Si të hyni në Skype, Whatsapp dhe Facetime në Katar në vitin 2020

Nëse jeni në Katar, dhe doni të përdorni Skype, WhatsApp ose FaceTime atëherë ju e dini atë si tani, Shërbimet VoIP nuk po punojnë më në vend. Pavarësisht nëse jeni banor i Katarit ose po planifikoni një udhëtim atje dhe duhet të jeni në gjendje të bëni thirrje përmes internetit, ekziston një zgjidhje e thjeshtë. VPN e duhur mund t’ju ndihmojë të zhbllokoni Skype, WhatsApp dhe FaceTime dhe të mundësojë të flasësh sa të duash.

Udhëzues i shpejtë: Si të qaseni në shërbimet e VoIP në Katar

 1. Merrni një VPN të besueshëm që mund të sigurojë shpejtësi të lartë. CyberGhost është një zgjedhje e shkëlqyeshme.
 2. Shkarkoni programin dhe instaloni në kompjuterin tuaj ose pajisjen celulare.
 3. Lidhu me një server jashtë Katarit.
 4. Filloni të flisni!

Bëni një telefonatë tani!

Pse keni nevojë për një VPN për të përdorur Shërbimet VoIP në Katar

Ka shumë spekulime se pse Thirrjet VoIP papritmas kanë ndalur punën në Katar. Ooredoo, ofruesi kryesor i telekomit të vendit, ka deklaruar se problemi nuk është me shërbimet e tij.

Ndërsa disa përdorues të VoIP në Katar spekuluan se çështjet e gjerësisë së bandës ishin arsyeja e problemit, kjo duket se nuk ka gjasa të jetë shkaku i vërtetë. Shumica e ofruesve të VoIP kompresojnë audio në mënyrë që të zvogëlojnë përdorimin e të dhënave të përdoruesve dhe për të përmirësuar qartësinë në lidhje me rrjetet e ngadalta, kështu që gjerësia e brezit nuk duhet të jetë çështje.

Më vonë, qeveria e Katarit, në një deklaratë disi të paqartë, theksoi se “nuk ka ligje ose rregulla që ndalojnë përdorimin e teknologjisë [VoIP] brenda Shtetit të Katarit”. Sidoqoftë, ligji i Katarit “e bën të paligjshëm për çdo person që të sigurojë shërbime telekomunikuese për publikun për një tarifë direkte ose indirekte pa licencë të lëshuar nga ictQATAR për atë qëllim.”

Dy njësitë e vetme të licencuara për të ofruar shërbime VoIP në Katar, thuhet në deklaratë, janë Katar Telecom (QTel) dhe Vodafone Katar.

Ndërsa kjo teori nuk mund të konfirmohet, thashethemet kanë dalë rreth asaj se situata është rezultat i Strategjia e QTel për të monopolizuar tregun fitimprurës të thirrjeve telefonike në distanca të gjata.

Nëse njerëzit në Katar nuk mund të përdorin më shërbime si Skype, Whatsapp dhe Facetime, ata do të detyrohen të bëjnë thirrje telefonike të shtrenjta ndërkombëtare. Kjo do të thotë, përveç nëse ata përdorin një VPN për të anashkaluar çështjen krejt.

Një VPN ju lejon të kriptoni aktivitetin tuaj të internetit dhe të fshehni vendndodhjen tuaj të vërtetë fizike. Kur përdorni një VPN, ofruesi i shërbimit tuaj të internetit nuk e di se cilat shërbime po përdorni, kështu që është e pamundur që ata t’ju bllokojnë.

Një numër i katarasve kanë raportuar duke përdorur VPN me sukses për të hyrë në shërbimet e njohura VoIP brenda vendit.

A është e ligjshme të përdorni një VPN ose një Shërbim VoIP në Katar?

Përdorimi i një VPN në Katar është 100% legal, për aq kohë sa ju nuk përdorni një për të thyer ligjet e vendit. Eshte gjithashtu plotësisht e ligjshme për të përdorur një shërbim VoIP për të bërë thirrje – siç ka konfirmuar qeveria e Katarit, “çdo person ose biznes brenda Shtetit të Katarit mund të përdorë shërbime VoIP për thirrje zanore për përdorimin e tyre.”

Illegalshtë thjesht e paligjshme që kompanitë të ofrojnë shërbime VoIP pa licencë. Pra, nëse përdorni një VPN për të hyrë në Skype, FaceTime ose WhatsApp në Katar, ju jeni në gjendje të qartë.

5 VPN-të më të mira për të hyrë në Shërbimet VoIP në Katar

1. CyberGhost

pajisje të shumëfishta cyberghost

Me shpejtësi të lartë dhe një rrjet të serverëve në mbi 60 vende, CyberGhost nuk duhet të ketë asnjë problem duke ju rivendosur Skype, FaceTime dhe WhatsApp.

Itsshtë intuitiv, përdorues-miqësor dhe ndërfaqe fillestare-miqësore, për të mos përmendur shërbimin ndaj klientit super miqësor, janë vetëm një pjesë e asaj që e bën atë të preferuar të përdoruesit.

Nëse dëshironi ta provoni, do të jeni të lumtur të dini se kompania ofron një Gjykim falas 7 ditor për aplikacione celulare, Gjykim falas 24-orësh për Windows, dhe a Garanci për kthimin e parave prej 45 ditësh për të gjithë përdoruesit.

CyberGhost mund të zhbllokojë:

 • Profili i përkushtuar i transmetimit me serverë të optimizuar për: Netflix, iPlayer BBC, Sky Go, Hulu, Comedy Central, Eurosport, ESPN, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • Po; profili i dedikuar tregon vendet dhe numrin e përdoruesve.

CyberGhost punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Amazon Fire Stick, Android TV, Linux dhe Chrome.

Shikoni marrëveshjet CyberGhost

2. NordVPN

Pajisjet NordVPN

Vazhdimisht vlerësoi VPN më të mirë në botë, NordVPN mund të zhbllokojë pothuajse çdo gjë – kështu që shërbimet VoIP në Katar duhet të jenë një shëtitje në park.

Përdoruesit e vlerësojnë kriptimi i shkallës ushtarake dhe tiparet e përparuara të sigurisë, e cila jo vetëm që do t’ju lejojë të bisedoni lirshëm në Skype, WhatsApp ose FaceTime, por edhe t’i mbani bisedat tuaja plotësisht private.

Shihni veten pa rrezik me një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

NordVPN mund të zhbllokohet:

 • Netflix, HBO, Hulu, Showtime, iPlayer të BBC, Amazon Prime Video dhe Sling TV.

Mbështet përrua:

 • Po, serverë specialiteti P2P të disponueshëm.

NordVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Compatibleshtë gjithashtu i pajtueshëm me ruterat.

Shikoni ofertat NordVPN

3. ExpressVPN

Përfitimet e ExpressVPN

Nëse keni nevojë për shpejtësi, përdoruesit e vërtetë mund t’ju thonë se ExpressVPN është padyshim VPN për ju. Ti mundesh flisni gjithçka që ju pëlqen në shërbimet VoIP pa asnjë vonesë.

Nëse nuk i mbaroni gjërat për të folur, ExpressVPN është gjithashtu i shkëlqyeshëm në anashkalimin edhe të geoblloqeve më kokëfortë dhe bllokuesit VPN, dhe shpejtësitë e saj të larta e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme edhe për transmetimin.

Ka një 30 ditë garanci për kthimin e parave me një politikë pa pyetje, kështu që nuk ka arsye të mos e provoni.

ExpressVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, DAZN, dhe iPlayer të BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P.

ExpressVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, TV Android, Linux, Chrome dhe Firefox. Ajo gjithashtu ofron një aplikacion për t’u përdorur me disa ruterë.

Shikoni ofertat ExpressVPN

4. PrivateVPN

pajisje privatevpn

Oferta privateVPN shpejtësi të lartë me çmime konkurruese, dhe për të përdorur shërbimet VoIP në Katar, kjo mund të jetë gjithçka që ju nevojitet.

Por nuk janë të gjitha. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të transmetoni video, zhbllokoni faqet e internetit dhe më shumë, ndërsa kriptimi i saj prej 2048-bit e mban lidhjen tuaj të sigurt dhe anonime. Nuk është çudi që ka një bazë kaq të madhe tifozësh.

Me një zemërgjerë Gjykim falas 7-ditor dhe garanci për kthimin e parave 30-ditore, mund ta provoni pa rrezik.

PrivateVPN mund të zhbllokojë:

 • Netflix, Hulu, HBO, Hotstar, Amazon Prime Video dhe iPlayer i BBC.

Mbështet përrua:

 • Po, të gjithë serverët mbështesin aktivitetin e P2P; lista e serverëve të optimizuar P2P të disponueshëm përmes aplikacionit.

PrivateVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android dhe iOS.

Shikoni marrëveshjet privateVPN

5. SaferVPN

safervpn-pajisje

me shpejtësi rrufe dhe një ndërfaqe fillestare miqësore, SaferVPN mund të të kthejë në lak VoIP në asnjë kohë.

Ajo gjithashtu ofron gjerësi të pakufizuar dhe ndërrim të serverëve, veçori të përparuara të sigurisë dhe një shtrirje falas Chrome, dhe kjo mund të jetë arsyeja pse përdoruesit duket se u pëlqen shumë.

Nëse nuk jeni i sigurt nëse është në rregull për ju, mundeni provojeni falas për një ditë ose përfitoni nga 30 ditë garanci për kthimin e parave.

SaferVPN mund të zhbllokojë:

 • HBO, Amazon Prime Video, Showtime, Sling TV, iPlayer BBC, dhe të tjerët.

Mbështet përrua:

 • po.

SaferVPN punon në këto pajisje:

 • Windows, macOS, Android, iOS, Linux, Chrome, Firefox dhe ruter.

Shikoni marrëveshjet SaferVPN

përfundim

Mbajtja aftësia për të bërë thirrje përmes internetit është veçanërisht e rëndësishme për shumë migrantë dhe punëtorë të huaj të Katarit. Pa shërbime si Facetime, Skype dhe Whatsapp, thirrja e familjes që jeton mijëra milje larg do të ishte e kushtueshme. Këtu hyn një VPN.

Nëse jeni në Katar për momentin ose planifikoni të udhëtoni atje së shpejti, shkarkimi dhe përdorimi i një VPN mund të jetë një jetë i vërtetë i vërtetë.

Filloni Provimin Tuaj falas për CyberGhost Tani!

Ju gjithashtu mund të dëshironi:

 • VPN-të më të mira (REALI FALAS) për Android – Azhurnohen
 • 5 VPN vërtet të lira për iPads & iPhone (iOS)
 • A janë Viber, WhatsApp, & FaceTime i Sigurt?
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me