Si të fshini në mënyrë të përhershme llogarinë tuaj Reddit – Përditësimi i vitit 2020

Nëse jeni një prej miliona përdoruesve aktivë mujorë të Reddit, lexoni për të mësuar më shumë rreth Dështjet e privatësisë dhe sigurisë së Reddit dhe në mësoni si ta fshini përgjithmonë llogarinë tuaj nëse mendoni se kjo është gjëja më e mirë për ju.

Reddit nuk është i huaj për polemikë. Reagim në fund të vitit 2016 menjëherë pas zgjedhjes së Presidentit Trump. Drejtori i Përgjithshëm i Reddit, Steve Huffman, zbuloi në një subreddit popullor pro-Trump r / The_Donald se shumë nga komentet më të njohura (dhe kritike) ishin në lidhje me vetë Huffman, në përgjigje të mbylljes së një subredditi komploti të Hilary Clinton.

E panjohur për redditorët, Huffman mund të redaktojë çdo pjesë të faqes dhe futur kod, i cili automatikisht do të zëvendësonte emrin e tij të përdoruesit me emrin e kritikut të tij, duke e kthyer fyerjen prapa tyre. Redditorët ishin të shpejtë për tu vërejtur dhe ishin seriozisht të pakënaqur që të dhënat e tyre mund të manipulohen.

Huffman nuk e ka më këtë fuqi, por ky incident nxori në dritë mbikëqyrja e drejtuesve të teknologjisë në Reddit, dhe mbase më gjerë.

Shumë prej Dobësitë e Reddit janë ekspozuar vitet e fundit, përfshirë një hack fotografish nude i famshëm, moderatorët rebelë të përmbajtjes dhe heqja e një ‘urdhëri kanari’ në 2016, i cili sugjeroi që atyre u ishte kërkuar të dorëzonin të dhënat e përdoruesit tek një autoritet qeveritar.

Pastaj pati një incident në vitin 2018, ku Reddit në mënyrë diskrete (pothuajse në fshehtësi) ri-mundësoi përcjelljen e përdoruesve të saj, dhe i ndau këto të dhëna me palët e treta.

Reddit ka ndjekjen e aktivizuar si parazgjedhje për qëllime reklamimi dhe personalizimi, të cilat përdoruesit duhet ta zgjedhin me dorë. Sidoqoftë, nëse përdoruesit nuk janë të vetëdijshëm për këtë gjurmim të paracaktuar, ata nuk ka gjasa të zgjedhin.

Actaktivizimi dhe fshirja: Youfarë duhet të dini

Reddit nuk lejon përdoruesit e tij të çaktivizojnë përkohësisht llogaritë e tyre. Pasi të keni fshirë llogarinë tuaj Reddit, ajo është zhdukur përgjithmonë, së bashku me të gjitha lidhjet tuaja të preferuara. Nëse nuk fshihen individualisht përpara se të çaktivizoni llogaritë tuaja, komentet tuaja do të jenë ende të dukshme, por autori i komenteve do të shfaqet si [i fshirë].

Nëse e ndryshoni mendimin në të ardhmen, do ta bëni të mos jetë në gjendje të regjistroheni në Reddit me të njëjtin emër përdoruesi si më parë, dhe askush tjetër nuk do të jetë. Për më tepër, aktualisht ekziston asnjë veçori e automatizuar për të shkarkuar të dhënat tuaja Reddit. Ju duhet të kontaktoni kompaninë për të kërkuar një shkarkim të të dhënave tuaja të përdoruesit.

Udhëzues hap pas hapi: Si të fshini llogarinë tuaj Reddit

Nëse keni vendosur që Reddit nuk është më për ju, ndiqni këto hapa të thjeshtë për të fshini përgjithmonë llogarinë tuaj.

  1. Identifikohu në llogarinë tuaj Reddit. Fshirja e përhershme e Reddit - Kyçuni
  2. Klikoni në ikonën tuaj të përdoruesit dhe zgjidhniCilësimet e përdoruesitNga menyja rënëse. Fshirja e përhershme e Reddit - Cilësimet e përdoruesit
  3. Shkoni në fund të faqes dhe klikoni në ‘Deaktivizoni llogarinë‘. Fshirja e përhershme e reddit - çaktivizoni llogarinë
  4. Ri-shkruani detajet e log-it tuaj dhe nëse zgjidhni, një arsye pse po fshini llogarinë tuaj Reddit. Kontrolloni nëse e kuptoni se llogaritë e çaktivizuara nuk mund të rikuperohen dhe klikoni ‘Deactivate‘. Fshirja e përhershme e Reddit - Arsyeja e Lënies
  5. Do të pyeteni nëse jeni i sigurt si ky veprim nuk mund të zhbëhet. Klikoni ‘Deactivate‘. Fshirja e përhershme e Reddit - A jeni i sigurt
  6. juaj Llogaria Reddit tani është fshirë përgjithmonë.

Mënyra shtesë për t’i mbajtur të dhënat tuaja private online

Vitet e fundit ka pasur disa skandale me lajme që rrethojnë protokollet e intimitetit dhe politikat e platformave të shumta të mediave sociale. Për shembull, në vitin 2018 ishte skandali Cambridge Analytica që goditi Facebook-un, i cili pa të dhënat e deri në 87 milion përdoruesve të ndarë në mënyrë jo të duhur.

Aq shumë mund të jetë mësuar për ju nga llogaritë tuaja të mediave sociale. Ka pasur shumë raste të hajdutë që godasin shtëpitë që ata dinë të jenë bosh falë njoftimeve për pushime në mediat sociale.

shumë Përdoruesit e mediave sociale zbulojnë vendndodhjen e tyre të saktë kur postojnë nëpër gjeotagrafë pa e ditur atë. Kjo mund të largojë adresën tuaj, dhe nëse data juaj e lindjes është paraqitur në profilin tuaj, mashtruesit mund të kenë informacion të mjaftueshëm për të kryer mashtrim identiteti. Sa më shumë informacione për ju që janë në internet, aq më i madh rreziku.

Sidoqoftë, media sociale është e dobishme në një numër mënyrash – jo vetëm për të qëndruar të lidhur me miqtë dhe familjen, por edhe për qëllime biznesi. Pra, nëse nuk jeni gati ose në gjendje të hiqni dorë nga media sociale, ka disa gjëra që mund të bëni për të qëndruar të sigurt.

Lexoni dhe hulumtoni politikat e intimitetit në faqet e mediave sociale jeni regjistruar dhe do të jeni të kujdesshëm me ato që ndajnë rregullisht të dhënat tuaja me palët e treta.

Përveç kësaj, monitoroni cilësimet e intimitetit tuaj. Nëse nuk e keni bërë tashmë këtë, kufizoni kush mund ta shohë atë që postoni tek familja dhe miqtë e besuar.

gjithashtu, mos i jep një leje platformës së mediave sociale për të postuar ose hyrë në vendndodhjen tënde. Kontrolloni rregullat e intimitetit tuaj për të siguruar që asgjë nuk ka ndryshuar pa njoftimin tuaj.

Leximi më tej

Nëse dëshironi të qëndroni të sigurt në internet, ia vlen të investoni në një shërbim VPN që mund të ndihmojë në mbajtjen e të dhënave tuaja të sigurta nga hakerat, sigurimin e anonimitetit dhe anashkalimin e programeve të geobllokimit..

Para se të angazhoheni, shikoni tonë udhëzues për VPN-të më të mira që ofrojnë prova falas.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me