Si të fshini në mënyrë të përhershme llogarinë tuaj të Telegramit – Përditësimi i vitit 2020

Nëse jeni një nga miliona njerëz që përdorin programin e mesazheve private Telegram, lexoni në mësoni më shumë rreth çështjeve të sigurisë të Telegramit dhe në zbuloni se si ta fshini përgjithmonë llogarinë tuaj nëse kjo është ajo që ju vendosni të bëni.

Shqetësime për privatësinë në lidhje me aplikacionin e mesazheve private Telegram u ngritën jo shumë kohë pas lëshimit të saj në 2013. Vendosja e paracaktuar e aplikacionit nuk kodon komunikimet midis jush dhe marrësit. Nëse nuk aktivizoni veçorinë Biseda Sekrete, e juaja bisedat do të ruhen në serverat e Telegram-it, të cilët ndodhen në të gjithë globin.

Telegram pretendon se të dhënat tuaja të ruajtura të bisedës janë të koduara në serverat e tyre dhe se ata mbajnë informacionin në rast se dëshironi të rivendosni bisedat e vjetra. Sidoqoftë, kjo shtron pyetjen se pse Ruajtja e të dhënave tuaja nuk është në një bazë optike, apo pse kriptimi fund-në-fund nuk është përcaktimi i paracaktuar. Ruajtja e të dhënave është një përpjekje e shtrenjtë për një kompani jofitimprurëse, pra pse e bëjnë ata?

Për më tepër, ka pasur një numër çështjesh me siguria e Telegramit në të kaluarën. Në vitin 2017 hakerat shfrytëzuan një të metë të Unicode në programin Telegram që i lejoi ata instaloni minatorë të kontrollit të largët dhe kripë të keq të kompjuterave në kompjuterët e cenueshëm Windows.

Shqetësimet për sigurinë në lidhje me Telegram janë ende atje, me shumë ekspertë në kriptim pyesin pse Telegrami përdor një protokoll kriptografie të rritur në shtëpi të njohur si MTProto. Telegram këmbëngul se programi i tij i kriptimit është i sigurt, por me protokolet të gatshëm të disponueshëm, të treguar se janë efektivë nga ekspertë të pavarur, pse ata kanë të tijën?

  Ensighten - Sigurimi i privatësisë së konsumatorëve në BE në përputhje me Rregulloren e Përgjithshme të Mbrojtjes së të Dhënave

Ky protokoll i shtëpisë me kriptim të nivelit të lartë ka kontribuar në të vërtetë në Telegram reputacion me hije. Ka qenë në mënyrë të pafajshme të përdorura nga terroristët për të planifikuar sulme dhe përhapur propagandë, mes marrëdhënieve të tjera shqetësuese.

Si rezultat, është ndaluar në një numër vendesh, i monitoruar nga afër në të tjerët, dhe ishte madje larguar shkurtimisht nga dyqani i aplikacioneve në fillim të vitit 2018 kur u zbulua ndarja e përmbajtjes së papërshtatshme.

Nëse jeni të shqetësuar për protokollet dhe politikat e pazakonta të kriptimit dhe reputacionin e keq të aplikacionit të mesazheve, ky artikull do t’ju tregojë si ta fshini përgjithmonë Telegramin.

Udhëzues hap pas hapi: Si të fshini llogarinë tuaj në Telegram

Ka disa mënyra të ndryshme për të fshirë llogarinë tuaj Telegram. Duhet ta dini paraprakisht që pasi të keni fshirë llogarinë tuaj nuk mund të zhbëhet. Bisedat, lista e kontakteve, grupet, etj., Do të fshihen përgjithmonë, edhe nëse e shkarkoni Telegramin përsëri në një datë të mëvonshme.

Fshirja duke rregulluar cilësimet e vetë-shkatërrimit

Vetë-shkatërrimi është një nga karakteristikat e sigurisë të Telegram-it, i cili e sheh këtë llogaria fshihet pas një periudhe të caktuar pasiviteti. Periudha e paracaktuar e vetë-shkatërrimit është gjashtë muaj pasiviteti, por mund ta ndryshoni këtë në një periudhë më të shkurtër kohore, si më poshtë:

 1. Hyni në llogarinë tuaj Telegram në pajisjen tuaj dhe zgjidhniCilësimet‘. Actaktivizimi i Telegramit - Cilësimet
 2. Klikoni mbi ‘Privatësia dhe Siguria‘. Actaktivizimi i Telegramit - Privatësia dhe Siguria
 3. Shkoni poshtë për në ‘Fshi llogarinë time nëse jam largDhe ndryshoni në 1 muaj.

  Deaktivizimi i Telegramit - Afati kohor

 4. Nëse nuk përmbaheni të përdorni Telegram, pasi periudha një-mujore është e gjatë, llogaria juaj do të fshihet, së bashku me të gjitha bisedat dhe kontaktet tuaja.
  Canlı yeniləmələr: Onlayn senzura xəbərləri

Rregullimi i cilësimeve të vetë-shkatërrimit ju jep mundësinë të ndryshoni mendim brenda periudhës së mosveprimit. Thjesht përdorni programin chat dhe periudha e vetë-shkatërrimit do të rivendoset. Nëse nuk doni të prisni dhe doni të fshini tuaj Llogaria Telegram menjëherë, Lexo.

Fshirja manuale e Telegramit

Ka jo opsion ‘fshini llogarinë’ në aplikacionin Telegram, ajo duhet të bëhet përmes një shfletuesi në internet ose në pajisjen tuaj celular ose kompjuterin. Ndiqni këto hapa të thjeshtë:

 1. Vizitoni Faqja e çaktivizimit të Telegramit dhe shkruani numrin e telefonit të llogarisë tuaj në formatin e saktë ndërkombëtar. Fshirja e përhershme e Telegramit - Faqja kryesore
 2. Do t’ju kërkohet shtoni një kod konfirmimi, e cila është dërguar në numrin tuaj celular.
 3. Në faqen tjetër, mund të vendosni një arsye për t’u larguar nëse zgjidhni, përpara se të klikoni ‘Done‘. Fshirja e përhershme e Telegramit - Arsyeja e Lënies
 4. Një pop up pyet: “A jeni i sigurt?” Klikoni ‘Po, Fshi llogarinë time‘. Fshirja e përhershme e Telegramit - A jeni i sigurt
 5. juaj Llogaria e Telegramit është fshirë tani dhe mund ta hiqni aplikacionin nga pajisja juaj.

Nëse ndryshoni mendim, ka të ngjarë të jetë një disa ditë para se të krijoni një llogari të re Telegram.

Eksportimi i të dhënave të Telegramit

Para se të fshini Telegram, mund të dëshironi eksportoni të dhënat tuaja d.m.th biseda, foto dhe media të tjera. Do t’ju duhet versioni i fundit i Desktop Telegram për të shkarkuar të dhënat tuaja në formatet JSON ose HTML. Për të eksportuar të dhënat tuaja:

 1. Hapni Desktopin Telegram dhe zgjidhniCilësimet‘.
 2. Zgjidh ‘Eksportoni të dhënat e Telegramit‘.
 3. Pastaj zgjidhni ‘Eksporti i Historisë së Bisedave‘, Dhe zgjidhni cilin lloj të dhënash dëshironi të eksportoni.
 4. Mundesh tani shikoni të dhënat tuaja Telegram jashtë linje.
  Si të pastroni kompjuterin tuaj në 7 hapa të thjeshtë

Mënyra të tjera për t’i mbajtur të dhënat tuaja private

Telegrami nuk është i huaj për polemikë, por nuk është i vetmi aplikacion chat që e ka vënë në dyshim sigurinë e tij. Me hakerat duke u bërë më të sofistikuar se kurrë më parë, ai ka kurrë nuk ka qenë më e rëndësishme për t’i mbajtur të dhënat tuaja private në internet.

Ka një numër hapash që mund të ndërmerrni për të përmirësuar sigurinë tuaj në internet, të cilat përfshijnë duke përdorur një VPN me cilësi të lartë kur kërkoni në internet, transmetoni, ose dërgoni informacion në internet. VPN sigurojnë përdorim të lehtë mbrojtje gjithëpërfshirëse në internet, parandalimin e shkeljeve para se të ndodhin. Duke përdorur shtresa të shumta mbrojtjeje dhe kriptimi, tuaj lidhja është anonime, e sigurt dhe private.

Leximi më tej

Për më shumë informacion mbi VPN dhe se si të zgjidhni më të mirën për ju, shikoni Si të zgjidhni VPN më të mirë.

Mësoni më shumë rreth ruajtjes së vetes në internet duke lexuar tonë Udhëzuesi i fundit për privatësinë në internet.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me