gjatë kërkimit të fluturimeve.

Si Uebfaqet ndjekin vendndodhjen tuaj:

  • Cookies: biskota gjurmoni dhe ruani historinë tuaj të shfletimit. Sitet e krahasimit përdorin cookies për të zbuluar kur kërkoni diçka disa herë. Atëherë ata munden rrit çmimin të fluturimeve në dispozicion.
  • Adresa IP: Adresa juaj IP, e njohur gjithashtu si Protokolli i Internetit, është e diskutueshme tai faqet e udhëtimit në mënyrën më të thjeshtë mund të zbulojnë vendndodhjen tuaj. Ju mund të lexoni më shumë rreth fshehjes së adresës tuaj IP këtu.
  • Ndjekja e celularit: Tipar GPS në pajisjen tuaj celular, si smartphone ose tablet, mund të tregoni vendndodhjen tuaj. Nëse jeni duke kërkuar në faqet e udhëtimit nga pajisja juaj mobile, me siguri do të shihni çmime të ndryshme bazuar në vendndodhjen tuaj.
  • Kodi HTML5: Kodimi HTML5 është gjithashtu një mënyrë tjetër që faqet e internetit mund të zbulojnë vendndodhjen tuaj kur përdorni një kompjuter personal.
  • WiFi: Nëse i jepni leje faqeve të internetit, ata do të jenë në gjendje të zbulojnë vendndodhjen tuaj duke përdorur WiFi tuaj.

Kur shfaqni fluturimin ajror, krahasoni udhëtimin faqet konsiderojnë vendndodhjen tuaj, monedhën me të cilën do të paguani dhe pikën e shitjes, ndër faktorët e tjerë. Shtë e zakonshme për klientët në vende të ndryshme që përdorin valuta të ndryshme për të parë çmime të ndryshme për të njëjtën linjë ajrore, destinacioni dhe data e udhëtimit.

Nëse po kërkoni të kurseni para gjatë fluturimeve, basti juaj më i mirë është të bëni fshih vendndodhjen tënde me një VPN.

6 mënyra për të kursyer para gjatë fluturimeve

1. Shfletoni nga një vend me të ardhura të ulëta

Përdorni një VPN si CyberGhost për të vendosur adresën tuaj IP në një vend me të ardhura më të ulëta dhe të shihni se si ndryshon çmimi. Për shembull, nëse e vendosni adresën tuaj IP një server në Indi ndërsa kërkoni në Kayak.com, do të shihni çmime të ndryshme sesa sikur të rezervonit fluturimin tuaj në SH.B.A..

Meqenëse gushti është një kohë popullore për të udhëtuar, ne vendosëm të kontrollojmë një fluturim nga Aeroporti JFK i New York-ut drejt Aeroportit të Napolit në Itali. Ne caktuam datën e nisjes për 14 gusht dhe datën e kthimit në 21 gusht.

Me adresën IP të vendosur në Indi, kjo është citati që pamë:

Kur e ndryshuam adresën IP në një server të SHBA, çmimet ishin dukshëm të ndryshme:

Edhe pse është i njëjti fluturim, çmimet janë dukshëm të ndryshme. Mund të mos jetë qindra dollarë për biletë, por 72 dollarë në kursime shtohen shpejt. Nëse blini bileta për pushime familjare, këto kursime do të kishin një ndikim shumë më të madh. Edhe kështu, gjithmonë ekziston një shans që të gjesh kursime edhe më të mëdha duke përdorur një VPN të vendosur në një vend me të ardhura të ulëta.

Filloni të kurseni me CyberGhost

2. Ndryshoni IP-në tuaj në Vendin e Linjës Ajrore

Ju gjithashtu mund të provoni duke ndryshuar IP-në tuaj në vendin nga e ka origjinën linja ajrore. Në këtë rast, ne po udhëtojmë në Bruksel Airlines, i cili është i vendosur në Belgjikë. Ndryshimi në një adresë IP belge për të njëjtin udhëtim do të tregojë një çmim tjetër.
Adresa IP e vendosur nga Belgjika:

Adresa IP nga SH.B.A.:

Në këtë skenar, ne mund të kurseni 67 dollarë për të njëjtën fluturim të saktë. Përsëri, nuk është një ton i parave, por këto pak kursime mund të shtohen vërtet. Ndryshimi i adresës suaj të IP në vendin e linjës ajrore mund të ju kursej shumë në planin afatgjatë.

3. Pastroni Historinë tuaj të Shfletimit

Siç kemi diskutuar më parë, faqet e udhëtimit përdorni cookie-t e shfletuesit tuaj për të rregulluar çmimet ata ju tregojnë. Pastrimi i cookies dhe shfletimi i të dhënave mund të ndihmojë në rivendosjen e çmimeve që shihni. Sidoqoftë, nuk ka asnjë garanci që ju të jeni në gjendje të siguroni tarifa më të ulëta pasi që faqja në internet do të ketë akoma hyrje në vendndodhjen tuaj. Kjo është arsyeja pse është mirë të çiftoni këtë teknikë me një VPN.

Disa udhëtarët e pohojnë këtë versioni ndërkombëtar i një siti udhëtimi, p.sh. (.ca) për Kanada ose (.co.uk) për Britaninë do t’u ofrojë përdoruesve çmime të ndryshme nga ekuivalentët e tyre. Ju mund të keni fat dhe të shihni një pazar të mirë, por nuk është e garantuar.

4. Kërkoni çmimet sipas datës duke përdorur fluturimet Google

Fluturimet Google ofrojnë të shumta mjete për të ndihmuar udhëtarët me vetëdije buxhetore. Një nga këto është aftësia për të zgjidhni çmimet bazuar në datat e udhëtimit tuaj. Nëse keni një destinacion fiks, mund të jeni në gjendje të kurseni një shumë të konsiderueshme parash duke qenë fleksibël me datat e udhëtimit. Fluturimet e Google mund t’ju ndihmojnë gjeni ditën më të lirë për të fluturuar duke renditur çmimin më të ulët çdo ditë.

5. Zgjidhni ditët e udhëtimit dhe kohën tuaj me kujdes

Sipas Rick Seaney, themeluesi i faqes së krahasimit të linjave ajrore, farecompare.com, ifluturimet ndërkombëtare që nisen nga e hëna deri të enjten mund të jenë deri në 5 përqind më të lira sesa fluturimet e fundjavës.

Sidoqoftë, ka edhe një kohë optimale për të prenotuar fluturimin tuaj. E Martë në 3 p.m. është një nga kohërat më të mira për të blerë bileta avioni. Kjo ndodh kur në përgjithësi do të gjeni numrin më të rëndësishëm të sediljeve të lira në dispozicion. Departamentet e shitjeve në linjat ajrore vendosni shitjet e tyre javore pasditen e së hënës. Linjat ajrore pastaj shpërndajnë këto shitje si në faqet e tyre, ashtu edhe në faqet krahasuese si Kayak.com. Sidoqoftë, linjat ajrore konkurruese nuk do t’i shohin këto shitje deri të martën në mëngjes. Për orët e ardhshme, linjat ajrore konkurruese rregullojnë tarifat e tyre bazuar në marrëveshjet e tjera. Mimet përfundimtare përcaktohen nga ora 15:00 Lindja e Standardit Koha.

Shitjet duhet të jenë në dispozicion për rreth tre ditë, por ende do të varet nga sa njerëz po përpiqen të blejnë të njëjtat bileta.

Ka edhe një strategji tjetër që mund të provoni. Orari i fluturimit jashtë pikut, si 5 a.m. dhe 7 pasnesër ose pas 8 p.m. gjithashtu mund të ju ndihmojë të gjeni çmime më të ulëta.

Mix dhe përputhen fluturimet

Nëse keni shumë kohë, por jeni më të brengosur për kursimin e parave, konsideroni të luani me zgjedhjet tuaja të fluturimit. Për shembull, ju mund të të zgjedhë një fluturim me një ndalesë; këto shpesh janë shumë më lirë, pavarësisht nga destinacioni juaj. Gjithashtu, ju mund të bëni kursime të konsiderueshme duke fluturuar në dhe nga aeroporte të ndryshme ose me linja ajrore të ndryshme.

Zgjedhja jonë kryesore: CyberGhost

Pajisjet CyberGhost

CyberGhost është VPN-ja jonë e preferuar kur bëhet fjalë për gjetjen e marrëveshjeve të udhëtimit. 5-të700 servera në rrjetin e saj do të thotë që ju keni shumë mundësi për të zgjedhur kur kërkoni marrëveshjet më të mira të udhëtimit. me serverat në 89 vende, ju mund të ndiheni të sigurt se një marrëveshje do të jetë e mundshme, pa marrë parasysh destinacionin tuaj.

CyberGhost nuk është vetëm një mjet i thjeshtë për t’ju ndihmuar të përmbaheni në buxhetin tuaj. VPN-të janë një e shkëlqyeshme mjet për udhëtarët, veçanërisht kur mbështeteni në WiFi publik. Një VPN do shifroni të gjithë trafikun tuaj, kështu që nuk do të të duhet shqetësoheni për hakerat ndërsa përdorni një rrjet të pasigurt. CyberGhost gjithashtu mund t’ju ndihmojë të qëndroni të lidhur me vendin tuaj ndërsa jeni larg, pavarësisht nëse duhet lidheni me bankën tuaj ose thjesht doni të vazhdoni me shfaqjet tuaja të preferuara televizive.

Me një Gjykim falas 24-orësh dhe një zemërgjerë Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh, mund të provoni të gjitha tiparet e CyberGhost para se të fluturoni, pa rrezik.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

  • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

  • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

  • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Filloni të kurseni me CyberGhost

A është legale?

Nëse shqetësoheni nëse jeni apo jo është e ligjshme të përdorni një VPN për të rezervuar fluturime, ju mund të jeni të sigurt se nuk ka asnjë konflikt me këtë praktikë. Linjat ajrore dhe vendet e udhëtimit japin me qëllim çmime të ndryshme në varësi të rajonit tuaj. Shfletimi në mënyrë anonime me një VPN mund të ju ndihmojë të përfitoni nga këto dallime. Ju mund të kurseni para në afat të gjatë duke gjetur çmime që linjat ajrore u ofrojnë qëllimisht klientëve specifikë.

Pasi të keni rezervuar fluturimet tuaja, mund të përdorni të njëjtat strategji për të kursyer para kur rezervoni një hotel.

Leximi më tej

Qëndroni në një Airbnb? Ja pse duhet të përdorni një VPN.

Shikoni listën tonë të VPN-ve më të mira për udhëtime.

Nëse po udhëtoni vetëm për një udhëtim të shkurtër, mund të dëshironi një abonim mujor VPN.

Për të kursyer para në VPN, shikoni faqen tonë të marrëveshjeve.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me