Si ta ndryshoni vendin tuaj të dyqanit Google Play në vitin 2020 në sekonda

Kur të hyni në Dyqanin Google Luaj, ajo që shihni varet plotësisht nga parametrat e rajonit / qarkut tuaj. Disa aplikacione, filma ose muzikë thjesht nuk do të shfaqen në renditje ose rezultate të kërkimit përveç nëse vendndodhja e Dyqanit tënd Luaj përputhet me vendin e duhur.

Ndoshta ju jetoni në Mbretërinë e Bashkuar, por me të vërtetë dëshironi të shkarkoni një lojë që është në dispozicion vetëm në SH.B.A. Ose mbase po udhëtoni në Australi dhe nuk mund të gjeni ndonjë nga aplikacionet tuaja të preferuara. Mund të jetë tepër frustruese për të mos pasur adresën e duhur të IP për të hyrë në aplikacionet që ju dëshironi ose keni nevojë.

Play Store do të azhurnojë automatikisht opsionet e vendit dhe të profilit pasi të ndryshojë adresa e IP-së, por Google kufizon numrin e herë që mund ta ndryshosh vendin tënd në një herë në vit.

Sidoqoftë, ekziston një mënyrë e thjeshtë për t’i kapërcyer këto kufizime – mundeni ndryshoni vendndodhjen tuaj të Google Play Store duke përdorur një VPN. Vazhdoni të lexoni për të parë sa lehtë është në të vërtetë.

Si të ndryshoni vendndodhjen tuaj në Google Play – Udhëzues i shpejtë

Besoni apo jo, duhet vetëm 4 hapa të thjeshtë për të ndryshuar rajonin tuaj të Google Play Store me një VPN:

  1. Zgjidhni një VPN më të vlerësuar që zhbllokon Dyqanin Google Play dhe instalon atë në pajisjen tuaj. Ne ju rekomandojmë NordVPN.
  2. Të dhëna të qarta në aplikacionin Google Play Store.
  3. Lidhuni me një server që ka përmbajtjen e Dyqanit Luaj që dëshironi.
  4. Ndryshoni vendndodhjen tuaj të Dyqanit të Luaj dhe kënaquni me të gjitha aplikacionet dhe përmbajtjen që nuk mund të keni parë.

Përdorni Google Play me NordVPN Tani!

Pse keni nevojë për një VPN për të hyrë në Aplikimet në Dyqanin Google Play

Atje jane kufizimet gjeografike në aplikacionet ku mund të keni qasje në Dyqanin Google Play bazuar në adresën tuaj aktuale IP.

A VPN mund të maskojë vendndodhjen tuaj aktuale për të bërë të duket se jeni duke u lidhur me Dyqanin e Luaj nga një vend tjetër. Prandaj, mund të hyni në përmbajtje dhe aplikacione nga Play Store nga shumë vende të botës duke përdorur një VPN premium.

Si të përdorni një VPN për të hyrë në dyqanin Google Play

Ndryshimi i vendndodhjes tuaj të Google Play Store me një VPN është kaq e thjeshtë. Pasi të keni zgjedhur VPN tuaj, i gjithë procesi zgjat vetëm disa minuta. Do të pyesni veten pse nuk e keni bërë më shpejt.

Këtu është një përmbledhje më e detajuar e udhëzuesit hap pas hapi:

1. Zgjidhni një VPN me vlera më të larta

Zgjedhja e një VPN të qëndrueshme është hapi më i rëndësishëm. Ne ju rekomandojmë të zgjidhni një VPN nga e jona lista e dhjetë e VPN-ve.

Ne i testuam me rigorozitet këto VPN dhe të gjithë i morën rezultate të larta për shpejtësinë, sigurinë, besueshmërinë, madhësinë e rrjetit dhe mbështetjen e klientit. Ato gjithashtu rekomandohen shumë nga përdoruesit e VPN.

Në këtë artikull, ne do të përdorim zgjedhjen tonë numër një VPN NordVPN për të demonstruar se si të ndryshoni vendndodhjen tuaj të dyqanit Google Play.

Kur po zgjidhni një VPN për t’u përdorur me Dyqanin Google Luaj, shikoni për karakteristikat e mëposhtme:

  • Aftesia per te anashkalojnë me siguri geoblocks.
  • Rrjet me shpejtësi të lartë dhe të besueshëm për shkarkime të shpejta.
  • Serverë të vendosur në vendin ku aplikacionet e dëshiruara janë në dispozicion. Për shembull, nëse doni të përdorni aplikacione nga Kanada, sigurohuni që VPN të ketë serverë atje. Uebfaqja e VPN do të ketë një listë të plotë për të gjitha vendet e serverit të tyre.
  • Aplikacione celulare në një numër platformash të ndryshme pasi Zyra e Google Play zakonisht arrihet në pajisjet mobile.

Drejtohuni tek Dyqani Google Play dhe shkarkoni aplikacionin për VPN-në tuaj të zgjedhur. Ose mund të shkoni në faqen e internetit të ofruesit, të zgjidhni planin që dëshironi dhe të shkruani informacionin tuaj të pagesës.

Shumë nga ofertat më të mira VPN gjykime falas dhe garanci për kthimin e parave, të cilat janë të shkëlqyera për të provuar një shërbim për të parë nëse i plotëson kërkesat tuaja.

2. Pastroni të dhënat në Aplikacionin tuaj të Dyqanit Google Luaj

Në pajisjen tuaj celulare, hapni Vendosni aplikacionin dhe zgjidhni butonin ‘Aplikimet’. Në menunë e telefonit tuaj Android mund të quhet diçka tjetër, siç janë “Aplikimi” ose “Aplikacione” & Njoftimet “. Zgjidhni “Aplikacionet” ose “Të gjitha Aplikacionet” dhe do të shihni një listë të të gjitha aplikacioneve të instaluara në telefonin tuaj.

Shkoni poshtë faqen në Dyqani Google Play, zgjidh atë dhe prekni opsionin ‘Force Stop’. Pastaj zgjidhni ‘Të dhënat e qarta‘Opsion për të pastruar cache dhe të dhënat. Kjo nuk do të fshijë në të vërtetë ndonjë nga aplikacionet tuaja ose profilin tonë. Thjesht rivendos dyqanin Play në mënyrë që vendi juaj të azhurnojë herën tjetër që ju të hapni aplikacionin.

3. Lidhuni me një server në një vend që ka aplikacionin që dëshironi

Brenda aplikacionit mobil NordVPN, mund të lëvizni poshtë në faqen kryesore për të gjetur një lista e lokacioneve të serverit. Mund të futni një vend në kutinë e kërkimit ose mund të lëvizni poshtë në vendin përkatës.

Klikoni në ikonën e ingranazheve pranë vendit dhe do t’ju tregohet a hartën përkatëse dhe një listë të lokacioneve të serverit. Klikoni mbi vendin ose qytetin që dëshironi dhe NordVPN do t’ju lidhë automatikisht me serverin më të shpejtë.

Ndryshimi i vendndodhjes së Google Play me VPN - Zgjidhni Serverin e vendit

4. Hapni Google Play Store dhe Shijoni një mori programesh të reja

Hapni Dyqanin Google Play dhe nëse monedha pranë aplikacioneve të paguara ka ndryshuar në valutën e vendit tuaj të zgjedhur, jeni gati të shkoni.

Nëse nuk e shihni këtë ndryshim, do të duhet azhurnoni vendndodhjen tuaj me dorë. Zgjidhni menunë e Google Play Store dhe trokitni lehtë mbi Option Opsioni ‘Llogari’ dhe zgjidh ‘Vendi dhe Profilet’. Kjo tani duhet të tregojë vendin tuaj të paracaktuar dhe vendin e ri me të cilin jeni lidhur përmes NordVPN.

Zgjidhni vendin tuaj të ri dhe do t’ju kërkohet të futni një metodë të pagesës lokale për të konfirmuar ndryshimin e vendndodhjes nëse llogaria juaj është krijuar me një profil ekzistues pagese.

Marrja e informacionit për pagesën e kaluar

Për të sqaruar informacionin e pagesës, mundeni ose krijoni një llogari të re në Google ose shtoni një llogari tjetër që nuk ka asnjë metodë pagese të lidhur tek ajo.

Pasi të keni krijuar llogarinë e re, zgjidhni atë nga menyja në aplikacionin Google Play Store dhe përsëritni hapat 1 deri 3. Kur rindizni aplikacionin tuaj të Dyqanit Luaj vendi tani duhet të përputhet ai me të cilin jeni lidhur me VPN-në tuaj.

Duke përdorur llogari të shumta për Dyqanin Luaj mundeni kaloni midis rajoneve pa u shqetësuar për kufizimet imponuar në cilësimet e vendit të llogarisë tuaj kryesore. Për shembull, në pajisjen tuaj celulare, mund të keni një llogari për Dyqanin Google Luaj në Mbretërinë e Bashkuar dhe ato të ndara për Dyqanet në Sh.B.A dhe Kanada.

Pasi të keni shkarkuar një aplikacion ose përmbajtje tjetër nga Dyqani Luaj i një rajoni, ai mund të arrihet nga çdo llogari, pavarësisht nga cilësimet e vendit.

Përmbledhje dhe lexim i mëtejshëm

Siç mund ta shihni, me një VPN me cilësi të lartë ju mund ta ndryshoni me lehtësi Vendndodhjen tuaj të dyqanit Google Play në vetëm disa minuta. Kjo ju lejon të anashkaloni geoblocks dhe aplikacionet, muzikën dhe filmat që janë në dispozicion në vendet e tjera.

Sidoqoftë, jo të gjithë VPN-të mund të kapërcejnë me besueshmëri gjeo-kufizimet, ose t’ju japin shpejtësinë që ju nevojitet për shkarkime të shpejta.

tonë rekomandimet kryesore të VPN të gjitha janë testuar plotësisht për t’u siguruar që ato do t’ju lejojnë të shkarkoni shpejt të gjitha aplikacionet e Dyqanit Google Play që dëshironi, pavarësisht se ku jeni në botë.

Mos u ndalni me Dyqanin Google Luaj. Mësoni si të bëni përdorni një VPN për të ndryshuar vendndodhjen tuaj me Netflix për të hyrë në të gjithë katalogun.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me