Si të anashkaloni Bllokun ESPN3 VPN


Ju shqetësoheni për natën e lojës – ekipi juaj i preferuar sportiv po shkon kundër një rivali të famshëm. Ju nuk mund të prisni për të parë jetesën ESPN. Por kur përpiqeni ta transmetoni atë në ESPN3, ja çfarë shihni:

“ESPN Player është jo aktualisht në dispozicion në rajonin tuaj. Nëse keni një llogari në ESPN Player dhe kohët e fundit keni ndryshuar vendndodhjen, ose keni nevojë për të anulluar llogarinë tuaj, ju lutemi email email [email protected] Për më shumë informacion, ju lutemi lexoni faqet tona FAQ. “

Pra, ju shkarkoni një VPN për të fituar qasje në shfaqjen tuaj. Por ekziston një problem – uebfaqja ka bllokuar shikuesit që përdorin VPN-të anashkalojnë gjeo-kufizimet e vendosura në shërbimet e tyre.

ESPN3 nuk është e vetmja faqe në internet që ka zbatuar një bllok të tillë. Uebfaqet e transmetimit të mediave si Netflix dhe Hulu gjithashtu kanë bllokuar VPN për mbajtësit e të drejtave të autorit për të maksimizuar fitimet e tyre. Blloqet VPN janë ngritur për një arsye, dhe megjithëse nuk është e paligjshme të shmangen blloqet VPN, procesi i anashkalimit të një është shumë sfidues.

Mund të anashkaloni një bllok VPN?

Përgjigja e shkurtër? Po ti mundesh. Pergjigja e gjate? Duhet pak përpjekje.

Kompanitë që zbatojnë këto blloqe VPN kanë tendencë të bllokojnë serverë të caktuar dhe adresa IP që ata dinë të përdorin VPN. Kjo do të thotë se nëse lidheni me një nga këta serverë, faqja e internetit do t’ju flamurojë si një VPN dhe do të bllokojë përmbajtjen tuaj.

Kompanitë përdorin gjithashtu bllokimin e porteve. Do port ka një numër ID që zakonisht i është caktuar një shërbimi specifik. Pasi kompanitë mund të identifikojnë këto porte që përdorin VPN, ato mund t’i bllokojnë ato.

Inspektimi i Deep Packet, ose DPI, është një mënyrë tjetër për të bllokuar VPN-të. Rrjetet mund të inspektojnë çdo pjesë të të dhënave pasi kalon nëpër një pikë kontrolli në internet.

Shtë metoda më e avancuar që përdoret për të bllokuar VPN pasi mund të identifikojë me saktësi llojin e të dhënave që kalojnë përmes.

Kjo është në thelb ajo që bën ESPN.

Mënyra më e lehtë për të anashkaloni bllokun është me një VPN të besueshme.

Yup. Thatshtë kaq e lehtë Gjeni një VPN që mund t’i shmanget bllokut VPN dhe ju mund të përdorni faqet e internetit të bllokuara.

Pjesa e vështirë? Jo të gjithë VPN-të mund ta bëjnë këtë.

Nëse doni një VPN të besueshëm, këto janë VPN më të mirë për të parë ESPN:

Siguruesi i Rendit Vlerësimi ynë i Përdoruesit
Zgjedhja e redaktorit 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
2 5.0 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
3 4.9 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
4 4.8 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin
5 4.7 / 5
Lexoni Shqyrtimin
Zbulo me shume Fillo >> Vizitoni sitin

Ka edhe mënyra të tjera për të hyrë në ESPN, gjithashtu

 1. Provoni një ofrues të ndryshëm VPN dhe / ose server
  Ndjekja e çdo adrese IP dhe serveri kërkon shumë përpjekje. Nëse nuk mund të hyni në ESPN me një VPN, provoni një server tjetër ose ndërroni ofruesit.
  Disa ofrues të VPN riciklojnë rregullisht adresat e IP-ve të tyre. Kjo e bën ndjekjen e ndryshimeve dhe bllokimin e IP-ve të reja një dhimbje koke të madhe, kështu që ka një shans të mirë që të keni mundësinë të gjeni një VPN me një server që funksionon.
 2. Konfiguroni VPN-në tuaj
  Gjithmonë mund të krijoni VPN tuaj. Do të thotë që ju mund të humbni karakteristika të vlefshme të ofruara nga ofruesit e mëdhenj të VPN, por janë plotësisht private dhe plotësisht të ligjshme. Duke ekzekutuar serverin tuaj VPN, ju merrni adresën tuaj VPN IP që nuk do të vihet në flamur. Ju mund të përdorni PC tuaj personal si një server VPN ose mund të marrësh me qira një VPS nga një ofrues VPS.
 3. Ndryshoni numrat e portit
  Ndryshimi i numrave të porteve është një mënyrë e mirë për ju që të anashkaloni blloqet e portit. Shumica e shërbimeve VPN ofrojnë mundësinë për të ndryshuar numrat e portit direkt nga aplikacioni ose nga serveri. Ju mund ta ndryshoni portin tuaj të bllokuar aktual në një numër porti që duhet të mbetet i hapur.

Këtu janë dy porte që janë me të vërtetë të garantuara për të qëndruar të zhbllokuar:

Porti TCP 80

Përdoret nga HTTP, porti TCP 80 është porti që përdoret për të gjithë trafikun e Internetit të pakriptuar. Bllokimi i këtij porti do të thotë mbyllja e plotë e Internetit. Mund të presësh që ky port të mbetet i hapur, madje edhe në vendet ku ka shumë censurë. Sidoqoftë, ky port ofron mbrojtje të papërfillshme ndaj teknikave më themelore të DPI. Trafiku i VPN përmes këtij porti ka të ngjarë të zbulohet dhe bllokohet.

Porti TCP 443

Ky është porti i përdorur nga HTTPS për transaksione të sigurta në internet. Kjo do të thotë se i gjithë trafiku i koduar mbështetet në këtë port. Bllokimi i këtij porti mbyll të gjithë tregtinë dhe bankat në internet, dhe kështu është e garantuar të mbetet e zhbllokuar. Ajo ofron përfitimin e shtuar të enkriptimit dhe ndryshe nga protokolli HTTP, trafiku i VPN nëpër këtë port është jashtëzakonisht i vështirë për tu zbuluar me teknikat DPI..

Shumica dërrmuese e blloqeve VPN janë mjaft të lehta për tu kapërcyer duke përdorur një mendim pak anësor. Edhe me siguri të lartë, ju lehtë mund të anashkaloni serverët e bllokuar VPN me këshillat e mësipërme. Mos lejoni që asnjë kufizim i gjeografisë ose çështje e të drejtave të autorit të ndikojë në entuziazmin dhe dashurinë tuaj për sportin tuaj të preferuar. Shpenzoni paratë tuaja me mençuri tek ofruesit e VPN dhe mbani një sy për censurimin e imponuar.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map